Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

veronika81
9. apr 2010

saši, kojiť mi neprekáža, práve naopak, veľmi mi to vyhovuje, aj malému a je to pohodlné 🙂
Pýtam sa len preto, aby som ho nejak moc neprepchávala.
A ak sa ešte môžem opýtať, ako potom papáte ďalej po obede? Vrátane mliečka. Lebo my to máme teraz nejaké rozhádzané, malý si zdá sa posúva doobedné spanie na obedné, spí už iba jedenkrát, tak rozmýšľam že mu začnem predtým dávať obed (inak ho papal až po zobudení) a musím to nejak celé ustáliť.

saska.t
9. apr 2010

veronika asi takto to u nas vyzera:

6,30 mlieko
8,30 ranajky
11,30 - 12,30obed
13,00 ide spat a o 15,00 vstava a dostane olovrant no a medzitym si vypyta keksik, ovocie, alebo do ruky zeleninku ...
18,30 vecera a niekedy si okolo polnoci vypyta este mlieko

cez vikend je to podobne ale ide spat o 12,00, takze obed papa az okolo 14,00...

kelila
9. apr 2010

Saska,

chcela by som ťa poprosiť o radu. Mám silný atopický ekzém, a bohužiaľ aj potravinovú alergiu na citrusy a niektoré aj iné druhy ovocia. Synčekovi preto musím zavádzať jednotlivé príkrmy veľmi opatrne aspoň do jedného roku. Narodil sa predčasne s nízkou pôrodnou hmotnosťou, a ani teraz nie je nejaký váhový preborník. Sám od seba si pýtať jesť nepýta. Doposiaľ sa dojčíme. Nebol nikdy našťastie na UM. Zaviedli sme v 7. mesiaci zeleninové príkrmy, zje mi 180- 200 na obed ( je to s jedením katastrofa, on ako keby ani jesť nepotreboval, a pritom stále je v pohybe, a to mu musím robiť smiešky, opičky....aby mi dojedol), na večeru dávam doma robené kaše či už ryžovú, pšenovú. To zje pekne tiež 150g. Musím však všetko mixovať, lebo moje pokusy zaviesť pomaly tuhšiu stravu stroskotali, a nemôžem si nateraz dovoliť experimentovať, my musíme priberať, a tak mixujem, lebo ináč nezje. Viem, že si už písala niekde recept ako variť doma kaše, ale nemám šancu pri toľkých stranách to nájsť. Chcem ťa poprosiť o recept na kašu z kukuričnej krupice, pretože sú rôzne názory či ju dopredu namáčať, a na akú dlhú dobu do vody. Ja som ju včera malému dala dopredu nenamočenú a nemala žiadny úspech, ale nechcem to s ňou vzdať. Ak máš nejaký recept z kukuričnej krupice, ktorý Tvojej malej chutil, tak mi ho prosím napíš. A máš nejaké tipy, akú kašu by som malému ešte mohla doma urobiť? Nechcem kupovať instantné, a ani mliečne či nemliečne v obchodoch vzhľadom na synovu predispozíciu. Ďakujem za radu.
Kelila

petreva
10. apr 2010

SASI, však i na kojeni.net se píše, že masíko kojené dítě-6xtýdně...ale to je jedno, taky ho nedávám každý den...teď ho E dostává cca 4x a jednou žloutek
VERU, máme podobný "harmonogram" jako Saška, kojení cca 5-5,30, kolem 9 snídaně, 12 oběd, 15 svačina, 18 večeře, 19,30kojení. Časy jsou cca. Když se Elenka vzbudí ráno brzy tak jí dám při mé snídani kousek rohlíku a čajík nebo takněco namazaného většinou lučinou.
Tak jsem dala do albíčka narozeninky, snad to půjde...https://www.modrykonik.cz/fotoblog/petreva/albu...

petreva
10. apr 2010
petreva
10. apr 2010

No, tak se omlouvám 😅 prostě je to v albu...

