Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

fifla
3. máj 2008

junovka, maslo je to iste ako tvaroh, ak to beries takto.

elinka27
3. máj 2008

a chcem sa aj ja este spytat, mozem dat uz aj klasicke jablcko,myslim surove nastruhane?Lebo ja som mu zatial davala len vyzivu a tam je to sterilizovane, ale zaraza ma,ze v ovocnych vyzivach je cukor a preto mu to nechcem davat.Len niekde som citala,ze surove ovocie by nemal,tak som z toho jelen teraz. 😒

fifla
3. máj 2008

eli jablcko je podla mna fajn. len mne jakubko jablko nechce. davame zatial bananik a hrusky. tesim sa na domace broskyne a letne nektarinky, lebo tie co su teraz v obchodoch trhali hgadam este v kvete.

valhali
3. máj 2008

elinka, ja som malej zacala jablcko najprv varit, len som nechala prejst varom a potom som prepasirovala,lebo surove jabko ju nafukovalo. Po 3 tyzdnoch som skusila dat varene a surove pol na pol a bolo uz dobre a odvtedy uz davam iba surove. Varene su lahsie stravitelne. S hruskou som robila tiez tak isto a teraz uz papame vsetko surove.

lyongirl
3. máj 2008

my sme papali surové, teda nepapali, malý ho nechcel a ani teraz nič moc, ale myslím, že ovarením sa nič neskazí, možno je to fakt lepšie 😉 fičali sme teda na banánoch a teraz sem, tam hruška. A tiež sa teším na letné ovocie 😀 , nech má malý pestrejší jedálniček

junovka
3. máj 2008

fifla,...zeby mi daco uslo?????? 😕 😕 😕

lencici
3. máj 2008

Ja som malej vôbec nevarila ovocie od začiatku papá surové

alami
3. máj 2008

elinka - surové jablko (aj iné ovocie) je alergén, ale varom sa tie alergény vytratia. preto sa má variť. Ja ho trošku povarím a pomixujem. Ak chcem podať okamžite a nemám čas variť, mám pripravené výživky zn. sunarka - to je 100%jablko - žiadny cukor.Je to síce drahšie, ale ja by som ešte malému nejakú obyčajnú výživku nedávala.
čo sa týka alergénov - vystríhajte sa kde môžte, keď sa už alergia prejaví, potom je už neskoro ☹ Nám sa objavil atopický ekzém, takže viem o čom hovorím.

alami
3. máj 2008

dada2007 - zasmažené by som rozhodne nedávala - prepaľovaný olej je škodlivý - to isto nie!!! keď, tak nech ich zahusťuje zátrepkom - voda s múkou - v hrnčeku dobre rozmiešať a vliať v bode varu do polievky.

fifla
4. máj 2008

junovka...neviem neviem 😀

elinka27
4. máj 2008

ja som pocula,ze sa da zahustovat aj pohankou.Tak neviem treba skusit.
A ako varite jablko?Klasicky vo vode,alebo na pare?
A este jedna otazka, ked varite prikrmy pouzivate na to dojcensku vodu,alebo vodu z vodovodu?

junovka
4. máj 2008

Elinka, ja zahustujem pohankou, ale mletou.Ale u vas....si myslim, ze este je skoro, ni?Ja som zacala s pohankou az vtedy, ked s lepkom, cize na 7 mesiacov. 😉
Jablko obvaram vo vode z vodovodu 😉

lyongirl
4. máj 2008

zahustiť sa dá aj nemliečnou ryžovou kašou, alebo ryžovými vločkami, dajú sa kúpiť v nejakom zdravom obchodíku, ale kľudne stačí detská ryžová kaša, alebo kukuričná. Jabloko sa dá aj, aj, čiže aj vo vode, čo sa mi zdá neviem prečo nejak lepšie, ale aj na pare, čo je možno zdravšie - neviem.

