Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cicimon
1. feb 2011

@akim lepok uz mozes... a presne ako pises, vlocky, rozok zuzlat alebo bezvajecne cestoviny,,, tak 2-3x do tyzdna

vivien6
1. feb 2011

@zuzkat1 nerobim to casto...len ked nechce vobec jest.. nerobi mi to problem..to je presne ako z mixovanim,najprv sme mixovali,a zrazu muselo prist,ze jedlo nebolo zmixovane a muselo dieta jest samo a zuvat a to iste aj aj so saskovanim..ja nemam rada,ked mi mala neje.. ,a potom je nervozna,place..myslim si,ze obed je dolezity,aby zjedla a nabrala energiu,a nie ze po lyzicke uz neotvori usta a vzpiera sa...a ja jej poviem,no dobree,tak nemusis alebo jej dam nieco ine..nato sa potom nauci ze niekto urobi kompromis..

zuzkat1
2. feb 2011

@vivien6 jaj jej nedam ine ale moja ani neplace... moja zje asi polku jogurtu na desiatu na obed par lyziciek alebo nic a na olovrant asi polku vyzivy takej 200g teda asi 100g a na veceru par lyziciek kase (asi 50ml) alebo z tej vyzivy este asi 50g... to je vsetko.... ked dam cerstve ovocie tak je mnozstvo podobne...viac nezje... ale neplace ani nie je hladna... ja este kojim, ale dodam ze po obede nikdy nechce kojenie skor ako o hodinu teda ona sa nedokoji, jej asi fakt tych par lyziciek staci

evina34
2. feb 2011

@victory881 ahojky, dlhsie som sa neozvala, lebo mala bola chora. Prekonali sme tzv. siestu detsku chorobu+ aj hnacky sme dostali. Takze bola na diete {mala som jej davat ryzovy a mrkvovy odvar a kedze Veronika mrkvu a ryzu odmietla uz pri zavadzani prikrmov, dostat to do nej bolo takmer nemoze...{musela som jej tam prepasovat banan}. Prikrmy som zo zaciatku pasirovala cez sitko...teraz sa snazim nechavat drobne kusky {na podporu zuvania}, ale je mi to prd platne...kedze Veronika to proste hlce. Davam jej aj rozok do rucky {hra sa snim...pripadne 5 sekund zuzle a hodi na zem}...takze nejake samostatne jedenie zatial bez uspechu. Inac klobuk dolu ked ti mala vypije prevarenu vodu. Ja mam problem dostat do Veroniky caj...Ako to teda ide s prikrmovanim? Uz mate nejake oblubene jedlo? {u nas momentalne vedie osmizrna kasa od Nestle}

nice202
2. feb 2011

Ahojte, poprosim vas o nejaky recept na CErvenu sosovicu. Dakujem 😉

patatina83
2. feb 2011

Ahojte mamicky..chcem sa opytat mame cez 6 mesiacov,,zacali sme papat zeleninku ale moc nam to nejde par lyziciek a potom nas bud natiahne alebo zavre uplne pusinku a zacne sa zlostit,,,aj ked dva krat mi pekne spapal mrkva-zemiak-cukina..je stale kojeny,,,ale chcem sa opytat tieto 3 dni aj mlieko papa malo,,stalo sa aj vam,,ze vase deticky mali obdobie,,ze nechceli moc papat??on predtym pil mliecko cca kazde 3h...a teraz aj po 5h nechce a v noci sa tiez budil kazde 3h..a dnes v noci vstal len o 2 a potom az o 7 rano...inak ak na obed nechce zeleninku tak mu davam po omrvinkach rozok ten mu velmi chuti a potom lyzicku zeleninky takze ho prakticky takto trochu klamem,,co myslite robim dobre??

