Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

petardice
14. máj 2010

holky, jak jste ubíraly mlíčko dětem? máme desetiměsíčního prcka (do 7 měsíců částečně na MM, dokrmena UM, teď už má jen UM), v poledne vaříme oběd, odpoledne má ovoce a večer má nějaké ty kupované kaše (Nutrilon, Hami... - takové ty ochucené). V noci se nebudí, jí až ráno v šest a po deválé - to má (v obou časech) UM. Říkám si, jestli by nemělo být pomalu načase vypustit dopolední mlíko a nechat jen to ranní v šest, ale bojím se, aby neměla málo tekutin - kolem té šesté vypije cca 120-200ml mlíka, v devět cca 120-150ml, v poledne má zeleninu nebo maso-zeleninu (tam té vody zas tak moc není) a zapije to trochou vody (ale moc tomu nedá), odpoledne ovoce (tam vody taky zvlášť moc není, pokud zrovna nemá jablko) - to už moc nezapíjí a večer tedy do kaše naleju minimálně 200ml vody. takže první obava je z nedostatku tekutin (přes den mimo jídlo do ní vodu ani čajíky nedostanu). a pak ještě dotaz - jak dětem ochucujete bílý jogurt - ovocem? nebo vám ho jedí samotný neochucený?

saska.t
14. máj 2010

evi - nesmies brat vsetko doslovne, musis to prisposobovat svojej elenke, za kazdu cenu cpat 500 ml mlieka nema vyznam elli pije 240 ml mlieka denne uz davno...
ak sa elenka nechce kojit nenut ju, aj tak ste krasne vydrzali 😉
petardice - dieta medzi 9-12 mes. ma vypit 500-700 ml mlieka denne podla toho treba upravit jedalnicek, vodu treba stale ponukat, ono sa to casom zlomi a pojde to 😉
biely jogurt - bud ovocie, alebo samotny, alebo aj s ovsennymi vlockami, alebo kukuricnymi ako vam bude chutit 🙂

saska.t
14. máj 2010

petardice- este som zabudla, zarad na ranajky uz chlebik alebo rohlik s masielkom alebo syrom (lucina alebo tvrdy) kludne aj kruti alebo kuraciu sunku, vek uz na to mate tak nemusi mat rano 2x mliecko...

petardice
14. máj 2010

saska: minimálně půl litru mléka? takže když mi vypije dopoledne těch cca 350ml a pak už jen vodu nebo tekutiny v jídle, tak je to špatně? uáááááá 😲 jinými slovy bych tedy měla dát najíst a pak dát místo vody mlíko? protože když dám mlíko mezi jednotlivými porcemi, bude najezená a nebude mi jíst oběd nebo svačinu... a když budu dávat místo vody mlíko, nemůže se mi pak stát, že mi nebude chtít pít vodu (dost jsme s tím bojovaly, teď jsem ráda, že se konečně napije něčeho jiného než jen mlíka) ☹
vločky do jogurtu mě nenapadly...předpokládám, že bych je měla předtím aspoň na chvíli namočit do horké vody, že? (sorry, v tomhle jsem kapánek analfabet, vločky jím maximálně upečený v müsli 😅

saska.t
14. máj 2010

petardice - najjednoduchsia cesta by bola rano 240ml mlieka a na veceru tak isto a dennu davku mate za sebou samozrejme netreba mlieko tlacit nasilu a urcite nie menit vodu za mlieko, do roka sa mlieko berie ako jedlo, nie ako pitie aj ked tekutiny to su 😉
kasu by som asi vynechala, nie je taka podstatna v jedalnicku, musis jednoducho vyskusat (inak ak mas kasu mliecnu, aj to je mliecna davka a treba ju samozrejme pocitat) takze to urcite s vami nie je taka tragedia 😉
ak najdes müsli vhodne aj pre vas vek, bez jahod, oriesok a vsetkych alergenov kludne mozes dat malej do jogurtu (urcite v obchodoch so zdravou vyzivou najdes)
ano ovsenne vlocky staci zaliat horkou vodou 😉 mozes rozmiesat s bananom a zaliat bielym jogurtom a mas vyzivnu svacu, aj jogurt je mliecna davka!!!! takze sa urcite denne k cca 500ml prepracujes....len to netreba vidiet tak tragicky 😉

