Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

mirka1111
23. máj 2008

eeeste raz, ked mu dam kusok jablka alebo hrusky do ruky tak ju cmula a skrabe zubkami a vsetko je OK. dokonca uz dostal aj chlebovu kôrku, co som bola najprv zasadne proti, ale uz vymyslam vsetko mozne aj nemozne 😒

androna
23. máj 2008

mirka mozno mu tvoje mliecko staci.ja som mala dieta plne kojeno do 8mes.potom som donho dostala asi tak jak to popisujes 4-5lyziciek niecoho a nechcel.mliecko mu stacilo.az v 9,5mes zacal skutocne otvarat usta na jedlo.takze si myslim nenut jeho cas pride a keby mal hlad tak si to da.mliecko asi staci.a nove chute toho sa este nabasti cely zivot.a tento problem ma dost plne kojenych deti.do roka toho vela nezjedia pokial mas kvalitne mlieko a maly ti dostatocne pribera.

alami
24. máj 2008

mirka, poznám kočku, čo plne kojí svoje 8 mesačné dieťa a jednu čo vrasj iba kojila do roka - inak sa proste nedalo. tak snáď ešte počkaj a vyskúšaj neskôr

mirka1111
24. máj 2008

dakujem za odpovede. uz som si aj hovorila, ze to nehcam teraz tak, nech nevypestujem u neho uplny odpor. hladny nie je. papa tak raz za 2-3 hodinky. noc prespi skoro celu, tak ked hovorite, ze sa to stava 🙂 tak som spokojnejsia. stale som hovorila, ze nepojde maturovat tak, ze bude papat len od mamicky 😉 necham tomu teda volny priebeh. ked zacne opakovat po ostatnych ,tak sa hadam potom pusti aj do normalneho jedenia.
este raz dakujem 😀 😀 😀 spadol mi kamen zo srdca. vsade som totiz pocuvala len o detoch, kt. nemali problem 🙂

veja79
24. máj 2008

Čaute baby, no viem, že blbá otázka, ale začíname s príkrmami a potrebujem vedieť ako sa prejaví alergia. Ako sa líši to vysypanie alergické od potničiek... Je na celom tele alebo len na tváričke?
A ešte koľko môže mimčo spapať príkrmu? Koľko chce, alebo to nejako obmedtovať- lebo mne na včera- 8. deň prikrmovania- spapal Pali 120g a ešte by chcel ale nedala som mu viac- ale som ho dokolila.

alami
24. máj 2008

veja - ono je ten výsyp dosť podobný potničkám, ale potničky o chvíľu zmyznú,a alergický výsyp naopak sa začne rozširovať. Nám začal v oblasti lopatiek, tiež som myslela, že to budú potničky ale postupne sa mu to rozšírilo na celé telo!!!!! vtedy je dobré čím skôr dať živočíšne uhlie - to môžu deti od narodenia, dáva sa to aj pri žltačke. je to na to, aby to vychytalo tie alergény a dostalo ich čím skôr z tela preč. Potravinu, na ktorú sa dieťa vysype môžeš o nejakých pár mesiacov skúsiť znova. Pozor, dieťa sa môže na potravinu vysypať aj po 3 dňoch, preto treba vždy robiť tie minimálne 3 dňové odstupy medzi zavádzaním nových potravín!!!!

Mne malý na prvú šupu zjedol 60ml zemiaku s mliečkom a takto aj postupoval dalej - čím dalej tým viac.

kili
24. máj 2008

Dnes sme kúpili žltý melón, myslíte, že ho môžme dať Samkovi? Teda mi ho nejeme, kúpili sme ho špeci pre neho. Myslím, že by to mohlo byť v pohode nie? A asi len popučiť, ako banán, čo myslíte? Ja ani neviem, akú má presne konzistenciu 😅

blumka
25. máj 2008

baby ako je to s prikrmami u nedojcenych deti? Zavadzaju sa u nich prikrmy skor? A co ked moja mala bola dojcena do tretieho mesiaca a teraz uz je na UM? kedy zacneme?

pekkra
25. máj 2008

Blumka: U nekojeného děťátka se začíná od ukončeného 4 měsíce 😉

fifla
25. máj 2008

blumka, my sme najskor zmenili mlieko na 2ku a potom sme az presli na prikrmy, co bolo skoro az v piatom meciaci. kazdu zmenu treba na zaciatku nechat aspon 10 dni, potom aj menej. ale kazda mamina postupuje inak. vzhodu to malo tu, ze dvojku mliecko pekne prijal a neboli problemy s grckanim, co niektori mimisi maju

alami
25. máj 2008

blumka - môže sa začať ukončeným 4 mesiacom, ale kľudne až ukončeným 5 mesiacom - ako sa rozhodneš. Ak nie je hladoš, tak to nechaj až na 5 mesiac

tvoja.mima
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
blumka
27. máj 2008

