Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cicimon
25. jún 2011

@ela2710 jogurty sa mozu ale nemusia davat po 8mes, mlieko do varenia od 10mes

ela2710
26. jún 2011

@cicimon nam pediatricka odporucala uz od 7. mesiaca davat, ale malemu nechutili, tak sme zacali kupovat prichutovo take zvolenske ako uz moze papat, za vanilka, alebo broskyna, marhula,...

zuzkat1
26. jún 2011

@jerrymona ja viem ze kazdy prikrmuje inak...ja som zaviedla prikrmy presne podla rad mojej pediatricky plus podla xy clankov ktore som o prikrmoch citala...vsade su kase ako posledne 😉 toto je jediny pripad vo vychove a celkovej starostlivosti o dieta kde som "tabulkova"🙂

kamka17
27. jún 2011

žienky, chcela by som sa spýtať, odkedy môžem malej prihrievať jedlo...napr. to čo nezje na obed, dať jej to potom neskôr ako olovrant alebo večeru...väčšinou teda zje všetko, ale zatiaľ som dojedala ja po nej, keď nechala a akurát včera som sa tu dočítala, že dávate zostatok z obeda, tak ma napadlo, že skúsim...a čo sa týka jogurtov pri kojených deťoch, myslíte, že jej môžem dať?? nie je to zbytočné, keď má potrebné vitamínky z MM..??

zuzkat1
27. jún 2011

@kamka17 uz mozes jogurt napriklad na desiatu... prihrievat mozes tiez🙂

kamka17
27. jún 2011

@zuzkat1 ok dik...vyskúšam...a dnes som prihriala, papala ako keby čerstvé bolo 😀 😀 tak hádam jej to neublíži 😅

zuzkat1
27. jún 2011

@kamka17 urcite nie neboj🙂 cerstvo navarene sa tak rychlo nepokazi🙂 ja malej davam aj na druhy den🙂 na treti uz nie,ale to aj preto aby nemala rovnake... my pokojne jeme aj treti den🙂

jeiny
30. jún 2011

ahojte, chcem sa spytat čci mozem malej, ktora ma uz skoro rok, ochucovat jedlo troskou octu, napr. zemiakovu polievocku, dakujem:o)

smejkoh
30. jún 2011

@jeiny Ahoj, aj ja som v takom veku uz davala ocot, kludne mozes, nech si uz pomalicky zvyka na normalnu stravu 🙂

iwulka23
3. júl 2011

Babenky??robite niektora doma jablkovu domacu vyzivku??od ktoreho mesiaca ste davali??a hlavne ako ste ju robiliii??

julianka777
4. júl 2011

@iwulka23 ahoj,ja robievam,uvarim si 4 kila jablk,v 1litry vody,popripade este dolejem vodu...uvarene rozmixujem a este horuce podavam do poharov,viecka vyserilizujem a zavarim

iwulka23
4. júl 2011

@julianka777 super 🙂 idem dnes robit🙂 a si nedavala aj mrkvicku alebo daco co moze bobo od 5 mesiaca? 😀

julianka777
4. júl 2011

toto som si vytlacila z internetu:
Jablkova s mrkovou(na 1kg ocistenych jablk 1/2kg ocistenej mrkvy)
-urobime jablkovu presnidavku
-mrkvu umyjeme,pokrajame,uvarime(na pare,alebo podliate vodou asi na prst vysoko),rozmixovat alebo prepasirovat
-zmiesat jablka s mrkvou
-pozavarat

myslim si,ze s mrkvickou uz mozes davat 🙂

tosomja
4. júl 2011

Jogurty je od 5. mesiaca na odporúčanie dr., nakoľko mi vôbec nechcela mlieko, najradšej zvolenksý, sabi...
A...k tomu mlieku či plnotučnému alebo polotučnému kravskému...dnes som sa pýtala dr. tak povedala, že v pohode polotučné, lebo plnotučné je veľmi ťažké, či riediť plnotučné, alebo dávať polotučné, je úplne jedno... 😵 Môžme jesť všetko a máme začať aj so solením. 🙂

larmimi
5. júl 2011

@tosomja joguty od 5 . mesiaca ?? 🙂

tosomja
5. júl 2011

@larmimi ale len preto, že vôbec nepila mlieko...pokiaľ ti dieťa mlieko chce, tak až na odporúčanie dr. 🙂

larmimi
5. júl 2011

@tosomja ahaa 😉

tosomja
5. júl 2011

@larmimi čo by som dala za to, aby mi pila mlieko...