saska.t
10. apr 2010

evi mäsko 6 x tyzdenne sa tyka deticiek do 1 roku kedze maju zvysene naroky na zelezo, nie na deticky po roku, ktore maju uz roznorody bohaty jedalnicek 😉 , zltok uz zvlast vobec nedavam, nie je to potrebne kedze uz mozu papat vajicka celkovo v potravinach a vyrobkoch 😉

kelila - co sa tyka mixovania, kludne mixuj mate vela casu, kazde dieta ma individualne tempo a tym sa treba riadit a uprimne este som nevidela dieta, ktore by v 9 mes. zvladalo bez problemov kusky... moja mala prestala jest mixovane az v 15 mes. sama si povedala, ze uz take nechce, v zasade musia mat par stoliciek na to, aby im to pekne islo, takze sa riad pekne svojim malym, ty ho poznas najlepsie 😉

co sa tyka kukuricnej kase, je dost ostra takze ju treba jemnit, u nas mala iba v jednej verzii uspech: do vody som dala par lyziciek krupice nechala uvarit do kase, rozmackala som polku bananu a zjemnila par lyzickami bieleho jogurtu a vtedy sa len zaprasilo v inej verzii ju nejedla, predpokladam, ze aj banan aj biely jogurt pri AE papat mozte...

petreva
10. apr 2010

SAŠA, však jsem myslím psalal kojenci, to jsem myslela děti do jednoho roku...je to jak píšeš 😉

miska2220
10. apr 2010

ahojte,mam na vas otazočku...moj maly ma cez 4 mesiace a papa davky UM vecsinou 180 ml ,niekedy nie celkom ....a 5-6 x denne...uz som skusala banan len tak na prst...skoro mi spapal prst 😀 a aj mrkvičku len tak za lyžičku ,chutilo mu 🙂 kedy mam začat s prikrmovat? mam este pockat

kathynka
10. apr 2010

miska2220: ahoj, ak je tvoje babatko uz prikrmovane UM, tak mozes zacat s prikrami...najprv mrkvicku, potom zemiacik, jablcko...ale zo zaciatku len tak 4-5 lyziciek, aj keby ti chcelo spapat vsetky prsty🙂 je to nove, tak aby si sa vyhla pripadnej alergickej reakcii...ak mu nebude nieco chutit, tak nevadi...daj 2-3 dni prestavku a potom zas par lyziciek 🙂

veronika81
10. apr 2010

petreva, krásna tortička 😉 a ešte krajšia bambulka tá tvoja Elenka 😉 Ale jej chutilo, bolo vidieť 😵

A ďakujem vám baby sa vaše "harmonogramy" 😀 asi mu aj ja posuniem ten obed pred spánok alebo som rozmýšľala, že dám polievočku a potom keď sa zobudí, tak "druhý chod". No neviem, musíme poskúšať, ako bude najlepšie. Lebo pred obedným spánkom ho kojím, zvykne mi zaspať rovno na prsníku a ak bude už okolo 11.30 unavený (čo aj býva), on mi jesť vtedy nebude 😒 No mám ja len problém 😝 ale bodaj by len takéto boli, že 🙂

saska.t
10. apr 2010

miska - ak sa da vydrz este do skonceneho 5 mes. to su 2 tyz. co u tak maleho babatka je podstatna doba a potom pomalycky zacnite, je jedno kolko lyziciek spapa na 1x podstatne je, aby mu chutilo, prestuduj si www.kojeni.net je tam vyborne rozpisane 1 prikrmovanie 😉 rozhodne sa vyhni zatial sladkemu, aby sa ti nestalo ze bude odmietat zeleninku, ktora bude v tomto momente podstatnejsia 🙂 ovocie sa zavadza 3-4 tyzdne po zeleninke

ceja
10. apr 2010

dievcence velmi sa ospravedlnujem ale nestiham pisat teraz a uz som to pisala do tem prikrmy tak to skopirujem, lebo nedostala som tam zatial odpoved na muku.. dakujem za pomoc

