Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

fliperka
14. apr 2010

ahojte,

tak podelim sa aj ja so svojimi cerstvymi informaciami. Boli sme dnes na preockovani a moja dcerka ma 4mesiace a jeden tyzden, je plne kojena a ked ju lekar odvazil a zistil ze vazi 7100g tak mi povedal ze mam zacat s mrkvickou. Ostala som teda v poriadnom soku, nakolko som bola nastavena ze budem plne kojit este dva mesiace a na vymyslanie prikrmov mam este cas.
Vraj treba zacat bud ked dieta ma ukonecenych 6 mesiacov alebo ked dosiaho 7 kilo a kedze nasa mala je vraj "dobre zivene dieta" treba zacat aj prikrmovat.
Ked sa ma spytal ze kolko krat kojim v noci a ja som mu povedala ze tri krat a nasa Sofi si tie kojenia pridava a nie ubera akoby casom malo byt, povedal ze mam skusit namiesto vecerneho kojenia dat prvu ryzovu kasu.
Pytala som sa ho aj na pondelnajsi Damsky magazin v ktorom hovorila jedna pani Docentka ze sa zacinaju opat zaradovat prve prikrmy uz od ukonceneho 4teho mesiaca a tiez mi to potvrdil, lebo ze vyskum nepreukazal ze by bolo zavadzanie prikrmov az po 6m prospesne a dokonca aj so zavadzanim lepku by sa dieta mala stretnut uz v 6 mesiaci.

Takze vidite, raz nam radia tak a raz uplne inak.
Ja sa este teraz z toho spamatavam a som zvedava ako dopadna nasa zajtrajsia prva mrkvicka. S tou kasou este asi tyzden pockam. Chcem najprv zistit ako budeme reagovat a prvy prikrm.

lunnan
15. apr 2010

fliperka - to máš pravdu, že človek už nevie, čo je správne, keď každý hovorí inak. Ja som začala s kašou okolo piateho a zeleninové príkrmy až od šiesteho. Aj tak sa trápime, lebo nechce to veľmi papať, najradšej by bol pricucnutý stále na mne. V noci obzvlášť, to napriek tomu, že večer kašu má.

tinad
15. apr 2010

maminky, moj syncek ma 4mesiace a 13dni.. Kojim ho, no len vecer o 20h mu dam flasu sunaru, vecer uz nemam tolko mliecka, cez den ma vytaha. Myslite, ze uz mu mozem davat moja prva kasa, mrkvove stavicky, jablkove??? ak hej, poradite ako zacat? dakujem vam moc 🙂

rimmel
15. apr 2010

tinad urcite nie! 😉

Zavádění příkrmů

Kdy začít?

Pokud kojené i nekojené dítě dobře prospívá, začněte v ukončených šesti měsících. Když dítě projevuje velkou touhu po jídle (natahuje se po něm, dává hlasitě najevo, že chce také ochutnat) je možné začít o pár dní dříve, nejvíce však o týden či dva.
Pokud kojené dítě prospívá pomaleji, poraďte se nejdříve s dětským lékařem nebo laktačním poradcem. Předčasné zavedení příkrmů či podání dokrmu UM by nemělo být první volbou.
Pokud přes všechny rady kojené dítě prospívá pomaleji či je částečně na dokrmu umělým mlékem, je možné začít s příkrmy okolo ukončeného 5. měsíce.
Pokud nekojíte a uměle živené dítě má hlad i když denně vypije 900-1000 ml mléčné výživy, je možné začít s příkrmy od ukončeného 4. měsíce.
Dítěti mladšímu 4 měsíců nepodávejte žádné příkrmy, čaje ani šťávy.

Kojení

V kojení nadále pokračujte i při zavádění příkrmů, potřeba kojení (četnost i délka kojení) bude ze začátku stejná jako v období výlučného kojení. Dítě se bude teprve pomalu seznamovat s novou stravou a způsobem jejího podávání. Kojení bude stále hlavním zdrojem tekutin, živin a energie.

Jaké potraviny?

U nás se obvykle začíná zeleninou, aby si dítě hned zpočátku nezvyklo na sladkou chuť a poté by zeleninu mohlo odmítat. Je možné začít i kaší, pokud je dítě hladovější či pokud se v noci často budí (což ale nemusí být způsobeno hladem, ale pouze zvykem).
Začíná se vždy jedním druhem zeleniny, teprve po 3-4 dnech se přidá další druh zeleniny. Pokud by dítě některou potravinu nesnášelo, šlo by snáze poznat, o kterou se jednalo.
Až si dítě zvykne na zeleninu (zhruba za 2-4 týdny) je možné do ní přidávat důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené či nasekané libové maso, zpočátku asi 20g (1 polévková lžíce).
Stejným způsobem se postupuje i u druhého příkrmu – ovoce. Také se postupně několik dnů zkouší jeden druh. Zpočátku se ovoce loupe a krátce podusí (až na výjimky, kupříkladu banán).


