Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

millka11
7. okt 2011

@halienka & @radlinka
Dakujem za vase rady ako skusene mamicky. Mame doma Bouncing chair, tak maleho budem krmit v tom. Tak to vyzera, ze sa len jednoducho musim obrnit trpezlivostou a pomaly to pojde. Pekny den.

halienka
7. okt 2011

@millka11 veru veru, tej trpezlivosti človek potrebuje na kilá 😀

michaelafiladelfiova
8. okt 2011

ahojte my sme zavali tiez s prikrmom... no mrkva len tak o sebe ee, s mlieko na riedku kasu ee nadrapuje sa vcera zemiak ani smliekom tiez sa nadrapuje ale ryzovu kasu zje v pohode:((((

careamell
8. okt 2011

@saska.t ahoj, prosím ťa, kedy mám malému začať dávať iné jedlo okrem obeda, čo ja viem, večeru, alebo olovrant. My sme zatiaľ len začali s papaním. Ďakujem

saska.t
8. okt 2011

@careamell 3-4 tyzdne po zacati prikrmovania sa pridava k prikrmu mäsko a zaroven sa zavadza ovocie, bud na desiatu alebo na olovrant (odporucam olovrant) kedze vela deti odmietne po sladkej desiate zeleninkovy obed... treti prikrm sa zavadza najskor po skonc. .8 mes., ale najlepsie medzi 8-10 mes. podla toho, akych velkych hladosov mate 😎

radlinka
8. okt 2011

@michaelafiladelfiova skus mu spravit pyre z mrkvicky a zemiaku, je to lepsie ako cista mrkva. Nam tiez az tak nesmakovala. Ale ked dopapame taku malinku dozicku a je este hladny, tak dokrmim mlieckom z flase. Nikdy mu to mlieko nemiesam do toho pyre, to by aj mne z toho bolo zle. Vcera sme mali brokolicu, dala som mu k tomu este zemiak a vymixovala na jemne pyre, tak tiez mu chutilo. Este si pytal mliecko na dokrmenie, stale otvaral usta, zjedol by aj celu malu dozicku... 🙂 Staci inak aj spapa par lyziciek, uz 2 su vyhra, ved postupne sa k tomu dopracujete, niektori su vacsi papkaci, inym to ide pomalsie. 🙂

michaelafiladelfiova
8. okt 2011

@radlinka no dnes skusim este raz ona to do pusy da ale niekedy neprehltnea spusti rev spapa tri lyzicky a este 150 mlieka. ale vcera som jej robila zemiakove pyre tam som jej dala mlieko ani to nechutilo....

radlinka
8. okt 2011

@michaelafiladelfiova aha, prepac ty mas dievcatko Emmku 😉 ja som to adresovala chlapcekovi 😀
Ono je to tazke niekedy s detickami, nieco im chuti viac, nieco pomenej, alebo si tazko zvykaju na taketo papanie. Ja to nesilim, ak nam to nesmakuje, tak to jednoducho odlozime, ved sa svet nezruti, ze ano. U nas najviac teraz frci baby rice, maly si stale pyta viac a viac, uz mu nechcem dat zase toho vela, lebo potom ho bude boliet brusko, ale k tomu si neskor zapije aj vydatne mliecko z flase...takze k tomu vypije este 150 ml +/-. Staci ked ti spapa aj dve lyzicky. Ja som tu mrkvu mixovala spolu so zemiakom, aj brokolicu so zemiakom. Osobne by mi to faktn nechutilo samotne asi tiez. 😅 Skus jej spravit o trosku riedsie s dojcenskou vodou, mozno potom to pojde lahsie prehltnut. Ale neboj, ono sa k tomu papaniu postupne dopracujete, ked sa nauci pouzivat zuvacie svaly. Vlastne nejde tak ani o tu chut, ci jej to chuti alebo nie ale o to, aby sa dieta naucilo spravne zuvat a prehltat, potom to uz pojde. 🙂

michaelafiladelfiova
8. okt 2011

@radlinka no ked som jej dala ale vyzivu jablkovu len stipku lyzicky to scucla a usmev aj kasu pekne zje ked jedla prvykrat mrkvu bez mliekla zjedla no nadrapilo ju vyplula azas zjedla no mrkva ee my este nesedime tak ju krmim v lehatku,,, ci ju mám krmit v autosedacke , no skusim ju dat vyssie,,, trosku bo je v polosede. no dnes som jej urobila zemiak a petrzlen a trocha rasce do toho a co baby rice???? taketo lehatko máme takto papa, mám jej to dat este vyssie:?