fifla
4. máj 2008

ja zahustujem bio instantnou ryzovou kasou, lebo tie detske nemleicne su sladke a fakt mi to pride nechutne k masku. a skusali sme aj kukuricnu krupicu a je to super. doporucujem

iva211
4. máj 2008

Moja malá má 5 mesiacov a 1 týždeň chcem už začať pomaličky prikrmovať ale neviem si to dosť dobre predstaviť ako na to. Kedy a čo jej mám začať dávať papať a ako potom pokračovať. Zdá sa mi to dosť zložité doteraz som iba kojila.
Poraďte.

alami
4. máj 2008

elinka - ja vo vode, ale jablko potom pomixujem samé, (tú šťavičku mu nechám na pitie)lebo inak je to strašne riedke, ani pridaním banána mi to nezhustlo, tak sme boli celý zakyckaní 😉
ja varím vo vode z vodovodu - sa mi to vidí veľa tej dojčeneckej vody...stále kupovať, lebo na varenie sa minie dosť vody - ale myslím, že sa tá voda tam varí dlho, tak je ok a ak chcem doliať ku koncu varu, tak vtedy dolejem Lucku, alebo, ak treba na zriedenie. Inak na UM a kaše používam Lucku.

chechta
4. máj 2008

Ahojte holčiny, mám pár dotazů - už přikrmuju 2. měsíc( máme skoro 8 měsíců) a zdá se mi to tak nějak pořád stejný - chtěla byhc nějakou inovaci - myslíte žemůžu přidávat různý bylinky a případně, který - napadlo mě třeba, když vařím jablíčko tam přihodit hřebíček nebo skořici,a le nevím jeslti se to může to jsem se nikde nedočetla. Ovoce u nás není zrovna favorit tak bych to chtěl anějak oživit jeslti to pomůže. No a do odpoledních příkrmů s masem dát třeba bobkový list, celer nat nebo tak nějak - už jsem dalala petrželku a bylo to mnohem lepší, nebo třeba kmín, bazalka, oregáno a pod.... nevíte co se může? Jo a taky mám dotaz ohledně rajčat někde jsem četla, že rajčata až od roku, ale koupila jsem ted zel. příkrm a tam rajče bylo a je to od 6+ tak čekám jeslti se mi po tom neosype, ale doufám, že ne

chechta
4. máj 2008

elinko já jsem do ted používala různou kojeneckou vodu, ale nějak doma došla a nechtělo s emi běhat do obchodu tak jsem začla používat už normální z vodovodu, ale vy jste ještě prcci tak bych používala zatím bejt tebou kojeneckou

lyongirl
4. máj 2008

chechta, nie som si istá, či sa hřebíček môže, škorica myslím, že tiež nie, ale nie som si istá, ja som radšej takéto veci nedávala. Bylinky sa nejaké môžu, ale tiež neviem presne aké, ale petržlenová vňať sa môže určite, tak isto kôpor, celerová neviem, kmín sa môže a tuším aj bazalka a oregano tiež neviem. Rajčiny by sa do roka nemali, ale do výživ ich dávajú, tak dúfaj, že sa nič nestane. Ja som nedávala nič okrem kmínu a petržlenovej vňate.

lyongirl
4. máj 2008

http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

snáď tu nájdeš odpoveď, nečítala som to, tak neviem 😉 , ale idem to omrknúť

elinka27
5. máj 2008

junovka,my este nezahustujeme, len som reagovala na diskusiu vyssie 😉

co sa tyka varenia, tak ja mu prikrmy od zaciatku varim vo vode z vodovodu, tak neviem, ci som dobre urobila,ale nejak ma to nenapadlo sa nad tym zamyslat.Malemu nic nieje, a je fakt ze pri vareni sa toho minie viac.Ale UM mlieko ma vzdy s dojcenskou vodou.Striedam mu Drobceka, Lucku a Korytnicu.

