Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
17. okt 2010

@zuzulka255 - no na to aka je mala papate veci, ktore by ste este nemali jest kvoli zatazi a najdes to vsade mozne na nete chleba,syr, maslo po 10 mes. krupica po 12 mes. ides na to trosku rychlo a mozes sposobit svojej dcerke v neskorsom veku alergie, takze by som trosku pribrzdila a na tvojom mieste vymenila detsku Dr. nie je podstatne len priberanie, ale hlavne sposob stravovania.
V dnesnej dobe (8 mes) by si mala mat nanajvys 2 prikrmy denne a to mäsko-zeleninka a desiata al. olovrant ovocny nic viac, ostatne mliecko 😅 Kedze ste stale v obdobi dojca, malo by byt stale vasim hlavnym zdrojom mlieko 😉 a potvrdi ti to myslim mnoho z nas..., len tak pre zaujimavost kukni www.kojeni.net naozaj vyborna stranka na prikrmy a sama zistis ze ste omnoho dalej akoby ste mali byt, neber to prosim v zlom, nie je to tak myslene 🙂

saska.t
17. okt 2010

@miska246 za 1-2 tyzdne, 3-4 tyzdne po zavedeni zel. prikrmu sa zavadza zaroven mäsko a ovocie 😉

vejula
17. okt 2010

baby... chcem sa ešte spytať vy vyberate z mrkvičky ten stred? či varite celu mrkvičku??? som počula že v tom strede je viac dusičnanov... ale zas rozmyšlam že ten stred je taky lepši šťavnaty možno aj preto mi to nechcel jesť že som mu to vybrala 😕

zuzulka255
17. okt 2010

@saska.t ...neskorsom veku alergie??? prosim ta,to aby som jej nedavala nič lebo čo ak bude mať neskor alergiu....to je trosku divny argument...ale ok už sa nebudem nič pytať a asi urobim najlepsie ked budem robiť podla seba a riadiť sa doktorkou....milion ludi milion nazorov....

simonka28
17. okt 2010

ahojte maminky.pridavam sa k vam ak mozem 😉 mys me zacali minuly tyzden so zemiakom,o 3dni mrvicku a vcera som mu uz pridala kusok zajacika.asi 3krat sme mali detsku vyzivu-hruskovu,jablkovu a slivkovu.tie mu naramne chutili 😀 poznate niektora nejaku stranku na recepty od 4-5mesiaca?inac tiez som nazoru,ze potraviny,ktore sa nedoporucuju davat detom by sa nemlai lebo vyvolavaju alergie,myslim si,ze nie zbytocne skumaju urcity ludia vplyvb potravin a hlavne na tak male deticky.normlane sa striasam a dokazem sa nahnevat na matky,ktore pchaju do deti vseto mozne a myslia si,ze sak co sa mu moze stat...

kaja73
17. okt 2010

@zuzulka255 Myslim,že ti saska.t nechce zle.To čo ti radi su ozaj odporučania akymi sa treba pri prvych prikrmoch riadit.Nam sa dokonca aj po zavedeni Ha mlieka rozbehol ekzem,a to ti fakt neprajem Momentalne maly musi pit Neocate-BRR chut.V prvom roku sa buduje cely imunintny system babena a netreba to podcenovat. 😎 Ozaj neskusila si zmenit to mlieko za dake ine?Možno by ti lepšie papala.S tymi mliečnymi vyrobkami -maslo,syr- by som to fakt v tomto veku radšej neskušala.V dnešnej dobe nam rastu alergici ako huby po daždi ,podla mna vinou povinnych očkovani,ktore našim deckam totalne rozbijaju imunitu ☹ A strava je podstatny faktor,ktorym možeme pomoct,ale aj ubližit.

saska.t
17. okt 2010

@zuzulka255 to nemalo byt utok na teba, skor pre teba na zamyslenie, aby si neskor nelutovala, ze si sa mohla vystrihat promlemov ale ok k tvojim prispevkom sa uz vyjadrovat nebudem.... kludne pis a pytaj sa ostatnych kociek.

