Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zajaciq
14. júl 2010

ahojte, prave pripravujeme domacu vyzivu, z jablk a marhul. zajtra jablka a cucoriedky. aby sme mali na jesen co papat. mate skusenosti s domacimi vyzivami? aky konzervant pouzit ? jablcka treba ocistit aj od koze? dakujem 😵

maryanna
14. júl 2010

@zajaciq ahoj, ja tiež chcem robiť domáce, a čítala som že pokojne aj bez konzervantu sa dá, bez cukru a všetkého...ale je tu téma na MK že domáce výživy má len 5 strán ale som sa tam dozvedela rôzne typy robenia výživ...keď tak pozri tam odpoveď nájdeš....

amsi
14. júl 2010

ahoj saska.t..akurat riesim dilemu,kedze za tyzden ma malinky rocik..poprosila by som ta aspon o malu radu ako si ty prechadzala na domacu stravu..ja si to neviem ani predstavit ako postupovat a co varit..doteraz to bolo asi jednoduchsie..dakujem

saska.t
14. júl 2010

@amsi jednoducho varis iba s troskou soli alebo bezglutamanovou vegetou alebo bujony natur a ostatne si pridate na tanieri alebo pred dovarenim malemu odoberies a potom pre vas dochutis. Varila som hlavne mäska na prirodno so zeleninkou a stavou a ako prilohu hlavne cestoviny a ryzu kedze mala zemiaky moc neoblubuje 😉 Ak sme mali nieco vyprazane stale som varila pre malu zvlast to nedostavala a ani jej to nechutilo. Okolo 18 mes. dostavala to co my a kedze sme si zvykli uz na malo solene veci bolo to v poriadku a dochucujem hlavne bylinkami 😉 Neboj ono to tak samo automaticky preskoci a nikde nie je napisane ze musi hned jest to co vy, maly si sam povie, uz z toho netreba robit taku tragediu len sa treba nadalej vyhybat velkym alergenom, hribom a orieskom a s jahodami by som tiez pockala az na dalsiu sezonu 😉

gabika7706
14. júl 2010

@amsi tak ako saska pise, postupne to samo nejako automaticky ide...my sme si uz tiez zvykli na malo solenu stravu, ked mame navstevu, sypu si tu sol a korenie do jedla, az mi je trapne, ze sa to neda jest alebo co, ale nam to chuti.

zuzkat1
15. júl 2010

ahojte..iste sa to tu uz pisala ale nemam cas to pohladat tak sa na mna nehnevajte🙂 prosim vas vcera som dala prvykrat mrkvicku a mala mala potom v noci vetry a okolo 4tej hnacku. mam teda mrkvu vysadit alebo co? dostala len 2 lyzicky... doteraz bola plne kojena

gabika7706
15. júl 2010

@zuzkat1 a nejedla si Ty nieco, co mohlo malej vadit? Na mrkvu nezvyknu byt take reakcie, ale tak radsej dnes nedaj a skus az o par dni, ked bude mat opat taku reakciu, tak je to z mrkvy...Dnes by som ju asi len kojila, alebo ak chces aj dnes prikrm, tak zemiacik uvareny ...

zuzkat1
15. júl 2010

@gabika7706 🙂dakujem..presne to mi povedala aj dr..volala som jej dnes vraj je to neobvykle,ale ja som nic taka nejedla co by som uz nejedla aj predtym...vraj mam 2-3 dni cakat a potom davat zemiak a o tyzden ci dva zas mrkvu,tak snad to uz bude v pohode..dufam ze po zemiaku nas necaka nic podobne...asi ho skusim zmiesat s mm

leelo
15. júl 2010

@zuzkat1
@gabika7706
ahojte. praveze na mrkvu sa taketo reakcie a rozne ine vyskytuju. objavuje sa stale viac clankov, ltore mrkvu zaraduju medzi tie nebezpecnejsie a prilis ju v 1.prikrmoch neodporucaju. odporuca sa napr. pastrnak, zemiak, sladky zemiak...
zaujimala som sa o to, pretoze tiez sme tradicne zacali mrkvou a maly, okrem toho, ze mu vobec nechutila, tak sa aj trosku vyhadzal na tvari a mal zacervenane okolie ritusky (1.x v zivote). po vysadeni mrkvy sa to vratilo do normalu. podotykam, ze bola bio...
a este 1 vec proti - mrkva ide tazko vyprat z oblecenia 😉

zuzkat1
15. júl 2010

@leelo mne aj dr povedala ze je to ojedinele... ze to skorej mala z ineho.. a malej chutila,ale teraz ju teda 2 tyzdne nedam... 🙂

