Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

maryanna
7. jan 2011

@p69majka áno ja kupujem jednotácky, robí ho tami, a sabi , zvolenský...
syr nastrúhať môžeš pokojne..
a maslo, ako ccheš, ja väčšinou olej, ale dávam aj maslo , striedam, ......je to na tebe

cicimon
7. jan 2011

@maryanna nevies pls poradit? mala uz tyzden odmieta obed, neda ani lyzicku.... teda jej rekord bol az 3.... nejedla pritom nic nove, az na cervenu sosovicu a pohanku, ale toho bolo fakt len tak na postrasenie.... pritom desiatu a olovrant - ovocie/kasa zje dost.

maryanna
7. jan 2011

@cicimon hm, ja s tým veľmi neviem poradiť keďže môj je strašný žrút, ale mi to tak vychádza u tvojej že možno keĎ už teraz viac rôznych vecí papá tak si vyberá...vieš že keĎ dostane aj sladké ovocie tak načo by obed jedla.......kedy je ovocie vzhľadom ku obedu? koľko hodín?
alebo jej idú zuby, alebo nemá chuť......skús jej variť na obed veci čo mala inak rada, sladké napr mrkva zemiak a podobne aby nabehla opäť na systém, a ak nie tak nech zje lyžičiek koľko chce a keĎ už dosť tak ju už len dokoj ,.....a časom sa to upraví.....
resp kedy doobedu pred obedom koľko hodín je? že možno nieje hladná, aké ma rozpetie medzo desiatou a obedom?

zuzkat1
7. jan 2011

@salvinka ja som to nevarila (inak v kauflande som to kupila, ale to je predsa jedno🙂) ja som to len vylozila a nechala rozmrazit....

cicimon
7. jan 2011

@maryanna no desiata je cca 9.45, obed cca 12, 30 +- 15mina olovrant 16.30 az 17.15 - podla toho ako dopjdeme z prechadzky

oksu
7. jan 2011

Ahojte, prosím o rada - drobčeka kojím ale už pomaličky skúšame aj zeleninku na obed + dokojenie. Hm, začali sme mrkvičkou, potom mr.+zemiačik, mr.+zem.+brokolica a naposledy mrkvička+zemiačik+brokolica+vývar z kur.pŕs. Akú ďalšiu zeleninku by ste vy odporučili - resp. máte vyskúšanú?! Ďakujem

jasminet
7. jan 2011

@oksu
karfiol, kalerab, por, hrasok, kukurica, petrzlen, tekvica... 😉

oksu
7. jan 2011

@victory881 ahoj, ja som chodila na psycho-fiziologickú prípravu na porod a mali sme tam prednášky aj ohladom bábatiek a nám bolo povedané, že môžeme začať s príkrmami už v piatom mesiaci. Moja doktorka odporučila to isté - takže malý bude mať 13.1.2011 5mesiacov a my sme už skúšali mrkvičku, zemiačik aj brokolicu - len tak pomaličky, ako mu chutí ... a celkom chutí, dnes spapal 65g a zapil to MM.

oksu
7. jan 2011

@jasminet a z hrášku a kukurice nanafukuje?! Nevadí keď nepodávam príkrm každý deň?! Pokiaľ pripavujem príkrm v parnom hrnci, potom ho rozmixujem a schladím, môžem ho podávať drobcovi aj na druhý či tretí deň?!

