Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

nice202
7. sep 2011

Ahojte, mozem dat dcere 15 mes. na obed palacinky s javorovym sirupom? Dakujem

halienka
7. sep 2011

@nice202 presne vtom čase som taktiež dala malej prvýkrát palacinky s javorovým sirupom a prežila, tak hádam hej 😀 aj keď v konečnom dôsledku nie sú palacinky jej obľúbeným jedlom, škoda, snáď raz im príde na chuť 🙂

nice202
7. sep 2011

@halienka hehe prezije urcite 🙂 teda dufam. a nechutili? ja to milujem

halienka
7. sep 2011

nechutili, neviem prečo, ja som sa šla zadrhnúť, mňam 😀 potom som skúšala j z džemom, no to zas zlízala džem a palacinku mi vrátila 😀 ak chcem aby zjedla palacinku, tak musí byť totál suchá bez ničoho, aj to len niekedy... 😝 😀

kaja73
7. sep 2011

@halienka skus ju spravit na slano-moj mi na sladko tiež nezje,ale ked mu ich spravim slane so syrovo sukovou natierkou,tak sa ide za nimi potrhat.Celkovo sladke-až na cokinu-nelubi.Ale ma smolu cokinu ma tak jednu kocku do tyždna.

halienka
7. sep 2011

@kaja73 super nápad, skúsim 🙂 fakt ani moja nie je moc na sladké, kaša večerná 0 bodov, to fakt málokedy dá, brumíky a piškóty a také tiež nič, to radšej slané tyčinky 😀 a ako píšeš, čokina by išla, ale to véééľmi vzácne, mala asi 3x, akurát predvčerom a včera som urobila výnimku bo sme mali riadnu hnačku, tak dostala kúsok horkej čokolády 😀

halienka
7. sep 2011

@kaja73 ešte som chcela, ako robíš tú syrovošunkovú nátierku?

weirdo
7. sep 2011

@saska.t - ahojky. Co si myslis, ze je mensie zlo dat 15 mesacnej malej, ked sme na ceste alebo proste na olovrant. Nejaky rozok alebo piskoty? Ja si myslim, ze radsej kupit rozok/zemlu ako Brumik/piskoty ... ci?

kaja73
7. sep 2011

@halienka Maly zbožnuje syr kiri,hlavne ten so sunkovou prichutou,tak ten mu vymiesam s najemno nakrajanou sunkou .Kedže je to pomerne huste a zle sa to rozotiera,tak tam pridam trochu zo syra v črievku-ten je redsi a potom sa to da natriet.

halienka
7. sep 2011

@kaja73 ďakujem moc za radu, vyskúšam 🙂

cicimon
7. sep 2011

@weirdo ja davam na olovrant aj ked sme niekde mimo veci ako banan/nakrajane ovocie v doze/rozok/piskoty .... brumiky a ine sladkosti jej nedavam vobec, max bebe keksy

weirdo
7. sep 2011

@cicimon - dakujem. Nasa mala je maniak na pecivo a na uhorku. Za par minut zje nakrajanu velku uhorku, ale to tvrde jej obhryzam ... ale ovocie takto kuskovito nemusi, sem tam banan, melon, dyna, ale neje to na kila. Takze budem sa drzat tej uhorky a peciva, brumik som ani je nedala, ani sa nechystam zatial, ked, tak jej davam Sunarka kekse (uz mam kupene aj Bebe). A tie Bebe je viacero chuti, je jedno, ktore?

cicimon
7. sep 2011

@weirdo sunarky a spol nedavam... bebe davam tie klasicke velke okrem cokoladovych,,, zas ich nezje nejako vela.... a ak zje, tak mozes brat ovocne vyzivy

weirdo
7. sep 2011

@cicimon - myslis, ze Sunarky su vacsie zlo ako Bebe? Ako na tom su klasicke piskoty?

cicimon
7. sep 2011

@weirdo no podla mna sunarky a spol su cista komercia, myslim ze obyc piskoty su lepsie a o cene ani nehovorim, mozno sa niekto iny vie vyjadrit lepsie @saska.t alebo ini

blackberry
7. sep 2011

Ahojte maminky, my zaciname s prikrmamy a chcem sa spytat, ci rozmixovanu mrkvicku, kt. som malej dnes varila mozem dat aj zajtra (skladujem v chladnicke), alebo mam radsej zajtra uvarit nanovo? 😕 Dakujem 🙂

weirdo
7. sep 2011

@cicimon - dakujem, nieco na tom bude, zlozenie je obdobne a mas pravdu, ta cena ... ale vela toho nezje nastastie 😉

cicimon
7. sep 2011

@weirdo no napr tie nutrilon a pod kase... po otvoreni spotrebovat do 3t... mala som take asi 2, bol to cisty hnus a kedze to mala nechcela mohla som to vyhodit... a tie obilninove zjedla v poho a aj ked to dlhsie stalo nic sa nedialo..