zdroj www.kojeni.net

a hlavne ziadne stavicky! maju papat zeleninku a ovocie a to prevarene a stavicky ako pitie uz vobec, nato je voda 😉

veronika81
15. apr 2010

tinad a ako si prišla na to, že večer nemáš toľko mliečka? Mliečko sa tvorí neustále, bez ohľadu na to, koľko dieťatko papá. Resp. čím viac papá, tým viac sa tvorí..
Kašu by som na noc nedávala a vôbec nie tie krabicové typu "moja prvá kaša", pre kojené detičky sú ťažké na žalúdok a dieťatko môže mať horší spánok, môže ho aj bolieť bruško 😔

tinad
15. apr 2010

Lebo sa mi kazdu hodinku budi.. a cim zacat alebo kedy?

veronika81
15. apr 2010

tinad, ale to býva pri kojených detičkách normálne, že sa v noci často budia. Možno má rastový spurt, že potrebuje častejšie papať alebo ty laktačnú krízu, to je len obdobie, ktoré treba prekonať, poskytnúť malému čo si pýta a bude lepšie 😉

Ako čítam, názory lekárov na prvé príkrmy sa dosť rôznia, každá mamička si musí vybrať podľa seba, čo považuje za najlepšie. Ja som začala prikrmovať až po šiestom mesiaci, dovtedy bol plne kojený. Niekto tu ešte spomínal, že ak má dieťatko 7 kíl. Pozrela som do mojich záznamov a malý mal v 3 mesiacoch 7200g! Nech mi nikto netvrdí, že som mala začať s tuhou stravou 😠

rimmel
15. apr 2010

tinad kludne to moze byt spurt!! 😉 treba vydrzat

saska.t
15. apr 2010

jaaaj kocky niekedy ked citam tie vase rady od Dr. je mi zle a pochybujem o stave slov. zdravotnictva ☹ a uz vobec nechapem, preco sa detsky Dr. montuje do oboru odbornikov na detsku vyzivu ked s tym nemaju nic spolocne a hlavne tomu vobec nerozumeju

kocky moja rada znie neexperimentujte na svojich detickach a nezacinajte moc skoro aj ked teoria so skorsim zavedenim lepku ma svoje opodstatnenie a suhlasim s nou 😉 hlavne pri kojenych detickach....

rimmel
15. apr 2010

uplny suhlas so saskou!

ceja
16. apr 2010

tinad naozaj hlavne nestresuj, vobec o takom ani nerozmyslaj ze mas malo mlieka, proste si povedz, ze mas ho dost.. hlavne dost vela pi, lebo mne sa zda, ze mlieko sa mi pomalsie spusta ked menej pijem alebo ked som v strese z niecoho vytocena (to nie je ziadna studia 😉 a mozno to tak plati len u mna, ale ja si ine dovody nepripustam).. takze ked ides kojit, napi sa a uvolni...aj my sme mali take obdobie, ze kazdu hodinu (aj menej) chcela papat, tak jej proste daj, prestriedaj prsniky ak treba (to ze su makke a splasnute neznamena, ze v nich nie je mlieko).. podla mna je horsie, ak babo nechce pit, vtedy sa ti moze znizit tvorba mlieka.. a ten sunar by som ja osobne vylucila.. naco ho davas? praveze lepsie by si asi urobila, keby si jej dala cucnut, aby stimulovala tvorbu mliecka.. ak jej nechces davat lebo ta uz bolia prsia, urcite sa obrat na laktacnu poradkynu, nam velmi pomohla, inak by sme boli davno na flaske

a inak ak by si chcela naozaj dobru pomoc, obrat sa na annag 😉

drzim ti velmi palce, aby ste vydrzali s tvojim mlieckom co najdlhsie

ceja
16. apr 2010

prepac pisala som tam ako keby si mala dievcatko 😀 jasne ze to malo byt ..daj mu...

veronika2108
16. apr 2010

Ahojte,
ako ste pripravovali vajecny zltok vasim babatkam? Dakujem za radu. Pekny den 😉

saska.t
16. apr 2010

veronika uvar vajce na tvrdo a po uvareni ho jednoducho vylupnes a das trebars so spenatom.. 😀

veronika2108
16. apr 2010

saska myslela som aj ja na tento sposob 😀 , len som sa radsej chcela uistit a poradit. Dakujem 🙂

veronika81
17. apr 2010

Saška, stále platí, že jedno vajíčko na týždeň? Takže už v pohode môžeme celé aj s bielkom? Zatiaľ ho nemal. Rozmýšľam nad praženicou so syrom, ale neviem či mu bude stačiť z jedného 😀
Alebo na prvýkrát skúsiť iba kúsok bielka?

