Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

petreva
20. apr 2010

LUNNAN, taky jsem slýchávala, že pomohlo, když maminky přidaly do zeleninky mlíčko na které je děťátko zvyklé. Jeslti kojíš tak MM nebo UM, které používáš 😉

ceja
21. apr 2010

sestre maly tiez nechcel papat zeleninku, tak mu pridala jablcko a rozpapal sa.. ja som zase malej dala mliecko, lebo az ju striasalo z mrkvy.. a s mlieckom papala krasne, ked som jej skusila dat bez mliecka tak znovu ksichty.. ale potom sme dali zemiak a dalsia bola cuketa, tak na druhy krat mi spapala cuketu (mrkva+zemiak+cuketa) aj bez mlieka 🙂 takze aj ked mas fintu, tiez to chce trochu cas

ceja
21. apr 2010

a este som zabudla, ze zatial maju redsie vacsi uspech..

klauduska
1. máj 2010

Ahojte baby,

nas Filipko je od 3 mesiacov na UM,zistili mu alergiu na BKM a od 5.mesiaca sme zacali na odporucanie dr. na gastre s prikrmami.Najprv mrkvicka,potom zemiacik,masko a dnes ideme skusit zemiacik a karfiol.Niekedy toho zje dost,niekedy menej a ja mam potom dilemu,ze kedy mu dat zasa jest,ze kedy je hladny...lebo sa mi inak zda,ze je z toho skor hladny ako z UM.
Viete mi aj povedat kolko by mala mat taka jedna porcia ?
Uz sme zaradili aj jablcko,vyzera ze chuti.... 🙂

saska.t
1. máj 2010

klauduska - jedna porcia vo vasom veku je 150-200g plna davka ak ste sa k nej nedostali treba mu ponuknut UM samozrejme nie plnu davku, samozrejme zo zeleninky moze byt skor hladny ako z UM 😉
vsetko podstatne a vyborne napisane najdes na www.kojeni.net

veronika81
1. máj 2010

Saši a čo taká zelenina, ktorá od prírody trochu štípe, ako napr. reďkovka alebo mladá cibuľka. Môžeme v pohode surové? Reďkovku mi zjedol, chutila mu, ale nemôže mu to nejako uškodiť na žalúdok, že predsa trošku štípe?

A ešte sa chcem opýtať na domáci tvaroh. Neviem presne aký rozdiel je tam v porovnaní s kupovaným. Z obchodu už mal, nebol žiadny problém. Ale mávame často aj domáci tvaroh od jednej pani z dediny, mohol by aj to alebo radšej neriskovať?
ďakujem 😉

saska.t
1. máj 2010

Veronika - ak mu zeleninka nerobi problem (nafukovanie) a chuti mu tak kludne davaj v jeho veku kludne moze 😉

co sa tyka dom. tvarohu bola by som ostrazita ak nie je pasterizovany nedavala by som hrozi listerioza a detsky zaludok sa jej nedokaze branit, kdezto v obchode sa nesmu predavat nepasterizovane vyrobky takze tie su bezpecne 😉 domace mliecne vyrobky by som asi najskor zaradila v 3 rokoch aj to len z kontrolovanych zdrojov 🙂

veronika81
1. máj 2010

ok, ďakujem Saška 🙂

a ešte k tomu tvarohu..je tam riziko aj u mňa, keď ešte kojím?

saska.t
1. máj 2010

veronika - uprimne povedane neviem, ale viem, ze dospely organizmus bez problemov zvlada rozne druhy bakterii a plesni co sa nachadzaju v syroch a ml. vyrobkoch, ale jednoznacnu odpoved ti nedam, osobne si myslim, ze nie, kym to naozaj nebola ta listerioza, ta by zial zlozila aj teba 😅

maryanna
1. máj 2010

saska, chcem sa opýtať, dnes sme začali mrkvičkou, ale malý zjedol len asi dve lyžičky, zajtra ideme zas a tak zas, tak sa chcem opýtať že keď papá len tak málo či mám normálne ten 4tý deň zaradiť mrkva zemiak alebo nie....že keď papá málinko či mám dávať ďalšie zeleniny ako by sa malo .......

