Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

pami2
2. nov 2011

@briketa ako si robite doma jogurt? vyskusala by som 🙂

saska.t
2. nov 2011

@pami2 najlepsie po 6 mes.zlata stredna cesta aj ked studie sa roznia 😉
@dejka77 okolo 3 mes. mozu byt zamrazene...

pami2
2. nov 2011

@saska.t dakujem 🙂 a v akej forme? citala som ze treba zacat pridanim 1kav.lyz krupice do prikrmu...no nebude to potom velmi huste? nezapecie ho to? alebo pridat bezvajecne cestovinky ako polievocku? pripadne kase obilninove na vecer?

saska.t
2. nov 2011

@pami2 suchy biely rozok do ruky, ovsenne vlocky do jogurtu proste ako vam vyhovuje 😉 detska krupica sa odporuca az po roku je velmi agresivna, cestoviny do prikrmu urcite ano, co sa tyka kasi som velky skeptik, neuznavam ich len domace kase a uz vobec nie na veceru su velmi tazke a zaludok ma na noc travit len lahku stravu a nie tazku kasu,ale to uz necham na teba, ty najlepsie poznas svoje dietatko 😉

briketa
2. nov 2011

@pami2 ja mam jogurtovac, ale doma sme robievali tak, ze do umytych vyzivovych flasiek sme rozclenili mlieko, do kazdej flasky dali trochu obycajneho bieleho jogurtu (nie smotanovy ani ziadne prichuteny, a aby bol plnotucny) rozmiesali to s mliekom a dali na radiator.
Cca za 12 hod budes mat z toho riadny jogurt.
Ja to takto dam do poharikov, do kazdeho nasypem trochu zmrazenych jogurtovych bakterii a poukladam do jogurtovaca. Za 6 hodin je hotovy.
Do jogurtu nic nedavam, my jeme vsetci iba obycajny biely, nie smotanovy, lebo ten je najzdravsi a najlepsi.

pami2
2. nov 2011

@saska.t ale jogurt sa moze len az od cca. 8 mesiaca, nie? 😲 ci uz mu mozem dat od 6m? ja som kupila jemne ovsene vlocky, zomlela na prach a z toho planujem varit kasicku...len neviem ci do kojeneckej vody alebo do UM..

saska.t
3. nov 2011

@pami2 jogurt urcite az od 8 mes., jemne ovsene nemusis mliet staci zaliat len vriacou vodou alebo mliekom, alebo ich dat do zel. prikrmu 😉

janush
3. nov 2011

aky mate jedalnicek pre 6,5 mesacne babo? Co davate na ranajky, desiatu obed, olovrant? Lebo ja mam pocit, ze mala je stale hladna....

saska.t
3. nov 2011

@janush 6,5 mes. babo ma mat max 2 prikrmy, zel.obed a ovocny olovrant, ostatne chody by malo byt mliecko, kedze este stale to je hlavna zlozka jedalnicka 😉 V tomto veku je jedlo na ochutnavanie a spoznavanie a nie ako jedlo pre dospelakov 😉

millka11
4. nov 2011

Skusene mamicky, prosim o radu:
1-mojmu 7m syncekovi chcem uz dat na olovrant aj ovocie. Ake ovocie mozem davat cely nasledujuci mesiac? Mam ho len troska podusit vo vode a popucit vydlickou??Cely mesiac mam davat na olovrant len tych par druhov ovocia a mliecko ci este k tomto ovociu aj nieco ine?
2-k zelenine co papame na obed chcem pridat maso. Ako ho pripravit?Mam to varit len vo vode a potom ku koncu k tomu pridat zeleninu??Ja zeleninu len pucim vydlickou. Staci, ked aj maso len popucim spolu s tou zeleninou?
3-Ja si zeleninu casto pripravim na dva dni. Mozem to takto robit aj ked v tej zeleninu bude pridane maso a na druhy den to potom len prihriat na plyne?
4-Poznate niektora zeleninu 'Kvaku'? Tu v Anglicku je to velmi rozsirene (vola sa to Swede) - mozem to dat 7m drobcovi?
Tisickrat dakujem za rady na moje otazky.

saska.t
4. nov 2011

@millka11
1, ovocie sa pridava asi 3 tyzdne po zavedeni zel. prikrmu a zaroven sa pridava aj mäsko, ak nie ste alergici ovocie varit nemusis, ak mate nabeh treba ho podusit v troske vody, s ovocim sa uz tak piplat nemusis a mozes davat ovocie pestovane v nasom /europsom/ klimaktickom podnebi, takze vsetko okrem exotiky (citrusy az po roku) samozrejme banan aj okamzite, napriek tomu ze je to exoticke ovocie ale nie je to alergen, nic ine k ovociu davat nemusis, ak by vyzadoval mlieko, treba pockat 20-30 min. a ponuknut mliecko
2, kuracie mäso mozes dat rovno varit so zeleninkou do vody kedze je za 15 min. hotove, ostatne mäska morcacie,hovädzie, kralicie budes musiet varit skor a zeleninku pridat ku koncu, kedze sa vari dlhsie. Mäso urcite nebude stacit pucit vydlickou kedze obsahuje jemne vlasocnice, ktore ho mozu drhnut.
3, zeleninku mozes tiez varit max na 2 dni
4, zijem v nemecku ale kvaku nepoznam, ale ak to nie je exotika tak by nemal byt problem, alebo si vyhladaj v googli, ci to nahodou nie je alergen 😉
Kazdopadne ti odporucam na kuknutie stranku www.kojeni.net najdes tam odpovede na najcastejsie otazky ohladom prikrmov ako aj tabulky, co kedy zaviest 😉

