Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

p69majka
31. okt 2010

@verunbarun ja varím všetko naraz. Ryžu s brokolicou a mrkvou, kúsok mäska alebo žĺtok, nakoniec pár kvapike oliv. olej a petržl vňať alebo drv. kmín.

p69majka
31. okt 2010

@pandrholka s tým by som určite počkala, lebo nafukujú. Dávaj najprv mrkvu, cuketu, petržlen, brokolicu, zemiak, ryžu.

pandrholka
1. nov 2010

ďakujem všetkým za odpovede.... @p69majka no všetku tú zeleninu čo si vypísala mu už dávno dávam a príde mi to,že má stále dokola to isté,preto som sa pýtala na nové druhy zeleniny, ktoré by už mohol 🙂

nikolkaaa
1. nov 2010

ahojte maoj synček bude mať ukončeny 4 mesiac a už po ukončeny 4 mesiaca sa možu davať nejake prikrmi tak sa vas chcem spytať s cim mam začať on je na umelom mliečku..som pozerala v obchodocha a možu sa vyživi a aj kaše ale s akou začať?a možem už skusiť aj nejku polevku zeleninku rozmyxovať..rosim poradte dakujem pekne.. 🙂

p69majka
1. nov 2010

@nikolkaaa ahoj, určite ešte chvíľku počkaj. Začni mrkvičkou uvarenou vo vode, rozmixuj a dáj pár lyžičiek, postupne každý deň pridávaj viac lyžičiek. To bude trvať aj dva týždne. Potom postupne pridaj jeden druh zeleniny k mrkvičke a sleduj reakciu. Ja som dávala aj kašičku nemliečnu ryžovú na večeru, ale to neskôr tak od 5,5 mes. Mäsko sme začali od pol roka. Ovocko sme skôr ako mäsko, najprv dusené jabĺčko, potom banán, hrušku.

p69majka
1. nov 2010

@kisska len sa kojte čo najdlhšie. Ja som to šťastie nemala. No a nie je to také ideálne ani s UM. Moja malá má 6mes a 2 tt a stále v noci papá 2-3 krát. Kŕmim ju z fľaše väčšinou len ja, lebo ona má svoj štýl a ona ani od iného nechce. No a tiež ju nemôžem dlhšie ako 2 hodiny nechať bezo mňa, lebo nechce zaspinkať, ani dobre nepapá. Takže tak. 🙂

p69majka
1. nov 2010

@salvinka ahoj, Zeler určite nedávaj. Skúšali ste probio jogurt s nejakým ovockom? alebo jogurt s nestlé piškótkou postrúhanou. 🙂

p69majka
1. nov 2010

@shaarka môžeš miešať s MM. Skús udusiť k mrkvičke jabĺčko. 🙂 Buď trpezlivá.

kisska
1. nov 2010

@nikolkaaa aj ked uz mate 4 mesiaciky, vobec sa nemusis ponahlat s prikrmami. Aj nekojenym detom staci zacat s prikrmami po ukoncenom 5tom mesiaci. Kazde dieta dozrieva inak a znaky, ze je tvoje dieta pripravene aj na nemliecnu stravu su: ze bezpecne sedi s oporou, vypije minimalne 1200ml UM za 24 hodiny (u kojenych deti je to 12-15 kojeni za 24 hodin) a zaujima sa o stravu dospelych. Niekto k tomu pridava aj to, ze dieta zdvojnasobilo svoju porodnu hmotnost (vacsine deti sa to podari v 6tich mesiacoch, niekomu skor, niekomu neskor).
Aj informacie o veku na dojcenskej strave je len orientacna, treba sa riadit v prvom rade zlozenim. Vyrobca napise na krabicu vek, ale nema problem pridat do stravy cukor, bielky, paradajky, zeler, korenie, sol, ryby... Pri dojcenskej strave sa kontroluje len kvalita potravin a technologicke postupy, druhy bohuzial nie 🙄

nikolkaaa
1. nov 2010

kisska,dakujem,a viem že sa nemusim ponahlať len to chcem vedieť aby som vedela e ako to chodi už pri prikrmoch..a ak by som sa mala riadiť tymi znakmi..tak všetko splname..si už vyrobky ktore sa mou dať detičkam od ukončeneho 4 mesiaca,napr su take mlieka bananove alebo vyživy a kašičky..davala si aj to detičkam?ked mu budem davať vyživy tak ako sa to kombinuje s mlieckom ..viem že mi asi nezje prvy krat celu vyživu tak ked mu dam mlieko tak mu o chvilu mam skusiť dať vyživu alebo ako?pri staršich detičach je to lahšie lebo oni už maju taky nejaky system a možu papať skoro všetko takže je to lahšie ale ked jen začiname tak neviam ako mam postupovať každy začina s niečim inym..niekto s mrkvou a niekto s kašou no neviem.dakujem

p69majka
1. nov 2010

@nikolkaaa ahoj. ja som ti tiež písala. začína sa určite s uvarenou mrkvou, nie výživou ani kašičkami.