saska.t
2. máj 2010

maryanna - ano pekne pokracuj v zaradovani zeleninky je jedno ze zje len tak malo reakcia by sa objavila aj po malom mnozstve.....okrem ineho mrkva nie je alergen 😉

maryanna
2. máj 2010

díky saska, dnes už spapal viacej mrkvičky tak sa teším......viem že mrkva nie je alergén pýtala so sa preto že keď vlastne ani z tej mrkvy skoro nezje či mám dávať hneď ďalšie, keď že mrkva akoby sa ani nerátala ked zje tak málo....ale oki potom skúsim zemiak..

veronika81
2. máj 2010

maryanna, ak môžem aj ja napísať, to je normálne, že na začiatku ti zje málo, tu sa aj pár lyžičiek počíta. Riaď sa ním, do ničoho ho nenúť, môže to trvať aj týždne kým začne poriadne papať. A hlavne, keď je ešte taký malinký...
Asi ma do toho nič nie je, ale prečo ste začali tak skoro?

maryanna
2. máj 2010

ja viem veronika že aj jedna dve lyžičky sú úspech, ale dnes to už bolo viac tak už to pôjde snáď
no o tom začatí, ja som strašne za to že by som kľudne chcela začať až po piatom, je mi proti srsti tak skoro začínať, ale už to začínalo byť neúnosné lebo Teo posledné dni je hladný každé dve hodiny niekedy aj skôr, a to vypije na každý raz 200 ml, čo je dosť a denne vypije aj liter a pol mlieka, a aj medzitým keď je najedený je niekedy taký nervôzny že asi mu to už nestačí alebo čo...tak som chcela začaž pomaly že kým sa rozpapá tak už mu to bude treba...ale tu na MK sa to zle ráta Teo má 4 mesiace v stredu..takže už je to tak že akurát aj keď vravím že keby nebol taký papoš tak nezačínam to určite nie....ale sa mi vidí že aj stagnuje na váhe lebo sme sa len tak letmo vážili dnes aj pred týždňom apol a váha je rovnaká, ako ja sa váhou nejako extra neriadim ani váhu nemám doma ale tak dnes mi tak napadlo že asi mu už mlieko nestačí.....

mandula
3. máj 2010

ahojte dievcata, mohli by ste mi prosim poradit?
moj maly papa zatial iba zeleninku na obed, inak je plne kojeny. Ale uz na nom vidim, ze by chcel viac, tak som sa rozhodla, ze dam dnes uz aj vyzivu - jablckovu. Dam mu ju na desiatu - ale po nej mu mam dat hned mliecko? Tak ako na obed po zeleninke? Alebo mu mam dat po jablcku cajik? Kolko vlastne toho jablcka ma zjest? Ked on je velky hlados a pochybujem, ze mu jedno jablko bude stacit 😀
dakujem za radu

mandula
3. máj 2010

jeej a este jedna vec - maly na obed spapa 200 az 250ml zeleniny. Potom este mlieko a doooost mlieka MM. Myslite ze mu mozem tolko dat? Ked on by zjedol hadam aj za 2 deti. Ja mu nechcem odopierat, ked je hladny nech je, ale ci je to vobec zdrave. Nieze mu tym ublizim 😲

luskacik
3. máj 2010

mandula, keď som ja začala dávať malej na desiatu ovocie (nastrúhané jabĺčko alebo banán) + umelé mliečko, tak na obed trošku vymýšľala pri papaní zeleniny + UM. Asi mala plné bruško. Tak som začala dávam desiatu a obed (okolo 200 g) bez mliečka. Dávam jej k tomu už len čajík. Takže teraz má mliečko len ráno, na olovrant a na večeru. Ale tvoj malý je hladoško 🙂 tak neviem, či by mu to takto stačilo.