@blackberry ak navaris viac, cerstve das hned jest a zvysok do chladnicky tak kludne moze jest na dalsi den

saska.t
8. sep 2011

@weirdo v 15 mes. je to uz naozaj len na tebe, ale sama vies, ze rozok s niecim je urcite zdravsia varianta ako sladke, to ale neznamena ze niemoze obcas dostat brumika alebo ine sladke keksy, ved by sme detickam pokazili cele detstvo 😀 samozrejme treba pozerat sladkosti bez E-ciek farbiv a konzervantov 😉
@cicimon- suhlasim cista komercia 🙂

weirdo
8. sep 2011

@saska.t - dakujem, ona zboznuje rozky a pecivo, tak ju radsej budem tym davkovat, ale samozrejme, ze aj nejake to sladke si chrumne sem tam. Napriklad piskotove cesto ciste, to je pre nu 😀.
Diky aj @cicimon 😵

adrianai
20. sep 2011

@saska.t ahoj, čítala som pár príspevkov dozadu - dík za recepty na kaše 😉 , len ma prekvapilo, že na večeru nie - ja dávam malej už pár mesiacov na večeru práve kaše 😝 čo večerala tvoja malá približne v roku? (asi to celkom nepatrí sem, ale keď večer zaspí, kým idem spať aj ja, tak plačká aj 2-3x, tak musím dobehnúť a nechať ju cucnúť, neviem teda či to môže súvisieť aj s večerou, ale mám pocit, že bolo jedno, či mala kašu alebo niečo iné....) ak ak by si mi vedela ešte poradiť nejaké recepty na omáčky, budem rada 🙂 teda neviem ,či už malej môžem robiť z kravského mlieka alebo mám kúpiť UM - stále dojčím, ale na odstriekanie neni 😅

saska.t
21. sep 2011

@adrianai vseobecne su kase velmi tazke na travenie, preto neodporucam vecer, zaludok ma na noc travit lahku stravu a v noci odpocivat a nie spracovavat kasu 😉
Na veceru mala jedavala zbytok z obeda (uvarila som viac ) okolo 18,00 a vecer o 20,00 cucla mlieko a isla spat. To ze mala placka moze byt v klude z unavy a cucnutim mliecka sa upokoji a samozrejme je to tak v poriadku, ale kasu by som radsej presunula na olovrant 😉
Po roku mozes v klude varit s kravskym plnotucnym mliekom UM sa aj tak nemoze varit a kedze je kojena nie je dovod pchat do nej UM.
recepticky na omacky su vseobecne velmi jednoduche:
napr. tekvicova (mozes pouzit aj cukinu) na hrubo nastruhas a nechas v malom mnozstve vody podusit kym nezmekne a zahustis besamelom (zasmazka z kvalitneho oleja muky a zaliat mliekom)nalejes do tekvice a mas, dovaris zemiaky, mozes aj s vajickom (po roku mozes cele vajce)
omacka z cervenej lupanej sosovice (nenafukuje, netreba namacat je za 10 min. uvarena) postup je uplne rovnaky ako pri tekvici 😀
snad som to napisala zrozumitelne 😀 ak nie ozvi sa

adrianai
21. sep 2011

@saska.t ďakujem, vyskúšam 🙂

lubinka26
22. sep 2011

ahojte, prepacte, zas otravujem, ale nemam cas citat, chystala som sa prelustrovat celu temu, ale nejak to nejde. potrebujem si ujasnit par veci...
1. Mala bola do pol roka cisto kojena. 23.8. (6mesiacov) som jej prvykrat dala na obed prepasirovanu tekvicu hokaido urobenu v parnom hrnci. postupne som pridala mrkvu, zemiak, brokolicu, cuketu, tekvicu, kalerab spracovanu presne tym istym sposobom. zjedla odhadom asi 20-30ml. kedze ma mala zajtra 7 mesiacov, chcela som tento tyzden zaviest masko. vcera som bola u nas v obchode a mali len Ovko a to obsahovala glukozovy sirup a potom coop jednota dojcensky pokrm, ten som kupila. zlozenie masovy vyvar, mrkva 31,9%, kuracie prsia 12,5, karfiol 7,1, ryzova muka 4, petrzlen 3,2, kukuricny skrob, slnecnicovy olej. je to podla vas ok? zohriala som jej z toho asi 3/4 a to nechala asi 5 lyziciek. dnes som bola v dm drogerie a kupila som jej od Alnatury rozne masove prikrmy. kedze som nebola doma, bianka papala u nasich v kaviarni. zohriala som jej celu flasticku prikrmu od Alnatury, celkom jej chutilo, nechala cca 50ml z 190ml poharika. kedze som nemala so sebou jej misku, cele som to zohriala. mozem jej to este dat? kedy? mam to v termoobale.
od vcera mam este v chladnicke asi stvrtinu z tej vyzivy, co jedla vcera, pisu , ze spracovat do 24 hodin. mozem jej to dat zajtra a doplnit napr. brokolicou, kalerabom? ako casto mam teraz malej davat masovy prikrm? kedy vynecham obedne kojenie? kojim vecer pri zaspavani o cca 21:00, potom az rano o pol 4tej, niekedy sa zobudi aj okolo pol 2hej, ale to malokedy a potom vstava o pol 8mej. ked sme doma, tak potom papa okolo 10tej, 13tej - zeleninku a po asi hodinke kojim a pritom zaspi. mam problem aj s pitim po obede. kedze chcem postupne vysadit obedne kojenie, davam malej vodu, ona ju vsak zvdy vypluje. ma poharik s naustkom, pretoze z flase nevie pit, fuka do nej 🙂 tak co jej mam teda dat po obede napit? rozmyslala som, ze kupim aj cajik, kedze bude o chvilku zima, ale ako to urobit, aby vonku nevychladol? (mam termotasku, z DM, ale to vobec nedrzi teplo) A aky cajik odporucate? malej nechcem davat cukor, dokedy to bude mozne.

