Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

luskacik
16. jún 2010

saska.t - tiež ďakujem 🙂 Dnes sme sa ani raz nepokakali 🙂 jupíííí 😀 a mali sme aj mäsko... No, ak to takto bude prebiehať pri každom zubčeku - boh nám pomáhaj 😅 Tak už žiadna diéta!!!

henaha
16. jún 2010

ahoj sasi, chcem sa opytat, ci uz mam pridat aj nejake pecivo? dnes mame 9 mesiacov, ale zubky ziadne 😀 zda sa mi, ze ma nejaky jednotvarny jedalnicek, tak uz neviem co vymysliet ☹

saska.t
17. jún 2010

@henaha no ale iba ako zabavku trebars rohlik biely do rucicky 😉 od uk. 10 mes. mozes zaradit chlebik s masielkom so sunkou syrom atd 😉

nikush4
19. jún 2010

ahoj pred dvoma tyzdnami sme zacali s prikrmami.. mrkvicka zemiak, spenat atd.. viem ze zacat sa ma najprv s obedom a neskor desiata as ma nahradzovat napr ovocim..ale chcem sa spytat.. ci niekto vie.. kolko UM (alebo MM.. my sme na UM) dieta potrebuje (kvoli jeho zlozkam) vo svojich 6 mesiacoch za 24 hod? a ako to ide postupne po mesiacoch to mnozstvo ubuda alebo je to do roka priblizne rovnake? dakujem 🙂

domka28
19. jún 2010

ahojte...chcem sa spytat...ci niektora z vas zacala s prikrmami u 4 mes. babatka, ktore je kojene ??
...mne sa dostal nazor ze j to dobre....vraj si lepsie zvykne na stravu ...🙂

saska.t
19. jún 2010

@nikush4 - dieta medzi 6-9 mes. 700-800 ml UM dieta medzi 9-12 mes 500-700ml mlieka denne po roku by malo 1-2 x denne cca po 200 ml
@domka28 - je to zbytocne zatazovanie ladvin dietata v tak mladom veku a mozes sposobit velke potravinove alergie aj detom na UM sa odporuca najskor zacat papat po uk. 5 mes. kojenym detom po 6-7 mes.

lucie777
21. jún 2010

@domka28 Taky jsem četla, že i kojený děti by měly začít s příkrmama kolem 4 měsíců, že naopak je to lepší pro alergie, spíš se neobjeví, stejně tak s lepkem se má začínat mězi 4-7 měsícem..

blumka
21. jún 2010

@lucie777
@domka28 to je informacia vytrhnuta z kontextu...vobec to nie je lepsie, len ked uz niekto nemoze inak, nema na vyber, napr. musi ist do prace, tak moze zacat pomaly prikrmovat skor, od ukonceneho 17. tyzdna..ale stale je odporucanie pri plne kojenych detoch zacat az v 6. mesiaci

spytajte sa v teme dakujeme annag 😉

magnetika
21. jún 2010

Dievčatá, chcem sa spýtať, keď ste začali prikrmovať ovocím, ake ste pripravovali ? So zeleninou sa mi to zda jednoduchsie, ale ovocie je predsa len sezonna zalezitost a kupovat v obchode pocas celeho roka napr. marhule mi pride ako blbost, ved to je cista umelina ! Dávate dokola jablko alebo kupujete v obchodoch hotove ????My sme zatiaľ s príkrmom ešte nezačali, predsa len som to posunula na uk. 5 mesiac, pretože malý pekne pribera aj z mliečka /sme na UM/, ale teraz už vidím, že nás začína sledovať, keď jeme my a normalne si pýta 😀 hoci nema šajn čo to je 😀

maryanna
21. jún 2010

@magnetika no ja dávam jablká, hrušky, banány teraz, a počkám si na domáce ovocie cez leto, ale mám aj výživy nejaké kúpené tak dám tie ktoré obsahujú také ovocie ktoré je momentálne umelé v čerstvom stave.....ale ja so ovocím nezačínala, až teraz asi týžden papáme, a buď namixujem, alebo na strúhadle pošúcham....ono aj mrazené je fajn, lenže je ťažko nájsť nejaké marhule, broskyne, takýe keĎ tak ja výživu nejakú bez cukru a umelín vyberám a počkám na sezónu....

magnetika
21. jún 2010

@maryanna dík za odpoved, ja budem tiez zacinat zeleninou. Len ma zaujimalo, ako potom pokracovat s ovocim 😉

mishelle5
22. jún 2010

Ahojte maminy....určite sa to tu už niekde spominalo, ale nechce sa mi hladat medzi tolkými stranami 🙂. Moja malinka bude mat 3 jula 6 mesiacov...ale práve dnes sme začali s príkrmom (mrkvičkou) - doktorka stale hovorí že az od ukončeného 6 mesiaca ked je plne kojena, ale tých par dni predsa nemôže vadit čo poviete?? Ide hlavne o to ze večer už nemam dost mliecka, mala sa mi začina budit aj v noci čo už vôbec nerobila...a ked papáme my s manželom tak tak na nas pozera akože "aj ja chcem".. doktorka mi len povie vydrzte to...avsak mne to pripada trápenie pre to maličké ale aj pre mna ako ma natahuje hryzie a nervozna je ked jej nejde... však som tym nič nemohla pokazit??no a chcem sa spýtať to žltko ste začali do jedla pridávať kedy??a tak o 3 tyzdne budem môct už dať ovocie..dakujem Vám za odpovede i ked viem ze je to tu spomínané na 1 000x...

