Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

blumka
19. okt 2010

baby, acidko uz mozem dat ked mala uz papa jogurty? ci to este nie?

zuzkat1
20. okt 2010

@benne ja uz ked pozeram tie recepty tak uz su tam take veci..sice len kvapka oleja...ale ja inak moju malu obdivujem ako papa vsetky tie veci uplne bez chuti... ja mam az vycitky svedomia 😔 minule som jej otvorila hipp vyzivu morca,kukurica a zemiak... a ochutnala som... musela som to vyplut 😖 a potom davat malej zo slovami papaj je to mnam... chuda moje....ale rastie a "starne" tak onedlho sa uz normalne naje🙂

saska.t
20. okt 2010

@blumka mozes a aj vsetky kyslo-mliecne vyrobky, len nie ochutene, ale biele 😉

blumka
20. okt 2010

@saska.t dakujem...a to acidko ako dat, teda s cim? len tak pit alebo?

dana3262
20. okt 2010

Ahoj holky! Jak to tu ctu, tak vidim, ze zacinate s prikrmy dost rozume. Hrozne me stvou kamosky, co porad radi, co diteti davat a nakonec snad svym (jeste ani ne rocnim) detem daji na vanoce kapra a salat nebo co.. To je nekdy fakt des. Mame prave taky problem se spanim, tak jsem zkusila 2x uvarit ryzovou kasi, strasne mu to chutnalo, ale ke spani nam to nepomohlo. Presne jak pisete vy. Zatim jen kojim a davam jen takove ochutnavky (okurku, avokado, meloun, cuketku, brambory) jen tak od sebe. Vsichni na me tlaci, ze mam prikrmovat a tim, ze se mi do toho moc nechce mi pak davaj pekne sezrat, ze maly nespi kvuli hladu a ze za to muzu ja, ale to je nesmysl. Dnes si vzal maleho na noc partner a dal mu UM. Je to sice proti me mysli, ale ja uz se fakt musela vyspat.. To je pak krasne rano! 😀

maryanna
20. okt 2010

@blumka s ovocím, vločkami.....alebo len tak, ak ti vypije, resp zje🙂 ja už sa tiež naňho chystám

blumka
20. okt 2010

@maryanna dakujem, vyskusam 😉

saska.t
20. okt 2010

@maryanna my slim, ze to tu uz prenecham tebe 😀 a ja sa na to uz vykaslem... 😅
@blumka jj presne ako maryanna pise...

benne
20. okt 2010

@zuzkat1 no ved recepty byť môžu, ide len o to, čo je pre drobcov zdravšie. Sama vieš, že riadiť sa len knihou je nereálne. Čo sa tej chuti týka, ja dávam klasické maslo a hned je tá chuť znesiteľnejšia 😎 Ale na začiatku pri mojej prvej, som sa cítila podobne ako ty, že: mňamky, mňamky a sama by som to do úst nevzala. Predstav si ale, že som si na tú chuť pomaly aj ja zvykla a teraz pri druhom mi to príde normálne. Aj tak doma málo solíme, ostalo nám to po dcére, takže už to nie je taký šok. No a ja často robím tak, že malý má na tanieri to isté čo mi, ale ešte v tej predochutenej verzii, tak on sa v podstate cíti, že má to isté a netuší o čo lepšie by to mohlo byť 😀 Ja robím všetko varené, lebo staršia mi kupované nechcela ani do úst vziať, tak už som macher na varenie pidichuťoviek a príde mi to zbytočné kupovať mladšiemu (ten zje všetko, čo sa dá), keďže doma to máme od výplatu po výplatu 😖 až som vyhladla 😀 😀