saska.t
7. jan 2011

@oksu ked si uz zac

saska.t
7. jan 2011

@oksu ked si uz zacala prikrmovat, mala by si uz kazdy den, kukurica a hrasok sa pridavaju do stravy po 8 mes., jedlo v chladnicke mozes podavat 2 dni, 3 dni uz je vela a vznikaju bakterie, voci ktorym sa tak mlady zaludok nemusi dokazat branit...
Co sa tyka prikrmov, je skoda ze si nepockala aspon do skoncenia 5 mes. v dnesnej dobe sa lekari s prikrmamy dost ponahlaju, problem je v tom ze detsky lekar nie je odbornik na detsku vyzivu a netreba im bezhlavo verit 😉

jasminet
7. jan 2011

@saska.t hrasok a kukurica po 8 mesiaci? ja som davala medzi prvymi, mrazeny hrasok aj kukuricu a uplne v pohode. ale nehadam sa, nie som odbornik 😉 dokonca vsade som ich nasla ako prve zeleniny 😕

saska.t
7. jan 2011

@jasminet nie su to alergeny ani nic podobne, kukuricu by som kludne davala hned (tj. po 6 mes.) u hrasku by som pockala, vela deti ho dost zle znasa (zapcha, plynnatost, nafukovanie) preto je odporucany po 8 mes. 😉

jasminet
7. jan 2011

@saska.t jaj tak, u nas nic take nebolo 😉 a kedze som zacila v 5,5m s prikrmami, tak ta kukurica sa naozaj az po 6 mesiaci dostala na rad 😀 len ma to prekvapilo, ze 8 mesiac... 😕 😀

cicus13
7. jan 2011

@p69majka ďakujem a tú ryžu si ako robila ? a tie ovsené vločky s čím ? lebo sladké mu ešte nedávam.....kuracinu papa v pohode a v nedelu bude sviatočná telacinka 😀 Kuracie aj telacie som si uvarila a rozmixovala ponorným a zamrazila v tých kockách na ľad....to som odkukala od vás tu 😉

pandrholka
7. jan 2011

@cicus13 ak môžem, tak ja robím ryžu normálne odvážim tak 30-40g opláchnem a dám rovno variť do trochy vody...keď je voda už skoro vyprchaná vypnem a nechám dôjsť...koľkokrát sa mi podarí lepšie ako pre nás 😀 ....vločky ovsené len zalejem horúcou vodou z kanvice a nechám tak desať minút naboptnať a potom mu to dám aj do presnidávky nech ju má kúsok hustujšiu 🙂 ....ale tiež sa dajú podľa mňa použiť aj namiesto ryže na obed 🙂 ...nooo tak teľacinka to je u nás v TN problém zohnať,ale predsa sa podarilo a nášmu malému veľmi chutila...sme mu ju dali na Nový rok na obed bo ako sa hovorí, tak na Nový rok sa nemá jesť mäso zo zvierat, ktoré majú krídla, že aby šťastie neuletelo tak mal teda teľacie a veeeľmi mu chutilo 😀 ....konečne aj niečo iné ako kuracie a morčacie

cicus13
7. jan 2011

@pandrholka no neboj sa aj v BA je problém zohnať peknú teľacinu...tak tú ryžu skúsim...a je asi kedno či guľatá, alebo dlhá že 😀 ?

maryanna
7. jan 2011

@cicimon hm tak potom neviem........asi to bude len chvíľkova záležitosť....urob jej niečo čo mala rada, neakú zeleninu čo jej veľmi chutí a snáď pomôže🙂

pandrholka
7. jan 2011

@cicus13 myslím, že to je úplne jedno,ktorú urobíš......no môj mm keď priniesol pre malého tú teľacinku ma skoro vykotilo z toho účtu, kúsok pravej teľacej sviečkovej a neuveriteľná pálka 😀 , ale čo by sme neurobili pre naše zlatíčko 😀

cicimon
7. jan 2011

@maryanna no dnes zjedla 140 vyzivy masovej (po tyzdnovom odmietani som uz nemala nervy varit)... tak snad zajtra uz bude jest normalne...