radlinka
8. okt 2011

@michaelafiladelfiova aha, musite zacat so zeleninkou, lebo ma neutralnu chut. Ak jej budes davat ovocne pyre, lahsie sa na to nauci, lebo je to sladsie, lepsie a smakuje to detickam. Proste sa uz potom tazko vracia spat k zeleninke. Prve prikrmy su zeleninkove, po takom mesiaci ak dieta zvladne zeleninku, pridas kusok maska (kuracie, morcacie, kralicie), vsetko pekne po trosku a postupne skusite ak mate tie prve prikrmy za sebou. Az po masovo-zeleninovych zacinate ovocne prikrmy, pyre a kasicky.
Skus ju dat do polosedu, nasa sa da nastavit, tak moze sediet aj lezat, ide to lepsie. Na druhej strane este nemusi byt zazivaci system pripraveny na prvy prikrm. Ak jej nejde zeleninka alebo zvlada papanie tazko, tak to jednoducho odlozte o trosku neskor a skusite znova. Ja by som ju nenutila ani nesilila. Uz len to ze nieco spapka z lyzicky je vyhra. Inak ja ked robim prikrm zeleninku na pare alebo uvarenu, rozmisovanu na kasicku / pyre, tak nepridavam nic ani rascu. Mozno neskor skusim tu rascu a kvapku olivoveho oleja, ale az za par mesiacov. Zatial je to cista zelenina a voda. Pozor na striedanie zeleniny/ovocia. Musite absolvovat jedno az potom mozete skusit druhe. Chapeme sa ??? 😅 😅 😅 🙂 🙂 🙂 😕 😕 😕

michaelafiladelfiova
8. okt 2011

@radlinka no chapeme no pri synovi som davala stipku rasce a bolo ok, aj dnes zjedla ze 8 lyziciek pyre . a 150ml mlieka ona je na horku chut zvyknuta bo jej nutrilon h.a je horky 😖 a pri synovi to bolo opacne zacinal jablkom a bez problemov potom jedol polievky a zeleninu...

ingrid56
8. okt 2011

@bubatko mne pediatricka povedala, ze dojcenska voda je najvasci bordel... no a v praci mame cisticku pitnej vody a podla testov, kt. sme robili bol vysledok dojcenskej Lucky katastrofalny (obsahuje najviac skodlivych latok ) . mala je na umelom mliecku od 4teho mesiaca a tak ma ani nenapadlo kupovat dojcensku vodu ...

ingrid56
8. okt 2011

@sabka zdravim ta, to pyre ste varali, mixovali al. cerstve ste ho postruhali? mozu sa aj slivky?
dakujem pekne za odpoved 🙂

saska.t
9. okt 2011

@ingrid56 slivky urcite ano, kazde u nas pestovane ovocie je vhodne len exoticke ovocie az po roku 😉

ingrid56
9. okt 2011

@saska.t a este sa chcem spytat, slivky , marhule, broskyne a nektarinky sa davaju babätkam so supkou alebo bez?

saska.t
9. okt 2011

@ingrid56 vo vasom veku urcite nie treba osupat, babätka v tomto veku nedokazu dostatocne rozomliet ovocie dasnami takze urcite osupat a mixnut, okolo 10 mes. dokazu zubkami pekne zuvat, takze uz je moznost nechat aj supku, ale je to naozaj individualne, kazde mimi ma svoje tempo a tomu sa treba prisposobit, moja mala nedokazala(a hlavne nechcela) kusky do 15 mes. a potom z dna na den uz chcela len kusky a mixnute odmietala 😀

ingrid56
9. okt 2011

@saska.t a este taka otazka, ovocie varite alebo mixujete cerstve?