alami, mala nie je hladosko, praveze mam niekedy problem do nej nieco natlacit. Uvidime co mi povie doki, 9.juna ideme do poradne tak sa popytam, ale asi to necham na ten 5. mesiac aby mohla asistovat aj babka na Slovensku 😵

zuzka78
28. máj 2008

Kili, asi je uz trochu neskoro, ale ten melonik je podla mna v pohode. Ja som malemu dala kustik do ruky, ale mu nechutil, tak sme to zjedli s MM 😀

kili
28. máj 2008

zuzi, nie je, ešte je v chladničke, akosi nemám kedy, lebo sme furt vonku a aj som na neho zabudla 😅 , ale zajtra sľubujem, takže dík 🙂

lyzenka
28. máj 2008

baby od kolkych mesiacov mozem dat krupicnu kasu a jogurt?

bzuco
28. máj 2008

jogurt a kyslú smotanu od 8. mesiaca a kašu tiež

lyzenka
28. máj 2008

a jogurt akykolvek? dnes som dala zvolensky smotanovy s vanilkou... len sa tak oblizoval.. 😀 a tu kyslu smotanu to mu mam do coho primiesat?

bzuco
28. máj 2008

maminy začínajú s bielou aktiviou...ale myslím, že ani zvolenský nie je zlý

a tú kyslú smotanu? no neviem, aj ja som rozmýšľala...mám tu pred sebou vytlačený taký harmonogram, čo kedy papať a od 8. mesiaca je tam kyslá smotana

dalej, kaše, chlieb, pečivo, zápražka, bezvaječné cestoviny a ovsené vločky

ja robievam pre nás dospelých cestoviny s brokolicou a s kyslou smotanou, akurát tá brokolica je opražená na cesnaku...ale tak to by som mu urobila bez cesnaku

uvar cestoviny, uvar brokolicu, potom ju popuč, zmiešaj s cestovinami, zalej smotanou, premiešaj a daj papať 😉 ...bude to mať ako cestovinový šalát 😉

lyzenka
28. máj 2008

dakujeeeem...idem do hajan...paaa 😔

luucia
29. máj 2008

Holky, chci se zeptat, do kdy se musí dávat jen uvařené ovoce, teda kromě banánu? Kdy můžu třeba do jogurt nastrouhat syrové jablíčko nebo broskev?

Děkujuuu 😉

iva211
30. máj 2008

Neviete náhodou ,že z ktorých potravín sa deti najčastejšie vyhádžu?

junovka
30. máj 2008

iva, to je individulane.Po kazdej novej zlozke maj 3 dni odstup a sleduj.

junovka
30. máj 2008

luuucia, ja som surove jablko a hrusku davala Nely od zaciatku/6 mesiaca/, ale kedze mi nechcela takto papat, tak som obvarala.My sme s jogurtmi zacali na 9 mesiacov a vtedy sme zacali davat donho aj ovocie 😉

liluska
30. máj 2008

my papáme asi týždeň. už sme skúsili mrkvičku zemiačik a špenát...celkom nám chutilo.
Chcem sa opýtať ako to riešite keď idete niekam preč a chystáte si dopredu.
Nechcem dávať hipky a tomu podobné.
Zatiaľ som to vyriešila tak že som si uvarenú a rozmixovanú zeleninku zamrazila a potom
ked som niekde mimo domu tak to zohrejem v mikrovlnke.
Nestrácajú sa mrazom alebo mikrovlnkou nejaké dôležité látky?

alami
30. máj 2008

liluska - na to že papáte týždeň si toho dosť stihla. Nezabudni, že musíš nechávať minimálne 3 dňové odstupy medzi novými potravinami,pre prípadnú alergiu - aby si potom vedela, z čoho sa dieťa vyhádzalo!!!! a nemáš sa až tak kde ponáhľať 😉
Ja varím deň dopredu . ak viem, že na druhý deň idem niekde, uvarím mu na dva dni, odoberiem do flaštičky, vychladím, zavriem a dám do chladničky. Neviem ako je to s tou mikrovlnkou, ale baby tu na MK píšu, že ničí vitamíny, preto som si na ohrievanie kúpila ohrievačku detských fliaš. Kým som ju nemala, tak som zohrievala tak, že som flaštičku s jedlom vložila do hrnca s vriacou vodou - dala som si ju zovrieť do rýchlovarnej kanvice. Ale ak to potrebuješ len výnimočne, tak kľudne zohrej v mikrovlnke. A mrazom by sa vitamíny mali ničiť len minimálne.

