Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

weirdo
9. jún 2011

@larmimi - ja som kedysi len kupel, ale uz v mikrovlnke hrejem. Mas pravdu, ten kupel, to trvalooooooo 😉

hhenike
9. jún 2011

@larmimi @udada... ja to teda robim trocha jednoduchsie ;), pripravujem tak vsetku zeleninu (maso zatial nepapame). Na dno hrnca dam dojcenecku vodu, do hrnca dam parak na knedle, tam dam zeleninu ktoru chcem (napr. mrkvu, cuketu nastruham na struhadle, zemiaky nakrajam na tenucke kruzka, salatove listy len natrham na mensie kusy) a potom to rychle podusim. Nie uplne do mäkka, aby ostalo najviac zivin, aj tak to potom mixujem. Ked sa podusilo, dam zeleninku do misky, prilejem vodu, v ktorej sa to parilo (je v nej vela uzitocnych zivin) a rozmixujem. to je vsetko . pripadne ak sa mi to padarilo uparit na mäksie, tak len roztlacim vidlickou.

udada
9. jún 2011

@larmimi super, tak to uvarím malej, som zvedavá, či jej to bude chutiť, a čo ešte také robievaš malému, ja už neviem, čo mám malej variť 😒

udada
9. jún 2011

@larmimi ja stále ohrievam nad vodným kúpelom, ale tiež ma to už nebaví

larmimi
9. jún 2011

@udada no tento zemiak striedam s cuketou, brokolicou alebo s kukuricou (tiez z mrazaka) a fakt aby dokola nebolo to iste kazdy treti den cca dam hipp telacie alebo zajaca a tak, co doma urcite nemam 🙂 ale moze byt dobra aj tekvice napr. s masom

larmimi
9. jún 2011

@hhenike no vidis, aj ja som pocula ze cim kratsie sa vari aj napr. brokolica tym viac tych vitaminov v nej ostane...len ja som naposledy nemohla tu stonku vobec rozpucit 😅 ale mixer by to mozno pomixoval..
@weirdo no maly ma len 5 mesiacov, ale hadam to neskodi, toci sa to tam max. 10sec. taka troska sa rychlo ohreje..alebo v kastroliku by sa to dalo, ci? to nikde nespominaju... 🙂

weirdo
9. jún 2011

@larmimi - uf, veru kastrolik som nikde necitala 😕

piacere
9. jún 2011

@hhenike rozrábaš to potom s tou vodou, v ktorej sa "vyváral" aj ten parák? 😕

hhenike
9. jún 2011

@piacere no áno... ale ten hrniec aj ten parak pouzivam vylucne na jeho jedlo, na nic iné.

ericka1988
9. jún 2011

dobri den...potrebovala by som pomoct.....som prvorodicka a za 2 tyzdne by som mala zacat s prikmami, ale mam problem ze neviem co v akom poradi.....kolko toho mam dat a ako to pripravovat...ako to budem vediet ci chce alebo nechce....kedy dat mesko ake mesko a kedy vizivi..keby ste mi poradili by som bola velice rada dakujem...

udada
9. jún 2011

@larmimi ja zase mäsko so zemiakmi alebo pyré, potom karfiol so žĺtkom-našla som recept ako na karfiolový mozoček, potom tiež rôznu zeleninu všelijak skombinovanú, ďalej detský granatír (zemiak, mrkva, cestoviny), k zelenine dám od oka asi 1čl olivového oleja, no a tak. A z ovocia zasa jablko, hruška, mrkva, piškóty. Ryžu nedávam - z tej mi vracala, tak tú skúsim tiež teraz niekedy. A samozrejme ešte pečivo a ešte biely probiotický jogurt. Keď sú teplá, tak zasa prevarenú Lucku. Tak to je moje zhrnutie. 😀 🙂

piacere
10. jún 2011

@hhenike nejde o to, či ho používaš len na jeho jedlo... ja som mala taký istý nápad ako ty, ale potom mi doťuklo, že veď v tej vode sa vlastne vyvárajú aj nôžky toho paráku 😕 😖 🙂

hhenike
10. jún 2011

@piacere nerozumiem aky je rozdiel, ci sa ta voda dostava do kontaktu s nozkou paraku, alebo s dnom akehokolvek hrnca, alebo s umelou hmotou a platnou vo varnej kanvici... podla mna je to to iste. A na druhej strane sa nesnazim svoje dieta "zivit v inkubatore ani v sterilnom prostredí".... len nech sa pekne postupne buduje imunita.... Ja viem, je iny svet, ale zvaz, z coho vsetkeho sme jedli my, a sme tu... 🙂.