@cicus13 vlocky mozes pomliet a dat do vyzivy na zahustenie, alebo ako pisala pandrholka dat nabobtnat alebo potom mozes robit ako kasu.... zaliat vodou - tak akurat vody, aby to neplavalo a mozes k tomu dat nejake ovocie, s bananom je to super... moja napr tie tvrdie vlocky takto nechce, musim jej to mixnut, ale tie jemne zmaknu dobre.. (vlocky zaliate s vodou spolu s bananom mixnut a mas super kasu)

saska.t
7. jan 2011

@cicimon ver mi ze vyzivy bude mala jest uplne bez problemov a varene nie, presne toto robila kedysi moja mala, tiez bola taky maly vychcalek,tak som ju nechala par tyzdnov na kupovanom a potom presla opät na varene a uz to bolo v poriadku, deticky su proste vychcane a skusaju, co vsetko si mozu dovolit, neboj este ziadne dieta od hladu neumrelo ak mu ponukaju 😉

cicimon
7. jan 2011

@saska.t no ved ked nechcela, tak dostala MM... len to cloveka natoto, ked navari a neje..ale odkedy sme dosli od svokry - min svtrtok, tak az dnes zjedla obed...

p69majka
7. jan 2011

@cicus13 ahoj. ja mám mäsko zamrazené po kúskoch v sáčikoch. Ryžu, tak za lyžicu prepláchnem a dám variť spolu s mäsom a zeleninou, potom len rozmixujem. Ovsené vločky tak isto, len ich treba fakt dobre prepláchnuť, aby nebolo lepidlo. Zatiaľ som tieto dve suroviny kombinovala len so zeleninou a mäsom, s ovocím nie. tak dobre papajte. 🙂

p69majka
7. jan 2011

@maryanna Ďakujem. Malá teraz horšie papá, aj spáva. Zub zatiaľ žiadny, tak snáď je to preto. 🙂

p69majka
7. jan 2011

@pandrholka to veru je. nám našťastie kúpila babka. 🙂

p69majka
7. jan 2011

@oksu cuketa, petržlen, kaleráb, tekvica. toto aj s tým čo si už dávala sme točili stále dokola. Od 6.mes. mäso kuracie, králičie, teľacie, tak 2-3 krát do týždňa. Niekedy ryža k tomu, bezvaječné cestoviny, ovs. vločky. 1 krát do týždňa miesto mäsa vaječný žĺtok. Neskôr som pridala karfiol, hrášok, ruž.kel, kukuricu. Mali sme aj morčacie mäsko. Iné zatiaľ nie okrem tých, čo som už písala. 🙂

p69majka
7. jan 2011

@evina34 v každej knihe je napísané niečo iné, aj čo sa týka napr. jogurtov. treba opatrne skúsiť a keď nieje žiadna reakcie, tak pokojne sem tam daj aj pór. ja som teda ešte pór nedala, i keď je pravda, že raz u sestry som dala zeleninkovú zmes a tam pór bol a chutilo, nemala reakciu. 🙂

miska246
7. jan 2011

Dievcata, citam, ze detickom robievate na obed ryzu s niecim. Poradte mi prosim nejaku kombinaciu obedu, od zajtra chcem dat malej uz na obed namiesto mm nejake jedlo. A co potom davate na olovrant?

miska246
7. jan 2011

Dievcata, citam, ze detickom robievate na obed ryzu s niecim. Poradte mi prosim nejaku kombinaciu obedu, od zajtra chcem dat malej uz na obed namiesto mm nejake jedlo. A co potom davate na olovrant?

p69majka
7. jan 2011

@evina34 ahoj. ja zatiaľ pečivo dávam biele, ale len tak so mnou zobne, niekedy aj celozrnné alebo rožtek do rúčky na žužľanie. Ešte ako nejaký chod nedávam. 🙂

evina34
7. jan 2011

@p69majka ...pozeram majka, ze uz mas 2 deti, teda mas viac skusenosti... {tvoja Sara je len o trosku starsia ako moja Veronika}...ako je to s pecivom? ake treba davat? celozrne al. biele? zhruba ake mnozstvo...na ranajky?, veceru? cerstve al. radsej 1 dnove ?...dik za radu