petardice
14. máj 2010

saska: tak to jo, kaše je mléčná, takže těch 500ml zvládáme s naprostým přehledem, protože jen k večeři zdlábne přes 300ml kaše 🙂 právě tu kaši dávám proto, že je sytější než mlíko a malá nám spí až od sedmi večer do šesti ráno (takhle teda spala i před kaší, ale pokaždé jí pak ráno škrundalo v bříšku hlady). tak to můžeme zůstat i u toho zkoušení pití vody po jídle ;)
tak to nechám v šest ráno mlíko, kolem devátý začnu zkoušet rohlík a ovoce odpoledne začnu míchat s jogurtem, jsem zvědavá, co mi na to řekne, i když až na pár výjimek s jídlem nijak zvlášť nebojujeme ;)

saska.t
14. máj 2010

petardice - som ti hovorila ze to nie je take tragicke, kazdy si mysli, ze mliecna davka je len mlieko co nie je pravda 😉 takze drzim palce 😉

petardice
14. máj 2010

saska: díky moc za pomoc a rady!

petreva
14. máj 2010

SAŠI, jojo, taky nemám ráda čísla a tabulky, ale jde mi o vápník a výživu Elenky...tvoje Elli vypije tolik mlíčka + jogurtík a něco na chlebík, to stačí, ale mě E nevypije už skoro nic, tak proto přemýšlím nad náhradou...jistěže E kojit nebudu nutit, ot ona je dost velký beran aby se nechala a ani to není můj styl...nejde mi ale do hlavy, že za kojo nedat nic 😕
Víš , nechci se tu přít, jen to nemůžu nějak pochopit...
Dneska večer bude LILEK 😉

saska.t
14. máj 2010

evi - vapnik dostane aj z ostatatnej vyzivy, ktoru ma tak si nerob starosti, vies co by dali ostatne maminy za to aby papali a chutilo im ako elenke??? 😀
s pitim je to pri vela detoch velmi tazke, skusila si ovocne riedene stavy s vodou? je vela dostupnych dzusov bez konzervantov farbiv a pridania cukru, ktore jednoducho rozriedis vodou a urcite jej to zachuti, u nas zabrala az ananasova stava a jahodova a pritom to dost vyrazne riedim, tak vyskusaj 😉
ja viem ze sa nechces hadat, len diskutujeme, neboj chapem to dobre 😉 , daj vediet ako lilek chutnal 😉

petreva
15. máj 2010

Saši, asi píšu dost nesrozumitelně...myslím, že Ellinka ti vypije dost mlíčka. Moje E při kojení už skoro nic, tak proto uvažuji nad náhradou. Nejde o příjem tekutin, ale o mlíčko potažmo mléčnou dávku za den. Máš pravdu a já si toho moooc cenním, že Elenka tk hezky papá a musím říct, že i pije krásně, tedy jiné tekutiny než mlíčko.
Jde mi zkrátka o to, že když přestanu kojit, tak bych přeci jen ještě měla E nabízet mlíčko, aby měla jakous takous dávku za den. Jogurt stačit nebude a případná kaše stačit nebude 😨
Lilek je zvláštní 😅 nikdy jsme ho nejedli a já nepřipravovala asi by to chtělo trochu něčím víc ochutit. Nedala jsem česnek, ale pažitku. Manžel říkal, že dobrý, ale tvářil se, že by to ještě něco chtělo 😀 . Mě to chutnalo, mám ráda takový mdlí "přírodní" chutě. Dneska bude Elenka baštit s námi obídek, tak sjem zvědavá, co ona na to.

klauduska
15. máj 2010

Ahojte baby,

tak som tu zas...chcela som sa spytat,ze do akeho veku by malo babo papat masko 6x do tyzdna?Som tak citala,ze 6x.....uz pekne papame..... 🙂

saska.t
15. máj 2010

klaududka - nic sa nestane ak bude papat len 4x v tyzdni, ale normalne staci do 10-12 mes.

klauduska
15. máj 2010

sasi...diky moc!

petreva
17. máj 2010

Saši, tak lilek Elence moc chutnal,málem mi snědla i ruce. A dneska měla květák jako mozeček, znáte to na Slovensku takto řečené?? Bála sjem se těch vajíček, ale snad to bude dobré...to mělo též velký úspěch 😵

saska.t
17. máj 2010

evi - no to je super, lilek je moc zdravy hlavne pre chlapov, zevraj zvysuje potenciu 😀 preto ho moj muz oblubuje 😀 ale inak zevraj cisti krv a jatra 😉
ano poznam kvetak ako mozocek a neboj vajicka by jej uz nemali nic urobit 😉

maryanna
18. máj 2010

ahojte chcem sa opýtať , či už môžme pohánkovú kašu, mám poznačené že áno ale tak pýtam sa pre istotu....

