Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
10. jún 2010

sylviah - jasminet ma pravdu 😉 kyslomliecne smotanove ano po 8 mes. 😀
adrejkaz - ak ste cisto kojeni treba zacat prikrmovat najskor po skonc. 6 mes. a co sa tyka lepku, ano najnovsie vyskumy ukazali pri kojenych detoch zacat skor tj. 5-6 mes. kym su chranene MM, my sme zacinali ovsenymi vlovckami , urcite sa so zavadzanim prikrmov neponahlaj, naozaj mate este cas, vsetko najdes na www.kojeni.net 😉

andrejkaz
10. jún 2010

saska.t dakujem....este sa chcem spytat na tie ovsene vlocky-to si mu len tak prisipala do svojho odstriekaneho mliecka alebo ako si mu ich davala?

saska.t
10. jún 2010

andrejka, v DM drogerii predavaju od alnatury uplne malicke ovsenne vlocky treba ich zaliat trochou vriacej vody aby napucali a potom mozes pridat MM ale zda sa mi to aj tak skoro pockaj do toho 6 mes. este je malicky na prehltanie kuskov po 6 mes. to pojde lepsie 😉 zda sa mi dost agresivne dat rovno krupicu ktora sa odporuca po 1 roku....

andrejkaz
10. jún 2010

ved prave aj mne sa to zda agresivne,ale ked som sa pytala v akej forme zavadzat lepok,tak mi dr.povedala,ze bud osemzrnnu kasu alebo krupicu....vraj aj nam ked sme boli deti davali krupicu uz od 4teho mesiaca....ale ja sa rozhodne nechystam tak skoro zacat s prikrmami aj ked mi to dr.odporucala

mamusia
11. jún 2010

A nekojene deti mozu od kedy lepok?

saska.t
11. jún 2010

mamusia podla noveho 6-7 mesiac, podla stareho v 8 mes. 😉

mamusia
11. jún 2010

Dakujem a s tymi ovsenymi vlockami mam zacat ako pises? Alebo krupica?

saska.t
11. jún 2010

ja by som zacala drobnymi ovsenymi vlockami, krupica sa odporuca az v roku alebo biely rohlik do rucicky 😉 ak dokaze zuzlat a trafit si do pusinky 🙂

miska.misiak
12. jún 2010

babulky melonik mozme????

saska.t
12. jún 2010

ano, je to len voda 🙂

klauduska
14. jún 2010

Ahojte,

sasi...uz som tu zas.... 😕
chcela som sa spytat na zltok.....ci treba davat cely alebo staci polovica?
Uz sme zacali aj s lepkom,davat vyzivku s piskotami,chcela som nejake keksy,ale vsade je zatial mlieko,tak s tym este pockam,lebo momentalne mame HA...a postupne mame prejst na AR alebo obycajne azahustovat Nutritonom....A kupila som teraz novu kasu,viaczrnnu,origos na HA mlieko....Este mi mozes poradit,lepok teraz mozem davat kazdy den?chcela by som mu dat potom nejaky kusok chlebika alebo rohlika....

saska.t
14. jún 2010

klauduska ahoj 🙂

zltok ako chces a ako pasuje, kludne polku, kludne cely, zalezi ake velke porcie uz papate takze primerane 😉
lepok mozes davat kazdy den ale len po troskach, nie naraz vela, no na zaciatok staci 3-4 x v tyzdni 😉

lunnan
14. jún 2010

saska.t - My sme už síce dosť veľký na všeličo, ale aj tak som dosť opatrná, tu som videla, že odporúčas aj melón, no to som myslela, že ešte nemôžme. Taký jogurt a pečivo môžme? Čo ešte určite nie? Díky 🙂

saska.t
14. jún 2010

lunnan- melon bez problemov nie je to exoticke ovocie a je to len voda deticky sa z toho akurat dobre pocikaju 😀
jogurt biely plnotucny so zivymi kulturami mozte aj pecivko biele (lahsie stravitelne pre deticky)
urcite nie citrusy, jahody, oriesky, hriby,vsetko velke alergeny a samozrejme ziadna cokoladka ale to asi vies tiez velky alergen a do roka treba vydrzat aj s rajcinami a paprikou 😉
po 10 mes. mozes skusit na chlebik morc. alebo kur. sunku, osupanu cerstvu uhorku, strukoviny, .... 😉

michele11
15. jún 2010

Ahojte, poradte mi, prosim, akymi prikrmami zacat, zaciname piaty mesiac a dcerka nie je kojena. Mam zacat davat len stavu alebo uz aj postruhat ovocie, prip. zeleninu?