maryanna
17. okt 2010

@zuzulka255 ja súhlasím s názormi od sasky a kaja73, mojej sestre sa teraz a to má 18 rokov prejavila alergia ktorá vyplýva zo zlého stravovania do 3 rokov.....fakt to obdobie do 3 rokov čo s atýka stravovania je najpodstatnejšie, dávame deťom základ na celý život, čo im bude chutiť čo nie, a vybudujeme im istý režim systém stravovania.....v tomto období môžeme ovplyvniť milion vecí , ako napr neskoršie problémy ako cukrovka, obezita, či operácie žlčníka, pečene v dospelosti.......pretože malý mladý organizmus zvládne všetko, ak by si malej dala párky s kapustou, zje to a chutiť jej to bude, ....ale také jedene môže mať za následok problémy so žlčníkom v dospelosti keď už organizmus nebude natoľko silný (ako keď je mladý)......ľudia sa za svoj život najedia až až tak nechápem mamky čo akonnáhle ich dieťa môže tuhú stravu pchajú do nich všetko pomaly.......ja mám stále na pameti že dieťa to nieje malý dospelý.....je to samozrejme na tebe, doktori nie sú odborníci na výživu, keby si sa pohrabala v roznych článkoch na nete, urobila by si si aj vlastný názor.....

erika0802
17. okt 2010

@zuzulka255 ja suhlasim s tebou...uplne ja tiez s niektorimi vecami nesuhlasim...to je ako ked v knizke napisu kosielka je dobra iba s 3gombickami ak ma viac tak uz neni dobra...kazda mamicka ma svoj nazor a co chuti malej a nerobi jej zle tak to jej budeme davat no nie...🙂

kaja73
17. okt 2010

@erika0802 No, svokra dala malemu z cesnakoveho langosa 😠 ,chutil mu a nič mu z neho nebolo.Na asi by som sa tym pravidlom neriadila a ja mu langos v necelych 10m davat nebudem. 😉

zuzulka255
17. okt 2010

@erika0802 presne tak ved jej nedavam hurky a klobasy 😀 ...
@maryanna ja mam praveže na to vlastny nazor,a nie netovy a knižkovy,no ty vieš...ale bez urazky prosim...ty si to trosku zvelicila...nedavam jej vsetko od nevidim do nevidim

erika0802
17. okt 2010

@kaja73 nehovorim ze vsetko co malej chuti...ale tak co moze tak to jejj dam ...pocuvla som jednu mamicku co mi pisala a kedze malej davam krabickove mlieko tak som jej dala nutrilon ci mi ho bude napila sa trocha potom mi to vypluvala a uz sa druhy den nevykakala...takze menit nieco co uz mame zauzivane...bohuzial nesuhlasim ...dietatko si buduje imunitu to je pravda...ale tak potom aj tie mamicky co su za kupanie babatka kazdy den maju ich deti naburanu imunitu...lebo ich koza straca prirodzeny kysly plast castym kupanim..🙂

gabika7706
17. okt 2010

@erika0802 @zuzulka255 su to vase deti, vase rozhodnutie, vasa zodpovednost....zrejme nemate v rodine ziadnych alergikov, preto sa k tomu takto staviate....a zelam vam, aby ste ich ani nikdy nemali. Saska napisala presne to, co by som bola aj ja a to som ovela radikalnejsia v tom, co dietatu dam, nez ona, a to prave z dovodu, ze viem, co moze ktora potravina dnes alebo o 3 roky sposobit, ak sa poda velmi skoro. Nevidim vobec dovod na to, aby si sa hnevala, nikto to predsa nemysli v zlom a radi s dobrym umyslom.

