Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

smarti
28. okt 2010

Od kedy môžu deti jesť baklažán? Moja 7,5 mesačná dcérka pekne papá, zatiaľ ju i kojím. Nejako omylom 🙂 som namiesto cukety kúpila baklažán. Môže ho? Keď nie, nevadí, vymyslím niečo pre nás dospelých.

fraufrt
28. okt 2010

@zzuzullka Ak Ti maly grcka,tak si v lekarni kup NUTRITON z rady Nutrilon, obsahuje vlakninu so svatojanskeho chleba a je to pre deti, ktore grckaju. Mojej to predpisala dr. uz v cca 2 mesiacoch pre silny reflux (grckanie), pridavali sme to a stale pridavame do odstriekaneho MM a aj do UM, a 1 odmerku aj do kase.Moja by bez toho grckala aj teraz, cudujem sa, ze Ti to dr. nepredpisala. My sme nepriberali a po pridavani Nutritonu sa to zlepsilo, akurat, ze mala si zvykla na cumlik z flase, kedze sa to rozrabalo v troske odstriekaneho MM, ale aj tak este aj teraz jej odstrekujem. Aby som neodbiehala od temy, my papame okrem MM a UM na obed zeleninku s maskom a ako olovrant skusame ovocie, na vecer kasu. Mame ale problem s cajikmi - vobec ich nechce, tak skusam stavu z jablk, hrusiek ( ovocie prevarene v lucke)

zzuzullka
29. okt 2010

@fraufrt, my ale nemáme mliečko nutrilon, máme bebu takže neviem či sa to môže miešať, včera mi dr. poradila nech mu kúpim gastrotuss, tak skúšame, mal to zatiaľ dva krát a dnes ráno mi grcal oblúkom aj po tom...tak neviem....inak on priberá pekne aj napriek tomu grckaniu...tak to máme v podstate tie príkrmy rovnaké, len ja nedávam ovocie na olovrant ale na desiatu a v podstate 3 krát denne má mlieko

miska246
29. okt 2010

@smarti Ahoj, prosim ta, mohla by si mi trosku opisat vas denny jedalnicek? Ja tiez malu kojim, a prikrmujeme sa 🙂

gabika7706
29. okt 2010

@zzuzullka a boli ste s tym aj na gastro vysetreni? ten nutriton je mozno vhodnejsia volba ako gastrotuss, Nutriton je vlaknina zo svatojanskeho chleba, s nutrilonom to nema nic spolocne, len vyrobca je rovnaky.

zzuzullka
29. okt 2010

@gabika7706, boli sme na tom vyšetrení a povedali mi že reflux nemá...tak skúsim keď tak aj ten nutriton

