Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

adamci
20. júl 2010

Nevím co je pro mimčo lepší. Jestli veškeré jídlo vařit nebo kupovat konzervičky. Nějak to střídám. Prý v čerstvé zelenině je dost dusičnanů a právě v konzervičkách je to ohlídané. No nějak jsem z toho zmatená. Dřív se říkávalo vše poctivě vařit a čerstvé.....jak je vidět tak to není také ono.

saska.t
20. júl 2010

@adamci zasada je v sezone kupovat sezonnu ovocie a zeleninu v zime mrazenu a tak sa vyhnes velkemu mnozstvu dusicnanov... ak mas pocit ze je hladny zvys porciu na 150-180 g a mas to vyriesene...
ci kupovane alebo varene je na tebe, ja som uprednostovala varene lebo som presne vedela co je tam ale samozrejme som sa nevyhla ani sklenickam, hlavne ked sme cestovali..
trosku bezlepkovych kukuricnych alebo ryzovych cestovin alebo aj trosku ryze kludne mozes dat 😉

adamci
20. júl 2010

@saska.t děkuji za odpověď 🙂 Co se týče ovoce to je v pohodě, ale zelenina mu moje vařená moc nejede. Víc mu chutnají skleničky 😒 Budu to ještě zkoušet. Jak dlouho se musí dávat k jídlu mlíčko. (není kojený) Když mu zvýším dávku zeleniny tak muže mít čaj k pití? Nebo se pak najede na pokračovací mlíko?

saska.t
20. júl 2010

@adamci ked sa dostanes na davku 150-200 g prikrmu, mliecko uz podavat nemusis po prikrme, ale pozor na dostatok mliecka este stale je to najpodstatnejsia zlozka vasho jedalnicka 😉 caj moze dostavat, ale rozhodnie nie sladeny alebo granulovany, obsahuju vela cukru zbytocne.
Na pokracovacie mlieka tiez pozor cim su pre starsi vek tym su viac dosladzovane, takze sa netreba ponahlat, kludne zatial ostan, pri ktorom ste 😉

adamci
20. júl 2010

aha takže zatím budu pomalu přidávat příkrm do těch 200g a potom bych pomalu vysadila i mlíko teda jenom u oběda. Čaj dávám pytlíčkový od Megafytu. Cukrů se také docela bojím. Stačí kolik je toho v ovoci. Dávám Nutrilon a ten AR je jenom do ukončeného 6měsíce. Potom by měl mít pokračovací nebo mu můžu dávat pořád ten AR? Jak dlouho? To je otázek jsem hrozná 😀

saska.t
20. júl 2010

@adamci ak ti zje hned 150-200g kludne obednajsie mlieko vynechaj a daj mu napit cajika. Cukor v ovoci je prirodny, toho sa bat nemusis akurat ked budete mat poriadne zubky treba ich cistit aby sa cukrami a kyselinami nepokazili.
Mlieko davaj este min. mesiac dva AR a potom prejdi na pokracovacie aby nemal vsetko naraz nove a aby mu nebolo zle 😉

adamci
21. júl 2010

@saska.t děkuji 🙂 Zoubky už má dva tak na půl vylezlé. No neumím si představit jak mu strkám kartáček do pusiny. Už bych měla začít s čištěním?

nikush
21. júl 2010

@adamci
ja cistim, tiez ma len 2 v pohode, ani nevies ako stastne ti otvori pusu ked uvidi kefku...len u mojho je problem, ze ked mu ju tam fuknem, z fleku ju zavrie a cuca 😀 , takze sa na neho vychcechtujem, aby ju otvoril 😉

adamci
21. júl 2010

@nikush 😀 😀 tak to je dobrý. Já si myslim, že u nás to bude podobně. Čistíš bez pasty?

magnetika
22. júl 2010

Ahoj dievčatá, objavila som ZDRAVE mäsko pre naše ratolesti 😉 http://www.hsh.sk/page.php?4 kuk sem, myslim, že lepšie, ako tie vymrznuté "mŕtvoly" z hypermarketov, nie ?! 😀 😀 😀 Ja urcite kupim 🙂

zuzkat1
22. júl 2010

ahojte..pridam sa k vam.. tento tyzden sme zacali papat zemiacik🙂 miesam jej to s MM a zda sa zej to chuti.. prvy pokus bol sice mrkva,ale na to mi reagovala hnackou tak sme mrkvu vynechali ..ale zajtra ju skusim primiesat k zemiaku a uvidim ci sa hnacka zopakuje... inak baby asi to inde patri,ale viete mi povedat ci musi kakat kazdy den ked uz papa aj trochu zemiakov?

