Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

katarinavw
19. máj 2010

dakujem za odpoved. no skusim tak dnes kombinaciu, uvidime

saska.t
19. máj 2010

liki trva to niekedy aj 1-2 mesiace u nas to bolo tiez tak, vynechaj 2 dni a zasa, zaklad je stale ponukat ale nie silit to, to bude urcite zubkami, neboj ziadne dieta o ktore sa staraju od hladu este neumrelo 😉 Dr. je zbytocny aj tak ti nema co poradit takze sa obrn trpezlivostou a skusaj 😉 mozno si zacala skoro s pudingami a teraz vie ze sladka chut je jednoducho lepsia, takze sladkemu sa treba vyhybat 😉

katarina- kym sa deti naucia papat trva to mesiace, takze jeden neuspech by ta nemal zlomit , takych neuspechov este bude, zarad mrkvu, karfiol brokolicu co maju vyraznejsiu typicku chut a nie bez chuti zemiak, skus pridat do prikrmu mliecko ktore pijete aby tam bolo citit nieco zname 🙂

katarinavw
19. máj 2010

skusila so aj mrkvu-tu som dala ako prvu, pretoze zemiak sa mi zdal byt bez chuti, pridala som aj MM, no nic. vsak nevadi, ja sa nevzdam!

didi35
19. máj 2010

dakujem za rady - a ktore druhy zeleninky ste davali surove? Najemno nastruhane alebo mixovane?

saska.t
19. máj 2010

didi dostavala zeleninku do ruky mrkva, kalerab , uhorka, po roku aj paprika a rajciny 😉 bolo to nakrajane na tensie dlhe pasiky 😉

magnetika
19. máj 2010

Ahoj dievčatá, viete mi prosím poradiť, od budúceho týždňa začíname s ryžovou kašou pri večernom jedení / sme na Nutrilone comfort/ . Koľkými lyžičkami ste začínali ? 🙂 Doktorka mi poradila, že na začiatku mu mám urobiť takú redšiu a dať
mu len 1-2 lyžičky a doplniť plnou dávkou mlieka ale zaujímalo by ma, ako ste to robili vy. Ako mám potom pokračovať, koľko lyžičiek pridávať ? Za akú dobu mám večernú dávku úplne nahradiť kašou ? A koľko mu jej mám v tej plnej dávke /keď už bude len kaša/ zarobiť ?
Ďakujem za cenné rady 😵 😵 😵

jasminet
19. máj 2010

magnetika ja by som kasou nezacinala. skor zeleninou na obed, my sme kasu dali snad az po 7 -8 mesiaci prvy krat... 😅

luppita
19. máj 2010

magnetka : mi sme zacinali prikrmovat obedom, zeleninou .... Tiez bol na nutrilone. ranne a vecerne mliecko dostava stale. Ohladom tych kasiciek, ja som malemu davala ked uz bol rozpapany, cize neviem ako sa s tym zacina, ja som mu spravila podla navodu na krabici a zjedol tych 130 / 150 ml. No moc mu to nechutilo, ma rad svoje mliecko a polohu lezmo vecer, tak som kaze zrusila . Pritom ostatne veci krasne papa, zeleninu , maso, ovocie ... no tie kaze fakt nechcel. 🙂
Podla mna by si mohla zacat s mensou davkou a uvidis, mozno to malemu bude chutit a ak zje tych 130ml nemusis mu uz davat mlieko potom. Ak nie treba mu dat len kolko sam bude chciet a potom mliecko (neviem aky je jedak tvoj maly, ale moj sa nepreziera, ked ma dost, prosto necha). Takto sme to mali so zeleninou, najprv zjedol len niake 3 lyz., dojedol to mliekom, asi po tyzdni zjedol celu porciu zeleniny a mlieko uz nedostal. 🙂 teraz sroti vsetko a furt. Ja osobne idem podla pocitu, uz napr papame aj biely jogurt, rano mu to mliecko uz nestaci a o hodku je hladny, tak dostane cely jogurt a vybavene. 🙂 ale vecer nechce nic ine ako mliecko a to mu staci az do rana ... Drzim palce s prvymi pokusmi. Chcem sa opitat, ci nie je este skoro s kasami, ja by som pockala este tie 2 - 3 tyz.

luppita
19. máj 2010

Tiez sme prvy krat kasu dali az okolo 6 M.

