Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
2. aug 2011

@mamusia ahoj, no tvoja otazka ma 2 strany, ak budes davat mrkvicku, uz nebude plne kojena ale prikrmovana a za druhe, ak budes davat len mrkvicku, ktora moze aj naduvat aj zapchavat moc si nepomozes a este sa to zhorsi...
Klasicke naduvanie väcsinou same odide do 5 mes. od narodenia dietatka, takze by som na tvojom mieste skusila este vydrzat aspon mesiac a po 5 mes. zacala normalne prikrmovat. Ja viem, ze je to nervydrasajuce neustale placuce babatko a viem ze vsade radia zacat cim skor, ale mam overene, ze najlepsia je zlata stredna cesta a to je pockat aspon do skonc. 5 mes. aby mal cas traviaci system dozriet. , pretoze nasledky skoreho prikrmovania, mozu sposobit nasledky, ktore mozno budes riesit este ovela dlhsi cas (potravinove alergie)
Predpokladam, ze klasicky dostupne produkty na naduvanie pre babätka si uz vyskusala a co povedala tvoja detska Dr.? robila nejake testy? Ma reflux?
Kazdopadne, po zacati prikrmov, budes musiet velmi davat pozor na nafukujuce potraviny typu brokolica kalerab atd.
Ak som nieco zabudla, kludne sa pytaj, rada ti odpoviem
😉

saska.t
2. aug 2011

@cara.m ak dokaze pekne sam drzat jedlo v rucicke a prezuvat, uz urcite mozes 🙂

mamusia
2. aug 2011

@saska.t dakujem 🙂 hej,berieme Infacol,mam pocit,ze pri nom to z nej ide aspon trochu lepsie von,vsetky tie plyny,no ked je velmi zle msime pouzit rurku,co ja moc nerada 😖 Boli sme na vysertrenia,robili aj sono bruska,lebo od narodenia mala vodovu stolicu,odkedy mame biogayu,tak mam pocit,ze po nej sa stolica upravila a kaka teraz taku horcicu kazdy 3 den. Reflux neviem,ze by mala,hadam by to na sono uz videli,ked sme boli,je pravda,ze si vygrcne kazdy den,ale to len trosku,jedine,ze by bol uryty 😕 Mne ani nejde o ten plac,ze to nemozem vydrzat,skor o to,ze sa mi ju neda uspat a ked ju uspim,tak ju vacsinou starsia dcerka zobudi a potom sa mi neda naplno venovat ani jednej,ani druhej 😒 Co sa tyka potravinovych alergii,tak si myslim,ze tam dost zavazi aj dedicnost a u nas v rodine z kazdej strany nikto nema na nic alergie. Beriem to tak,ze radsej prikrmovat zeleninkou,ako UM 😔

saska.t
2. aug 2011

@mamusia a co takto skusit inu znacku ako infacol? v kazdom totiz ucinkuje ina zlozka, tak mozno ina zlozka jej urobi lepsie. Ak si iba trosku odgrcne urcite reflux nema 🙂 . Co sa tyka potr. alergii bohuzial v dnesnej dobe ti ani dedicnost nezaruci, ze ziadnu nedostane, kedze vsetko je pestovane a krmene na chemii ☹
Jaaaj co sa tyka spania v tomto veku je to normalne, mala zacina vnimat a ma vela podnetov ktore musi spracovavat, preto je aj nachylnejsia na mensie zvukove podnety, ktore ju hned zobudia, casom to bude lepsie neboj (inak obdivujem ta, deticky s tak malym vekovym rozdielom, ja by som sa asi zblaznila, moja mala asi ostane jedinacik 😀 ) som nespala poriadne 2,5 roka 😠
Urcite je lepsie ak prikrmujes zeleninou ako UM, ale ak mas dostatok MM a mala prospieva, nie je co riesit 😉

zuzu1983
5. aug 2011

@cara.m my sme už dávali, ale bola som pri nom. 🙂

karamelinka
5. aug 2011

ahojte baby mam otazku..myslite ze sa da v el sterilizatore pripravit aj zelenina?alebo napr zavarit mala presnidavkova flaska?ste zlate diky

lenka0283
7. aug 2011

ahojte...chcem sa opytat..mala bude mat 7 mesiacov od 4 mesiaca som jej skusala davat prvu mrkvicku ale doteraz mi ju nechce jest ani ziadny iny prikrm...stale papa iba mliecko alebo kasu...citala som ze uz by mala papat aj zeleninovy aj ovocny ale ona mi to hned vypluva...nevadi ze papa iba mliecko?nauci sa to niekedy?dakujem

matulka616
8. aug 2011

@lenka0283 A preco ju nechce? vypluva? Nasa nechcela ked sme zacinali, a to som jej mrkvicku uvarila a popucila vidlickou a pluvala a napinalo ju. Ale na druhy den som jej pomixovala a uz to papkala, tak skus, mozno to zaberie 🙂

jankaslamka
8. aug 2011

@karamelinka zavarit sa da urcite ..ale ci sa tam da pripravit zelenina to uz neviem..ale v parnom do mikrovlnky to ide 🙂

lenka0283
8. aug 2011

@matulka616 praveze tiez som uz dala zmixovanu a nechce to ani vidiet...jedine co spapa je tekvica alebo slivky 😒

matulka616
8. aug 2011

@lenka0283 no tak ked papa tekvicku tak jej k nej skus po troskach pridavat aj mrkvicku k tomu.....vies troska ju oklamat 😉

sova33
8. aug 2011

@lenka0283 Přesně tak, jak říká @matulka616 , zkus ji trochu oklamat. Co jablíčko, to nejí? Děto ho mají dost rády a tím by se ta mrkev taky zamaskovala.