tak isto ako wewe by ma zaujimalo, ci ked kojite davate aj mliecne kase.. bola som dnes na "prieskum" a aj ked som striktne chcela davat len nemliecne, tak vyber sa mi vidi ubohy (kupila som babylove, obsahuje len pseno a vit b1 - u ostatnych ma odrazaju vanilkove aromy a cukor, takze ma caka hladanie takych "cistych")

co sa tyka doma robenych, chcela som zacat s jemnejsimi a postupne prejst na hrubsie - tak som kupila napr. ryzovu muku, ale neviem, ci som neurobila blbost, lebo viem, ze normalne by som ryzovu kasu urobila tak, ze uvarim ryzu a potom mixnem, ale pri muke neviem, ci to treba aj varit, alebo staci len zaliat - ved aj "krabicove" kase obsahuju ryzovu muku a len sa zalievaju, ale neviem, ci ju nejako vyrobcovia neupravia, aby ju stacilo len zaliat... chcela som si to zjednodusit, aby som nemusela mixovat, ze kupim rovno muku a teraz som zneistela...

krabicove kase u mna maju to pozitivum, ze su urcite prisnejsie kontrolovane ako nejaka ryzova muka z bioobchodu v papierovom sacku (vaham, ci ju vobec dat, lebo papier je slabsi obal ako sacok a krabica - teoreticky ked to ocura nejaka mys, tak to prejde do muky) + krabicove maju pridane vitaminy a tie jej ja do kase nepridam, ale neviem, ci ich vobec potrebuje, alebo su navyse...ach jaj babo/y rad/te

saska.t
10. apr 2010

ceja - na otazky ti odpoviem aj ked som skeptik v ramci instantnych kasi.... 😅

kedze ste kojeni, nevidim moc velky vyznam v podavani mliecnych kasi kedze obsahuju UM co je istym sposobom zataz pre organizmus ktory UM nepozna, vidim väcsi vyznam davat domace kase, ktore su sice pracnejsie, ale presne vies co do nich davas a vitaminy dodas vo forme nastruhaneho ovocia do danej kase a ked chces mliecnu jednoducho dodas svoje mliecko a rozhodne tam nebude nic umele 😉

ryzovu muku das do vody a privedies do varu kym nezhustne a mas hotovo pridas prisady podla vlastneho uvazenia a kedze je bio nemala by si sa bat ziadnej nakazy alebo ocurania, pretoze aj uskladnenie je kontrolovane (alebo malo by byt 😅 )

v tvojom MM by malo byt dostatok vitaminov a tuku samozrejme zalezi aj na tom ake stare mas babo.... 😉

ceja
10. apr 2010

saska dakujem. tak som si to myslela, len asi som to potrebovala od niekoho pocut aby som sa uistila lebo nepoznam nikoho, co robi kase doma a asi budem za blazna, ale z tych zlozeni na krabiciach sa mi jezia vlasy, aj ked je to robene pre babetka a napr toho cukru tam asi je tolko, ze to neuskodi, ale ked ja som uz taka 😝

ceja
10. apr 2010

teraz som si este raz precitala, co som povodne pisala a asi to vyzera, ze obhajujem krabice, ale praveze nie.. to som sa len sama pred sebou asi potrebovala uistit, ze robim dobre 😉 (muky mam uz totiz nakupene) a jednu krabicu babylove kde je len pseno a vit b1 a je ako jedna z mala nemliecna...