@erika0802 nepochybujem, ze by napr. mojmu malemu chutilo kadeco, co jeme my, no dat mu to len preto, ze by mu to chutilo a navonok nesposobovalo ziadne problemy...

erika0802
17. okt 2010

@gabika7706 teda myslim si ze my vam ten nazor neberiete a ako hovoris nase...ja som bola alergik a riadny chora som byvala kazdy mesiac teeda aj dva krat do mesiaca...a zo zanedbanosti doktorou..takze nie vsetko je z dovodu stravy....

olifcek
17. okt 2010

@zuzkat1 pecene nedavaj, to je skoro 😉

zuzulka255
17. okt 2010

@gabika7706 prečo si tu niektore myslia že im davame hocico...to sme nenapisali ani jedna,a ani jedna sme nenapisali že s vami uplne nesuhlasime....ja som si to nevymyslela,doktorku by som neodsudzovala len preto že nema na vyživu kvalifikaciu,niektore mamicky komunikuju len s doktorkami a na taketo fora ani nepomyslia...takže co ich deti už možu maju od doktorky a nedavame im hlava nehlava vsetko!

kaja73
17. okt 2010

@erika0802 Vieš ja som pri prvom synovi mala podobne nazory ako maš ty teraz,tiež dostal cca v 9 m krabičkove mlieko ,tvaroh v 10 m atd Nič mu vtedy z toho nebolo.Ale teraz mame doma druhe babo a to je maly atopik a ver že sa riadne netrapime .Ide o to že nevieš ake ma tvoje dieta predpoklady a sklony k alergii ,to sa može prejavit fakt až po par rokoch a nemusi to byt len alergia ale napr, intolerancia,ktora sa prejavi migrenami, nespavosťou, nafukovanim atd.a to až po par rokoch papania danej potraviny.Mimochodom starši syn ma teraz prave take problemy. ☹ Ver ,že ked deti začnu mat problemy,tak hladaš a zistuješ co sa len da aby si nerobila chyby.A to je teraz moj pripad.Ja nerada vnucujem svoje nazory, každa mame pravo na robenie chyb,a ja som sa z tych mojich už poučila.Toto je stranka kde si radime ako sa chybam vyvarovat,kto chce sa nad tym zamysli,kto nechce riadi sa sam sebou. 🙂 Proste nam bielkovina z mlieka riadne ubližila a tak skusenost posuvam dalej.

erika0802
17. okt 2010

@kaja73 dakujem ale ja fakt nemam inu moznost kedze mne ine mlieko nevypije takze aspon som rada ze take vypije...

kaja73
17. okt 2010

@erika0802 Nutrilon nie je jedine mlieko na trhu, ja by som skusila este dalšie.Malemu napr.velmi chutil sunar,čo už teraz chudačik nemože a sme na tom Neocate,čo ma chut ako grcka 😖 . a tiež pije ryžove mlieko z DM ka.Naštastie on nie je moc prieberčivy.Prvy syn bol ine kafe. 😀

lucadra
17. okt 2010

Ahojte maminy, prepáčte, že sa vám sem vtieram, no chcem sa opýtať, kedy sa môže davať ryža a hlavne aká?moja mala papa aj zeleninu, aj kuracie mäsko, aj kašičku na večeru aj ovocie, no neviem kedy mám davať ryžu. a aká ryža je najlepšia? a tá sa asi neda mixovať nijako, čo? neviem, či mi bude také pevné papať,lebo aj kuracie jej pekne mixujem a ostatne struham, alebo pučím vidličkou. no predsa ryža je aj dosť lepkava. ja osobne ryžu nemusim:D dakujem vopred za odpoved:D

erika0802
17. okt 2010

@kaja73 davala som jej uz 4druhy a vsetko mi vypluvala...