saska.t
9. okt 2011

@ingrid56 ja osobne som nikdy ovocie nevarila, nemame ziadne alergie v rodine a mala sa ani ako alergik neprejavovala, ak ste alergici, alebo mate nabeh na alergie urcite povar a mixni, ak nie ste, kludne nastruhaj na drobno surove ovocie 😉

ingrid56
9. okt 2011

@saska.t sestra je alergicka, ale to hadam nema ziadny vplyv na moju malu, tak skusime cerstve 🙂 dakujem 🙂

saska.t
9. okt 2011

@ingrid56 sestra by nemala byt problem, podstatna je priama rodina, teda rodicia 😀 ak by sa nahodou vyhadzala, treba ovocie varit, ale ziadna panika, po urcitej dobe by si mohla opät prejst na surove ovocie 😉

ingrid56
9. okt 2011

@saska.t ja paniku z nicoho nerobim 🙂 asi tri tyzdne dozadu som jedla rizoto s lososom a cuketou a ked som videla ako sa na mna stale pozera a olizuje sa , dala som jej skusit a pohoda, vobec sa nevyhadzala 🙂

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
radlinka
10. okt 2011

@em_ka skus jej robit 'fingers food' ...proste jej das vsetko nakrajane do rucicky, ako zeleninu tak aj ovocie na dlhe platky, aby si to mohla uchopit. Mozno by si to radsej chytila a sama dala do pusky. Ale osobne si myslim, ze sa budete musiet vratit k lyzicke, proste sa musi raz naucit papat z lyzicky/ vidlicky, sama ju ovladat uz postupne v takomto veku a krmit sa sama z misky ci tanierika. A co vlastne papate od 6 mesiacov do toho 1 roka ? Sprav jej uz normalny obed, ziadne jemne kasicky... Urcite mate uz vytvoreny vlastny rezim, tak by mala papkat skoro vsetko od ranajok az po veceru normalne (aspon co jej chuti). Poznam deti, kt. su iba na chlebe 😅 teda nic ineho (co sa uvari) im nechuti. 😕

radlinka
10. okt 2011

@michaelafiladelfiova aj my mame hackovy Nutrilon, tiez je horky, ale malemu smakuje aj ostatne. Neviem moja, co bolo opacne, ale pokial ja pamatam, tak aj segru som hodne davno krmila najprv so zeleninovymi prikrmami az potom s ovocim...tiez jej to nechutilo, ale naucila sa postupne a dnes je uz velka kocka 😅 😅 😅 tak drzim palce. 🙂

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michaelafiladelfiova
10. okt 2011

@radlinka no som jej kupila hipp zelenninovu a tu mi spraskala celu 125g

radlinka
10. okt 2011

@em_ka no s tym sa netrap, niekedy deticky napina ked tam maju vacsie kusky, proste je pre nich lepsie ked je vsetko zmixovane a hladke, postupne sa to nauci. Niektore to zvladaju normalne ked maju prve zubky, dalsie maju radi vsetko pekne na hladko. Poznam ucitelku, co synovi mixovala jedlo do 3 rokov, to je uz nieco 😀 😀 😀 uz sme sa natom vsetci smiali 😀 Dnes je z neho chlap ako hora a smeje sa natom sam 😀
Tak jej skus kludne primiesat trosku mliecka, mozno ze jej to tak viacej chuti. Rohlik je sucha strava, to nie je nic moc..pravda. Ma nieco take najoblubenejsie ? A ked bola malicka (teda od toho mesiaca co ste zacali prikrmy) papala vsetko zeleninku, masko, ovocie atd ? 😅

radlinka
10. okt 2011

@michaelafiladelfiova vazne ? 😅 😅 ja som chutnala HIPPky ovocne, niektore su fajn, niektore su eeee...fakt by som to nezjedla, ale mozno to detom chuti. Aspon ze ti ju spapkala, mozno jej to fajnovo chutnalo 😀 😝 Tak skus inu HIPPku ci jej aj iny druh bude chutit. 😉 Ale vidis, dokaze to (krasne spapkala), len obchodne jej asi zachutilo viacej. No tie nase deti...co dodat.

michaelafiladelfiova
10. okt 2011

@radlinka no mala hipp, mrkva zemiak hrasok brokolica som to ochutnala celkom to bolo fajn mala 125g ze 1,20€ no skusim jej tuto kombinaciu navarit,,, a uvidime...

radlinka
10. okt 2011

@michaelafiladelfiova mozno to bolo sladsie trosicku, ktovie co tam vsetko namiesali 😅 Ale skus, uvidis ci to spapa alebo nie. Mozno kup este inu variantu Hippky, ci jej to bude tiez tak smakovat 😉 Ale kombinacia vcelku dobra. 🙂