Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

multifood
5. máj 2008

ja odporúčam takýto príkrm:

jablkovo slivková výživa

potrebujeme:2jablká, 3slivky, 3dcl vody

postup:2jablká nakrájame na kúsky, slivky odkôstkujeme, rozkrojíme, všetko dáme do mixéra, prilejemne 3dcl vody a mixujeme 5minút aby sa rozmixovali slivky a tým je to hotové

fifla
5. máj 2008

5 minut? trosku dlho nie?

fifla
5. máj 2008

iva211 my davame prvu veceru - kasu o siedmej a druhu veceru - mliecko ked ide spinkat o pol deviatej

katulienka1
5. máj 2008

Ahojte babuľky,tak my sme začali prikrmovať pred týždňom.Prvé 2 dni sa to dalo no potom nič.Nechce mi vôbec papať.Dnes som jej varila zemiak s brokolicou a vôbec to nechcela.Ono problém je že jej dám prvú lyžičku a zistí že je hladná tak hneď pýta mlieko.Vôbec ďalej nechce jesť.Kedy vy dávate prvý zeleninový príkrm?Presne na obed?Neviem nikdy odhadnúť čas kedy není až tak hrozne hladná,že by mi to zjedla.Dnes napr. nezjedla fakt skoro nič.Je to veľký problém?

Tak som to mala všetko naštudované ale reality je niečo iné.Moje nervy ☹

bobulka34
5. máj 2008

PRIKRMOVANIE OD UKONCENEHO 8 MESIACA
neviem ako pokracovat so stravou, zatial mala papa / rano mlieko, o 10,00 cca - ovocie s vlockami, alebo ovocie samotne, popripade kasa, obed - roztlacena zelenina, masko zemiak, okolo 17,00 - mlieko, 20,00 - mlieko.
mame nutrilon ha

neviem ci je nutne uz zaradit aj olovrat a obed by mal mat dva chody, poradte mi. dakujem

lyongirl
5. máj 2008

bobulka, môžeš dávať doobeda to ovocie, ako dávaš, potom obed a na večeru kašu, medzitým mlieko. Alebo kašu okolo tej 17tej. Na obed ti 2 chody určite nezje, to nejeme ešte ani my. Pozri sem:

http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

ale kľudne môžeš dávať aj kašu, aj ovocie a obed, zavisí od malej, ako to bude zvládať 😉

junovka
5. máj 2008

Bobulka, my papame takto.rano-mlieko 210 ml
-desiata -ovocie
-obed- zelenina, maso, cestoviny....
-olovrant-jogurty, chlieb, kasa
- 1.vecera okolo 19.30h -kasa
-2.vecera okolo 20.30h- mlieko 150 ml

Co sa tyka 8 mesiaca, tak mliecko sa dava este na olovrant, ale od 9 mesiaca sa dava uz tuhy prikrm.Cize mliecko sa uz papa 2 x denne, popripade aj v noci, ak je potrebne 😉
2 chody na obed ani my nespapame este 😉

junovka
5. máj 2008

katulienka, prvy zeleninovy prikrm sa dava na obed.Ja som davala zelen.prikrm +ak bolo zo zaciatku treba, tak som dokrmovala dobre 2 tyzdne este mlieckom asi tak 90 ml 😒 My sme mali odstup v jedle asi tak 2,5 - 3 hodiny.To, ze ti dnes nezjedla nic, tak to problem neni, ak ti dobre prospieva-vaha.To ze odmieta papat, tak bud este neni na to pripravena, alebo ci jej nahodou nejdu zubky.Moja Nely mi takto s jedenim strajkovala aj 2 dni a nakoniec sa jej prerezali zubky 😉

elinka27
6. máj 2008

tak my sme zacali prikrmovat od 4 mesiaca, a to najskor zeleninu, a potom od 5 mesiaca uz aj masko a teraz sme zacali s ovocim.Ale Jakubko je predcasny,tak u nas to preto bolo inak zavadzane.Zacali sme skor s prikrmami,lebo mal problem s kakanim, bral aj zelezo a to ho zapekalo, ale po prikrmoch kaka kazdy den. 🙂

iva211
6. máj 2008

Baby keď robíte mäsko pre dieťatko najprv ho opražíte na olivovom oleji až tak zalejete vodou? A ešte jedna vec aké kaše je lepšie podávať pri zaradení prvých príkrmov mliečne alebo nemliečne.

junovka
6. máj 2008

Ivka, zalezi podla receptu, ale ja vacsinou varim vo vode, spolu so zeleninou 😉 Co sa tyka kasi.....my sme zacali s mliecnymi od Nutrilonu-Ryzovu, ale pokial ste atopik, tak by som ti odporucakla zacat s nemliecnymi kasami 😉

fifla
6. máj 2008

iva211 masko urcite nie smazit, zbytocne prepalujes tuky. ja varim alebo ked robim nieco ine v parnom hrnci tak aj parim

valhali
6. máj 2008

urcite nic nepripravovat na tuku, kvalitny olej (napr.olivovy) sa moze do jedla dat az na zaver, par kvapiek, ked je uz dovarene/domixovane.
My sme zacali s instantnymi kasami az teraz, v 7.mesiaci,lebo doteraz sme mali prikrm 2x denne, ovocie na desiatu a zelenina+masko na obed. Teraz som zaviedla 3.prikrm,kase,ale malu to neoslovilo, nechuti jej skoro ziadna a to uz mam pootvaranych kopec krabic 😒