maryanna
15. jún 2010

@michele11 ahoj, www.kojeni.net sekcia príkrmy tam máš postup
šťavy na začiatku určite nie, jedine ak tak veeeľmi riedenú, sú agresívne pre tak malé bábo, začína sa zeleninkou, uvarená namixovaná, také zeleninové pyré resp kaša.....mesiac sa papá pzelenina a potom sa pridáva ovocie na olvrant napr a ku obedu mesko.......ale na tej stránke je všetko🙂

michele11
15. jún 2010

@maryanna dakujem pekne, idem tam hned pozriet.

klauduska
16. jún 2010

sasi...diky... 😉

mahina
16. jún 2010

ahojte... 🙂

dnes je den D ked zacina s prvou mrkvickou..len som sa chcela spytat, ci ste do toho pridavali aj vodicku, alebo to bola len cista mrkvicka... nebude to potom velmi huste pre drobca? Dik moc za radu

maryanna
16. jún 2010

@mahina pri mixovaní si to rieď vodou z vývaru mrkvy podľa potreby, podľa toho ako husté to chceš mať...na začiatok možno lepšie riedšie a potom zhusťovať ale je to na tebe, ja niekedy dám viac vody omylom a mám riedke ale aspoň mu ide ľahšie dolu krkom...

mahina
16. jún 2010

moc dakujem...🙂)) idem na to a prajem krasny den..🙂

iinuska
16. jún 2010

@mahina ja som pridavala aj kvapku olivoveho oleja 😉

mahina
16. jún 2010

🙂 jo a este jedna zakladna otazka... 🙂 kolko varit tu mrkvicku, aby bola makka?

maryanna
16. jún 2010

@mahina olej môžeš dať aj keď kým sú príkrmy v začiatkoch nieje to potrebné keďže dieťa pije veľa mlieka kde je potrebný "olej" na rozpustenie vitamínov....ja dávam tak každý tretí deň alebo tak.....no var dokým bude mäkká, nemusíš to nejak sledovať lebo aj keď sa rozvarí tak to je jedno lebo ju budeš tak či tak mixovať ale je to cca 20 min....ja keď varím viac druhov zeleniny naraz tak nechám aj 40 minút no závisí aj od druhu zeleniny a množstva....

mahina
16. jún 2010

dakujem dakujem...si poklad... 🙂

luskacik
16. jún 2010

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť... Malá má už týždeň slabšiu hnačku (2 - max. 3x denne riedka stolica) asi zo zúbkov. A celý ten čas má dietnu stravu - ryžu, ryžový odvar, mrkvu, mrkvový odvar, zemiak, banán... Dosť mi schudla a stráca energiu z tejto stravy. Chcela by som jej postupne dávať papať všetko čo predtým, ale neviem čo by jej najmenej ublížilo (aby sa nevrátila hnačka). Môže už papať napríklad chudé kuracie alebo králičie mäsko?

berika
16. jún 2010

@luskacik, slabšiu diétu treba dodržať ešte týždeň po skončení hnačky, ale chudé masko môžeš kludne.

magnetika
16. jún 2010

@saska.t prosím Ta, v tej tabulke zavádzania prikrmov podla druhu potraviny na stranke www.kojeni.net mam uvedene mesiace chapat ako ukoncene napr. v hlavicke je 6-7 mesiac tzn. ukonceny 6-7 mesiac ? A jedna sa o tabuľku pre kojené alebo nekojené deti ?

saska.t
16. jún 2010

@luskacik - ak je to hnacka zo zubkov dietu dodrziavat nemusis, pretoze cokolvek zje prejavi sa to ako riedka stolica, takze kludne papajte normalne, my sme tiez vzdy hnackovali a dr. povedal normalne jest...

@magnetika - nejedna sa o ukoncene mesiace pretoze ukonceny 6 mes. je vlastne uz 7. mes takze to chap ze v plynuti 6 alebo 7 mes 😉 , tabulka je vseobecna, treba si ju prisposobit ak to tam nie je uvedene 😉

@mahina trosku oleja sa pridava do kazdeho prikrmu kedze vit. a mineraly su rozpustne v tukov tak aby ich malo telicko ako spracovat

magnetika
16. jún 2010

@saska.t - dakujem za vysvetlenie 😉