magnetika
19. máj 2010

Dakujem za rady, začať kašou my poradila doktorka, tak neviem.... Asi pôjdem podľa nej. 🙂
29.5. ma maly 4. mesiace /sobota/ a od pondelka by som chcela zacat s tou kašou.Ja sa na to teším, lebo malého niekedy po mliečku páli žáhy, tak sa spolieham, že keď začneme s tuhšou, hustejšou stravou, tak bude lepšie /dúfam/. Nijak extra ho to síce neotravuje, ale myslím, že by to mohlo zmierniť. 😉

magnetika
19. máj 2010

Ešte som sa chcela spýtať, keď ste pripravovali drobcom pyré zo zeleninky a ovocia, robili ste si aj do zásoby / mrazili ste vo formách na ľad/ alebo ste vždy pripravovali čerstvé ?

luppita
19. máj 2010

Ja varim na dva dni a nechavam to v chladnicke, no ked mi vyde aj tretia davka, dam to to pohara od presnidavky a tak dam do mrazaka. 🙂 Ovocie davam cerstve, no raz som mu robila uvarene jablka, rozmixovala a zase dala do tych poharikov a zasterilizovala, no asi som niekde spravila chybu a jedno sa mi pokazilo, tak nabuduce to dam zamrazit v tych nadobkach.

jasminet
19. máj 2010

magne - ja som takto mrkvu urobila, este neznala mnozstiev, dala do zasobnikov na lad a vytahovala kocky. potom som uz len kazdy den cerstve zacala varit. co mala nezjedla som dojedla ja.

magnetika
19. máj 2010

Tak som teraz z toho blázon, lebo som si prešla niekoľko stránok o príkrmoch a všade píšu, že večerná dávka mlieka sa kašou nahrádza až v 6. mesiaci ☹ /http://www.bedekerzdravia.sk/?main=article&id=508 /
Začínali ste zeleninkou od ukončeného 4. mesiaca pri detoch na UM ?

magnetika
19. máj 2010

....dnes som totiž tú ryžovú kašu ochutnala a je sladká, takže sa obávam toho, že po mesiaci na kaši mi nad zeleninou ohrnie nos, hoci náš malý je dobrý jedák, ale človek nikdy nevie 😅

katka_1977
19. máj 2010

magne, my sme zacali s kasou iba pred troma dnami, teda az v siestom mesiaci, tiez mi doktorka hovorila uz v piatom ze mozem davat kasicky, ale malej uplne stacilo na noc mlieko a spala celu noc, tiez sme na Nutrilone ...

liki205
19. máj 2010

Dik za rady, chcem sa ešte spýtať aké jogurty a miláčiky či iné mliečne výrobky sú vhodné pre deti pod 1 rok? a ešte ma zaujíma ked robím zemiakové pyré z UM a dám ho do chladničky do druhého dňa je to zlé? radšej urobiť čerstvé ? čo myslíte?

katka_1977
19. máj 2010

liki, neviem, ked davas do zemiakov UM tak by som to neodkladala do druheho dna, malo by sa to do dvoch hodin skonzumovat ...

luppita
19. máj 2010

no ja osobne som zacala zo zeleninou, som pocula ze ak sa zacne sladkym, nemusi potom baby tu zeleninku chciet.
liki : hovori sa ze to umele mlieko by sa malo spotrebovat zarobene do 2 h. Ja som vzdy robila cerstve, zemiaky boli napr robene o den skor ale mlieko som dala az ked isiel jest a ked neziedol dojedla som ja.
Ohladom jogurtov : dnes som tu akurat citala temu jogurty, lebo prave zaciname s nimi. Je tam vela nazorov ... Dr mi povedala ze treba zacat iba s bielimi a do roku to tak aj nechat, ze ak chcem mozem mu tam dat trosku z lekvaru (domaceho), alebo pomagat banan, alebo postruhat ine ovocie. V ziadnom pripade mu nesmiem dat nizkotucne ... najlepsie plnotucne smotanove ... na tom fore o jogurtoch jedna kocka pise ze len nizkotucne sa musia davat ... (clovek je z toho potom magor), ale moj nazor je taky ze by maly tie jogurty obsahovat vsetko co maju a nizkotucny jogurt by som ani ja nejedla.
Skusila som Zvolensky a babi pisu na fore ze activiu davaju . Vela kociek tam odsudzuje milaciky a pribinaciky, lebo su sladke a .... to beriem, pribinacik je mnam, ale z tolkeho cukru by ho aj vystrelilo. 🙂

tereza33
20. máj 2010

Ahojte : ) Môžte mi prosím poradiť? Môžem dať môjmu 8 mesačnému dieťaťu pomaranč?