ichbinich
2. feb 2011

@nice202:
Ta cervena sosovica je sama o sebe taka chutna, ze uplne staci toto:
Dobre preplachnut a dat do dvojnasobneho mnozstva vody/vyvaru na 8-10 minut varit. Netreba ju ani pre dospelych dochucovat, aspon mne chuti taka cista.
Mne ju maly zlupol bez problemov, ani som ju nemixovala, ona sa dost rozpadla (ale uz bol zhruba vo veku tvojej dcerky). Niekto pridava uvareny zltok alebo zemiaky. Pri vareni zmeni farbu na taku hnedastu, vyzera to divno, ale chuti mnam 😝

valika_val
2. feb 2011

ahojte,
vymenujte mi prosim, ake vyrobky a potraviny mozem dat malemu od 9m.
(doteraz papal jablko, hrusku, banan, ryzovu kasu, mrkvu, zemiaky, ryzu, kuracie maso (prsia a stehno), cestoviny, brokolicu, karfiol, pastrnak, cuketu. zuzlal korku z chleba, rozok a papriku. chcem mu ponuknut nejaku dalsiu zeleninu a samozrejme aj dalsie veci, ktore by uz mohol... )
dakujem!

nice202
2. feb 2011

@ichbinich ahoj, dakujem pekne 🙂 ja som robila uz cervenu sosovicu , ale nechcela mi to zjest :/ preto by som rada, nejaky iny recept z nej vyskusala. mne neje slecna skoro nic. 😒

saska.t
2. feb 2011

@akim no lepok uz mozes zaviest bez problemov , lepok obsahuju skoro vsetky obilniny, teda aj muka vsetky peciva atd. kazdy den moze nieco lepkove pekne papat po troskach 😉 ...
@makda v dnesnej dobe sa aj kojenym aj nekojenym detickam odporuca cakat do skonc. 6 mes. takze ak malej mliecko staci kludne pockaj este mesiac a potom pekne zacni zeleninkou, ak nestaci, mozes po 5 . mes. zacat, ale nie je sa kam ponahlat 😉 za svoj zivot sa este vela napapa 😀

saska.t
2. feb 2011

@valika_val www.kojeni.net, mas tam tabulku podla mesiacov, ake nove potraviny mozes zaviest, odporucam aj mamickam zacinajucim s prikrmamy 😉

valika_val
2. feb 2011

@saska.t
dakujem, tu stranku poznam... ale ja som skor myslela na take tie bezne veci, ze:
(VYMYSLAM SI)
eidam 40%
maslo zivocisne
jogurt taky a taky
sunka taka a taka
korenie take
...

skratka nechcem ist do obchodu a stat pred regalom pol hodiny, lebo budem studovat zlozenie kazdeho vyrobku, co vezmem do ruky, alebo sa nebudem vediet rozhodnut. sa poznam, to by som nekupila nic. tak som chcela vediet, co kupovat 9m dietatku, ked vojdem do potravin.

akim
2. feb 2011

@cicimon , @saska.t , dakujem 🙂

saska.t
2. feb 2011

@valika_val to si tam ale nanepisala 😀

ok syr plnotucny napr. eidam po 10 mes., mäkke syry najskor po roku aj neskor (vela soli, malo vapnika)
biely jogurt plnotucny so zivymi kulturami (nie activia) uz mozes- napr. zvolensky, holandia, sabi, coop. kocky ti mozno napisu viac znaciek (ja nezijem na SK) ovocne po roku, aj tak treba davat pozor na Ecka
sunka morcacia kuracia, maslo zivocisne po 10 mes.
co sa tyka korenia, alebo skor byliniek mozes petrzlenovu vnat, rascu, majoran, libecek, bazalka,samozrejme s mierou
po 10 mes.mozes zaradit uz aj por a samozrejme vsetku zeleninku ktoru papate na obed+ mrazena kukurica nie v konzerve, zeleny hrasok (nie papriku rajcinu (alergeny) po 10 mes. osupanu cerstvu uhorku

v 9. mesiacoch je jedalnicek este dost obmedzeny po 10 mes. uz mozes kombinovat, dalej mozes zaradit cervenu lupanu sosovicu tiez zdrava vec

momentalne ma nic ine nenapada takze ma kludne doplnte ak som na nieco zabudla 😉

nyc
5. feb 2011

@saska.t makke syry co sa nemozu myslis tavene? syrokrem a pod.? takze napr. Lucina sa nemoze? uz som sa na nu od 10.mes chystala tak dobre vediet 😕

jankohrasko
5. feb 2011

@saska.t jej, ahoj Saska, chcela som sa spytat, odkedy sa moze dietatku davat ryba - konkretne napr pstruh? dakujem. Elena 😉

saska.t
5. feb 2011

@nyc lucinu bez problemov mozes to nie je taveny syr, ano syrokrem atd. nie, vela tavnych soli konzervantov a farbiv 😉

