Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

benne
9. okt 2010

@cicimon keby to boli len kilá, ale do vaničky ho s fusakom určite nevtrepem 😀

nikush
10. okt 2010

@saska.t ja som len nevedela, ci mozem aj take ...vdaka 🙂

rozik
10. okt 2010

Vsimla som si, ze s tym lepkom je to stale take diskutabilne.....jedni hovoria tak, druhi tak...dospela som teda k zisteniu, ze po 7. mesiaci je to najidealnejsie, aj vzhladom na alergie, ktorymi moze potom dietatko trpiet....doteraz som napriklad malej davala len bezlepkove vyzivy ovko, ale uz by som mala zacat s lepkom....napriklad s piskotkami....co myslite?

maryanna
10. okt 2010

@rozik po 7mom v pohode, ale nie piškótkami, keďže do roka nie sú vhodné obsahujú vajcia a cukor a kadečo.....pokojne rožok žužlať, chlebík, ovsené vločky sú na to super......bezvaječné cestoviny taktež super

alexanotbad
11. okt 2010

ahojte kocky.

sme zase o nieco starsi, tak som vas opat prisla poprosit o rady. Mame 7m a 1t, zacali sme s maskom k zeleninke a svajecnym zltkom, zatial uspesne 🙂 . chcem sa opytat, davate 5x maso, 1x zltok a 1x len cistu zeleninu? Dalsia vec - chcela by som mu dat uz aj ryzu - kolko? a rozvarit do kase? Ja mu zatial vsetko mixujem, nechce mi kusky ☹ .Zeleninu robim len na pare, maso a vajce som varila vo vode. Chcem uz aj lepok davat - kolko cestovin zhruba davate? a ovsene vlocky ako podavate - s ovocim, ci k zelenine? Ovocie som tiez zacala, surove davam, struham - uz sme zmakli jablko, hrusku a dnes sme zacali broskynu - namocit vlocky v ovoci? alebo predvarit? som z toho jelen 😅

A este co ma zaujima je pitny rezim. Sme na MM, kojim na poziadanie, este vacsinou aj po vydatnom obede, lebo zatial som nadavala ine tekutiny. Ale chcem zacat s vodou, len neviem akou formou ( flasa, lyzicka, poharik s naustkom... ), kedy ( kedykolvek cez den skusat, po kazdom jedle...) a kolko. Rada by som sa totiz obcas uz od maleho vzdialila aj na dlhsie a nechcem, aby trpel smadom 😉

budem rada, ak si najdete chvilku na odpisanie. dakujem 😵

alex

nikush
11. okt 2010

@alexanotbad mnozstvo myslim ako uznas za vhodne co sa jedla tyka...nikdy som sa striktne neradila tym podavanim masa a vaj. zltka. ryzu domakka, nemusis ju mixovat, ona zbehne sama dole hrdlo, ak by vypluvalo tak rozmixuj. lepok uz mozes...cestoviny bezvajecne, moj vlocky nema rad, dala som rozvarene vo vode nechcel, o vocim nechcel, tak to teraz neriesim. myslim, ze ked ich predvaris budu maksie a je dostat kupit aj take podrvene, ktore skor zmaknu.
pit by som davala s poharika s naustkom, z toho sa najskor napije, flasu s cumlom by som vylucila uplne, je uz velke a naco zbytocne nicit spravne prisatie babatka 😉

gabika7706
11. okt 2010

@alexanotbad ovsene vlocky nemusis varit, staci ich zaliat troskou vody rano, do podavania desiaty krasne zmaknu 😉 potom len pridas do ovocia, prip. na obed pomiesas so zeleninou napr.
Ak chces zacat davat vodu, urcite nie z kojeneckej flase..uz je velky, zvladne v pohode aj poharik s naustkom 😉
s masom a mnozstvom u nas podobne ako @nikush pise, niekedy mame maso 4x v tyzdni,inokedy len 2x...

adelka89
12. okt 2010

pěkný den maminky.
Dneska jsem v biozelenine koupila červenou řepu, mate nejaky osvedceny recept, jak ji zpracovat aby detem chutnala?
A muze se podavat od 6. mesice?

michalag
12. okt 2010

Ahojte
malu moc ovocny prikrm nezasyti tak mi dokyna poradila aby som jej to zahustila piskotami ale tie este nechcem davat co myslite mozem jej davat od 6+ detske susienky jej urcene? chcela by som jej to postruhat do prikrmu ...... napriklad tieto http://www.hami.sk/sk/nase-vyrobky/vsetky-produ...

