Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

marcela179
22. okt 2010

ja neviem mam 13 r.syna a dceru 9 r a im som ties davala mliecko od polroka a nic im nebolo tak neviem

maryanna
22. okt 2010

@marcela179 no ja súhlasím so saskou, to že mu doteraz nič nebolo je oka, ale nevhodne zaradené potraviny, resp kravské mlieko može mať následky až do dospelosti, problémy s obličkami, žlčníkom a kadečím....mladý organizmus zvládne všetko ....
a nehovoriac o tom že polročnému decku kravské mlieko nedá nič, lebo malé dieťa z neho nevie využiť železo, ktoré je podstatné, a aj iné vitamíny.......najlepšia využiteľnosť látok z mlieka je z mlieka materského, potom umelého a ďaleko ďaleko kdesi po 3roku vie dieťa aj z kravského vužiť to čo mu treba.......a ako píše saska, obsahuje bielkoviny a látky ktoré nadmerne zaťažujú organizmus, obličky v takom veku......

marcela179
22. okt 2010

holky ja nedavam kravske mlieko ale plnotucne tescove

maryanna
22. okt 2010

@marcela179 veď to je kravské nie??

marcela179
22. okt 2010

ja ze hovorite o riadnom kravskom nezriedenom.tieto kupenske mliecka su slabsie omnoho ako riadne kravske priamo podojene nie

maryanna
22. okt 2010

@marcela179 ale platí o ňom to isté čo som napísala, žiadna využiteľnosť nič...príliš zaťažujúce, ja by som sa bála už len z dôvôdu alergíí, a kadečoho.....ale je to každého osobná vec......nehovorím že budem dávať do 3rokov UM ale UM sú obohatené o vitamíny a všetko tak sú prospešné pre deti, dajú im viac ako kravské

marcela179
22. okt 2010

ja mu na noc davam UM ja som to aj napisala ako prve takze o nic neprichadza ma 5 mesiacou a vazime 9 kg

saska.t
22. okt 2010

@marcela179 tie riedene su este horsie a samozrejme je to kravske mlieko a skoro uplne bez vit. ☹ 1x denne umele mu ale rozhodne nestaci, ja viem, ze kazdy sa snazi usetrit kde sa da, ale s tymto by som rozhodne neriskovala, to ze maly prospieva je v poriadku ale toto mlieko je naozaj velmi nevhodne a maly moze skoncit velmi zle, takze ak sa da, zacni davat UM pokazde ked ho ma pit 😉

maryanna
22. okt 2010

@marcela179 môžem sa opýtať len ma zaujíma že ak pije UM tak prečo dávaš aj kravské? kvôli šetreniu alebo......lebo mi to príde dosť nezodpovedné voči dieťaťu

nikush
22. okt 2010

@marcela179 ako nic v zlom, moja mama ma 27 rocnu, 25, 20,15 rocneho ani jedneho z nas nedojcila, lebo jej to nevyslo ale nikdy nam skor ako po 1roku zivota kravske nedala. a to by sa dalo povedat, ze pred tolkymi rokmi este neobsahovalo mozno az tak vela sajrajtov ako teraz.
aj podla mna je to kusa nezodpovedne voci malemu dietatu

zuzkat1
23. okt 2010

@salvinka tak dnes bola hore od pol 12tej do pol 2hej☹ to uz radsej nech sa budi 6x na 10 minut... je to lepsie... hej zvyk🙂

piacere
25. okt 2010

ahojte, chcem sa opýtať: ako to riešite so zeleninou ako je brokolica, karfiól? Kúpite čerstvú hlávku a dáte zamraziť alebo varíte z kupovanej mrazenej? 😕

benne
25. okt 2010

@piacere ked si kúpiš čerstvu, môžeš si ju lepšie upraviť a odrezať tie hlúbové časti, ktoré nafukujú najviac. Ale ja väčšinou kúpim ked je v akcii a čo nespotrebujem hned, zamrazím 😉 Moja malá ju zbožnovala, ale malého z nej nafukuje aj ked mu dávam len tú vrchnú časť, takže sa u nás vôbec teraz nevarí 😉

zuzkat1
25. okt 2010

baby vcera som malej kupila mrazene maliny ale kym so to dotrepala domov tak mam pocite ze to trochu odmrzlo (bolo to take poloroztopene) mozem jej z toho este aj tak dat? alebo uz nie?

maryanna
25. okt 2010

@zuzkat1 môžeš dať.......🙂

zuzkat1
25. okt 2010

@maryanna dakujem 🙂 som nevedela lebo tam pisu ze po rozmrazeni zas nezmrazovat a niektore kusy som citila ze boli uplne makke 😝

tilly24
25. okt 2010

ja som malej od zaciatku varila podla receptov od Annabel Karmel, vsetko je tam zdrave , vyzivne a mala tiež vsetko zje, kedze zo zaciatku mi mrkvu so zemiakmi nechcela, v tych jej receptoch sa dost použivaju sladke zemiaky - tie orandzove, su zdravsie maju viac vitaminov a mineralov, a daju sa skombinovat aj s kuracinou, so zelenou zeleninou, a deti to pekne zjedia. 🙂

maryanna
25. okt 2010

@zuzkat1 hej ono všetko čo sa raz rozmrazí by sa mraziť už nemalo, neviem v ako m stave boli tie maliny ale myslím že sa tým nestalo nič....ako meso rozmrazené by som už nemrazila, ale ovocie...ide asi len o tú kvalitu že sa zníži trošku, veď neboli úúplne rozmrazené...

