Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

maryanna
26. okt 2010

@gijar áno čítala som že cuketa, tekvica sú ešte vhodnejšie ako mrkva čo sa týka prvej zeleniny...
len so zemiakom, večšinou zemiak taký samotný deťom nechutí...tak aby ťa to neodradilo:

cicimon
26. okt 2010

ma sa po 4t prikrmovania prejst na olovrant/desiatu aj v pripade,ak sa na obed nezjedla este plna davka? my budeme v nedelu prikrmovat 4t, ale moja zje max 120g aj to tak po 50min jedenia..

zuzkat1
26. okt 2010

@gijar no ved ako myslis... ja viem ze ukonceny stvrty mesiac je ako pises ...ale aj tak sa mi zda skoro zacat s prikrmami v takom veku... ale je to na tebe...🙂 ty si mamina 😉 a ako pise maryanna najprv mesiac zeleninka neskor pridas masko a potom ako dalsi prikrm ovocie po mesiaci

gijar
26. okt 2010

@maryanna a myslis,ze cuketu normalne uvarit (prip.nad parou) ...kolko minut? a pomixovat?a take osamote davat?

zuzkat1
26. okt 2010

@cicimon 🙂 moja uz papa 3 mesiace a este nikdy nezjedla 120g😀 nase maximum je 50ml... a davam uz aj olovrant a desiatu...keby som cakala na to ze zje plnu davku tak asi nikdy nedam ine nez obed🙂 pre nu je plna davka to co zje🙂 ja ju inak krmim len kym chce... nikdy nekrmim 50minut... ona da jasne najavo ze uz nechce...

gijar
26. okt 2010

@zuzkat1 ale my sme plne na UM uz 2 mesiace a od narodenia dokrmovany...a u takych deticiek sa takmer v kazdej literature odporuca zacat v ukoncenom 4tt...okrem toho sa maly zacal znova budit 3x za noc a mame cez 7kg v 3,5mesiaci...pritom porodna vaha bola 3100g. preto si myslim,ze u neho je treba zacat 🙂

zuzkat1
26. okt 2010

@cicimon ale nie je nutnost pridavat dalsi prikrm po 4 tyzdnoch pokojne mozes este pockat🙂

zuzkat1
26. okt 2010

@gijar nove studie su presne o tom ze vaha nie je podstatna lebo niektore detis a rodia ako 5 kilove a ako mesacne maju 6a pol 🙂 a v tych studiach sa pise ze aj deti na UM staci zacat prikrmovat od 6teho mesiaca lebo crievka a zaludok este nie su uplne pripravene... a to ze sa budi? deti sa menia... moja papa tri krat uz prikrm a budi sa v noci 6x🙂 ale jasne ze je to na tebe🙂 ja ta neodhovaram,len som napisala nazor

cicimon
26. okt 2010

@zuzkat1 no ona je, ale medzitym cka (takze vyberame zo sedacky a ideme na trosku nakojit),keca, hra sas rukami,pluve ... takze jej to trva... a tych 120 bolo mrkva-tekvica,co je sladka kombinacia,tak jej chutilo 🙂 ale bezne tak okolo 100

a aky casovy odstup dat medzi jedlom?

@gijar -to ze pri UM sa moze zacat prikrmovat od ukonceneho 4mes este neznamena,ze sa aj musi...

gijar
26. okt 2010

@zuzkat1 ja neviem, ale my nie sme pripad s vysokou porodnou vahou.....a precitala som vela roznych stranok na nete aj v casopisoch sa pisalo tak,ze nekojene deti od ukonceneho 4teho tak ja fakt neviem. ale kedze mi tu pediatricka povedala,ze zacat uz o 2tt ,tak zacneme......

cicimon
26. okt 2010

@zuzkat1 jo,pockam este aspon 2t s dalsim jedlom

zuzkat1
26. okt 2010

@gijar to bol len priklad ta porodna vaha🙂 a deti na UM vacsinou priberaju rychlejsie ... ale hovorim ked chces tak zacni...