rimmel
20. máj 2010

nie az od roka 😉

saska.t
20. máj 2010

magnetika - tvoja Dr. nie je nic moc podla toho co ti radi, na tvojom mieste mate este min. 1 mesiac cas na prikrmi aj ked ste na UM a rozhodne nie zacinat sladkou ryzovou kasou je tazka na zaludok.... zacni pekne od 5. mes. zeleninkovymi kasickami a vies ze davas len to najlepsie pre tak nezrele telicko 😉 vsetko najdes na www.kojeni.net

tereza - vsetko citrusove ovocie najskor po roku a ja by som davala este neskor je to alergen a mozes sposobit dozivotnu alergiu 😉

liki - jogurty do roka len biele plnotucne a so zivymi kulturami a pyre s UM sa robi vzdy cerstve inak mozes sposobit velku hnacku, UM sa nesmie druhykrat ohrievat 😉

magnetika
20. máj 2010

Takže asi predsa len začneme tou zeleninkou, lebo náš malý v noci spí velmi pekne, zaspi večer okolo 21.00 a zobudza sa rano okolo 7.30, takze mi pride uplne zbytocne, natlacat ho na noc kasou 😨 A s tou zeleninkou podľa vás možeme začať hned od ukončeného 4. mesiaca ? 😅

saska.t
20. máj 2010

magnetika - ak nechces cakat mozes zacat, ale posledne vyskumy ukazali ze aj pri umelo zivenych detoch staci zacat po skonc. 5 mesiaci, takze je to na tebe 😉

lelask
20. máj 2010

baby prosim vas ako ma vyzerat kojenie popri prikrmoch 😅.
Moja mala ma 7 mesiacov a sem tam vynecha doobedne aj poobedne kojenie.Hlavne ked chodime plavat.Ak ju nenakojim o 10.00 pred plavanim (11.00) tak potom dostane az obed a niekedy po obede nechce mlieko az zase okolo 17.00.Moc ma to netesi 😖. Nechcem aby sa mi utlmilo mlieko ☹ .Vy co uz mate starsie babatka ako kojite? Iba rano a vecer??

editah222
20. máj 2010

@lelask Moje malá má 8 měsiců a většinou už opravdu kojim jen ráno, večer a samo, že v noci 🙂 Přikrmy má dopolední svačinku, oběd, odpolední svačinku a večeri. Když je blbý den tak ji musim misto jidla nakojit. Nevim jestli mám mléka min, ale když ji třeba týden nekojim a pak musim tak ji to nasyti.

magnetika
20. máj 2010

Dievčata, este ma zaujima, ked ste zacinali s prikrmom prvy krat napr. mrkva, davali ste 3 dni na skusku a ked bolo vsetko o.k. tak tu dalsiu zeleninu napr. zemiak ste pridali k mrkve alebo sa musi zasa samostatne skusat tie 3. dni ?

liki205
20. máj 2010

Saska dakujem moc za rady , ale zase som bezradná , včera celkom pekne malá spapala zemiakovú kašu s morčacím maskom, a dnes robila zase také grimasy a tak sa zatínala a nechcela papať zemiačky s kuracím masom, že som jej nakonec musela dať vanilkovú kašičku aby aspon niečo zjedla lebo sme išli preč tak som nechcela aby bola hladná, začínam byť s toho nervozna že čo zas bude robiť na obed ked zistí že to nie je sladké ☹ hned to odmieta sotva si dá pol lyžičky , ja neviem čo mám s nou robiť, zmení sa to ešte☹

saska.t
21. máj 2010

magnetika tak ako hovoris, 3 dni mrkva potom mrkva a zemiak atd 😉

liki- nesmies sa nechat zlomit a hlavne jedlo nahradzat sladkym inak si uz nepomozes a dieta nemoze zo sladkeho zit, je to nevyzivne jedlo a casom moze sposobit obezitu, neboj od hladu neumrie ked bude hladna vezme si, len pekne ponukaj, ked nechce tak po hodine skus znovu a takto to opakuj ked pochopi, ze sladke nedostane bude normalne papat 😉