lindulak
1. jún 2008

Mrazenim sa udajne zachova cca 75% vyzivnych latok. A v mikrovlnke som tiez zohrievala zatial len raz. Najlepsie je zohrievat a rozmrazovat v teplom kupeli. Ja varim naraz 3-4 porcie, jednu necham na druhy den v chladnicke a ostatne zmrazim. To by bolo o nervy varit kazdy den. Na to, ze to nie je nejake extra vyvaranie, to zaberie dost casu! 😠

emjee
5. jún 2008

hanulinek • Dnes o 15:48
Zdravím všechny maminky! Zajímalo by mě, jaký jídelníček mají roční batolata? Moje roční dcerka jakoby ustrnula na ovocných a zelleninových pyré a pokud má něco kousky či hrudky, jde to ven z pusy. Zajímalo by mě, co dáváte k snídani a na svačinu...Díky předem za vaše reakce! 🙂

denisse • 1d • Dnes o 17:07
ahoj, tak moja dcera bude mat rok az za par dni (21.6), ale kusky a hrudky jej uz davno nevadia ... naopak, od zaciatku prikrmov mi odmietala mixovane jedlo, tak som jej ho len roztlacila vidlickou a to robim doteraz, cim dalej tym menej poctivo a nechavam kusky 🙂 na obed jej varim uz vselico (posledne dni priznam sa trosiiiicku prisolim) - polievku vacsinou zeleninovu s cestovinou, ale aj paradajkovu, brokolicovu ... a hlavne jedlo zemiaky, omacku, maso alebo miesanu zeleninu s masom, alebo kuskusove ci normalne rizoto, minuly tyzden som skusila aj cervenu cocku ...vecer, v noci a rano este kojim .. takze podla toho kedy rano mala naposledy mlieko, tak jej skusim dat rohlik, syr, paradajku, alebo makovku - vacsinou toho vela nezje, ma este dost z toho mlieka .... na svacu vacsinou ovocnu presnidavku alebo ovocie (to az v poslednej dobe, lebo rozmixovane cerstve ovocie nechcela, tak az teraz ked si dokaza sama odhryznut, tak si da) a poobede na svacu jogurt, alebo zase ovocie, pripadne paradajku s chlebom ... neviem, ci uz mozem dat celozrne, ale asi coskoro skusim ... a prave teraz idem skusit prvykrat melon

kattom
5. jún 2008

hanulinek -rano ma mlieko umele 150 ml, ranajky: chlieb s maslom/syrom, rozok s maslom/syrom alebo zemlu, sem-tam vianocku s maslom alebo rozok namoceny v mlieku (striedame rozne druhy peciva - aj biele aj celozrnne -to papa viac). desiata a olovrant: vzdy 1 ks ovocia a nieco mliecne - ak ma ovocie na desiatu na olovrant ma jogurt alebo pribinacik alebo opacne. ovocie davam jablcko, banan, hrusku, slivky,jahody sme skusili -ale iba v jogurte zje, inak mu nechutia, ceresne mu nechutia. marhule, broskyne cakam, kym dozreju na Slovensku "zive",vyzivku uz papal. ak dlho papa rovnake ovocie, davam mu ovocnu vyzivu/presnidavku - rozne. bud samotne alebo do jogurtu. sem-tam ma s jogurtom aj piskotky. obed-polievku a druhe este nezje - rozne kombinacie masa, zeleniny, zemiakov, ryze, cestoviny, omacky a pod. raz do tyzdna ma bezmasite jedlo. vecera -kasu roznej prichute - striedame 200ml. ak si pred spanim este vypyta mlieko, tak dostane este 150ml
hrudky - kedze mame dost zubkov, postupne som mu prestala mixovat mixerom a len roztlacala vidlickou. teraz mu niekedy este roztlacim, ale vacsinou papa iba pokrajane na kusky. banan si drzi v supke v ruke a odkusuje sam, jablcko ma na mesiaciky nakrajane a odkusuje si sam. pri papani kuskov nam pomohlo, ked dostal vidlicku a sam si mohol (s mojou asistenciu, ze som mu drzala rucicku troska) napichovat a davat do pusinky. niekedy nechce papat sam, a vtedy mu skusim davat jedlo rukou do pusinky - a tak spapa (napr. dnes, ani lyzicka, ani vidlicka nepomohli a mamine prsty to vyriesili a spapal cely obed). aj som ho zo zaciatku ucila, ze si moze chytat jedlo, kt. nie je tekute rucickami - aby sa s nim zoznamil a dat si kusky do pusinky

kuky8
6. jún 2008

Ahojte maminky, sme plne kojený, budeme končiť 6.mes a začneme s príkrmami. Čo dávať, aké odstupy,ako pripravovať som sa dozvedela na tých všetkých predchádzajúcich stranách. Ďakujem. Ale chcela by som sa opýtať, KEDY dávať? Počas dňa papáme mlieko cca 7.00, 10.00, 12-13.00 a poobede okolo 15.00 (keď ideme vonku neskôr, tak pre istotu aj vtedy 🙂 o 17.00 no a "večera" je okolo 19.00. Noc je o.k., tam je to o polnoci a zhruba o 3.00. O 5.00 už u nás nie je (ako u väčšiny) noc 😀 Kedy sú bábätká najlepšie "pripravené" ochutnať nové chute? Ďakujem za odpovede.