maryanna
23. júl 2010

@zuzkat1 ahoj, keď dieťa papá príkrmy tak malo by kakať každý deň ale keď začínate tak ono to trvá týždeň, dva kým si telo zvykne na príkrm ....niekedy aj dlhšie takže nemusí kakať každý deň...tým sa netráp, kým sa veľmi nepučíalebo čo tak kedy bude kakať vtedy bude......potom to budeš riešiť....je to aj veľmi individuálne...podľa dieťaťa

zuzkat1
23. júl 2010

@maryanna dakujem moja papa prikrm presne tyzden ale spapa malo max. 35ml a viac nechce... brusko je v pohode lebo vyprdkat sa vie tak asi to bude v poriaku... kaka kazdy druhy den..

inak ako vela papali vase deti na zaciatku?... mne sa zda ze tych 35ml ju nemoze zastit ale ked nechce viac tak ju nenutim aby sa jej to uplne nesprotivilo,len neviem dokedy moze tak malo papat..moja dr povedala ze po tyzdni by mala zjest plnu davku obednu co je 150-200ml ..a od toho my mame riedne daleko🙂 ona sa sice potom este dotlaci mliekom tak iste nehladuje...

gabika7706
23. júl 2010

@zuzkat1 tak neviem, ci my sme dobra vzorka, ale Martin zjedol hned na zaciatku cca 200g a teraz jeme tak 300 g plus dokojime sa o taku polhodinku...Na desiatu mame 3 ks ovocia (2x velke jablko, 1 hruska alebo podobne) ... a dokojime samozrejme...Maso a cuketa mu zatial nechutia, takze ked ma toto vmiesane do jedla, tak to velmi nechce, ale inak..bude ho asi lahsie satit ako zivit 🙂

maryanna
23. júl 2010

@zuzkat1 my podobne ako gabika, sme jedli od začiatku 200, teraz tak 230, 250 ml, ovocie tiež 200.....
na plnej dávke by si mala byť tak za mesiac ,týždeň je málo......ak nemáš papkáča doma......

lucikatn
23. júl 2010

maminy prosim neviete mi niektora povedat ci je patizon to iste ako tekvica? vraj deti od 5 mesiacov mozu tekvicu ale nikde som sa nedocitala o patizone... na zahrade ho mame plno tak je to skoda nevyuzit...
Vyhadzali sa vase deturence po zemiaku? Vcera sme skusali prvykrat a dnes ma vyhodene take drobucke bodky po tvaricke (nie cervene). Moze to byt z toho? Dakujem!

maryanna
23. júl 2010

@lucikatn patizón jasné môžeš veď to je skoro to isté ako tekvica a cuketa...z toho radu istého....pokojne daj je to mňam mňam....
a to vyhádzanie ja neviem, zo zemiaka sa mi to nezdá ale zas každý je iný tak sa mohlo stať....

aurra
23. júl 2010

ahojte, aj my sme zacali s prikrmamy v pondelok s mrkvickov, dala som jej tak po lyzicke, na druhy den kakala 4x ako nikdy, na druhy den 2x a na treti 1x. to je myslim ok, vcera som jej dala zemiacik,
co ma ale trapi, ze neviem ci sa nam vyhadzali potnicky alebo je to alergia, ma take cervene bodky na plieckach, trochu na hrudniku, neviete mi poradit?

lucikatn
23. júl 2010

@maryanna je sice pravda ze ukonceny 4.mesiac mame az v pondelok 26.7. ale kedze je hlados tak sme skusili ten zemiacik. Len som ostala v pomykove ci to ma potenicky z tepla alebo alergiu. Uvidim - skusim mu ho este ponuknut o par dni... vdaka za radu o tom patizone - v podstate to je to iste ako tekvica ale pre istotu....

