Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

p4
16. jún 2011

ahojte. chcela by som sa opytat. maly ma uz za sebou rvu mrkvicku,aj mrkvicku so zemiakom a teraz som kupila brokolicu. mam ju spravit spolu s mrkvou a zemiakom,alebo staci iba zemiak? a postup je uplne rovnaky ako pri mrkve? voda-vlozit-zmäknut-rozmixovat?

zuzkat1
16. jún 2011

@anna181 jasne ze je to mozne...moja ma 17 mesiacov a 9 kil a viac ako 3x denne nepapa lebo nechce... medzitym chodi do kuchyne alebo hamka ked vidi nieco co by chcela - ovocie, keksik ale ked ponuknem cela happy ze mala bude papat tak ona ochutna a to jej uplne staci ku stastiu🙂 ja ju volam maly ochutnavac🙂

zuzkat1
16. jún 2011

@p4 uz papkate? este je malinky 😕 ale ano postup je rovnaky...a staci zemiak

p4
16. jún 2011

@zuzkat1 ja nekojim...takze uz papkame. asi 5 dni zatial iba,ale je nacase zmenit zeleninku. 🙂 len ja som nevedela,ci je to uplne to iste,preto ze ked robim brokolicovu polievku (kremovu) tak po rozmixovani tam je vidno take zelene ako keby semiacka. to je vlastne ten vrch brokolice,tak som nevedela,ci sa to robi uplne rovnako.

zuzkat1
16. jún 2011

@p4 to je jedno ze nekojis...4mesacnemu babu uplne staci mliecko...ale je to na tebe... hej to tam vidno ale to je makke namal by s tym byt problem... neviem ako take male dieta ja som prikrmovala o 6,5 mes. a este aj to sa mi zdalo skoro 😅

p4
16. jún 2011

@zuzkat1 mne povedala dr.ze mam zacat. on totiz nieje az tak maly. 🙂 nestaci mu uz mliecko. ma cez 8 kil a je stale hladny a ked mu dam na obed prikrm,tak v pohode vydrzi 4 -5 hodin. ked mu davam mliecko,tak uz po hodine a pol vresti od hladu. ale jasne,keby som mala svoje mliecko,tak by som mu ho dopriala co najdhsie ako ty. 🙂 inak,nedavno davali v telke,ze najidealnejsie je zacat medzi 4-6 mesiacom,lebo v tedy je obdobie kedy sa netvoria alergie.

chrumen
16. jún 2011

ahojte mamičky, táto diskusia je dosť obsiahla aby som to všetko prečítala a asi ani nebude čas 🙂 chcem sa však spýtať čo všetko môžem uvariť a zamraziť a ako dlho to môže byť v mrazničke? dakujem vam za odpovede 😉

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chrumen
16. jún 2011

@em_ka a masko ako? zda sa mi divne ho uvarene mrazit 🙂 a rozmrazovat ako mlieko - vo vodnom kupeli?

hhenike
16. jún 2011

@chrumen mne to az take divne nepripada. Ja to sice nepraktizujem, pripravujem malemu kazdy den cerstve, ale napr. nase jedlo, ked je ho vela, tak kludne uvarene mrazim. takze nevidim na tom nic divne 🙂. A ano, rozmrazovat sa ma vo vodnom kupeli, citala som, ze pri rozmrazovani na izbovej teplote sa uvolnuju skodlive latky

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kaja73
16. jún 2011

@chrumen ja moc nemrazim,ale navarim na 4 dni-teda este dalsie 3 dni ma maly v chladnicke uvarene jedlo.Davam to horuce do Avent poharikov,ono sa ciastočne tym horucim vysterilizuju,obratim to aj dole hlavou,aby sa aj vrchnak vysterilizoval a v pohode to vydrži tie dalsie 3 dni v chladnicke.Robim to tak už 10m a nikdy nebol problem.Kym som mrazila len zeleninu,tak mi to nevadilo,ale masko a zemiaky su potom take blee.ty mas este male babo,tak ti spapa menej,ale su aj mensie avent pohariky.Ja mam 2 decove ,tie druhe su myslim 150,alebo 100ml-neviem presne.

cicimon
16. jún 2011

@kaja73 ty davas malemu 4 dni to iste jest?