gabika7706
15. júl 2010

@leelo citala som aj ja o tom, ale ze je to velmi ojedinele, my sme alergici, takze ja davam na stravu velky pozor, Martin zatial /klop klop/ bez prejavov...
Dnes som objavila v Bille 100% kukuricne cestoviny bezlepkove, bezvajecne, tak som happy, ze zas nieco nove zaradime, zemiak Martinovi chuti, ryza menej a aj ho zapeka, takze skusime tie kolienka 🙂

leelo
15. júl 2010

@gabika7706 gabi, neviem, ale v nasej teme Nemecko... malo zlu reakciu na mrkvu hned niekolko deticiek.
mozno to zriedkave je, ale ze by bolo pricinou to, co matka zje, sa mi zda este zriedkavejsie a nepravdepodobnejsie.
hnacka moze ukazovat aj na nieco viralne, s lahsim priebehom, ktovie 😅

leelo
15. júl 2010

a klop-klop aj ja za tvojho maleho 😉 takze on vas, ako alergikov, bude bravat k moru, co?! 😀

gabika7706
15. júl 2010

@leelo jasne, tohto roku nas uz vzal na prvu rodinnu dovolenku do Turecka. Fajne bolo.

saska.t
15. júl 2010

@gabika7706 bezlepkove kukuricne aj ryzove cestoviny dostanes v kauflande velmi dobry vyber tam maju 😉

no mrkva nie je alergen ale reakcia sa moze vyskytnut pri vsetkej zelenine, videla som to aj pri brokolici, v mrkve moze byt problem kedze obsahuje vela betakarotenu, ale o skodlivosti by som nehovorila 😉 kazdy organizmus je iny a trva dlho, kym si navykne na urcitu stravu

saska.t
15. júl 2010

@leelo kde v nemecku zijes, tiez zijem v DE

gabika7706
15. júl 2010

@saska.t vdaka za info, my do kauflandu nakupovat nechodime, veelmi velmi vynimocne, mam na blizku dva, jeden volame "cigansky", nemusim pisat preco a v tom druhom ... ich tempo je vrazedne, ich revirom je Kaufland ... dochodcovia. Boli sme raz a stacilo mi. Ale manzel mi vravel, ze mali teraz v praci ludi z DE a ti si velmi Kaufland pochvaluju, tak snad sa raz odhodlam nakupovat aj tam.

saska.t
15. júl 2010

@gabika7706 vzdy ked som bola na SK a mala este nejedla lepok tak som tam nasla vyborny vyber cestovin asi najlepsi na SK 😉

amsi
15. júl 2010

dakujem saska a gabika..a este taka otazka, papame zatial len pretlacene vidlickou a par kuskov zeleninky, ked dopapa obed..ako by ta konzistencia uz mala vyzerat, ked tusim vsade pisu pokrajane na kusky.. a pri tom solení a prechadzani na nasu stravu, mam zacat hned trosku solit alebo robit ako doteraz a zatial len par krat do tyzdna osolit?mohli by ste napisat este nejake vhodne bylinky? uz ze vraj moze aj bielok, to je myslene tak, ze uvarit cele vajicko a dat trebars na olovrant? stale plati polku zltka jeden krat do tyzdna?a ako casto masko? uz mozem aj na oleji trosku osmazit aj cibulku? a aku rybu by som mohla urobit a ako ju pripravit? mohol by uz aj nejake lahke kolaciky, neviem napr. bublaninu alebo ake este? viem, ze nemozem vsetko z tohoto davat naraz, ale postupne, rada by som vsak vedela, trosku dopredu..je to asi dost vela otazok naraz, ale za kazdu radu budem vdacna, kedze som v tomto taky analfabet..

gabika7706
15. júl 2010

@amsi postupne by nemal mat tu stravu roztlacanu vidlickou ale len nakrajanu na kusky, nejako som ale nepochopila, ze par kuskov zeleniny, ked dopapa obed. A obed papa v akej konzistencii?
Prechod na normal stravu - ja by som zvolila opacny postup, spominas zacat pre neho solit...ja by som ubrala zo soli a korenia pre nas a jedli by sme vsetci spolu to iste...
Bylinky, moja Katka ma rada bazalku, petrzlenovu vnat, medovku - z tej som jej robievala cajik a ma ho rada dodnes. Nezabudnem nikdy, ako som raz robila pre nas zapekany baklazan s provensalskym korenim, bol prespikovany cesnakom, tak ona mala len tak upeceny baklazan trosku posypany tym korenim, no zjedla ten nas a este pytala, ten svoj "cisty" nechcela 🙂
Zltok - ja uz davam malemu cely, myslim, ze aj Ty mozes, od roka sa moze aj bielok, ale tam vysleduj reakciu, je to velky alergen. Mozes aj vo forme vajickovej natierky (moja Katka ma rada len obycajne vymiesane maslo s vajickom a troskou soli).
Masko by sa malo podla tabuliek podavat 5-6x v tyzdni, ak vam to tak nechuti, nic sa nedeje ...
Ryba urcite sladkovodna, "nasa", najlepsie na pare, alebo opiect na masle (?) neviem ako ste doma zvyknuti.
Kolace som ja osobne Katke velmi nedavala, fakt len velmi vynimocne na nejakej navsteve jedla, takze s tymto neporadim, neviem, co vsetko jedia rocne deti. (my ani piskoty nejeme...)