kaja73
17. okt 2010

@erika0802 No ,holt maš to tažke,Teraz len dufat,že jej tym neubližiš 😕 Inak podla mna sa vyznam mlieka precenuje.Ved ide v podstate o vitaminy a mineraly.Ked ich doplnaš v inou stravou-hlavne zeleninou,ovocim a masom,tak ho v podstate ani netreba.Len tvoja mala je ešte malička a asi by bol problem všetko nahradit.Ja som už rozhodnuta,že od roka,žiadne mlieko,neocate mame schvaleny len do roka a potom na priamu platbu-čo je 77 euro na 400g balenie.To mam tak na 4 dni 😠 Takže potom prejde na ryžove s vapnikom uplne.Kravske mlieko je v podstate pre teliatka,len skoda,že ho davaju skoro všade. ☹

katherine27
17. okt 2010

@lucadra
Ahojky 🙂 ,
ohľadom ryže som pár dní dozadu zisťovala aj ja.Ryžu môžeš dávať,neobsahuje lepok, je v skupine prvých príkrmov.Môžeš dať takú čo jedávate doma, klasiku alebo môžeš kúpiť ryžové vločky - tie som si kúpila aj ja, vyskúšala a šmakovalo malému - iba zaliala teplou vodou a oni pekne napučali, rychlovečka.Do toho už zeleninka, mäsko a pod... 😉

katherine27
17. okt 2010

@vejula tak toto by zaujímalo aj mňa, ja to nevykrajujem..uvidíme čo napíšu kočky

lucadra
17. okt 2010

@katherine27 Ďakujem, vykusam:D a taku co mam doma tak uvarit normalne len vo vode?lebo ja zvyknem ju najprv na oleji piecť a potom ju zaliat a varit s cibulkou a tak.... takže asi len varenu klasicky:D kupim si tu v tych varnych sackoch. diky za radu.

katherine27
17. okt 2010

@lucadra aj ja tak varím ryžu, olej, cibuľa alebo hrášok 🙂 ale pre dieťatko len vo vode a potom trošku popučiť vydličkou, bude jej šmakovať 😉
Pekné meno má malá, aj my sme mali také vybraté ak by bolo dievčatko, mooc sa nám páči to meno, má veľa variant 🙂

saska.t
17. okt 2010

@vejula
@katherine27 z mrkvy netreba nic vyrezavat kocky, dusicnany obsahuju skoro vsetky zeleninky jedna sa skor o mnozstvo, preto je zaklad v lete davat cerstvu sezonnu zeleninu a v zime hlavne mrazenu kedze je dopestovana v sezone a zamrazena tym padom sa znizuje obsah dusicnanov v zelenine 😉
@lucadra ryzu klasicku bielu uvarit normalne vo vode, nechat viac rozvarit a mozesmixnut lepkave to trosku je ale zeleninka a vyvar z nej to rozriedi 🙂

lucadra
17. okt 2010

@katherine27 Ďakujem, meno vyberal môj muž, ja som chcela eriku, no nakoniec som rada, lebo vybral ozaj pekné meno.Chlapčenske sme nemali žiadne,bola som si sto pro istá, že budeme mať dievčatko. ozaj počula som, ževraj by sa všade mala dať kvapka olivového oleja, mám ho doma, ale neviem či jej ho mám kvapkať do jedla.

maryanna
17. okt 2010

@lucadra ahoj ryžu pokojne od 4tého mesiaca, obyčajnú bielu, radšej normálnu ako zo sáčkov.....
@zuzulka255 áno máš pravdu že sú mamka že komunikujú len s dr, ale to už je ich vec že sa nezaujímajú o to bližšie aby nejako napomohli svojmu dieťaťu......a ja nevravím že dávate hocičo deťom, len tu bola debata o tom čo kedy a ako....každý nech si robí podľa svojho uváženia.....ale podľa mňa tvrdenie: veď mu chutilo a nič mu nebolo je smiešne pretože skoro všetky veci sa prejavia až neskôr, niekedy až v dospelosti, čo teraz nemôžeme tušiť....

saska.t
17. okt 2010

@lucadra ano kvapka oleja cisteho panenskeho sa dava kedze vit. a mineraly su rozpustne v tukoch a tym padom ich detske telicko dokaze vstrebat, olej mozes pouzit olivovy, repkovy, slnecnicovy najlepsie za studena lisovany 😉