zuzkat1
26. okt 2010

@cicimon no moja robi vselico..postavi sa v stolicke a tak🙂 no ale kym chce tak otvara pusu a ked uz nechce tak zahryzne do lyzicky a uz ju nepusti..🙂 no ja krmim takto o 11tej ma desiatu (lebo od 10tej do cca 11tej spi a pred spankom jest nechce) potom ma okolo 2tej obed a olovrant ma okolo 4tej 5tej.... ale este aj teraz sa obcas stane ze olovrant vynecham🙂 inak sa odporuca ze 10:00 - 12:00 - 15:00 🙂 ale ja nedodrziavam🙂

cicimon
26. okt 2010

@zuzkat1 no tie casy....pri hodinovom obede, 2,5hod prechadzke.....akosi nestihame 🙂)

zuzkat1
26. okt 2010

@cicimon no ja neviem ..nechcem ti radit ale ja by som sa pokusila nejako skratit to papanie... lebo casom sa to bude nabalovat a to budete cely den len jest 😅

cicimon
26. okt 2010

@zuzkat1 no ona zatial rychlejsie nezje...takze bud bude jest kratsie a menej alebo dlhsie a viac....neviem,co je spravnejsia volba...a ty davas jest kolko min?
mam z nej dojem,ze aj vie,co sa od nej ocakava (prehltat a pod..), ale dajak nechape, ze kvoli comu sa je 🙂)skor to ma ako obednajsiu cinnost , lebo ju krmim a nie ze "idem sa najest a dostanem nieco mnam"

maryanna
26. okt 2010

@gijar deti na UM najskôr po 4tom, ale odporúča sa po 5tom, 6tom...ale je to na tebe....
normálne pokrájať uvariť, pomixovať........nám veľmi chutila mixovaná aj so zemiakom keď bol teo malý..

@cicimon ono píše sa že papanie MAX 30 min....tak 20-25 min.....

cicimon
26. okt 2010

@maryanna ok, tak som zvedava, kolko zje za 30min...lebo niektore tie jedla su naozaj dobre...

maryanna
26. okt 2010

@cicimon a prečo papáte tak dlho vlastne?

zuzkat1
26. okt 2010

@cicimon ja osobne si myslim ze ona uz ani nie je moc hladna ked ju medzitym este aj kojis, ja by som po kojeni uz nedala zas prikrm...lebo to uplne straca zmysel...mala by sa naucit ze teraz sa papa a nerobi sa ine a ked uz vymysla tak sa skoncilo...ty kojis takze nie je problem dokojit ked este treba..lebo ked bude vacsia tazko sa ti bude ucit ju ze papat sa ma na jeden sup a nie na 5x 😅 a suhlasim s @maryanna ze max 30minut a mne sa uz aj to zda prehnane... moja max 15minut a ked vymysla tak nema vobec... asi nie je hladna ked vymysla... niekedy zje 5 lyziciek a niekedy 50ml... to je maximum..od zaciatku to tak robim a teraz uz ked je vacsia tak vie dat aj najavo ze jej staci ako som uz pisala kusne do lyzicky a uz nepusti🙂

maryanna
26. okt 2010

@cicimon áno súhlasím so zuzkat1, som nevedela že medzi jedením ju kojíš..to by sa nemalo, musíš si ju naučiť že na obed sa papá z lyžičky a papá sa iná strava ako mlieko....a keď budeš vidieť že už nechce tak prestaneš a už ju len dokojíš...a uvidíš ona sama bude každý deň si určovať koľko toho chce zjesť.....lebo ak ju budeš medzitým dojčiť tak nebude vedieť čo sa deje vlastne, ako písala zuzka

cicimon
26. okt 2010

@maryanna @zuzkat1 ja ju nekojenim,len ked sa jej cka,tak jej dam zapit... inac nie
a je tak dlho,lebo je....len pomaly...