blumka
12. okt 2010

@michalag ahoj 😉 neviem co ti poradia ostatne baby, ale ja by som na tvojom mieste susienky este nedavala (ak teda vobec niekedy dam) a piskoty uz vobec nie. Kolko davas lucke ovocia? lebo napr. juli papa ovocie asi tak ze ma miesane jedno jablko + banan alebo jablko + polovica bananu+ 2-3 male slivky, alebo jablko+hruska, a este jej k tomu davam vlocky...a toto ju zasyti na 2 hodinky...
radsej na tvojom mieste by som po ovoci ak ju teda nezasyti dala mlieko ako susienky alebo piskoty

maryanna
12. okt 2010

@michalag ahoj, ja podobne ako blumka, radšej zahustiť vločkami , piškóty určite nie a keksíky snáď ale nie často by som dávala a aj to len vybrané kde nie sú vajcia a somariny.......ja by som ti poradila dať viacej ovocia...ako som už predtým písala my papáme na jednu dávku napr dva banány, alebo broskyňa banán, banán a dve jablká....proste zvýšiť jej dávku....takto mi vydrží 3 hodinky...dve a pol kedy ako..

maryanna
12. okt 2010

@adelka89 áno od 6teho mesiaca , klasicky povariť alebo udusiť nastrúhanú na pásiky

alexanotbad
12. okt 2010

nikush , gabika dakujem za rady 🙂

michalag
12. okt 2010

@blumka @maryanna dakujem 🙂

gabika7706
13. okt 2010

@michalag ahoj, moj Martin od zaciatku jedol 3 ks velkeho ovocia 🤐, zahustujeme amarantom, bielymi burizonami, ovsenymi vlockami. Ziadne keksiky a uz vobec nie piskoty 😉

gabika7706
13. okt 2010

@adelka89 ja varim nakrajanu na kocky s troskou rasce (kmin).

cicimon
13. okt 2010

@gabika7706 ten amarant sa da bezne kupit?

michalag
13. okt 2010

@gabika7706 to pocujem prvy krat, co je to amarant????? 😕 😕 😕

ja si dam velmi rada poradit a piskoty som jej ani ja nechcela davat ...... a este jedna vec tvrdsie ovocie (napriklad jablko, hrusku) mixujete alebo pucite vydlickou? este nemame ziadne zubky a zatial sme len skusali par lyziciek tak som kupovala len vyzivy od HAMI a HIPP ale vacsinou jej to bolo uz malo) a uz chcem prejst aj na normalne ovocie tie co mame odskusane, predsa je tam viac vitaminov ako v presnidavkach 🙂

gabika7706
13. okt 2010

@michalag jablko alebo hrusku struham na takom speci struhadle skoro na kasu,
a tu je odpoved aj pre @cicimon - amarant sa da kupit napr. v Bille, v DM mavaju, aj v Bio obchodoch a co to je, kuk napr. sem http://www.celiakia.sk/modules.php?op=modload&n...

gabika7706
13. okt 2010

@michalag , @cicimon a obal vyzera napr. takto 😉
a popis z ich stranky: Amarantové perličky - sú pufované, takže ich už netreba tepelne upravovať. Používajú sa na zahustenie jogurtov, polievok, do koláčov, báboviek, musli a obilninových raňajok. Amaranth je základom pre vyváženú stravu obsahom minerálnych látok (Ca, Mg, Fe, vitamíny B, C, E).

vejula
13. okt 2010

ahojte, takže my sme len teraz začali s prvymi prikrmami, a nieje to žiadna slava, začala som so zemiačikom, možno som mala dať najprv mrkvičku možno by mu aj viac chutila ale čo už.... No ale už je to lepšie ako tri dni dozadu ked som to skušala prvy krat, to nezjedol fakt asi nič...
Ale chcem sa vas spytať vy varite zeleninku v normalnej vode či v lucke? Lebo dnes mi detska doktorka povedala aby som varila v lucke... ja som tieto tri dni parila a ona povedala že pariť až od roka teraz variť v lucke... Vy to ako robite?

nyc
13. okt 2010

@vejula ja varim vo vode z vodovodu, od 6. tyzdna sme na UM aj to jej miesam od zaciatku s obycajnou prevarenou vodou. pred par rokmi o dojcenskej vode nebolo ani pocut a vsetci sme tu. podla mna nic nie je lepsie ako kvalitna pramenita voda, my v prievidzi mame velmi dobru a nikdy som nic ine nepila, aj mineralku kupujeme iba pre navstevy 😉
a si myslim ze parit tu zeleninku je lepsie ako varit, nestracaju sa vitaminy tak ako varenim, aj v knizkach to tak odporucaju tak neviem preco to doktorka neschvaluje...
tiez zaciname s prikrmami, dnes 5. den - prve 3 dni mrkvicka, 2 dni zemiacik, mrkvicka nula bodov, neda sa to tak nahladko rozmixovat.. a zemiak uz lepsie, len ten miesam s troskou UM, aby bola co najhladsia kasicka, lebo ked sem tam zostane nejaky milimetrovy kusocek v celku hned mi ho vypluje 🙂 ale ja z toho vedu nerobim, ved postupne sa ona nauci, treba trpezlivost.