inak nechapem preco nerobia vsetky kase nemliecne a nech si kazdy prida to mlieko, co je zvyknuty pouzivat, lebo niektore mliecne by boli fajn co sa tyka zlozenia, ale jedine to mlieko ma odradza.. jednu este planujem kupit krabicovu - slivkovu - je tam muka, vitaminy, slivkove vlocky a vanilin 😒 (neviem naco - ten ma tam jediny stve, ale z toho vsetkeho.. no proste bieda 🙄 ) k "zivym" slivkam sa asi dostanem tazsie ako k jablkam, tak pre zmenu tato jedna by este usla

petreva
10. apr 2010

CEJA, taky jsem bádala a pročítala a je fakt, že v nemléčných kaších je malý výběr...tak je dělám doma...do nedávna 100% a teď občas dám i mléčnou, ael vybrat kaši bez cukru je téměř nadlidský výkon! Jeslti chceš občas dát švestky tak kup sušené 😉 namoč a použij 😉 Elenka je měla na dortíku a moc jí chutnaly.
VERU, děkuju za pochvalu 😵 to potěší 😉

vefi89
12. apr 2010

kedy je najlepšie začať s tuhou stravou ??

jasminet
12. apr 2010

vefi - uz planujes zacat? 😀 😅 pri kojenom po ukoncenom 6 mesiaci, pri nekojenom po porade s lekarom po ukoncenom 4-5 mesiaci. zalezi od lekara

vefi89
12. apr 2010

jasmin, určite nie, ja len zisťujem 😀 😀 😀

bobket
12. apr 2010

Ahojte!
Chcela by som Vas poprosit o radu.Za chvilku teda od nedele zaciname s prikrmom. No mam v tom chaoss. mam dve brozurky a kazda pise ine. jedna pise ze mam dat prikrm len na obed a to po urcitu dobu a druha pise ze okrem obeda mam dat aj kasicku na vecer. tak ako? prikrm iba na obed alebo aj veceru? a aka kasa? mliecna alebo nemliecka. Filip bude mat 6 mesiacov a doteraz je plne kojeny🙂
Dakujem múdrym ,maminam za radu 😵

saska.t
12. apr 2010

bobket - www.kojeni.net vyborna a pravdiva stranka o prikrmoch a zavadzani...

rozhodne davat iba zeleninkovy obed, ziadna kasa zbytocne namahave na tak nezrely zaludok a uz vobec nie pre kojene deticky 😉 vecerne kase staci zaviest na konci 8. mes ak moc chces ale vobec to nie je nutnost..

ak budes mat otazky kludne napis na vsetky ti rada odpoviem 😉

bobket
12. apr 2010

jeej dakujem! idem sa hned pozrietco tam je, teda ak mi maly dovoli 😠 a dakujem urcite budem mat este otazky,xixi

veronika2108
13. apr 2010

Ahoj Saska, 😉

chcela by som sa Ta opytat, ci psenovu kasu si varila tiez ako ryzovu? Z mucky a na ten isty princip ako si to spominala o par riadkov vyssie? A ked si pridavala ovocie do kasiciek, tak si ho varila alebo davala surove? Prepac, ze som Ta zasypala tolkymi otazkami. 😒 😅
Dakujem Ti velmi pekne za radu a prajem pekny vecer. 😵

saska.t
13. apr 2010

ahoj veronika

ja som pouzivala pseno (normalne uvarila kym sa nerozpadlo) iba ako prilohu, nie ako kasu s ovocim ale postup je ten isty 😉 ... ovocie som nikdy nevarila, malej to nechutilo, vzdy som ho tam nastruhala alebo rozmackala surove 😉

veronika2108
14. apr 2010

Ahoj Saska,

dakujem Ti velmi pekne za radu. Tak to potom skor bude lepsia ta ryzova kasa nie? Ja byvam v zahranici a tu maju len psenovu mucku, nie normalne pseno. A napriklad pohanku nemaju vobec, ktovie mozno v nejakych Indosskych obchodoch. 😝 Pekny den 😉