smarti
29. okt 2010

@miska246 tam mi ráno okolo 8 máme mliečko, potom o 10,30 znovu mliečko, potom ideme vonku spať, okolo 13.30 máme zeleninový príkrm, skúšam jej dať za ním trochu čaju alebo prevarenej vodičky, zatiaľ bezúspešne, chce len moje mlieko, ale pomaly ju musím naučiť aj na nejaké iné tekutiny, potom okolo 15.00 znova mliečko a ideme vonku spať, keď sa vrátime tak okolo 17.00 skúšame ovocie, za ním znova mliečko, okolo 19.30 kašička ryžová vmiešaná v odstriekanom mliečku a ešte za tým sa pred spaním okolo 20.30 znovu kojíme, no a v noci niekedy raz, niekedy dvakrát, vo výnimočných prípadoch ani raz, až ráno. Úff, ani som si neuvedomila, kým to tu nepíšem, že sa cez deň dosť často kojíme. Ale staršiu dcéru som nekojila a tak si to teraz pri mladšej vychutnávam. A v podstate tekutiny jej dávam len za tým obedom, inak ju stále kojím. A pravdupovediac mi to aj takto vyhovuje. No a na obed papáme tieto kombinácie z tejto domácej zeleniny: zemiak, tekvica, mrkva, kaleráb, brokolica, špenát, kel, karfiol-ten kupujem. Po ukončenom 7. mesiaci sme zaradili mäso kuracie a králičie, to dávam tak na striedačku 6x do týždňa spolu so zemiakom a ešte nejakou zeleninou, ktoré som uviedla. Raz v týždni pridám namiesto mäsa vaječný žĺtok. A zemiak niekedy vymením za ryžu, cestoviny som zatiaľ neskúšala. Ale dala som už ovsené vločky s tekvicou a mrkvou. Niekedy, keď mám odstriedané viac mm, tak k uvarenému jedlu pridám aj trochu mm a až tak pomixujem. Mixujeme stále, už som skúšala len popučiť vydličkou, ale vôbec jej to nešlo, tak zatiaľ mixujem. Kašičku na večeru papáme asi od 6,5 mesiaca, lebo som večer zvykla mať menej mlieka a nestačilo jej to, tak som začala vyťahovať zásoby z mrazničky a do toho jej to mlieko dávam. Kašu mám nestle ryžovú, tie s príchuťou budem dávať až po roku. Tvorba mlieka sa mi upravila, ale Lenka má tú kašu veľmi rada, až piští, keď ju vidí, tak jej ju už dávam vždy. Viem, že niektorí lekári tvrdia, že kaše netreba až po roku, ale mne to naša dr. odobrila, ona je zároveň aj gastro dr. a vravela, že ryžovú môžme. No a na začiatku 8 mesiaca sme začali papať jablko postrúhané, už sa snažíme dva týždne, ale nijako jej to nejde, keď pridám do jablčka trošku banánu, tak trochu zje, ale nechcem jej ho dávať vždy, chcem ju naučiť na chuť čistého jablka. No snáď sa nám to podarí. Suseda dáva rovnako starému chlapčekovi do jablka aj vopred namočené ovsené vločky a pekne to papá, zajtra to tiež skúsim. Piškóty, keksíky a podobné veci nedávam, ani nemám v pláne tak skoro. Staršej dcére som tiež nedávala a nemali sme s papaním žiadne problémy. Zjedla mi všetko. Dúfam, že aj mladšiu takto naučím. No a samozrejme nič nesolím. Olej som zatiaľ nedávala, ale už začnem, kvapku dve do príkrmu. A ešte som zabudla, už sme asi 3x dali trochu chlebíka, ale to len v rámci toho, keď sme rodina jedli, nech si postupne zvyká na lepok. Dr. mi vravela, že už môžem aj cestovinu. Teraz ideme so staršou na liečenie, tak kúpim aj nejaké hippky a možno výživku, ale budem sa snažiť ju naďalej držať na "domácej" varenej strave, to vo fľaštičkách budeme mať len pre istotu, keby som nestihla niečo pripraviť.

verunbarun
29. okt 2010

Ahojky baby,
měla bych na Vás dotaz,určitě už jste to tady řešily,ale nenašla jsem a celé číst nestíhám.
Mojemu malýmu ted bude 7 měsíců,od 2 měséce je na UM,takže přikrmujeme už od 5 měsíce a chutná mu moc,baští ovoce i zeleninku.Od kdy může mimi papat těstoviny a rýži?abych už taky trochu obměnila chutě a né furt jen mrkev s něčím.Prosím poraďte 🙂 díky

pipussa
29. okt 2010

kocky
akym sposobom pripravujete masko ?
( myslim, ked kupite kuracie rezne, co s nimi ? nakrajate-mrazite-aloebo uvarite a tak zamrazite ??

jasminet
29. okt 2010

@verunbarun ja som ryzu davala spolu so zeleninou od zaciatku prikrmov. takze podla mna ryzu uz davno mozete a cestoviny bezvajecne tiez (bezvajecne kvoli bielku). 🙂

jasminet
29. okt 2010

@pipussa ja nakrajam, mrazim kazdy kusok zvlast (aby sa mi neurobila jedna velka guca mrazeneho masa) a potom varim potrebny pocet kociek.
viem ze niekto uvari, pomelie a tak mrazi rozdelene na porcie...