kisska
1. nov 2010

@nikolkaaa najlepsie je zacat neutralnou zeleninou. Ci to bude mrkva alebo ina, je len na tebe. Ovocie/vyzivy a kase nie su vhodne kvoli tomu, ze su sladke a na sladku chut si dieta velmi lahko zvykne. A potom odmieta nesladke jedla a neutralnu zeleninu. Kupovala som samozrejme aj kasicky a vyzivy, ale vzdy som davala napr. 7-mesacnemu vyrobky pre 4-mesacne deti, rocnemu pre 10-mesacne a pod.
Na zaciatok je najlepsie najst si taky cas, ked je dieta v pohode, cule, nie je ospale ani unavene, nemalo by byt prilis hladne ale ani najedene. Je jedno, ci to bude obed alebo iny cas. Dolezite je aby ste sa nikam neponahlali a boli obaja v dobrej nalade 😉
Ak si zvolis napr. ako prvu mrkvu - uvaris ju v dojcenskej vode do makka, rozmixujes, pripadne pridas vodu v ktorej sa varila aby bola jemnejsia. Ak budes mat vacsiu mrkvu, cast z toho si hned odloz do chladnicky, budes mat na zajtra (takto mozes varit na dva dni dopredu, ale musi to ist do chladnicky co najskor a nesmies do toho namocit oblizanu lyzicku). Vyskusaj teplotu, aby nebola horuca, ale pravdepodobne ani studena malemu chutit nebude. Skus mu ponuknut trochu na lyzicke a uvidis ako sa bude tvarit. Ak bude vypluvat, to neznamena, ze mu nechuti, len este nevie co s nou. Mozno na prvy krat zje par lyziciek 2-3 su uspech, potom sa dopije mlieckom. Takto skusaj tri dni a ked nebude mat ziadnu reakciu (vyrazka, zapcha, hnacka), tak mozes skusit nieco ine. TIez tri dni a tak dalej. Ked budes mat vyskusanych viac druhov, mozes kombinovat - mrkvu so zemiakom (ja som samostatny zemiak ani nedavala, vzdy mi z neho vyslo lepidlo namiesto kase 😒 ), tekvicou, spenatom, cuketu s ryzou... Ovocie pridaj ako druhy prikrm po mesiaci zeleninkovania, vtedy mozes k zelenine pridat aj masko/zltok a po dalsom mesiaci vecernu kasu... Inak celkom sikovna tabulka s infom, co kedy pridavat najdes aj tu http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=zaciname... , najdes tam aj kopec zaujimavych clankov o vyzive. Mne sa paci aj tento http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=zavadzan... 😉 . Prajem prijemnu zabavu

pipussa
1. nov 2010

kocky
ako davate detom ryzu ?
ja uz mesiac ficim na prikrmoch, ale ryzu som este nedavala.. Akym sposobom ju varite, podavate ?
moj syn ma 5,5 mesiaca a je na UM

lensam
1. nov 2010

Ja som zatiaľ ryžu nedávala, ale keď budem, tak ju uvarím klasicky ako pre dospelého. Samozrejme ju nebudem soliť a potom pomixujem s nejakou zeleninou, alebo mäsom.

julinka2787
2. nov 2010

ahojte babule! som tu nová a rada by som sa k vám pridala... tatianka má 4 a pol mesiaca a chcela by som začať dávať príkrmy. už pár pokusov bolo. zjedla toho celkom dosť keď to chcela. to bolo asi len dve kŕmenia. papala pekne, išlo jej aj prehĺtanie, občas niečo síce z pusy ušlo, ale papala. inokedy mi začala hneď plakať a ani pusu otvoriť a keď som jej šupla do pusky trochu mrkvy, tak ju začalo strašne napínať a všetko vytláčala jazykom von a ani za ten svet niečo prehltnúť. neprestala sa zlostiť, kým nedostala mliečko a ani po ňom nechcela mrkvu. takto to ide dva týždne... tak som na nejaký čas prestala, aby mi nebodaj nedostala odpor k papaniu lyžičkou... tak to nechápem. raz jej to chutí a ide sa utĺcť za mrkvou, potom zase nie pár dní a potom zase hej a spapá polovicu avenťáckeho pohárika a potom zase pár dní nie. a ten krik pri tom a ešte som nevidela, že by ju takto napínalo. neviete prečo to takto to moje trdielko robí?? začínam byť bezradná.... 😕 😕 😕 😖 ☹