@jankohrasko ahoj eli 😀 sladkovodne ryby po roku takze uz moze, dokonca aj pangasia raz za cas moze kedze je chovany v nadrziach, morske po 2-3 roku /zalezi ci je dieta alergik alebo nie) 😀

vivien6
5. feb 2011

a kedy sa ma zacinat so solou,z cukrom a koreniny? a kakao ?
a kedy sa mozu davat paradajky,paprika,uhorka ?

saska.t
5. feb 2011

@vivien6 uhorku osupanu uz mozes, paprika rajcina po roku, ale s rajcinou by som este cakala aspon do 14 mes.
sol, lahke koreniny (paprika atd) velmi opatrne po roku a kakao je tiez alergen ako rajcina takze tiez by som este cakala 😉 ale je to na tebe, normalne po 1.roku 😉

vivien6
5. feb 2011

@saska.t nie,nechcem este davat,len som pytala informativne,aby som vedela co mam povedat svokre 😀
papriku,uhorku a paradajku mame v lete domacu,tak dam urcite prvy krat az potom..kakao som jej dala raz,len stipku do kase,dokonca pred svokrou,tak to jej musim zakazat,lebo uz sa pytala hej a to moze,no dobre vediet.. 😀 dakujem pekne

vivien6
5. feb 2011

@zuzkat1 no tak to mas fajn.. a ty kojis, tak je to ine. mozes hocikedy v dni dokojit,ja bohuzial nemozem ked nechce zeleninu atd. nemozem jej zakazdym urobit mlieko 😉

patatina83
5. feb 2011

maminy kolko krat kojite deticky ked uz papaju aj inu stravu??my sme zacali nedavno prikrmovat,,a maly teraz chce pist stale menej mlieka za den kojim asi 3 krat,,takze tvorba mlieka sa mi znziila..co vy??

tiffanka
5. feb 2011

na príkrmy sa už aj ja teším...my máme 5a pol mesiaca, zatiaľ sa kojíme...čo myslíte, mohla by som začať aj skôr ako po ukončení 6-teho mesiaca? Mám síce dve veľké baby,ale pri nich to bolo inééé..ich som nekojila...

noemarta
5. feb 2011

@tiffanka jasne ze mozes aj skor, my sme zacali ked mala pat mesiacov a ja tiez len kojim. Zacni so zeleninkou iba na obed a postupne davaj napr. olovrant ovocie. 😉

tiffanka
5. feb 2011

jupííí .o))) začnem s mrkvou...ale asi v tejkupenskej je dosť dusičnanov...domáca sa už minula, tak asi kúpim hotoý príkrm na začiatok....

noemarta
5. feb 2011

@tiffanka heeej, teraz v tomto obdobi je lepsie kupovat hotove, hippky, hami....

inge74
5. feb 2011

My sme na umelom mlieku a s príkrmami som začala, keď mal malý asi 4 a pol mesiaca. Najprv jeden-krát za deň zelenina/mrkvička, potom zemiak, o 3 dni som pridala petržlen, o ďalšie 3 dni brokolicu/, neskôr sme vynechali mlieko doobeda a nahradili sme ho výživou, alebo ovocím/jablko, banán,hruška- všetko vymixované/. Dnes má Tomáško 5 mesiacov a krásne papá 3-krát denne príkrm. Večer sme už pridali aj kašu.

tiffanka
5. feb 2011

tak ste šikovnííí :o)

zuzkat1
6. feb 2011

@vivien6 no hej to je ine... a keby si skusila neskor ponuknut to jedlo ked ho dajme tomu nechce vtedy ked jej nukas prvykrat? to je len napad... neviem , fakt nemam skusenosti s tym ze dieta je hladne ked neje.... moja neje ale nie je hladna...

saska.t
6. feb 2011

@inge74 je pekne, ze maly krasne papa, ale na tak mlady vek papa velmi vela prikrmov, mal by mat len 1, ak dobre pocitam, zacala si ked mal 4,5 mes, teraz ma 5, takze za 2 tyz. si stihla zaradit 3 prikrmy, neber to v zlom, ale moc sa ponahlas... 😉