Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zuzkat1
15. aug 2010

@gabika7706 🙂 no vies kym nemas babo tak ti je dost jedno co kde je a v com je a zrazu milion informacii ze co smies dat malemu mimi a co nesmies a teraz studuj:-/ ved to je horsie ako VS🙂 teda rano namocim a naobed len podrvym ci rozmixujem a dam k zelenine? dakujem ja viem ze kvoli cukru si myslela... ja tiez nebudem davat nic sladke aspon 2-3 roky ale piskotky a take tie detske keksiky bez naplni to bude asi vynimka🙂

gabika7706
15. aug 2010

@zuzkat1 nemusis tie vlocky drvit ani mixovat, budu uplne makkucke, len zamiesas do jedla, vsak to uvidis 😉
Ja som napr. citala aj predtym na obaloch co konkretne obsahuju, lebo my sme s manzelom alergici, tak mne to uz take zvlastne nepride, ale verim, ze ked to mas zrazu sledovat kvoli dietatu, je to zo zaciatku zlozitejsie.
Nedavat vobec nic sladke dietatu do 3 rokov nie je tiez riesenie, podstatne je, aby to nebolo na dennom poriadku a tiez nie hocico (moj nazor). My si napr. pecieme doma, Katka pomaha o106 od malicka primerane veku, babovku by zvladla uz aj sama 🙂 kupovane mame len obcas.

zuzkat1
15. aug 2010

@gabika7706 tym nic sladke som myslela cukriky a cokoladky.. a nie doma pecene kolace🙂

nikush
15. aug 2010

@zuzkat1 mne sa zda, ze ryza nema lepok, ci hej? ja osm ryzu domakka uvarila teda varim a v pohode to je...aspolu so zeleninou a masom

nikush
15. aug 2010

neviete mi povedat, s cim mam davat malemu chlieb? syry typu lucina a zerve nechce, asi preto ze su suche...a tie ako kiri a tak maju tvaroh a aspon 4Ecka 😒 ... to perla je rastlinne maslo? to mozem? resp. ak by som mu urobila nejaku natierku, napr. vajickou len zo zltka a maslo a bylinky k tomu tak moze? dajte mi tip, ja som uz z toho mimo co na chleba. nie je alergik ani my nie sme

zuzkat1
15. aug 2010

@nikush nema.. tam bol preklep🙂 som sa chcela opytat ze ci uz moze lepok🙂

gabika7706
15. aug 2010

@nikush deti by aspon do 2 rokov tie rastlinne margariny jest nemali, maslo je len to klasicke, kravske a to mozes na chlebik dat, ak uz teda jete tak normalne chlebik, mozes mu urobit aj pomazanku napr. z cervenej sosovice (neviem, ci uz jete strukoviny), z mrkvicky, z oblubenej zeleniny + maslo, prip. bylinky, ak uz nejake jete.

latvia
15. aug 2010

@zuzkat1 lepok uz mozete

@nikush ked uz by si velmi chcela taveny syr, tak apetito kidiboo, tiez sice obsahuje taviace soli, ale z tavenych syrov je najblizsie pre deti.inac ako pise gabika - maslo, pripadne smotanovu natierku (MANA), pomazanky z masla a zeleniny, mozes aj ten zltok

maryanna
15. aug 2010

@nikush nátierky podľa výmyslu môžeš, dáš tam čo malý môže.....a syr napr cottage, a taktiež syr tvrdý...

lucinenka001
15. aug 2010

Ahojte maminy. Dnes sme sa rozhodli, ze zaciname s prvou mrkvickou. Len som sa docitala a hned sa chcem poradit prosim vas. Mrkvicku mu davat 2krat denne ci raz denne? A stale to ma byt priblizne v rovnaky cas? A staci ked to roztlacim pripadne ak sa mi to bude zdat huste pridam kusok vody v ktorej sa mrkva varila? Dakujem

maryanna
15. aug 2010

@lucinenka001 raz denne....on je ešte maličký tak v rovnaký čas nejako striktne nemusíš..ako ty chceš..ja som sa stále snažila rovnaký v tom zmysle že na obed jak vstal tak jedol....že kolo obeda približne....
popučiť môžeš len neviem či ti to popučené bude chcieť keďže doteraz poznal len tekuté a na kúsky je ešte maličký ja by som to pomixovala hlavne teraz keď začínaš a samotná chuť je pre neho nová....

lucinenka001
15. aug 2010

@maryanna dakujem krasne za rychlu odpoved tak radsej aj pomixujem. a ako pises budem sa snazit ten cas aspon pribliznedodrziavat, ono to sice niekedy nejde ked spinka raz tak raz inak a hlavne ked je tak horuco. a este raz krasne dakujem. 😉

lucinenka001
15. aug 2010

@maryanna a stacia mu teda tie 2 lyzicky ak vobec bude chciet. prosim Ta ak sa smiem opytat kedy zacat napriklad s kasickami. Ci na to mame este cas? Uz maminy ste mu tu radili ze naprv cca mesiac zeleninka, potom dalsi mesiac masko ci ovocie je lepsie? A kasicky kedy prosim Ta?