em_ka
5. júl 2011

@tosomja Moja dcera nechce pit mlieko od 4m, ale v zivote by mi nenapadlo, ze vhodnou alernativou by boli jogurty. naviac aby davka mlieka bola pokryta jogurtmi by asi musela jest 3-4 denne 🙂

zuzkat1
6. júl 2011

@tosomja zaujimava doktorka

tosomja
6. júl 2011

@zuzkat1 veeeľmi dobrá doktorka, moje dieťa je zdravé, živé, nič jej nechýba, keby sme sa mali riadiť "múdrymi knižkami" tak by žiadne dieťa neprežilo...neodsudzujte názory iných, každý nech dáva svojím deťom, čo uzná za vhodné... 🙂

crazybabenka
6. júl 2011

@tosomja s tou doktorkou by som sa chcela porozprávať....keby som to povedala mojej....tak ma vyhodí z okna

tosomja
6. júl 2011

@crazybabenka nepíšeme v tejto téme o doktoroch, ale o prvých príkrmoch, ak sa nemýlim...

alexandrag1
6. júl 2011

@tosomja aj my papame od 5mes biele jogurty tak 1-2za tyzden a tu sme...chuti mu a tak neni co riesit 😉

elina313
6. júl 2011

@tosomja
@crazybabenka
Ahojte kočky,
@crazybabenka vieš ty máš ešte malinké bábo a tak neskôr uvidíš, čo je to, keď bábo nepapá a nepriberá ako má resp. ani nemusí priberať tabuľkovo, ale ako mamina cítiš, že je ho akosi málo aj keď si na ňom nepredstavuješ žiadne faldíky...
ja som sa vždy bála experimentovať a vždy som odsúvala preč reči, však už mu daj... jednoducho to nemal, tak mu to dávať nebudem... mám 9 ročnú dcérku a tak viem porovnať, čo nesmela a zázrakom dnes to deťom dávame od 1/2 roka ( napr. lepok)
Strašne som sa bála kravského mlieka - ale keď mi každý vravel, že ten malý je aký štuplík a lekárka mi tiež povedala, dávajte smotanové jogurty, ktoré obsahujú viac tuku, resp. vôbec nedávajte pozor na to, či je to diétne ( kur. prsia) alebo nie bolo mi jasné, že musím niečo spraviť a tak som musela prekonať svoj strach a malému som uvarila krupicovú kašu ( 10 mes.) z kravského mlieka s hnedým cukrom, čuduj sa svete, malý neni žiadny bacuľko, ale spevnel a je vidieť, že je spokojnejší, v podstate o týždeň má 11 mesiacov a stále nám lezie do tanierov, je veci ktoré by nemusel, ale evidentne mu chutí... nehovorím, že mu dávame chilly, korenené alebo tak, ale už je veci s Natur vegetou aj posolené aj domáce rezance s celým vajíčkom... no proste nabieha na normálnu stravu...
Ale je zdravý, spokojný a môj vnútorný pocit matky je konečne na správnom mieste....proste niekedy nie knižky a tabuľky, ale dieťa Ti ukáže, čo mu vyhovuje... na Nestlé, Hipp, Sunar a podobné kašičky, ktoré mi nechcel a nezjedol ani len 90 ml sme už dávno zabudli...
želám veľa zdravia detičkám 🙂

piacere
6. júl 2011

@crazybabenka tak vieš... čo pediater, to názor... Mne moja napr. tvrdila, že mám s lepkom čakať až do ukončeného prvého roka....

Na jednej poradni mi povedala, že o mesiac môžme zaradiť už mäsko... na ďalšej sa pýtala, čo malý papá a keď som povedala, že už aj mäso, tak mi povedala, že sme ešte mohli počkať 😅

piacere
6. júl 2011

aj ja mám v jedení môjho syna určité zásady... ale ak to nejde, tak to nejde... Komu napr. bábo odmieta stravu, tak skúša niečo iné... nemôže predsa nechať dieťa o hlade a o smäde...

Môj malý najnovšie bojkotuje pitie... už som skúsila všetko... a siahla som aj po niečom, čomu som sa doteraz vyhýbala... kúpila som mu HIPP slivkový nápoj (sladký ako cecek).... ale ak ti dieťa tri dni kaká len také zajačie bobky a za celý deň si raz hltne s hrnčeka... tak siahneš po všetkom... žiaľ, u nás aj táto sladká cickarina nezabrala... a teraz babo raď....

elina313
6. júl 2011

@piacere ten môj špunt pije iba čistú vodu, nič iné nechcel, žiadne čaje, žiadne sladké nápoje, proste voda z kohútika 😉

piacere
6. júl 2011

@elina313 aj môj pil čistú vodu... doteraz... no už asi týždeň odmieta všetko... čistú vodu, čajík, ten hipp nápoj... 😖

crazybabenka
6. júl 2011

@elina313 no ja maličkú už prikrmujem....mám to šťastie, že mi papá všetko okrem kalerábu a ovocia....ale mäska a zeleninky sa pekne napapá....je len čiastočne dojčená....na jedno kŕmenie papá sunár.....ja viem, že mám v tomto šťastie....že mi papá pekne.....ale aj tak sme drobunký....a už vôbec sa neriadim tabuľkami.....riadim sa heslom....keď niečo jem pred malou a pozerá na mňa...tak jej kúsok odtrhnem a dám.....už papáme aj lepok.....a presne ako píšeš....umelé kašičky u nás zaznamenali debakel.....ja malej všetko varím pekne poctivo doma