zuzkat1
23. júl 2010

@gabika7706 🙂 to je fajn ze je taky aspon nemas starosti ze nepapa.. a ked nechuti daco tak nevadi ved ani my nezjeme vsetko no nie?🙂

zuzkat1
23. júl 2010

@maryanna mesic tak to je fajn🙂 tak mame este cas...dnes som jej primiesala aj mrkvicku a chutili ale zas len tych 40ml zjedla...

musim sa drzat iba obedu kym nepapa celu davku alebo mozem obcas uz na desiatu dat ovocie? teraz ked je sezona?a ako chystate papanie?ja som mrkvu a zemiak len vo vode uvarila,ale v casopisoch su rozne recepty pre deti od 6 mesiacov...mozem aj podla toho jej uz chystat?

maryanna
23. júl 2010

@zuzkat1 ovocie určite nie, to sa dáva keĎ sa papá plná dávka obedu, resp aj keď sa nepapá ale aspoň tie tri týždne po zelenine, keďže dva príkrmy naraz da dieťaťu čo predtým malo len mlieko nieje dobré...záťaž na organizmus, bude s ati vnoci budiť a podobne.....
ja varím vo vode, alebo tak podľa fantázie rôzne spravím , sem tam aj čítam recepty lenže mnohé z nich sú že tam ide mlieko, koreniny a podobné veci ktoré ja nedávam....ale keď nájdeš niečo fajn tak hor sa, ale neiem či sa ti oplatí sa stým babrať keď ti zje sotva 50 ml.....ale je to na tebe

zuzkat1
23. júl 2010

@maryanna mne mlieko problem nerobi,lebo mam mrazeme MM a nasla som v mamine a mama a ja aj take uplne jednoduche ze za 10minut to mas a predsa ma trochu zmenu...
hej tak pockam s tym ovocim aspon este 2 tyzdne nech si zvykne🙂 aj ked myslim ze my tak skoro plnu davku mat nebudeme, neviem mam pocit akoby jej tych 40ml stacilo,lebo ona potom sice papa mliecko,ale nie nejak vela...

maryanna
23. júl 2010

@zuzkat1 ona si zvykne a bude papať viacej.......
no ja som myslela mlieko ako tak že sú tam samé recepty kde sa do varenia dáva mlieko a varí sa to s mliekom, teda na to musíš použiť kravské normálne...a to ja nebudem zatiaľ ale keď si našla fajne recepty tak pokojne skús...
ja napr varím aj tak že ako jeme my napr: my jeme niekedy špenát so zemiakmi a vajíčkom, tak som malému začala robiť špenát so zemiakom a žltkom, alebo rizoto pre neho že ryža mesko, kukurica hrášok, mrkva (aleboiná zelenina)
že také kvázy obmeny nášho jedla....podľa toho čo môže papať

zuzkat1
23. júl 2010

@maryanna ja viem ze si myslela ze mlieko na varenie,ale recepty co vravim ja sa varia s MM...aj je to tam napisane ze mozeme pouzit MM
to uz ste daleko s prikrmami..to kedy ste zacali?

maryanna
23. júl 2010

@zuzkat1 na 4mesiace sme začali.....
hm a MM sa môže variť som nevedela...

zuzkat1
23. júl 2010

@maryanna mne je to tiez divne, necitala som tie recepty este dopodrobna mozno na zaver sa pridava,ale pokial viem tak aj kase ako krupicova a tak sa daju robit s MM tak asi sa moze varit...
jaj tak dost skoro, ale uz je sikovny a papa vsetko

maryanna
23. júl 2010

@zuzkat1 noo ja si myslím že sa nemá variť fakt sa pridáva nakoniec aspoň čo ja viem, a kaše sa robia tak že tiež sa tam mlieko nevarí.......
tak to čo môže a čo mu dávam tak papá , všetko a veľa, a kopec mlieka.......ale ja som prísna žiadne piškóty a somariny nedávam🙂

zuzkat1
23. júl 2010

@maryanna 🙂tak to potom aj ja budem prisna,lebo ani ja nechcem aby jedla hluposti,este nad piskotami mozno prizmurim oci🙂ale sladkosti iste nie...
nie som teraz doma ale u nasich..no ked sa vratim domov pozrem tie recepty a napisem ze kedy sa tam dava to mlieko🙂

zuzkat1
23. júl 2010

@maryanna mala sa mi zobudila tak nateraz idem off...maj sa🙂