kaja73
26. okt 2010

Moj maly ,ked je hladny tak spraši 200ml za 5 minut,ked nie tak začne do lyžičky fukat a ja viem že dojedol,a to aj vtedy ,ked je na tanieri ešte takmer všetko. Vtedy s jedenim končime a znovu papa až tak o 2 h.Tymto sposobom to funguje a ja sa zbytočne nestresujem.Staršieho som vždy chcela za každu cenu nacpat a stale som len stresovala.No a vysledok - do dnes je hrozne prieberčivy a stale by jedol dokola to iste - no moje nervy.Tak nechem spravit tu istu chybu.Proste ,ked nechce, tak neje.Ved mlieko vypije vždy. 🙂

zuzkat1
26. okt 2010

@cicimon no ja neviem... rob ako myslis ale ked sa zamyslis tak casom ma jest 5x denne to je 5 hodin🙂 lebo sice ona bude rast a sikovniet a silniet ale bude naucena ze moze jest dokedy chce... moja tiez robila vsetko mozne pri jedle ale ja som teda jedenie prerusila a bodka.. isla som ju dokojit a hotovo a naucila sa ze ked sa je tak sa je...sice pri tom vymysla,ale kym je to v norme tak papame a ked je to jej vymyslanie neunosne tak zas koncime... a je uplne evidentne kedy jest chce a kedy nie,lebo ked chce tak nie je problem zjest tych 50ml ale ked nechce tak vymysla hned od zaciatku a zje len 5 lyziciek... neriesim to.... ona je spokojan aj po 5tich lyzickach a aj po 50ml takze si podla mna vie povedat kedy ma dost🙂
a este podla mna je uplne jedno preco ju z tej sedacky vyberies (stikutka alebo iny dovod) pre nu je to prerusenie = koniec obeda🙂

zuzkat1
26. okt 2010

@kaja73 presne🙂 moja rec... ked vymysla tak sme skoncili a je mi suma fuk ze nic nezjedla,lebo sa nakoji ked chce a ked nechce ani to tak hladna vobec nebola🙂

maryanna
26. okt 2010

@cicimon ja by som štikútku neriešila.....urob riedší príkrm alebo nechaj tak, ako píše zuzka , akékoľvek prerušenie znamená koniec papaniu, deti sú vybité, veľa a hneď chápu, a potom keď bude staršia bude vystrájať viac lebo bude vedieť že môže že tak sa papá....

p69majka
26. okt 2010

@cicimon ahoj a koľko vážite? Sárka má 6 mes a týždeň a máme okolo 6500 g a 67 cm. My papáme aj na desiatu ovocko, aj na olovrant a na obed zeleninu s mäskom alebo žĺtkom /raz za týždeň/. No ona vždy dopije ešte mlieko, aj keď zje skoro celú výživu. Ja neviem, kde to do nej ide, lebo nemá veľa kíl. No stále sa hmýrí, chvíľu neobsedí. Večer papáme kašu a pred spaním mliečko. V noci ešte dva krát pije mlieko.

p69majka
26. okt 2010

@gijar no neviem. Moja malá má 6 mes a týždeň a nemá ani 7 kilov. V pol roku dosiahla dvojnásobok pôr.hmotnosti, takže je všetko ok. Aj podľa lekárky prospieva pekne. Ja ju prikrmujem od cca 4,5 mes., ovocko až v 5.mes a mäsko od pol roka a aj tak je dva krát za noc hore. To nieje vôbec tým. Ja tebou, kľudne počkám. Kilov má dobre. Prečo si myslíš, že máte málo kilov? Neponáhľaj sa s tým prikrmovaním.

maryanna
26. okt 2010

@p69majka fúha, na to aký máte vek máte jedálniček ako ročné dieťa........🙂
môj na každú dávku zje 250 ml, a stále by len jedol aj medzi jaedlami, čo mu nedovolím, ale je strašný papoš, ale patrí ku tým chudším deťom, ale je veľmi hyperaktívny tak asi tiež preto ako aj vy....spáli všetko🙂

cicimon
26. okt 2010

@p69majka moja ma za tyzden 7mes a ma cca 6100g

@zuzkat1,@maryanna - ok, tak jej skusim dat max 30min a uvidime,co do nej pojde....lebo ze nezje niektore nechutne kombinacie to chapem,ale ta dnesna ze ryza+morcacie maso+baklzan bola fakt dobra