maryanna
2. nov 2010

@julinka2787 ahoj, podľa mňa ešte nieje pripravená na príkrmy, podľa najnovšieho aj deti na UM pokojne až po 5tom, alebo aj 6tom mesiaci, ak vidíš že jednoducho ju napína, nieje zvyknutá, nerobí jej to dobre, počkaj aspoň mesiac, bude to aj pre ňu lepšie, takto skoro zaťažovať organizmus je zbytočné najmä ak to ona sama ešte nechce, nerob nasilu lebo fakt získa odpor ku jedlu a k papanu vôbec, nemás sa kam ponáhľať🙂

julinka2787
2. nov 2010

@maryanna ďakujem ti. fakt radšej počkám... aj keď je divné, že to už aj spapala a chutilo jej. 😅 ale neni kam sa náhliť.... ešte raz vďaka za tvoju reakciu... 😉

gemini001
2. nov 2010

maminky prosim poradte mi. Mam 4 mesacnu babulku, a zaciname s prikrmami, kedze nie sme kojeni. Ako to je s tekutinami? My sme doteraz boli len na mliecku, lebo nic ine mi pit nechcela, ale ked sa prikrmuje, mali by sa podavat aj tekutiny formou cajiku alebo dojcenskej vody.... ale kolko? Ci staci, stale len mliecko? A kolko davate alebo ste davali na zaciatku prikrmov? 😒 Dakujem za kazdu radu!

nyc
2. nov 2010

@julinka2787
@gemini001 baby ja mam dcerku na UM od 6.tyzdna a zacala som s prikrmami az ked ukoncila 6. mesiac, tak ako zacinaju kojene deticky, tak mi to doktorka poradila. prve dva dni mrkvicka nic moc ale uz papa pekne roznu zeleninku aj ked sa tvari vselijako ale vzdy spapa skoro cely aventacky poharik na obed. takze by som sa s prikrmami vo vasom pripade fakt neponahlala, dietatko aj ked je na UM nemusi hned papat skor.

nyc
2. nov 2010

@pipussa ta ryza by aj mna zaujimala, raz sme ju uz mali ale iba mierne rozmixovanu ked tam boli aj polovicky zrnka ryze mi to vypluvala a ked som to rozmixovala uplne nahladko tak to bolo uplne ako lepidlo, tiez jej to moc nebralo... ja mam ryzu velmi rada dufam ze bude mat tiez tak asi radsej pockam ked uz bude vediet papat aj vacsie kusky nie len vsetko rozmixovane do hladka.
alebo ako to pripravit? poradte..

majhar
2. nov 2010

@gemini001 ahoj..ja mam uz skoro 5 mesacnu dceru, prikrmy davam asi 3 tyzdne....cajik jej nukam hocikedy cez den, ked trosku zamrci, tak jej ho dam a ked ma chut tak si potiahne, ked nie, tak nie.....nic na silu jej nedavam....poriadne zacala pit cajik asi tyzden...predtym velmi nechcela....teraz je motivovana aj peknou flasou, sama si ju podrzi, tak sa jej to paci, tak sa aj napije....ale skus svojej dat aj s lyzickou trosku prevarenej dojceneckej vody....aj ked jej to pojde kade tade, ale trosku sa napije....ja svoju aj kojim a vypije mi za cely den niekedy aj 100ku..... 😲 .....

kisska
2. nov 2010

@pipussa ja varim ryzu spolu so zeleninou, obycajnu gulatozrnnu. Celkom sa rozvari a ked je tam dost zeleniny, tak ani nelepi. 😉

gemini001
2. nov 2010

@nyc NYC ked nam doktorka praveze kazala zacat s prikrmami od zaciatku piateho mesiaca. Nekojene deticky su skor pripravene na prijem nemliecnej stravy... Nie je to preto, ze by som to za kazdu cenu chcela ja...

gemini001
2. nov 2010

@majhar veľmi pekne ti dakujem za radu. Skusime s tym zabojovat 🙂

p69majka
2. nov 2010

@pipussa Ahoj. Keď varím zeleninku, tak normálne k tomu pridám za lyžicu opláchnutej ryže, mäsko a všetko spolu uvarím, nakoniec pomixujem , pridám oliv. olej a vňať. 🙂

p69majka
2. nov 2010

@julinka2787 ešte asi jej čas nenastal 🙂 .

p69majka
2. nov 2010

@gemini001 ahoj. Podľa mňa máte ešte čas.

p69majka
2. nov 2010

@nyc ahoj. p69majka @pipussa Ahoj. Keď varím zeleninku, tak normálne k tomu pridám za lyžicu opláchnutej ryže, mäsko a všetko spolu uvarím, nakoniec pomixujem , pridám oliv. olej a vňať

zuzkat1
2. nov 2010

baby prosim vas, ked otvorim biely jogurt a malej odoberiem polovicu a tu druhu vratim nedotknutu do chladnicky...moze to dojest na druhy den,alebo jej mam zas otvorit novy? ona cely nezje ani nahodou... dakujem

cicimon
2. nov 2010

@zuzkat1 ja by som dala aj na druhy den
a chuti jej?