alami
6. máj 2008

iva - hodim do vody a varím 😉 isto nie smažiť 😒

elinka27
6. máj 2008

ja tiez varim vo vode masko spolu so zeleninou 😉

fifla
6. máj 2008

valhali, my sme prave kasickou zacinali. teraz sa poamlicky chystame na olovrantovy prikrm, teda chlebik alebo jogurtik a tak

lindulak
6. máj 2008

Iva veru ako pisu baby - urcite masko nepraz na oleji - prepalenim tukov vznikaju karcinogenny. Najdietnejsie je varenie alebo dusenie len na vode. My este papame len zeleninu, no za taky tyzden uz zaradime aj masko do toho a potom aj ovocny prikrm. No to ovocie - ja by som ho radsej dala v inom case ako na desiatu, lebo prve dve denne jedla by mi vyhovovalo, keby pila MM, lebo mam rano plne prsia, kedze prespi celu noc. Mozem ho dat aj napr. vecer ako prvu veceru? Robite tak niektora?

A davate babam okrem MM aj nejake tekutiny? Ja jej davam dojc. vodicku z hrnceka, ale to si len tak trosku pocucka pred obedom a po obede, no polka z toho jej vytecie z pusy, takze ziadna slava, cize pitny rezim je hlavne MM.

elinka27
6. máj 2008

lindu,co ja viem tak sa davalo vzdy rano mlieko, na desiatu ovocie na obed prikrm a potom uz olovrant kasa alebo mlieko a tak.
A pokial je plne kojena, nepotrebuje tekutiny ine,napije sa predneho mlieka,aspon tak som to niekde citala, my nekojime,ale maly mi tiez vela vody vypit nechce.

iva211
7. máj 2008

Joj ď akujem vám za rady, myslela som že mäsko sa pripravuje ako pre dospelákov, takže olej ude až na koniec, no super už v tom začínam mať jasno.

fifla
7. máj 2008

iva211, my davame vzdy nakoniec uz hotoveho jedivka lyzicku extra olivoveho oleja a je to super na na vykakanie

nevesta
8. máj 2008

Baby od kedy mozu deti sparglu? 😕 Mam bielu BIO a nikde som ju nenasla... Dakujem 🙂

alami
8. máj 2008

špargla ma nikdy nenapadla - ani o nej nikde nepíšu. takže, keď nepíšu, že môže byť, tak by som ju ja osobne dala až po roku 😉

junovka
8. máj 2008

ja som tiez sice nedavala nikdy, ale citala som ze mozu, ale nie som si ista.....mam taky tusak, ze mam aj asi 3 receptiky 😕

lindulak
8. máj 2008

nevesta, niekde som zachytila sparglu medzi zeleninou, ktora by sa nemala kvoli alergii - ale u rizikovych babatiek. Skus zavolat svojej doktorke, ak mas ku nej doveru. Ved je to zdrava zeleninka a myslim, ze aj lahko stravitelna 😉

chechta
8. máj 2008

holky dík za rady

alami já vím, že nám se to zdá a oni to neznají taky bych mu nikdy nesolila a ani nic nepřislazuju spíš jsem tip co stráví hodiny pročítáním složení a nakonec třeba nic nekoupím 😀 😀 😀 😀
jen jde o to, že mi příjde, že je to furt sejný páč těch možností zatím moc není a nebo nemám fantazii - tak jsem tomu zase chtěla dát trochu jinou chut - Tedík 2dny po sobě stejnou věc už moc nejí

nevesta a co je to spargla?

fifla
9. máj 2008

chechta, spargla je chrest 😉

chechta
9. máj 2008

fifla díky já si to myslela, ale nebyla jsem si jistá. No to jsem ted viděla sama doma, chřest právě dělali a paní se ptala jestli to může dát i malýmu mimču, že taky začíná s příkrmy a oni ji řekli, že si myslí, že jo, že by to neměl být problém, ale....... myslím, že to spíš řekla jen ze svýho poctu než že by to měla ta kuchařka někde zjištěný 😒 taky jsem o něm přemýšlela, ale raděj to riskovat asi nebudu

alami
9. máj 2008

chechta, tak keď ti nechce to isté, tak chápem, mne zase je už 3 mesiace len to isté a je spokojný.
V mama a ja špeciál o výžive som našla:
bazalka, oregano, tymián, kôpor, med- od roka
škorica, vanilka, karí - od 1,5 roka

...lent toto tam bolo, ale to som ťa asi nepotešila. takže ti zostáva len to bezpečné - rasca, fenikel, príp. petržlenová vňať - ak nemáte nábeh na alergiu, lebo mne ju na alergu neodporučila
prípadne skúšať nejaké nové recepty - z tých potravín, ktoré papať môžte.Napr povariť povarila si mu už jablko+mrkva? - rozmixovať? lebo mňa vždy napadla mrkva len do zeleninovej kaše, či polievočky.....skúsiť ryžové cestoviny,...

elinka27
9. máj 2008

mne dnes doktorka povedala,ze mozem dat malemu aj uvareny vajecny zltok 😨 mate s tym niektora skusenosti?

chechta
9. máj 2008

alami díky no nějak to ještě překlenem. No hlavně v jídle musí být maso, když tam není tak se taky ošklíbá a ještě ted papá pěkně kašičky večer a bylo období kdy je nemohl ani vidět 😀 😀 😀

eli to sice děti můžou, ale u tebe je na to ještě brzo dle mého názoru - já jsem ho začala dávat asi 2 týdny po zavedení masa - takže cca v 7 měsích