2. dalsia tema, co ma zaujima je ovocie. mozem jej uz davat trebars jablcko? kedy? dobeda, ci pobede?

3. a co lepok? chcela by som uz zaviest, ale neviem, ci mozem vsetko naraz. maso, ovocie a hned lepok. rozmyslal som, ze do jablcka primiesam trosku ovsenych vlociek. je to tak ok? alebo akym spobom je to lepsie? ako casto to potom treba robit?

dakujem velmi pekne za vase odpovede na mojich milion otazok 🙂

lubinka26
22. sep 2011

a este sa chcem opytat, rozmyslam, ze malej uparim vacsie mnozstvo zeleniny a prepasirujem cez sitko. mozem to dat potom take do mraznicky? kolko to tam potom moze byt?

dakujem

saska.t
22. sep 2011

@lubinka26 glukozovy sirup je prirodny cukor ktoremu sa nevyhnes takze aj to mozes davat. Ak uz raz zohrejes celu vyzivku, na druhy den ju uz nemozes podat, kedze uz raz zohriata bola, ale ak si odobrala z nezohriatej vyzivky, na druhy den ju mozes dat.
Mäsko sa zavadza, zaroven s ovocim a dava sa bud na desiatu alebo olovrant (odporucam na olovrant) pretoze po sladkej desiate odmietaju deti dost casto zeleninkovy obed. Detom do roka sa odpor. jest mäsko 5-6x v tyzdni a 1x zltok no nie je to podmienka
Lepok mozes tiez pomalicky zaviest, postupom aky si popisala, ovs. vlocky su na to najlepsie, alebo cucat biele pecivo. Lepok staci par krat do tyzdna a potom ako ti vyhovuje.
Len upozornim, nezabudaj ze pre tvoje dieta je stale do 1 roku najdolezitejsie MM a preto zatial ziadne kojenie nevynechavaj, este je na to skoro, ked spapa obed daj jej cucnut vodu ak vypluje dokoj MM z toho sa aj napije. Pitie vody este stale v jej veku nic neznamena aj ked jej ju treba stale ponukat, aby sa pit naucila. Caje rozhodne len sypane sackove od firmy LEROS su extra pre tak male deticky, granulovane caje obsahuju velmi vela cukru, co je naozaj v jej veku nevhodne.
Ano prikrmy mozu ist do mrazaka a do 3 mes. by mali byt spotrebovane

lubinka26
22. sep 2011

@saska.t dakujem krasne 🙂
ok, to s tym MM som velmi rada. ja som ani nechcela vynechat ziadne kojenie, ale citala som, ze postupne treba. esteze tak 🙂

saska.t
22. sep 2011

@lubinka26 ano postupne treba ale mala ti casom sama naznaci, kedy jej bude stacit len prikrm, ale rozhodne v 7 mes. je to velmi skoro 😉

lubinka26
22. sep 2011

@saska.t no tak som malej nastruhala polku jablcka a dala som za malu lyzicku vlociek a vsetko spapala 🙂 potom som jej ponukla prsnik a teraz spinka 🙂

este som sa chcela opytat na kupovane prikrmy. citala som, ze najlepsiu su hipp, ale su zaroven aj drahe. tak som pozerala babylove a alnatura. v babylove, co boli od 4. mesiaca som nasla v zlozeni ze 20% rajcinovy pretlak a cibulu. ako je to mozne? vobec som nenasla z rady babylove, co moze mala. tak som kupila alnaturu. mozem striedat kuracie, kralicie, telacie, hovadzie ako chcem?

lubinka26
22. sep 2011

prosim ta a ako dlho mam malu takto prikrmovat? co bude nasledovat dalej a kedy? dakujem 😎