veronika81
25. okt 2010

ahojte,
my vekovo už dávno nepatríme do "prvých príkrmov", ale prišla som si sem po radu, lebo mi táto téma bola dakedy veľmi nápomocná (že saška 😉 ak si na mňa ešte pamätáš..).
Ide mi o tekutiny. Malý doteraz pije iba čistú vodu (zo začiatku balenú, teraz z vodovodu). Ale ako prichádza zima, chcem mu začať dávať čajík na vonka, lebo voda rýchlo vychladne a čaj predsa len môžem zobrať teplý. Teplú vodu by som asi nebrala 😝
Aké čaje sú najvhodnejšie? Ovocné, bylinkové alebo tie špeciálne detské? Prípadne mi poraďte rovno značku 😅
ďakujem.

bobocka
25. okt 2010

@veronika81 moj drobec tiez len vodicku lubi.tiez mu davam z vodovodu a teraz taku letnejsiu.cajiky u nas nemaju velky uspech,ale ked uz,tak bio detske caje su ok podla mna a ja osobne mam rada caje cajanek.tie kupis hocikde v lekarni.sulacne,do eura myslim.maju aj s prichutami a dobre je to,ze nie su sladene cukrom,ale mliecnoym cukrom laktozou,teda tym co obsahuje aj materske mliecko 🙂 http://www.liftec-pharma.cz/liftec/cajanek/?mcm... v tomto linku sa o nich mozes dozvediet viac.ja som davala miskovi aj detsky bio o hippky neskadeny-tie granulovane sladene mu nedam isto,sladkeho sa este v zivote dost na je.viem,ze niektore maminky davaju aj laros,ci ten detsky bio caj-tych je straaaasne vela druhov,no ja mam asi najlepsi pocit z toho cajanka.teraz mame jablckovy a celkom ok,misko mi ho uplne vyluhovany nevypije,len tak jemne,trosku.predtym sme mali cajanek silacek na podporu imunity,tiez bol fajn.🙂 takze ja odporucam toto.a ked mi misko nechce vela pit(ma aj take dni,ze mu pit velmi nechuti),tak mu zriedim bio dzusik od babylove(hruskovohroznovy ci jablcny) s vodou a to pije ako o zivot.to mu vsak len veeeelmi malicko davam.mozno 2-3x za mesiac.vacsinou sme na tej vodicke ci jemne vyluhovanom cajiku 🙂

zuzkat1
26. okt 2010

@maryanna no niektore kusy boli... nie cely obsah ale niektore hej... zaujimave ze cucoriedky tiez malinke ovocie sa vobec nerozmrazili....

saska.t
26. okt 2010

@veronika81 jasne ze si pamätam 😀 k tvojej otazke, v zasade je uplne jedno ci je ovocny alebo bylinkovy, podstatne je aby obsahoval iba ciste ingrediencie bez farbiv umelych arom a konzervantov alebo kupuj od leros detstske sypane caje tie su ciste, takze je to na tebe, ako vzdy treba citat zlozenie 😉
Mozes pridavat aj trosku medu, vek uz na to mate, na bylynnych cajoch je niekedy napisane ze je do urciteho veku nevhodny, väcsinou ak obsahuje salviu ta sa do 3 rokov nesmie...

kramlinka88
26. okt 2010

ahojky, měla bych dotaz, jak připravujete dětičkám fenykl? A s čím je dobré ho kombinovat? Moc děkuju za rady a tipy 🙂

salvinka
26. okt 2010

baby kedy sa ma zavadzat treti prikrm?

saska.t
26. okt 2010

@salvinka podla toho ci ho potrebujete, ale podla veku mate cas tak do skonc. 10 mes. ak ste hladosi tak po skonc. 8

gijar
26. okt 2010

@zuzkat1 baby ukonceny 4ty mesiac je 3 mesiace+4tt, pytala som sa pediatricky 😉 lebo prvy mesiac ukonceny je vlastne 0 mesiacov+4tt 🙂 cize ked ma babo 4 mesiace +1 den, moze sa zacat 🙂 ...inak chcem sa spytat,pediatricka mi tu povedala (zijem v zahr.), ze mozem zacat so zeleninkou na obed+ovocim varenym na olovrant. sme na UM. zda sa mi to vela takto naraz zacat,nie?skor len ta zelenina na obed len aspon 3tt...ci?

maryanna
26. okt 2010

@gijar ahoj, áno najprv mesiac zelenina na obed, a potom pridáš na olovrant ovocie

gijar
26. okt 2010

@maryanna ok,ved aj ja som si to tak myslela a asi aj tak spravim..len tu mi pediatricka inak povedala 😕 ale maly ma este stale problemy s prdikmi+obcasna zapcha tak ho nechcem este viac zatazit....zacneme pomaly...inak ked mavame zapchu,asi nie je dobre zacat mrkvickou,ze?

maryanna
26. okt 2010

@gijar no radšej niečím iným začni...nieje pravidlo začínať mrkvou......
pediatri niesú odborníci na výživu....takže treba hľadať info inde🙂
ak máte problémy s prdíkmi tak opatrne na karfiol, brokolicu...

gijar
26. okt 2010

@maryanna jasne,dakujem. no tak to nemam velky vyber zeleniny zo zaciatku 😀 asi spravim zemiak s mlieckou a potom s vyvarom....a cuketu ako prve. potom skusime tie ''problemove''...diky 🙂