saska.t
3. máj 2010

mandula - no to je zeleninkoveho prikrmu dost, ale mliecko by uz nemusel dostat,aby si ho neprepchavala, zarad uz mäsko, nech ho to trosku zasyti a aj prilohu dotoho, ryza, bezvajecne cestoviny atd, aby ho to zasytilo, ovocia tiez moze zjest plnu davku 200g a mliecko podla potreby, kazdopadne ho netreba prepchavat 😉 radsej castejsie a menej nez naraz vsetko 😉

klauduska
5. máj 2010

Ahojte baby,

chcem sa este spytat,ze na desiatu ma maly jablckovu vyzivu....kolko jej ma zjest?plnu 190g?Teraz davam tak polovicu,pekne spapa...
rano mame 210ml mliecka,potom o 3 hodky vyzivku, potom zeleninovo -masovy obed, potom olovrant 210 ml mliecka a potom na veceru 240 ml mliecka....Este som rozmyslal ci mu nezmensit davky poobede a dat mu radsej vyzivu este medzi mlieckami....lebo aj tak podla navodu na krabici by mal mat iba 180ml mliecka,ale bol hlados,papal 4 krat po 210 ml,pokial sme nezacali s prikrmami....Co poviete?

klauduska
5. máj 2010

saska...inak dik,uz som si to pekne navazila a spapal tych 150 g....dnes som mu dala trosku viac,uvidime ci spapa... 😕

saska.t
5. máj 2010

klauduska - ak vam to vyhovuje nic nemen, u vas je este stale najhlavnejsia zlozka jedalnicka mliecko min. do 9 mes 😉 ak je schopny drzat si v rucicke a papkat tak mu kup pre zabavku kukuricne chrumky nesolene alebo ten zdravy chlebik ryzovy tiez je bez lepku aj sa zabavi aj trosku popapa 😉

klauduska
5. máj 2010

saska...dik.... 😉

veronika81
5. máj 2010

Saši, dokedy je vhodné dávať na večeru kašu (samozrejme domácu 😉 )? Malý mi to stále papá, každý večer, striedam rôzne druhy s rôznym ovocím. Ale už som rozmýšľala, či vzhľadom na vek by už nebolo ideálnejšie robiť mu takú "klasickú" večeru. Alebo je to ešte v pohode? Vy ešte papáte kaše?

saska.t
5. máj 2010

veronika - ak vam to vyhovuje a staci kludne davaj, ak mas potrebu to striedat, tak striedaj kase s klasickou vecerou a hotovo 😀
mne mala po roku zacala odmietat kase, chytila misku s kasou a odniesla ju hned nasim psikom a povedala ze ble 😅 😀 takze kase uz skoro rok nerobim aby ma s tym nehnala kade-lahsie 😀 väcsinou papa na veceru to co ostalo z obeda, alebo spravim hustu polievku a niekedy samozrejme aj chlebik 😉

veronika81
5. máj 2010

ďakujem. Jemu to chutí, tak zatiaľ budem dávať.. Stále varím s vodou, ale už asi začnem aj s mliekom.
A ešte sa chcem opýtať, s čím je najlepšie zahusťovať polievky, omáčky a tak?

maryanna
6. máj 2010

znova som tu, prišla som sa pochváliť, vyzerá to že malý bude po mne taký papoš, lebo tak papá že nestíham naberať, a to papá šiesty deň a dnes zjedol toľko že nepýtal už mlieko tak som rada, zajtra idem skúsiť nejakú ďalšiu zeleninku......

maryanna
6. máj 2010

a chcela by som sa ešte opýtať že ako dlho môžem zeleninu kúpenú skladovať v chladničke.....

saska.t
6. máj 2010

veronika - bud klasickymi skrobmi ako solamyl atd. ale mne to tak nechuti, takze zahustujem pol na pol s celozrnnou mukou v kombinacii s klasickou bielou, kedze celozrnna nezahusti jedlo dostatocne a mam to aj odobrene od Dr. 😉

maryanna - cerstvu urcite dost dlho, uvarenu 2 dni 😉

maryanna
6. máj 2010

díky saska, a ešte že ak uvarím niečo a potom to dám zamraziť tak keď to vyberiem zamrazené tak môžem spraviť tak že polovicu spotrebujem a polovicu dám do chladničky na druhý deň že nechám?

saska.t
6. máj 2010

maryanna - ano 😉