maryanna
22. jún 2010

@mishelle5 najprv s apapá zelenina 3-4 týždne a potom sa zavádza mäsko s tým že raz do týždňa sa dáva žĺtok (alebo aj raz za dva týždne)
keď si myslíš že naozaj chceš prikrmovať (aj keď u kojených deti 6 mesiac ukončený a neskôr) tak začni, je to len na tebe.....ale pomaličky, netreba san ikam ponáhľať....keďže teraz poznala len mliečko tvoje tak to bude zmena takže pomaly zeleninku dávať

mishelle5
22. jún 2010

@maryanna Noooo určite po troske dnes zjedla asi tak 5 lyžičiek mrkvy...ale nevyzerala ze by jej to nechutilo... 🙂)...ked ja si myslim ze tých par dni..to je už naozaj "detail" keby to boli mesiace tak nepoviem....toje môj nazor no neviem

blumka
22. jún 2010

kocky, s maskom nemusite cakat mesiac, mozte ho zaviest hned po dvoch-troch zeleninkach 😉

jankapiknova
22. jún 2010

moj maly bol na UM a tiež som začala až od 6 mesiaca s prikrmami, sice ludia hovoria že u nekojenych od 4 ale odbornici radia aj u takych deti až po 6 mesiaci.Čo som sledovala našho maleho tak po 4 mesiaci určite nebol pripraveny na prikrmi. A masko sa može hned po zeleninke 😉

blumka
22. jún 2010

juli mala pred dvoma tyzdnami 4. mesiace a neviem si ani teraz predstavit zeby uz jedla 😅 doteraz nejak neprejavovala zaujem o to co mame my na tanieri akurat posledne dni tak na nas vyvaluje oci, ked jeme, asi ju to zacina zaujimat...
ale pockame si do 5. mesiaca a este trosku...mlieka nepije vela, takze jej to zatial staci, tak naco ju zatazovat

magnetika
22. jún 2010

Dievčatá, chcem si to ešte upresniť, ako sa postupuje:
1.mesiac na prikrme / uk.5m / - obed - zelenina
2.mesiac na prikrme /uk.6m/ - obed - zelenina,maso olovrant - ovocie
.....no a potom ako ďalej ?
čo na desiatu ?
Kaše moc nechcem davať večer, rada by som zostala s rannou a večernou dávkou pri mliečku, ale neviem, čo sa potom dáva na desiatu. Poradte mi prosím

saska.t
22. jún 2010

@magnetika s obedom a olovrantom mozes vydrzat az do uk. 8 mes. sama uvidis ci bude vyzadovat viac pevnej stravy, nemas sa kam ponahlat, mlieko je u vas stale najdolezitejsia zlozka jedalnicka...

maryanna
22. jún 2010

@magnetika áno správne to máš, a potom od 7. alebo 8 mesiaca podľa toho ako to dieťaťu stačí sa pridáva napr desiata, alebo večera,
na desiatu pokojne nejakú kašu s niečím (ovocie, ..) alebo jogurt )od 8meho mesiaca) alebo len ovocie, neskôr aj chlebík s niečím a podobne.....alebo ak večera tak napr kašu alebo polievku, jogurt, to je jedno, a potom pred spaním mliečko.....

blumka
22. jún 2010

@magnetika chlebik alebo rozok s nejakou vhodnou natierkou, alebo jogurt, kasa s ovocim, kasa z ovsenych vlociek 😉

luciferova
22. jún 2010

@maryanna

ako vyzeraju tie kase, o ktorych si pisala, ze sa daju kupit v sackoch v kauflande? kukuricna, ryzova a pod. vdaka 🙂

luciferova
22. jún 2010

a este ma zaujima - akemu "staremu" babu davat jogurt, ked je kojene?

saska.t
23. jún 2010

@luciferova po uk. 8 mes.biely plnotucny jogurt so zivymi kulturami napr. zvolensky

maryanna
23. jún 2010

@luciferova ahoj, hm tak to je klasika priesvitný sáčok na ňom nálepka s nápisom a v ňom je tá zmes na kašu....hm myslím že u nás ich majú buď pri cestovinách alebo pri detských veciach, alebo pri veciach takých že pudingy a tak...fakt nepamätám lebo som nekupovala len videla......

maryanna
23. jún 2010

@luciferova teraz mi napadlo že to čo hľadáš majú aj v tescu napríklad medzi takými že suchare, cornflaksy, fit tyčinky a tak, tam máš sáčky s pohánkou, alebo pohánkou už najemno alebo kukuričnou kašou a tak Ďalej.....resp v bio obchode v zdravej výžieve nejakej tam nájdeš na milión percent a výber bude tiež bohatý.....

nikush
23. jún 2010

@magnetika
napr. ovocie

henaha
24. jún 2010

ahojte baby,
viete mi poradit ako mam uvarit kukuricnu krupicu? dnes som ju kupila a navod tam nie je ☹ tak sa domnievam, ze ako klasicku krupicu, ale do vody???
maleho kojim, tak mu potom asi mozem pridat mliecko, ci nejake ovocie?

ake ine kase sa este daju doma uvarit? Ja varim zatial len z ovsenych vlociek a robim instantnu trojzrnnu z DM, ale asi by sa dala aj ryzova, to iba rozvarim ryzu?...a ine?

henaha
24. jún 2010

dakujem za pomoc 🙂

saska.t
24. jún 2010

@henaha presne si to odhadla 😉 samozrejme pridat mozes mliecko ovocie alebo aj aj, mozes robit ryzovu psenovu pohankovu, rovnakym postupom ako si popisala 😉