vejula
13. okt 2010

@nyc dakujem za odpoved... no mne doktorka hovorila že sa z toho nevyplavia dusičnany, že preto variť, ale tiež som počula pred tym že pariť ja lepšie, každy povie inač a potom sa vyznaj, že? 😒
Ja malemu ten zemiačik pretlačim cez sitko a pridam mliečko aby to bolo take jemnučke, tiež ked je tam väčši kusok tak ho naťahuje... no som zvedava či mrkvička bude lepšie... Ale je to zvlaštne každemu babatku chuti niečo ine, niektore vravia žew mrkvička je lepšia sladšia, ale niekto, napr ty že zemiačik chuti lepšie. Tak ja som zvedava ako bude chutiť mrkvička. Mne doktorka kazala 5dni jedno a až o 5 dni začať s druhym... ale skoro všade sa piše že po troch dnoch sa už može prechadzať an novu zeleninu

nyc
13. okt 2010

@vejula no ja mam taku doktorku ze ta mi nepovie nic na co sa jej ja neopytam.... 😒 takze bud rada ze ti takto fajn radi ale zase treba filtrovat vsetky informacie a vybrat si co sa ti zda pre tvoje dietatko najlepsie, ako sama pises vsade to napisu inak... takze sa treba riadit instinktom.
ja si myslim ze mojej to s tym zemiacikom ide lepsie lebo uz ma par obedikov za sebou, tak sa naucila lepsie prehltat a prijat tu stravu. proste to chce cas, trpezlivo skusat, postupne sa naucia pekne papat. dufam... 😅
skusim jej aj ja zajtra pretlacit cez sitko aby to mala uplne kasickove, ked mi tie kusky vypluva, dakujem za typ. ja som to len poriadne popucila puciakom na zemiaky spolu s tym mlieckom.
a mrkvicku budes tiez robit s mlieckom? lebo ta sa mne vobec nedala spravit nahladko, aj ked som ju uplne rozvarila, ale s mlieckom som to neskusala, nejako mi to nepasuje...

nyc
13. okt 2010

@vejula a tie tri dni na novu zeleninku vraj stacia preto ze obycajne sa do troch dni prejavia alergicke priznaky ak by nejake boli.

vejula
13. okt 2010

@nyc jo ja mam super doktorku, je velmi zlata... ona mi povie všetko... ale maš pravdu treba s riadiť aj inštinktom 😉
ja budem davať aj mrkvičku s mliečkom... aj ked viem že sa tom moc nehodi, myslim že je to lepšie, kedže doteraz nepapal nič ine iba mliečko...

cicimon
13. okt 2010

@vejula my tiez davame 3 dni 1 novu zeleninu,5 dni je vela, to babo unudi....sak ani nam by nechutilo jest 5 dni len zemiak....a zas zemiak +mrkva ze celkom fajn, mne sama mrkva ani nechutila

a ja tiez varim len vo vode z vodovodu

gabika7706
13. okt 2010

@nyc , @vejula praveze mrkvicku je dobre papat s mlieckom, vitaminy z mrkvicky sa rozpustaju v tukoch 😉
vejula, 5 dni je vela, staci 3, ja varim vo vode z vodovodu od zaciatku, prip. parim (zvacsa uz len brokolicu). Treba si zistit, aku vodu mate z vodovodu, ci vyhovuje po zdravotnej stranke aj dojcatam (nie v kazdej lokalite to tak je), ak ano, neminala by som peniaze za Lucky a podobne vody, od ktorych, mimochodom, budes mat biele hrnce 😉 (aspon pred 4 rokmi som to ja tak mala, takze po 2 tyzdnoch varenia v Lucke som to vtedy vzdala)

cicimon
13. okt 2010

baby a ako sa prejavi alergia na zeleninu?moja sa asi pred hodkou vyhadzala na jednom lici, teda ma ho cervene (sme najprv mysleli, ci to nie je len otlacene od koberca,co sa valala, ale to by rychlo preslo..)
dnes sme zaviedli karfiol - cca o12tej...ale z kafiolu sa mi to zda malo pravedepodobne
a ja som si dala asi po 4mes varenu paradajku...zeby z toho? kojime
a ak to je alergia...kolko cakat,kym to zmizne? mozem predpokladat,ze to je z tej paradajky resp mam pocakat,kym to prejde? a co s karfiolom, pokracovat dalej?
teda uvidim,ci jej to do rana zmizne..

maryanna
13. okt 2010

@cicimon ahoj, podľa mňa je to z paradajky......karfiol pochybujem...ale paradajka je alergén tak mohla to mať z toho....vynechaj paradajku......ono keď papá zeleninu tak preto sa je tri dni lebo až po treťom dni sa zvyknú prejaviť známky alergie a karfiol nieje alergén......a ak vynechás paradajku tak uvidíš či to bude pokračovať