em_ka
10. jún 2011

@ericka1988 Ahoj, v CR a SR je vseobecne doporucenie zeleninu zaviest ako prvy prikrm. Moze to byt bud mrkvicka alebo zemiacik. Bud kupis zelninku v skle (cistu jednodruhovu, treba od Hipp, Alnatury z DM atd...) alebo uvaris v neosolenej vode jedenu mrkvicku alebo jeden zemiacik, rozmixujes, bud do toho primiesas troska MM alebo UM (ked je na UM). Prve dni su o tom aby sa deticky zoznamili s lyzickou a aby si sledovala pripadnu alergicku reakciu, neni treba sa ponahlat. Prvy den das treba mrkvu 1-2 lyz. a celu davku MM alebo UM, druhy den uz mozes viac - 3-4-5lyz + MM alebo UM, treti den uz tolko, kolko bude chciet. Ked vyzaduje mlieko, tak este dokojit. Kludne sa da takto pokracovat treba cely tyzden, alebo kludne mozes stvrty den do toho primiesat zemiacik, ale zase len 1-2 lyz atd... Jedna davka obeda je medzi 150-250g, ale to su len cisla, vobec nie su dolezite, hlavne je, ked vydrzi bez mlieka do dalsieho jedla. Zo zaciatku su vhodne potraviny: mrkva, zemiak, cuketa, brokolica, tekvica (na varenie, na pecenie), pasternak, fenykel, cvikla, spenat (spenat len male mnozstvo, obsahuje vela dusicnanov a kyselinu stavelovu - zatazuje oblicky). Ked uz ma celu davku zeleniny, ponukat pitie, najradsej cistu prevarenu vodu. Ked si zvykne na zeleninu (asi 2-4 tyzdne) je mozne pridavat maso - uvarene a velmi jemne nakrajane alebo rozmixovane kuracie, kralicie (10-20g). Ja som robila tak, ze som zacala podavat raz za tyzden, potom 2x za tyzden a teraz ma 3x +1x zltok (podla pediatricky to staci). Ovocie podavat mesiac-dva po zelenine, vhodne su jablka, hrusky, banany, mirabelky, ceresne, melon, marhule... Postup ako u zeleniny, bud na desiatu alebo na olovrant, plna davka 100-200g. Zo zaciatku ovocie trosku podusit (banan a melon nie 🙂 ) a vzdy olupat. Po ukonceni 6 mesiaca postupne podavat lepok, bud tak, ze do ovocia prisypes male mnozstvo kasicky, alebo to mozes podavat ako prilohu k obedu. Bezlepkove su kukurica, ryza, proso, pohanka, lepkove su ovos, jacmen, raz, psenica.
Ale to sme uz velmi daleko (sice neviem ako mas satre dieta), ale na zacitok staci mrkvicka 🙂

larmimi
10. jún 2011

@udada od kedy sa vlastne ma davat ten zltok? a surovy ci uvareny, alebo ako prazenica 😅 😀

udada
10. jún 2011

@larmimi žĺtko sa dáva po 2 týždňoch po zeleninovom príkrme, nahrádza sa ním 1 dávka mäsa - uvarený a môže byť aj ako praženica s karfiolom (karfiol sa uvarí, roztlačí-rozmixuje, na panvicu dáš trošku olivového alebo rastlinného oleja a za stáleho miešania sa ku karfiolu pridá rozšľahaný žĺtok, mieša sa, až kým žĺtok úplne nestuhne) - toto sa môže dávať u dojčeného dieťaťa od ukončeného 7.mesiaca a u nedojčeného od ukončeného 5.mesiaca