Ozaj nemate niekto nejaky dobry recept na detsku vyzivu?Rada by som malemu urobila domacu,lebo tie kupovane su neni bohvieco, vsade skoro pridavaju cukor 😒

fifla
5. máj 2008

iva, ja som zacala zemiacikom, robila som take pyre, najskor viac milecka ako zemiacikov, postupne to preslo az na zamiacik v presile. mrkvu mi totiz velmi nechcel. ale so zemiacikom sa potom naucil jest vsetko. a asi po 2 mesiacoch sme presli na ryzu. na to prides, neboj

junovka
5. máj 2008

Elinka, ja pouzivam vodu z vodovodu odkedy sme zacali s prikrmami...nakolko tak ci tak sa ta voda prevari, tak si myslim, ze nemoze nijak ublizit.

To co ja robim, tak ja to volam detska vyziva 😀 ....normalne obvarim jablko, alebo hrusku, popripade dakedy aj naraz v troche vody, zlejem, necham vychladit a potom , len zmixujem na kasu. 😉 Tiez, neuznavam tie vyzivu z obchodu, ale je pravda, ze davam dakedy od Nestle, tie predsnidavky v kelimkoch.Tam pisu, ze su bez cukru.Ale, to robim, len ked som v nudzi, ze ideme dakde do prirody, alebo na navstevu 😉

fifla
5. máj 2008

my pouzivame tiez tockovicu. ale ked idem mimo dom, teda niekam na turistiku alebo niekam inam, kde si nie som ista vodou, tak kupujem lucku, ale inak normalne doma tocena, prfiltrovana

zuzu10
5. máj 2008

Ja som sa chcela opytat od kolkych mesiacov treba zacat prikrmovata scim viete poradit ? . Moja mala 3 1/2 mesiaca . Diky

junovka
5. máj 2008

V prvom rade zalezi ci kojis, alebo nie.Ak kojis, tak zacni az od 6 mesiaca a ak nie, tak od 5 mesiaca a to zeleninou.Nemas sa kam ponahlat s prikrmamy.Skus si precitat vyssie prispevky, co a ako a niekde vyssue som uviedla link 😉
Apropo, uprav si udaje o tehu v pase 😉 🙂

iva211
5. máj 2008

Ahojte skúšala som dávať malej trošku banánika len taký konček som jej rozmixovala na kašičku. Pekne mi jedla asi 4 dni potom som prestala a sledovala som reakciu, nič sa nedialo len na ďalší týždeň mala v plienke nakakané vždy samý banánik a to 4 dni po sebe. Je to normálne?

lindulak
5. máj 2008

Chechta, mam doma ten special Mama a ja o stravovani a tam je taka tabulka o zavadzani prikrmov - ze co kedy a tam pisu, ze bazalka, oregano, tymian a kopor od roka a skorica a vanilka az od roka a pol. Myslim, ze skorica je dost silny alergen 😒 Petrzlenova vnat sa moze od 6. mesiaca. Ja by som babu nedavala ziadne bylinky, ved ked mu ich nedas, tak nevie, ze jedlo moze byt aj zaujimavejsie 🙂 Ja malej kupujem bio mrkvu a zemiak a to ked s niecim zmiesam, tak je to take mnam, aj ked neosolene, ze by som to aj ja zjedla 😀

iva211
5. máj 2008

A ešte niečomu nerozumiem, čo znamená prvá večera kaša a druhá večera mliečko. Kedy sa má podávať prvá a kedy druhá večera. nie jer tá druhá náhodou nočné kojenie? lebo moja malá určite nebude po kašičke piť ešte mliečko, nepatrí k nejakým veľkým jedákom, takže keď ju nasýti kašička tak do nej ani po 3 hodinách nedostanem mliečko.

alami
5. máj 2008

chechta- ja by som nedávala nič na dochucovanie - to len nám sa zdá, že je to o ničom, ale detičky nie sú zvyknuté na nejaké super chute. Isto nie klinček, ani škorica, bazalka či oregano. Rasca v pohode, aj fenikel alebo petržlenová vňať a kôpor. Nič iné by som nedávala.

iva211 - nemusíš striktne dodržiavať, čo ti nesedí. Ja myslím, že t čo píšeš je napr večer o 19ked ide spať dať kašu a okolo 22sa niektoré detičky budia - tak mliečko. Ale ak sa nezobudí, tak jej nebudeš dávať. Môžeš byť len rada, ak ti na tej kaši prespí noc.