zuzkat1
20. okt 2010

@benne ja kupujem len ked ideme k nasim... tu mam vsetko pomrazene v takych mikro davkach (maso, brokolicu, kalerab, mrkvu atd...) a vytiahnem len tolko co potrebujem na varenie,ale u nasich davam kupene...je to tam jednoduchsie.... ja strasne vela solim a korenim a milujem pikantne... ja som schopna na obycajnu kuraciu polievku pouzit 10 druhov korenia... 😅 nezdrave ja viem,ale asi preto mi pride tak luto ze to co jej davam je take nijake... no ja som len teraz zacala pouzivat ten olej aj pod jedlo...trosku oprazit.... ma uz 9 mesiacov tak pomaly pridavam aj taketo veci,lebo aj dokina vravi ze po roku by uz mala jest pomaly vsetko (jasne ze s mierou a v dietnej forme) ...myslim ze zas tak velmi jej neoblizim ked dam trochu pod maso na 15-20sekund olej a az potom to podlejem a dodusim... zas ten olej si nepredstav tak ze to tam plava🙂 ma tam naozaj par kvapiek... inak to od vyplaty po vyplatu to poznam... 😝
@dana3262 ved si odsaj a to nech mu dava manzel.... naco UM ked mas vlastne 😉 ja tiez kojim a mala je aj 8x hore..ked sa zobudi 4x tak sa hrozne tesim ze aka dobra noc a ak som vyspata🙂 takych 6 je bezny priemer... moja kasu este nemala papa len desiatu, olovrant a obed...ak to nazvat papanim,lebo zje max 50ml aj to len teraz poslednych par dni...

zuzkat1
20. okt 2010

ozaj dnes som skusila jogurt a malu naplo☹ tak teraz neviem..mam par dni vynechat?

benne
20. okt 2010

@zuzkat1 Ja ked niekedy nestíham, tiež musím malému dať to, čo bolo na oleji opečené. Aj ked neskôr dochutené, ved ja viem, že ty to nerobíš vo fritéze 😉 ja len som ti odpovedala, čo by sa malo, ale to je naozaj nereálne, všetky rady do bodky splniť 🙂 Malý sa na mňa škerí a v pohľade má také že: "mama, ideme sa hrať", tak musím... 😀 (začal sa pohybovať ako ručičky hodinové, dokola, tak ho musím odmeniť 🙂

zuzkat1
20. okt 2010

@benne uz aj moja sa ozyva...tak jej idem dat obed a este kym neprsi ideme von🙂

maryanna
20. okt 2010

@saska.t ahoj, :D ale niee...ty vieš toho oveľa oveľa viacc 😉

maryanna
20. okt 2010

@zuzkat1 skús jej ho dať s banánom.je sladký...môjmu prvé dva dni nešiel jogurt....ho kyslilo, napínalo trošku..potom som skúsila s banánom, a teraz zje aj čistý, aj s vločkami, jablkom, kadečím.....

zuzkat1
20. okt 2010

@maryanna s bananom ako? moja je ochotna zjest banan len tak ze si ho hryzie...ked jej podrvim tak nechce,lebo je taky slizky a to ona vobec ani do pusy neda☹

maryanna
20. okt 2010

@zuzkat1 tak keď nechce popučiť tak len nakrájaj na kolieska, apotom na polky a tak jej daj do jogurtu namoč.....alebo normálne že hrýzať do banánu a za tým lyžička jogurtu....ale u nás tent systém zo začiatku nie až tak šiel......

zuzkat1
21. okt 2010

@maryanna dnes dam pauzu s jogurtom a skusim mozno zajtra... skusim tam dat maliny alebo tak... uvidime... dakujem🙂

maryanna
21. okt 2010

@zuzkat1 a prečo vlastne si sa rozhodla pre jogurt?

dana3262
21. okt 2010

@zuzkat1 me se od zacatku nedari odstrikavat. Snazila jsem se a jednu dobu mi uz manzel rikal, jestli budu taky delat neco jinyho, nez odsavat. Doslo to tak daleko, ze kdyz jsem se fakt potrebovala vyzdimat, tak jsem musela malyho prilozit a kdyz se mliko zaclo delat, tak jsem ho odlozila stranou a odstrikala. Po nekolika mesicich jsem si rekla, ze tohle nemame ani jeden zapotrebi a dala mu UM. Mel ho zatim 2x, tak to neni tak hrozne.