sandra1005
12. jún 2011

Maminky, potrebujem radu. Moj syn ma onedlho desat mesiacov a velmi sa trapime s ovocim. Nema alebo nemala niektora z Vas tento problem? Zeleninovo - masovy prikrm papa ukazkovo, ale co sa tyka ovocia nula bodov. Na vsetko sa zatvari kyslo a po par sustach alebo zacne vypluvat alebo zavrie pusu a dost. Uz som skusala hocico - s piskotkami, s ovsenymi vlockami, pomiesane so zemiakom atd. Ale on to proste nechce jest. Neviem ako na neho, uz musi papat viac a rozmanitejsiu stravu ako len zeleninu. Skuste mi prosim nieco poradit. Dakujem.

jancikaw
12. jún 2011

ahojte,aj ja sa pridám do debaty🙂 tento týždeň som začala s príkrmamy,malý má 5,5mes. a ešte ho kojím,Tak sa chcem spýtať či mu mám zeleninku dávať iba raz za deň alebo už môžem dávať aj 2x?

zuzicka1982
12. jún 2011

@jancikaw ja som davala prvy-zeleninovy prikrm raz za den (na obed). Druhy - ovocny prikrm som zaviedla cca o mesiac 🙂

em_ka
12. jún 2011

@sandra1005 Skusala si aj stavicky?

sandra1005
12. jún 2011

@em_ka Ano, jablckovu a slivkovu, ale nechcel...

kamka17
12. jún 2011

pekný večer prajem...potrebovala by som poradiť ohľadom špenátu, lebo stále mi nie je jasné, či mám dávať čerstvý listový...to si neviem predstaviť tú prípravu...alebo klasiku ako keď robím špenát nám...samozrejme bez všetkých tých ochutení...tiež si neviem predstaviť prípravu fenikla...resp po podusení ho mixujete?? lebo my sme nemixovali od začiatku nič, len roztláčam vidličkou...a cviklu dávate samotnú alebo s čím ju kombinujete

hhenike
13. jún 2011

@kamka17 ja som spenat este nedavala, ale mam nachystaný mrazeny. Ale davala som uz cerstvy salat a pripravu cerstveho spenatu si viem predstavit rovnako: natrhala som ho na mensie kusy, prikrajala som zemiak, spolu som to sparila a trocha rozmixovala. No s tým feniklom si to ani ja neviem predstavit....

zuzicka1982
13. jún 2011

@kamka17 spenat som robila ako pise hhenike len som este pridala zltok. Maly vsetko krasne spapal.

piacere
13. jún 2011

@kamka17 špenát sparím (mrazený), rozriedim s UM, pridám žĺtok a dávam mu ho s popučenými zemiakmi...

zuzkat1
13. jún 2011

@jancikaw ked kojis tak bohate staci raz za den a vlastne aj ked nekojis tak v jeho veku to uplne staci...nie je kam sa ponahlat... aj vyse mesiaca staci ak bude papat len raz za den, pre dieta je to velka zmena tak netreba zbytocne zatazovat telo hned 2mi prikrmami za den.... ja som zacala prikrmovat ked mala cca 6,5 mesiaca a druhy prikrm - ovocie dostala az ked mala skoro 8 mesiacov....

adkoalauri
13. jún 2011

Baby, chcela by som vedieť, od ktorého mesiaca sa môže začať prikrmovať? Malý má 3,5 mesiaca, viem, že ešte nemôžem, ale neviem dokedy ... Ďakujem za pomoc 🙂

smejkoh
13. jún 2011

@adkoalauri Ahoj, ak plne dojcis, tak prikrmy od ukonceneho 6. mesiaca. Ak je dietatko na umelom miecku alebo ciastocne dojcene a dokrmovane UM, tak od ukonceneho 4. mesiaca.

zuzkat1
13. jún 2011

@adkoalauri od ukonceneho 6teho mesiaca - ci kojis ci nekojis to je jedno 😉

larmimi
13. jún 2011

@zuzkat1 @adkoalauri pokial nekoji tak by mu od 4 mesiaca mlieko nestacilo