gabika7706
15. júl 2010

@amsi skus mrk sem http://docs.google.com/Doc?docid=0Af7hS0P1aJlZZ... je to celkom dobre popisane, alebo aj tu http://www.kojeni.net/prikrmy.php

amsi
16. júl 2010

dik gabika..ten obed som myslela tak, ze mu cely rozlacam vidlickou, ale nie uplne najemno a ked to dopapa alebo aj pocas jedenia, mu davam kruzky z tej varenej zeleninky, ale nemiesam to s tym roztlacenym..neviem, ci to pisem zrozumitelne 🙂 ci nerobim to tak dobre? masko mame 6krat tyzdne, len som nevedela, ci to stale nadalej tak treba..

gabika7706
16. júl 2010

@amsi no a to mate v roztlacene vidlickou co? Lebo my mame kvantum zeleniny na obed + masko + zemiaky alebo ryza alebo dnes sme mali tie kukuricne cestoviny - to ma vsetko spolu v miske popucene, tak preto sa pytam, ci zeleninu jete osobitne...

saska.t
16. júl 2010

@amsi vsetko co si sa pytala uz mozte, po roku zltok uz neplati 1x tyz. davat treba ako ti to vyhovuje ako aj mäso staci aj 3x tyzdenne alebo jednoducho ako vam to pasuje, kolaciky domace taktiez ano.
Co sa tyka kuskov: kazde dieta je osobitne a treba mu prisposobit tempo, moja mala papala do 15 mes. mixov. na hrubo, inak to nechcela a po 15 mes. mi sama povedala ze nie a odvtedy z dna na den jedla normalne kusky, takze sa treba riadit svojim dietatkom a nie clankami 😉
rybu sladkovodnu urcite ano, robili sme na masielku. bylynky pouzivam, bazalku majoran, petrzlen a vsetky dostupne na trhu 😀
Samozrejme uz mozes aj dusit na oleji s cibulkou detickam to dost chuti, kedze uz to nie je len vo vode varene ale treba pouzit kvalitny olej 😉

magnetika
17. júl 2010

Dievcata, to znamena ze my ked sme zatial len na zeleninke, mozem mu do toho mixnut aj tie ryzove cestoviny ?! Tak to je fajn 😀

saska.t
17. júl 2010

@magnetika kukuricne alebo ryzove ano 😉

amsi
17. júl 2010

dik saska.. gabika vsetko papame spolu ako vy, len som to myslela tak, ze nemiesam kusky s tym pretlacenym..lebo mi to tak vypluva..

adamci
20. júl 2010

ahoj holky, prosím vás o radu. Malému je 6měsíců a 14 dní a už 14 dní papáme zeleninku a druhým dnem jsme začali i s ovocem. Vše mu moc chutná i vypije svojí porci mlíčka a mám pocit, že má stále hlad 😖 nechci ho nějak přecpávat. Dr nám říkala, že pokud chce mám mu dávat ale...... Kdy mu můžu začít dávat maso? Někde jsem četla, že společně s ovocem, ale jestli to není moc najednou? 🙂

maryanna
20. júl 2010

@adamci no mesko spoločne s ovocím tak 3-4 týždne po zeleninke......
a koľko mu dávaš zeleniny a ovocia? koľko ml alebo g.....
obdobie 6.mesiaca je aj obdobím rastového špurtu že deti sú hladnejšie tak možno aj tým, my sme rovnako starí a tiež mám pocit že po dvoch hodinách je užhladný aj po mlieku aj po príkrme..ale nie vždy.....ja by som na tvojom mieste už zaradila aj mesko.....s ryžou, zemiakmi, zeleninou....to je sýte.....

adamci
20. júl 2010

K obědu spořádá celou tu 125g hami konzervičku a mléko má 210ml, ale vždy mu to vezmu dřív aby mu neprasklo bříško 😀 takže tak 40ml nechá. Obrečí to, ale pak je klid i si trošku ublinkne jak toho má hodně....
Ovoce dávám jako sváču před obědem a to spapá cca 60g a trochu čaje. Rýži už můžu také dávat?