rimmel
17. apr 2010

veron z jedneho staci 😉 a tyzdenne zevraj sa moze cca 3vajicka , osobne si myslim ze je to dost, 1-2stacia 😉

bocianka
17. apr 2010

ajojte, mate niekto skusenosti z vyhadzanim dietatka, zacali sme s prikrmami, 2 dni dostal mrkvu, zjedol malinko a dost sa vyhadzal, tak som dnes dala pauzu, vyrazky nemiznu, skor sa mi zda, ze to je este horsie. bola u niekoho takato reakcia? dakujem za rady

saska.t
17. apr 2010

veronika - mozte uz celea vajicka ale zacala by som opatrne takze z jedneho staci prazenicka, po roku uz neplatia pravidla 1 zltok do tyzdna, 6 x tyz. mäsko atd. mozte papat tak ako sa vam to hodi, s novymi vecami opatrne nie nacpat na 1x vsetko 😀

bocianka - mrkva sice nie je alergen ale moze sa stat, vynechaj na par dni a skus znova, ak sa opät vyhadze vyrad na mesiac z jedalnicka a pokracuj trebars zemiakom a potom sa k mrkve vrat, ale nezmenila si trebars kozmetiku, prasok, avivaz a pod. alebo ak kojis nezjedla si nieco agresivne??? aj to moze byt dovod vyhadzania 😉

bocianka
17. apr 2010

dik saska, rozmyslala som nad vselicim, prasok som nemenila, akurat mal novy podbradnik na sebe. ale vyrazky su nielen okolo krku, ale aj na brusku. dufam, ze to zmizne, lebo zatial sa to tak netvari 😒 a ked ste davali flastickove prikrmy z obchodu, tak aku znacku? toto som doma robila, mozno mu tato mrkva nesadla alebo co. tak ma napadlo nabuduce skusit nejaku tu vyzivu.

veronika81
17. apr 2010

baby, vy nepoznáte môjho papkáčika 😀
ale ďakujem, skúsime pekne pomaličky.

a prosím vás, neviete nejakú dobrú stránku s receptami pre drobcov? niekde to tu bolo, ale nechce sa mi hľadať 😝 Už mám pocit, že mi dochádza fantázia..

saska.t
18. apr 2010

bocianka je jedno ci je to sklenicka alebo domace 😉

veronika - www.varime -detem.cz

petreva
18. apr 2010

VERU, já jsem nejdřív zkusila kousek bílku, když jsem dávala žloutek k čočce...ještě mámuloženou tuto str kromě "vaříme-dětem"
http://www.recepty.cz/recept_kateg.asp?id_kateg...

kuspitka
19. apr 2010

Ahojte.ja by som sa chcela opytat my sme uz zacali prikrmovat este jej nedavame vela ma len 4mesiace.
mozem jej dat kuraciu polievku a to toho mrkvu?

saska.t
19. apr 2010

kuspitka v zasade mozes ale nesmie byt osolena (prichutena)a byt tam nepovolena zelenina (alergenna) napr. zeler atd.

maryanna
19. apr 2010

zdravim vas vsetkych, mozem sa k vam pridat? akurat som docitala celu tuto temu, tych 290 stran.....stiahla som si veci z kojeni.net a opisala z tohto fora vase recepty postrehy, hlavne od sasky ale aj inych....chcem sa riadne pripravit pretoze o chviluzacinam s prikrmami.....doktorka vravela ze od 4 mesiaca normalne ale ja asi pockam do 4,5 - 5 mesiaca...lebo sa mi vidi 4 mesiac skoro, ze dieta nieje pripravene, avsak neviem lebo moj maly uz teraz vypije denne skoro viac ako 1200 ml mlieka.....kazdopadne dakujem vsetkym co tu pisali, saska tebe hlavne velmi stemi pomohli, vsetko si zapisujem:D:D a ked zacnem prikrmovat tak ma tu budete mat castejsie...lebo uzteraz mam nejake otazky tak sa potom popytam.....

saska.t
20. apr 2010

maryanna - 😉

lunnan
20. apr 2010

ahojte- kočky poradte mi, čo by som mohla dať papať mojmu Tomymu. Zatiaľ mu varím zeleninku, ktorú jemne rozmyxujem. Fľaštičky dávať nechcem. Nemate nejaký fígeľ, aby mi začal papať. Od šiesteho mesiaca zatial nemame skoro žiadne pokroky.

saska.t
20. apr 2010

lunnam nastruhaj do zel. prikrmu trosku sladkeho jablka aby mu to zachutilo a ked pokrocite pomaly prestanes 😉

lunnan
20. apr 2010

saska.t vyskúšam, dik za typ