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kaja73
16. jún 2011

@cicimon Nie vždy,ale tri dni bezne ano.On s tym problem nema.Robim mu huste polievky-sosovicne,hrachove,masove,tekvicove atd. a na vecer ma vačšinou ine teple jedlo,tiež navarena zvačša na 2-3 dni dopredu.

p4
16. jún 2011

@cicimon no a? ja pre nas tiez varim na 4 dni. no co som aby som kazdy den iba pri sporaku stala? a maly teraz este len zacina,takze musi dostavat 4dni to iste,ale urcite ked bude vecsi,tak to tak bude fungovat tiez.

chrumen
16. jún 2011

@hhenike
@em_ka
@kaja73 dakujem za odpovede 🙂 ja to chcem praktizovat hlavne vtedy ked budem v skole alebo pojdeme niekde na dlhsi vylet
niekedy ked mi zvýši tak to tiež dám do avent pohára a šup do chladničky a na druhý den k tomu niečo prirobím 🙂 ked človek už neviem čo takému krpcovi navariť 🙂 dokola to isté - zelenina a maso k tomu hehe

hhenike
16. jún 2011

@em_ka no ja neviem, vravim, ze som to niekde citala, ze je lepsie rozmrazit vo vodnom kupeli ako na izbovej teplote 🙂

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cicimon
16. jún 2011

@p4 nemusi dostavat 4 dni to iste, ale rozne kombinacie s novym druhom zeleniny a staci 3 dni, nie 4

p4
16. jún 2011

@cicimon no,on dostava tak,ze najprv mrkvu, potom asi po dvoch dnoch som mu dorobila do toho zemiacik a teraz zaciname s brokolicou,tak som spravila iba brokolicu a zajtra asi len primiesam tiez zemiak. neviem,este sme len na aciatku,tak som trosku neskusena. len vies,ja to vidim na maleho bratrancoch. oni su uz sice vecsi,ale svagrina im tiez takto robila ze kazdy den nieco ine a ostalo im to a teraz ona chudatko vzdy ked pride z prace,hned uteka ku sporaku,lebo oni jej proste nezjedia nic co mali den pred tym. chcela by som sa tomu vyhnut. ja viem ze je este malinky,ale cim skor si na to zvikne tym lepsie.

cicimon
16. jún 2011

@p4 no ja varim na 2 dni a je to ok... zas koho by bavilo jest 4 dni to iste (nech to maju aj pestre a ani v skole nebudu mat cely tyzden to iste jedlo)... a hlavne takym malym detom, ked staci dat do hrnca x druhov zeleniny a maso to nie je problem varit.. a je to aj uvarene raz dva

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
p4
16. jún 2011

@cicimon vies ze mna prave toto nebavi? 😀 ja som uplne najradcej,ked mozem vymyslat nejake jedlo a tvorit a hodit len nieco do vody je nuda. 😀