lenka0283
8. aug 2011

@sova33 o
@matulka616 vidite to ma nenapadlo...dakujem skusime a uvidime 🙂

babcahabibi
12. aug 2011

@mamusia ahoj nepijes nahodou bublinkove napoje ? nam to robilo zle a nevedela som ze to moze sposobit problem . alebo nam robili zle aj caje podporujuce kojenie a feniklovy som si ich robila casto , teda kazdy den aj 2 litre ale aj z toho mal maly problemy . potom som ich vynechala a asi po mesiaci som si robila taky caj len do jednej salky denne . a odvtedy je klud . drzim ti palce .

mamusia
13. aug 2011

@babcahabibi cauko,pije dojcensku vodu,caje nepije,obcas si dam nieco sladke bublinkove,no je to rovnake,aj ked si dam,aj ked nie 😖

mia551
14. aug 2011

ahojte, my sme teraz zacali s prvymi prikrmami, mala ma 6m, chcem sa opytat... kedy mozem zacat pridavat do prikrmov aj maso alebo zltok...? akym masom je dobre zacat...? kupujete bio maso alebo normalne z obchodu...? dakujem pekne za radu 🙂

sova33
14. aug 2011

@mia551 Ahoj, my jsme maso zařadili asi po třech týdnech, bylo to krůtí (doporučuje se totiž spíš nějaké bílé maso). Žloutek jsem dala hned týden potom. Maso jsem koupila v obchodě.

babcahabibi
18. aug 2011

@mia551 ahoj ja tiez davam morcacie prsia su lepsie ako kuracie . ja som davala asi 2 - 3 tyzdbe len zeleninu , ovocie , kasu a az potom som zaradila maso . do vsetkych obedov , ci uz masovozeleninovych alebo len zeleninovych davam troska olivoveho oleja . a ked je uz na maso zvyknuty nahradila som raz do tyzdna zltok . a kupujem v normalnom obchode , nie bio . taky prijem nemam aby som si to mohla dovolit a aj tak neverim tomu ze je to naozaj bio ...

matulka616
18. aug 2011

@babcahabibi Davas olivovy olej??? Kvôli comu?? Ja som o tom totiz este nepocula, ale tiez ma to uz napadlo...

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matulka616
18. aug 2011

@em_ka dakujem 😵 Skusim zajtra 😉

babcahabibi
18. aug 2011

@matulka616 ano preto lebo niektore vitaminy , tusim A , D , K , E su rozpustne len v tukoch . a olivovy ojej je zdravy . segra zila dlho v taliansku a vychovala tam 3 deti tak mi dava rady . talianska kuchyna patri k najlepsim na svete , tyka sa to aj vyzivy deti . a nedavam kvapku ale o nieco menej ako kavova lyzicka . to je ta najmensia 😉

mia551
18. aug 2011

@babcahabibi
@sova33 dakujem vam velmi pekne, este by som sa chcela opytat, mozem v tej dobe zaradit rovno aj lepok alebo radsej tyzden-dva zase pockat a az potom...

babcahabibi
18. aug 2011

ja som asi po 7 dnoch papania ovocia dala don keksik ,bebe . tie su bez bielka . neskor aj marina ktora je s vajcami . kojim este a zevraj deti lepsie znasaju alergeny ak su kojene . tak som poskusala co sa dalo , krupicu este nie , je tazko stravitelna s mliekom . dnes ma maly 8 mes. ciastocne je dojceny a skusila som aj jahodovu vyzivu . deti by mali vyskusat skoro vsetko do 8 mes.lebo sa moze stat ak to bude neskor prave vtedy sa moze vyvolat alergia . cudzokrajne ovocie , citrusy a samozrejme orechy nedavam .no hroza , vyskumy sa casto menia , jedno dieta uz mam a bolo to uplne inak a inak to bolo aj ked sa mi narodilo druhe najprv radili tak o niekolko mes.inak . ale som uvazila nejaku zlatu strednu cestu . aj v brozurach na rozne produkty ( HAMI , SUNAR.....) pisu v jednej to , co v druhej uplne zamietaju . drim palce aby vase babo nemalo alergicku reakciu tak , ako to moje 😲

sova33
19. aug 2011

@mia551 Já jsem lepek zařadila před týden, teda v 7 měsících, dokud ještě kojím.

skaredka
20. aug 2011

Ahoj holky, nevim kde jinde se zeptat nez tady, nemate nektera dite s alergii na psenici, vajicka, mliko a arasidy?? Vim, ze sance mala, ale prece se jen zeptam. Muj maly ma 10 mesicu a prijde mi ze mu ta zelenina a ovoce uz leze i usima. Nevim co bych mu tak mela varit, kdyz testoviny a veci ze psenicne mouky nesmi, mliko nesmi, vajicka nesmi .. jsem z nej na palici.
Kase mu zatim zahustuju rozemletymi ovesnymi vlockami nebo mu varim ryzi a kroupy, ale stve me, ze mu nemam co dat do ruky (rohlik atd)

sova33
20. aug 2011

@skaredka Ahoj, a co kukuřičná mouka? Já malému dávám kukuřičné a rýžové křupky, protože rohlík zatím nechci.

skaredka
20. aug 2011

kukuricnou mouku mam doma, ale nevim prave jestli z ni pujde neco upect, jako pecivo. Kukuricne krupky zkusim koupit, ty jsem myslim v obchode videla, jen nevim jestli v nich nebyl mlecny protein. Ryzove jsem tady nevidela. Dik za radu.

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lubinka26
22. aug 2011

Na veceru som si uparila tekvicu hokaido. Dala som ochutnataj krpatej, kedze ju od zajtra zacnem prikrmovat a naramne jej chutilo 🙂 Par kuskov zostalo, mozem jej dat aj zajtra na obed? Zacinali ste niekto prikrmovanie tekvicou?