didi35
18. máj 2010

Prosim Vas, odkedy a aku zeleninku mozem davat surovu? Nechcem stale len varenu... ovocie davam samozrejme surove. Syn ma 8 mes. dakujem

saska.t
18. máj 2010

mariana - neber to v zlom ale moc sa ponahlas so zaradovanim novych veci, papate cca 2 tyzdne a ty chces vsetko velmi rychlo, co je chyba, tak malinky zaludok nie je usposobeny na prijimanie tolkych novych veci, maly je este velmi malicky... aj tak ste dost skoro zacali papat, takze moja rada znie neponahlat sa 😉
maly ma cas do 6 mesiacov papat len zeleninkovy obed a mliecko nic ine, inak mu mozes viac ublizit ako pomoct a pohanka sa odporuca az po 6 mesiaci kedze je tazsia na zaludok 😉

didi- uz davno mozes davat bez problemov 🙂

jasminet
18. máj 2010

didi ked malemu nerobi problem varena zelenina, tak mozete tie druhy co mate vyskusane davat uz surove

wacinka
18. máj 2010

maryanna pohanková kaše se může, může se i jáhlová.

didi ze syrové zeleniny, je nejlepší udělat šťávičku, nejlepší začít mrkvičkou

maryanna
18. máj 2010

sasi ano, ja nechcem davat dalsi prikrm, len sa tak pytam ze ci sa moze uz teraz alebo az neskor ze ake ma ucinky.....neboj my poctivo len zeleninku na obed a o mesiac mesko pridaam...

saska.t
18. máj 2010

mariana 😉

maryanna
18. máj 2010

ja len zbieram info, este som sa chcela opytat ked uz si tu ze ked zaradim jogurt (hm niekedy v 8 , 9 mes) ci mozem aj domaci ktory vyrabame doma......davame tam plnotucne mlieko a tucny 10% jogurt a v jogurtovaci sa spravi....podla mna mozem ale tak radsej sioverujem........

maryanna
18. máj 2010

sice teraz mi napadlo ze mlieko tam ide plnotucne ups...takze asi nie

liki205
18. máj 2010

Ahojte poradte mi niekto prosím, moja malá krásne všetko papala ked sme začali zeleninovo maskové príkrmy všetko jej úžasne chutilo a nemala problém zjesť aj 200 ml 🙂 ale posledné dva týždne bojujeme pri obede s každou lyžičkou ked sa mi podarí do nej dosťat 10 lyžičiek tak to je velký úspech. Ona by totiž najradšej papala iba mliečko, kašičky, pudingy , jogurtíky , ovocie ale akonáhle to neni sladké proste mi to odmieta , už neviem čo mám robiť, momentálne váži 8 kíl. Jeden zúbok sa nám už prerezal , neviem či to može byť tým , ale proste už som toho nešťastná že aby jej nechýbali nejaké vitamíny? poradte..

fisulenka
18. máj 2010

Ahoj,já myslím,že je to určitě tím zoubkem,u nás bylo chvíli taky všechno vzhůru nohama,pak se to vrátilo zpět a ejhle-leze nám další a zas neplatí to,co doposud 🙂 .Takže vydržet,ještě žádné mimi dobrovolně hlady nepadlo 😉 ,ono se to zas upraví.
Vždycky,když to není ono,uvědomím si,jak se cítím,když mi něco je nebo mi lezly osmičky-a tu nechuť k jídlu chápu.Bude líp,neboj.. 🙂 🙂

katarinavw
19. máj 2010

ahojte, chcela by som sa opytat - zacali sme s prikrmami, no mala sa vobec nechyta. treti den sa pokusame, no dostala som do nej jednu lyzicku zemiaku, aj to nebola cela lyzicka, skor polovicka. mam to dalej skusat so zemiakom alebo mam zaradovat nove potraviny? alebo pockat a skusat to stale s tym istym? dakujem!

maryanna
19. máj 2010

katarina, my sme tiez tak zacinali, aj ked my na treti den uz sme papali dobre, ale mne poradili ze mam zaradovat normalne dalej potraviny a uvidis na co sa chyti, a ja by som na tvojom mieste cisty zemiak nedavala, neviem vela detom nechuti len tak holy...u nas mal uspech ani nie mrkva ale zemiak s mrkvou....a potom rozne ine.....

liki205
19. máj 2010

No dobre , ale ako dlho može trvať tento "stav bez zeleninky a masa"??, aby to nebolo nejak moc dlho, týžden, mesiac? kedy to už je treba povedať doktorke ? Však nemožeme fungovať len na sladkom ☹((