maryanna
15. aug 2010

@lucinenka001 ja ti nepoviem koľko mu stačí, budeš dávať a dokým bude chcieť dáš, niekto zje na prvýkrát 2 lyžičky niekto celú misku....riaď sa dieťaťom
mesiac zeleninka, potom pridáš kuzeleninke meso, a zároveň pridáš na olovrant alebo desiatu ovocie....to papáte mesiac a potom tak cca od 8meho mesiaca sa pridáva tretí príkrm čiže kaša , takže ešte máš čas

lucinenka001
15. aug 2010

@maryanna super, dakujemmmm krasne, si ma dala do obrazu. Ja sa radsej viackrat pytam pre istotu. No som zvedava ako nam bude chutit a ci vobec nam bude chutit. Mna stale nieco napadne prosim Ta. Teraz ked bu ju uvarim a neskor mu ju dam mozem to kludne prihriat v mikrovlnke? A uz nerusim. 🙂

maryanna
15. aug 2010

@lucinenka001 jasné v mikrovlnke, ako najsprávnejšie je asi vo vodnom kúpeli alee mne to príde otravné zdĺhavé takže ja hrejem v mikrovlnke......v pohode sa pýtaj

maryanna
15. aug 2010

@lucinenka001 ak do 2 hodín od uvarenia to nebude papať treba to dať do chladničky...

lucinenka001
15. aug 2010

@maryanna zvlastne ze kase az od 8 mesiaca. Preco? ked v obchode su uz od ukonceneho 4mesiaca? Ci to je na nas ako sa rozhodneme?

lucinenka001
15. aug 2010

@maryanna fuuu tak vo vodnom kupeli, tak to by ma rychlo prestalo bavit. šupnem do mikrovlnky a hotovo . 🙂

maryanna
15. aug 2010

@lucinenka001 no ono kašu môžeš dať aj skôr ale proste napr že nedáš zeleninu a dáš kašu...aby nemal veľa príkrmov naraz na také malé telíčko...niekto dáva pred spaním, lenže kaša je ťažká na noc a deti sa budia zvečša po nej....ale ako ty chceš....
a aj preto že niekto začína prikrmovať že nezačína zeleninou ale kašou, že mesiac dieťa papá kašu....

maryanna
15. aug 2010

@lucinenka001 hej ja som ohrievala vo vodnom kúpeli materské mlieko predtým aa hrozné to bolo..spomaleté celé

zuzkat1
15. aug 2010

@lucinenka001 v mikrovlnke sa neohreje rovnomerne..a aj je skodliva🙂 existuju ohrievace flias a ani nie su drahe ak ta nebavi vodny kupel🙂

maryanna
15. aug 2010

@zuzkat1 v ohrievači fliaš to ide ešte pomalšie, v mikrovlnke sa neohreje rovnako no neviem ako ty ale ja vždy pokrm premiešavam takže sa mi nestalo žeby niečo bolo menje a ničeo viac ohriate, a áno je to azda škodlivejšie ale to by si svoje dieťa nemohla mať v izbe kde je PC, LCD, televízor, proste všade je žiarenie, takže si myslím keď mu raz denne ohrejem pokrm tak sa nič nestane, zas netreba všetko preháňať

zuzkat1
15. aug 2010

@maryanna ja ju mam malo tam kde je PC aTV snazim sa tomu vyhnut... a zo spalne som televizor dala prec este pred tym ako sa narodila..ale jasne kazdy podla seba a hej sebe ohrievam v mikro ale jej nie, jej v tom ohrievaci🙂

tatiana1985
16. aug 2010

ahojte, chcem sa opytat... ked davam malej okolo 4tej na olovrant ovocny prikrm.... a veceru ma az o 7mej, pri spravach...co jej mam davat medzitym.... po hodine od ovocia uz place, ze je hladna ☹ ☹
od kojenia uz odstavujem-takze co davate? ☹ mozem kasu?
alebo cim jej zahustit ovocny prikrm, aby po hodine nebola znova hladna???

vdaka dievcence 🙂

zuzkat1
16. aug 2010

@tatiana1985 preco odstavujes od kojenia?, ved je este velmi malinka..potrebuje mliecko

zuzkat1
16. aug 2010

@tatiana1985 moze byt aj smadna... pri takom malom mimi je mliecko stale zaklad

tatiana1985
16. aug 2010

@zuzkat1 no lebo uz to kojenie nie je take ako na zaciatku... do 3mes.bola len kojena, potom raz do dna-- na veceru um, lebo malo priberala a vzdy bola hladna...
...potom prisli zel.a ovocne prikrmy..
a vidim ze uz nebojkotuje prso, niekedy je to fakt len o hrani sa, smiati,,,, funkcia: papanie je uz kdesi inde...
... zaklad som jej dala..6mes.kojit je tiez vyhra...

ja nechcem aby ste ma presviedcali o tom preco kojit dalej 😖 😖 , ja si pytam inu radu... 🙂
prosim o respektovanie mojho nazoru 🙂
chcem vediet, co davate mamicky pomedzi "hlavne jedla" 🙂

gabika7706
16. aug 2010

@tatiana1985 aj ked nesuhlasim, ale respektujem teda 😉
kolko ovocia zje na olovrant? skus je do ovocia pridat ryzove burizony ciste, to by ju malo viac zasytit.
Ak by nie, tak skus ponuknut chrumky - ryzove, kukuricne, pohankove, v PO ich vyraba fi Ravita. Su bezlepkove, nesolene.

gabika7706
16. aug 2010

@tatiana1985 http://www.ravita.sk/image/tovar/96_1.jpg tieto mam na mysli a maju aj pohankove aj ryzove