cicimon
16. jún 2011

@em_ka ano, prve dni je to mozno ok, ale rocne a vacsie deti to asi neocenia

kaja73
16. jún 2011

@cicimon ja si mylsim že moj ma velmi pestru stravu napriek obedom ,ktore ma 3 dni po sebe rovnake-ma predsa vždy ine ranajky,inu desiatu,iny olovrant a večera sa mu striedaju-2 dni kasa-vždy ina, dva dni chlebik vždy s niečim inym a 3 dni varene jedlo.To čo ma na obed tie 3 dni sa mu zopakuje tak o 2 -3 tyždne.A to si zober, že je maly alergik a mliečne vyrobky zacal jest len pred 2 tyždnami.Musela som velmi lovit vo fantazii,aby to mal takto pestre,ale podarilo sa a som tomu rada.Zje mi vsetko co mu dam-ci už cviklu,tekvicu,sosovicu,avokado,kozie vyrobky,ovocie-odkedy ho hryze zje uplne vsetky povolene druhy,kasu zje ovesenu,spaldovu,kukuričny,musli,psenovu,psenicnu atd.Jednine co nemusi su sladke buchty,ci sladke pecivo.Krasne prospieva ma 92 cm a takmer 14 kil.Biely cukor ma len ten co je v dakych kupovanych potravinach,sladim len melasou a trochu ovoc.cukrom-ale to je skor take postarsenie.Myslim, že ma kvalitnu vyvaženu,fakt premyslenu stravu-ine my totiž pri vsetkych obmedzeniach co mal a ma neostava. 🙂 A plusom je tiež že nestarcam cas nad hrncami,umyvat ich teraby,cistit zeleninu tiež nemožem ist von kymsa to vari.takto samalemu viem lepsie venovat-je to totiž maly nezmar,ktory sekundu neobsedi a kym varim tak mam vždy nervy,čo zas roztlce-mame vitriny,preskelnne dvere a je to o nervy.radsejidem von na 3h doobeda,porobim si ked spi a zas hop von.

kaja73
16. jún 2011

Este ma k tomu napdla jedna vec-pri staršom synovi som vyvarala každy den,popripade ob den, kmitala som ako handra,maly vyrevuval v ohradke-len aby som porobila a vysledok-ma 12 rokov zje cca 10 druhov obeda,jeden druh syra,zelninu akurat papriku ,rajcinu a mrkvu,mliečny vyrobky žiadne-okrem toho jedneho syru.Vždy s nim bol problem s jedenim a to mal varene a varene.Tento nie je prieberčivy a už teraz to ma pestrejsie ako starsi syn.Mam to zariadene uplne,ale uplne inak a s malym travim ovela viac casu-fakt s nim.Vždy pekne okolo 11-11,30 zaspi a možem si robit co treba-bars aj pisat sem 😎 Starši nemal žiadny režim-nedalo sa -nevedela som-mu ho žialbohu vytvorit a to som sa pri nom snažila viac ako sa snažim teraz.Holt som už "starena" a chcem aj troch casu pre seba. 😉 a co sa da zjednodusit,tak si proste zjednodušim.

zuzkat1
16. jún 2011

@p4 tak to je tiez vec nazoru... v tej telke bolo aj to ze pocet alergii je rovnaky ci zacnes prikrmy po 6tom ci po 4tom mesiaci 😉 a uz davno neplati ze prikrmy podla vahy... to by som ja zacala prikrmovat az v 10tom mesiaci a mozno aj neskor...narodila sa ako 3760gramova a teraz ma 9kil - po 17tich mesiacoch... ale ved prikrmuj🙂 je to tvoje dietatko🙂 asi mozes postupne uz zeleninku roznu okrem tych co vylozene naduvaju... davaj cuketu, sladky zemiak, normalny zemiak, pastrnak, mrkva, petrzlen....

zuzkat1
16. jún 2011

@kaja73 ja tiez davam 2 dni to iste...moja zje tak 10 lyziciek max. a kvoli tomu predsa nebudem kazdy den vyvarat ako taka pipina 😝 teraz uz vacsinou papa to co my... ze 17 mesiacov a 92cm😀 to uz moja je aky trpaslik🙂

kaja73
16. jún 2011

@zuzkat1 Moj mal 80 cm v 8m,takže aspon sa ten rast teraz trochu už spomalil-už nam hrozila endokrinologia.Pri narodeni bol upne normalny-52cm a 3600g-mimochodom bol uplne rovnaky ako jeho brat a ten mal v 10m potom "len" 74cm.