li_la
4. nov 2011

Ahojte, dámy, nepoznáte nejaké tipy na zeleninovo-ovocné príkrmy? Myslím konkrétne ovocie+zelenina, nejaké chutné a overené kombinácie. Mrkva+jablko poznáme. 🙂 Ďakujeme 🙂

sova33
4. nov 2011

@li_la Já jsem teď zkoušela dýni s hruškou a super. Přidala jsem tam ještě trochu vloček a malý se mohl utlouct 🙂

li_la
4. nov 2011

@sova33 Ale dyňa nie je tiež ovocie? Myslím, že je dosť sladká.. Malému akosi prestalo chutiť samotné ovocie, zje mrkvu s jablkom alebo jablko s tekvicou... Musím teda preto vymýšľať takéto podivné kombinácie... Preto som sa pýtala, či náhodou neexistuje nejaká overená kombinácia napr. karfiol a hruška alebo cuketa a banán... (tieto kombinácie mi napadli len tak... 😀 )

sova33
4. nov 2011

@li_la Dýně je zelenina. A jinou kombinaci jsem zatím nezkoušela.

adelaida33
4. nov 2011

@li_la dyňa je zelenina 😉

li_la
4. nov 2011

@sova33
@adelaida33
Či je dyňa zelenina je diskutabilné. Pre mňa to je ovocie a vždy bude. Je to sladké a chutné a to väčšina zeleniny nie je. 🙂

adelaida33
5. nov 2011

@li_la diskutovať o tom môžeš..., ale dyňa bude zeleninou aj tak 😀 .

li_la
5. nov 2011

@adelaida33 Nuž a ty si zase môžeš tvrdiť čo chceš, dyňa je aj tak ovocie. 😉

ciernavila
5. nov 2011

hehe dyna je zelenina z celade tekvicovitych a povodom je z latinskej ameriky. Ovocie by bola v tom pripade aj mrkva lebo je sladka a chutna - teda aspon pre mna 😀D, mne pride sladky aj ruzickovy kel.

ciernavila
5. nov 2011

a aj ked vam to bude divne do tej istej celade tekvicovitych patri aj melon, je povazovany za bobulu, cize ten je tiez zelenina a je mylne oznacovany za ovocie. Uz velakrat som o tom pocula a pozrela som aj na wikipedii aj tam to je.

kukujka
5. nov 2011

poradite mi odkedy sa moze davat baklazan????

adelaida33
5. nov 2011

@kukujka najskôr by sa mal od 9teho mesiaca, individuálne aj neskôr...

kukujka
5. nov 2011

@adelaida33 dakujem nevedela som lebo tekvicu aj cuketu sme uz mali a baklazan sa mi zdala byt zelenina im podobna,ale tak si nan este pockame

li_la
5. nov 2011

@kukujka Od ukončeného 8. mesiaca.

li_la
5. nov 2011

@terinda http://www.somvprahe.sk/blog/janxa/melon-ovocie... Dávam do pozornosti hlavne vetu - I keď je melon ovocím, niektore druhy (odrody) sú považované za "kulinársku zeleninu". Takže aby sa nepovedalo, máš aj ty sčasti pravdu. V prípade záujmu ti môžem poskytnúť mnoho iných článkov a vyjadrení, je toho plný internet. Takže, záver: áno, niektoré druhy melónu môžu byť zeleninou, ale je to hlavne ovocie.

terinda
5. nov 2011

@li_la http://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zeleni... 😉

Na skleničce Hipp příkrmu "První dýně" je uvedeno - "zeleninový příkrm pro kojence" 😉

atd. atd.

Ale je to fuk, ať si každý myslí, co chce.

li_la
5. nov 2011

@terinda Počkaj! Asi došlo ku komunikačnej chybe kvôli jazyku... Klikla som na tie recepty, všimla som si, že je na obrázkoch tekvica. Keď som do googlu napísale "dýne" - po česky, ukázala sa mi tekvica. Keď napíšeš "dyňa" - po slovensky, ukáže sa ti melón. Tekvica je zelenina, melón - je... hm... ovocie a v niektorých odrodách zelenina. Takže aby sme sa nehádali neopodstatnene.

terinda
5. nov 2011

Aha, tak to pak jo 😉
@li_la