sue250
14. apr 2010

caute baby aj ja pridavam svoju skusenost, precitala som mnozstvo literatury www.stranok a moc sa to vsetko nezhodovalo tak som sa na to vykaslala, malej som zacala davat mrkvu po ukoncenom 5 mesiaci uvarila som jednu mrkvicku ze kolko zje zjedla celu na prvy sup o tri dni som dala zemiak scapala)vsetko potom spenat, tak brokolicu potom o dva tyzdne som dala masko chuti je super, nechuti jej moc ryza) o tri tyzdne som pridala vecer prvu ryzovu kasu ta jej moc nechutla ale vypila cize na buduci tyzdem budeme mat 6m a strava vyzera takto: rano o 7 mlieko, potom o desiatej vyziva chuti jej najviac mrkva a jablko zje celu dnes mala mix ovocia z rozmixovanou piskotou a nechutili jej nektarinky, o jednej ma bud polievku alebo pyre s maskom kupujem hipp polievku alebo ma masko ale zje aj moje aj z obchodu, o tretej mlieko a potom o siedme kasu uz dva dni davam nutrilom hruskovu a o pol noci mlieko. kaka ako kedy nemala zapchu vykaka sa kazdy den raz hustejsie raz riedsie urcite si na tu stravu musi zvyknut. cize nas maly drobec je velky papac, poznam baby co davali vsetko jest od 4m a deticky kojili ale to je asi chore) lebo v jeden tyzdne napchali dieta aj bananom piskotami polievkou hruza a su ok)))) cize treba vsetko skusat sami netreba citat clanky lebo kazde dieta je ine a kazdemu chuti nieco ine. Musim ale povedat ze moc velky vyber kasiciek u nas nie je vacsinou kupujem v DM babylov konzervy a nestle kasicky akurat sa chystam do polska pretoze tam je to vsetko o polovicu lacnejsie. 😉

saska.t
14. apr 2010

veronika tiez zijem v zahranici, musis pozerat v obchodoch so zdravou vyzivou 😉
ak mas len muku treba pripravovat ako krupicovu kasu, alebo ked pojdes na SK nakup si to tam, tak to robim ja...

sue - nepises ci kojis alebo nie , vo vasom veku by ste mali mat 1 prikrm a to zel-mäskovy , vecer kasu si zaradila dost skoro ale ked to ide ok...
co sa tyka v 4 mes. zaradit vsetko - no teraz im nic nie je ale ako starsie deti mozu mat take alergie ze nebudu moct jest polovicu potravin, lepsia je prevencia ako uz liecit neliecitelne preto treba so stravou pri detickach do 1 roka velmi opatrne, niekedy je menej viac 😉

veronika2108
14. apr 2010

Saska, obycajne to tak robim aj ja, ze veci nakupim na svk, no nic zatial budem hladat dalej a ked pojdem domov, tak sa nabalim zdravymi vecami 😉

sue250
14. apr 2010

ja viem to som tiez povedala kamoskam. ja nekojim. ja som tiez citala ze kasu neskor ale lekarka mi povedala ze netreba tak po dvoch troch tyzdna od prveho prikrmu. a to mam lekarku neskutocne dobru ktora sa stale vzdelava a chodi na konferencie nie len u nas ale aj v cudzine. cize ako nie celkom sa nou radim ale vacsinou hej ako je skvela. ja viem ze neskor su problemy s oblickami a obezita ale zas ked si zoberieme nase mamy co sme mi jedli?)))) neboli kasicky a mamy sa nemali cas zaoberat prvymi prikrmamy pretoze take nic nebolo). a zijeme ja som sa narodila predcasne a to som nic nechcela tak ako moji surodenci vsetci sme mali 1.3Okg jedine kravske mlieko to si viete predstavit z dediny cistota))) veskere ziadna pit taketo mlieko keby vtedy tusila lekarka co nam mama dava tak za socializmu je zavreta, a zijeme a sme zdravy)
a co sa tyka alergii mam kamosku alergologicku a ta povedala zeby svoje dieta nikdy testovat nedala pretoze velakrat sa alergia dostavi po testovani, co predtym dieta mohlo jest po testovani uz nie, cize vyberme si. minule som bola v kauflande a tam sedelo male ciganca no malo asi 6m) este poriadne sediet nevedelo a v rukach malo zamatovu roladu no hruza zjedlo celu a kedze s takymi detmi pracujem verte mi im nic nie je, v zime hole bose a su ok sem tam soplia ale alergie verte nemaju)