Jinak misto jogurtu je pro deti lepsi kysana smetana.

zuzkat1
21. okt 2010

@maryanna aby mala zmenu...lebo na desiatu aj olovrant jedava ovocie

zuzkat1
21. okt 2010

@dana3262 aha no tak to je ine...ked nejde tak nejde, nic sa neda robit... mne sa dari dokonca aj potom ako sa naje este odajem 50ml.. ja davam do mrazaku a ked treba do jedla mlieko tak davam toto moje🙂
kysla smotana neviem..ale ja som kupila jogurt ktory sa skladal len zo smotany a jogurtovej kultury, takze v podstate to bola smotana

maryanna
21. okt 2010

áno kyslá smotana je super tiež....

zuzkat1
21. okt 2010

@maryanna ako som pisala danke som kupila jogurt ktoreho zlozenie bolo len smotana a jogurtova kultura tak neviem... no nechutil jej... mam kupit zas taky alebo skusit iny?
inak ked sa pytas preco jogurt...tak preco? je to skoro? alebo chyba? alebo?

maryanna
21. okt 2010

@zuzkat1 skús iný, nám tiež zo začiatku nechutili niektoré, vieš nektorý je viac kyslý, iný viac smotanový....taže skús iný podľa mňa--.
nie som sa pýtala lebo keď je dieťa kojené tak nemusí nevyhnutne dostávať jogurt že stačí až po roku, tak preto sa pýtam🙂

dana3262
21. okt 2010

Vubec by se mlecne vyrobky mely, co nejpozdeji. Deti maji dost vapniku i bilkovin z naseho mlicka, ale kdyz se nem nic nedeje.. Nektere maminky pisi, ze po jogurtu deti zvraci, v takovem pripade je to samozrejme nesmysl jim ho davat. Mel by byt tucny, to je jasny.
@zuzkat1 je prima mit zasobu mlicka! 😉 me se to povedlo trochu, ale to jsem to zas nepotrebovala, takze jsem to vylila ☹ a takovou praci mi to dalo 😅

salvinka
21. okt 2010

tak kalerabova kasicka so zltkom malemu chutila, som rada 🙂
ale musim priznat ze sme takmer nestihli ist na prechadzku kvoli tomu vareniu :-/
ja nechapem ako to stihate zeny.. ja budem musiet obmedzit prechadzky cez zimu a varit mu normalne doma :( (vonka chodievame okolo 12,30 do 16,00 pretoze nas musi tatik zobrat autom ked ide na obed a ked konci v praci tak nas zasa berie domov)

a chcela som sa spytat... zacala som malemu uz davat aj ovocie na desiatu.. lenze teraz mi idu ciciny prasknut! rano sa budime okolo 8-9 to ho nakojim, dnes o 10.00 dostal pol vyzivky ovocnej a o 12,00 zeleninku s maskom zatial nepyta mliecko, no uz som musela co to odstriekat.. mozem to takto robit, ze vynecham 2krat za sebou mliecko?

maryanna
21. okt 2010

@salvinka môžeš vynechať pokojne, a myslím že tvorba sa ti postupne upraví...podľa toho aký budete mať režim papania....
my teraz posledné dva mesiace chodíme vonku od 9 do 12 takže varím ráno pred tým.......a keď sme doma tak varím pred obedom...proste vždy sa to nejako stihne...a ak viem že nijako raztak si večer pred tým....ale ja radšej čerstvé tak sa nsažím v ten deň..ja som spočiatku tiež nevedela odhadúť kedy a ako lebo sme nemali pevný režim ked nbol malý , som sa bála že sa nestihne uvariť a malý už bude hladný...ale teraz už je to normál..neboj.....

dana3262
21. okt 2010

Prave jsme dojedli avokado. Nejdriv jsem ho nakrajela na prouzky a pak jsem mu dala celou ctvrtku protoze se mu to blbe drzelo. Nadseni velike! Kdyz jsem mu posledni 2 male kousky chtela dat sama do pusy, tak se zacal rozcilovat, chtel sam. A ja zblajzla druhou pulku! Mnam! 😉
doporucuju!

gerdik
21. okt 2010

Synček mal práve 8 mesiacov, stále neviem čo všetko môže papať. Hlavne mu chuti moje mliečko, tak ho kojím. Keď zje ovocie doobedu a podvečer nejaku zeleninku (mrka, zemiaky, alebo cuketu, brokolicu) s maskom, tak som celá rada. Na noc sa nám darí vzpiť 120-150 ml Hami, alebo HIPP mlieka. Môže mi niekto poradiť, čo by som mu mala skusiť variť?