verunbarun
29. okt 2010

Díky Jasminet 😉 a i rýži i těstoviny mám asi trochu rozvařit nebo né?a co k tomu?máte nějaké oblíbené kombinace?ikdyž k tomu jde asi cokoliv že?

jasminet
29. okt 2010

@verunbarun rozvarit nemusis, jedine ze jete nemixovane, tak aby neboli pre babo tvrde.
ryza mrkva jahna (tela)... napriklad, co ti napadne... 😉

miska246
30. okt 2010

@smarti tak my sme na tom celkom podobne... len ja som bola tyzden v nemocnici a manzel bol s malou sam. Na rano mame mliecko, na desiatu tiez, na obed polievocku a mliecko, na olovrant jogutik(od nestle, je pre deti od uk. 6 mesiaca) a na veceru kasicku od Hami - ryzovo mliecnu, lebo mam nejako menej mliecka... A potom este mliecko... A od kedy by som jej mohla dat milacika alebo pribinacik?

jasminet
30. okt 2010

@miska246 od roka 😀 😉

miska246
30. okt 2010

@jasminet Aha, lebo nas uz nutia, ze jej ho kludne mozem kupovat, len sa mi tomu nejako nechcelo verit... Dakujem 🙂

kilacik
30. okt 2010

mrva ako 1.
😀

jasminet
30. okt 2010

@miska246 kto? svorka a mama? nemaju ta co nutit, ved to je tvoje dieta... oni si uz svoje mali moznost vychovat, teraz je rada na tebe... 😉

miska246
30. okt 2010

zlata svokricka, presne tak... 😉

smarti
30. okt 2010

@miska246 tiež si myslím, že až po roku

pandrholka
30. okt 2010

ahojte chcem sa spýtať, náš malý má 6mesiacov aj tri dni, môžem mu do jedla dať už kukuricu a hrášok?!?!?

cicimon
30. okt 2010

@pandrholka a ako dlho prikrmujes? je na UM ci MM?

nyc
30. okt 2010

baby prosim ako mam pripravit mrazeny spenat? pekne po lopate... nikdy som spenatik nerobila a zajtra ho ide mala bastit. kupila som mrazeny findus a teraz co s nim?? planujem kombinaciu zemiacik-spenat.

cicimon
30. okt 2010

@nyc kupila si listy ci pretlak? ja by som listy len udusila vo vode a potom ich zmixovala spolu so zemiakom

nyc
30. okt 2010

@cicimon no to su zrejme listy.. je to v takych kockach zamrazene nie v jednej kope. a ako dlho sa dusi spenat..... ? hovorim, nikdy som ho nerobila.... 😅

gabika7706
30. okt 2010

@nyc staci minutku, dve

gabriela_michaela
30. okt 2010

a tie mrazene listy sa udusia vo vode, alebo ako sa to dusi? Som z tych vasich odpovedi trosku pomatena :( diiiky

pandrholka
31. okt 2010

@cicimon malý je na UM od troch týždňov a prikrmujeme tak cca od polovice 5-teho mesiaca bo mu mlieko nebralo,keď som dala prvý príkrm,objem vypitého mlieka sa vrátil do starých koľají 🙂

maryanna
31. okt 2010

@gabriela_michaela ahoj, dáš do hrnca klbka listov, zaleješ trochou vody a varíš, špenát sa má variť odkrytý!
a s tým časom, ja som mala jednu značku listov a tam stačilo len akokeby rozmraziť plus minutku povariť, ale potom som mala inú značku a tam som musela variť dlhšie lebo boli stále akoby surové......veď to už uvidíš

maryanna
31. okt 2010

@pandrholka kukurica v pohode, hrášok pomaly, vyskúšaj pár zrniek a uvidíš aby ho nenafukovalo a nebolelo bruško...