Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

mj30
8. nov 2011

@careamell dakujem ved prave preto som sa tu chcela s vami poradit za mesiac pribrala 600g a je cula az az 🙂 ja radsej pockam od 4. mesiaca je skoro dakujem za rady 🙂

chrumen
8. nov 2011

ahojte maminky, akosi nemám čas preštudovať celú túto diskusiu ale veľmi by ma zaujímalo odkedy môžu detičky huby - teda konkretne šampioný? napríklad uvariť z nich polievku - môže to nejako ublížiť aj ked dám svojej dcerke len čistý vývar bez šampionov? a čo ryby? aké máte s nimi skúsenosti?

bubbly
8. nov 2011

@saska.t to je jasne ze driv bylo vsecko ekologicctejsi, no s tim uz nic nenadelame. Divala jsem se na tu stranku, co to tam pisou o zpoplatneni dotazu? Uz chteji vydelavat i na kojicich matkach. Smesne

careamell
8. nov 2011

@bubbly Daj si na ľavej strane, Zavádzanie príkrmov...sú tam dva súbory na stiahnutie alebo zobrazenie. 🙂

li_la
8. nov 2011

@saska.t Nuž, ty si zjavne odborník v piškótológii a na MK je tu veľa tebe podobných. Niektoré mamičky robia krupicu, pudingy dieťaťu od 6. mesiacov a veselo kŕmia svoje deti miláčikmi, termixami a pod. Iné by ani len do ruky nechytili to, čo možno ty dávaš svojmu dieťaťu. Iné sa bijú do pŕs za zaručene bio zeleninu zo záhradky plnú dusičnanov. Niektoré by nedali dieťaťu kupovanú výživu, keď v podstate nepoznajú jej obsah, iné by nikdy nevymenili kupovanú výživu za jablko z Tesca s pesticídmi.
A ako som už napísala, nikdy nevieš, čím môžeš svojmu dieťaťu ublížiť alebu mu vyvolať alergickú reakciu. Môže to byť hocičo, rohlík, hruška...

saska.t
8. nov 2011

@li_la akych mne podobnych? takych co svojim detom, nechcu do dalsieho zivota ublizit ci zamerne alebo nezamerne, no tvoj prispevok bol dobry na pobavenie, ale to je tak vsetko, keby si citala tuto diskusiu dlhsiu dobu, dosla by si na to, ze som vobec neni striktna v ramci prikrmov, tak vobec nemozem pochopit tvoje reakcie, ked si mozno videla posledne 2 strany, takze debatku s tebou som v tomto ohlade ukoncila, su tu mamicky, ktore radi precitaju par rad a su tu matky co si myslia, ze vedia vsetko najlepsie, ale necham sa od teba opät rada poucit, kedze mas v prikrmovani uz tolko za sebou 😀

saska.t
8. nov 2011

@chrumen hriby sa odporucaju az po 6 roku kedze obsahuju zo zeme tazke kovy, ale sampiony kedze su väcsinou umelo pestovane su odpoprucane po 3 roku, vyvar bez sampionov som dala po 2 roku.
Ryby sladkovodne po roku, morske po 3 roku 😉

li_la
8. nov 2011

@saska.t No tak zámerne hádam ublížiť svojmu dieťaťu nechce nikto... Mojím príspevkom, ktorý ťa tak pobavil, som chcela povedať hlavne to, že je tu viacero táborov, z ktorého všetci sú presvedčení, že svojmu dieťaťu dávajú to najlepšie, čo môžu... Ale taktiež nemám s tebou o čom diskutovať, pretože po väčšine si každý tvrdí to svoje, o čom je presvedčený, že je to pre jeho dieťa to najvhodnejšie.

rebecca2006
8. nov 2011

@mj30 nemáš to ednoduché. Pokúšala som sa na nete zistiť, či sa niečo v odporúčaniach zmenilo, tvoja lekárka asi vychádza z amerického trendu skoršieho zavádzania príkrmov. Ono je to ťažké, pediatri celkovo nie sú názorovo jednotní- a vychádzajú pri manažovaní svojich malýmch pacientov z rôznych škôk, pričom každá tvrdí čosi iné a v podstate všetky majú svoje racio. teória o skoršom yavádyaní príkrmov vychádza z faktu, že keď sa potraviny- aj alergény, zavedú ešte počas plného dojčenia tak sa minimalizuje výskyt alergií, lebo bábo je chránené materským mliečkom. Vychádzali y toho, že hoci v nedávnom období sa alergény doporučovalo minimálne do roka nepodávať, deti sú naďalej veľmi alergické, tak teraz sa uberajú opačným smerom ☹
A tiež sa operajú o faktr, že na yápade kvôli krátkej MD matky s dojčením najčastejšie max po 6. mesiaci končia. preto chcú yavádyať príkrmy skôr, aby sa ešte aspoŇ 2 mesiace stihol yabeypečiť súbeh stravy a mliečka. Neviem, čo by som ja robila, ani čo budem robiť, keď sa nám narodí 2. bábo a dr doporučí prikrmovať po 4.mesiaci. Asi by som ešte počkala aspoň do ukončeného 5. mesiaca, ja by som do 4 mes dieťaťa yeleninu ešte neštopala. Nebála by som sa, že stratím mliečko- ono tie prvé príkrmy nie sú o tom, že dieťa sa naje, ale skôr o tom, že do neho nejako vtrepeš tú jednu- dve lyžičky. Ale príde mi to zbytočne skoro, hlavne ak prospieva a ak plánuješ dojčiť dlhšie. ... Skús to ešte skonyultovať s nejakým iným pediatrom alebo maminkami ktoré majú rovnako staré detičky, alebo akús napísať laktačnej poradkyni annag- má tému "ďakujeme annag"- videla som o tomto jeden super článok na nete, ale neviem ho teraz nájsť.

sova33
8. nov 2011

@mj30 Jsou nějaké nové studie, které říkají, že se má začít už dřív kvůli alergiím a tak (já jsem tedy ale začala až od ukončeného 6. měsíce, malému chutná všechno, jí krásně, nemá žádné reakce apod.) A pokud nedojde k nějakým výrazným převratům, udělám to tak i u dalšího dítěte, ať si studie říkají, co chtějí (jeden týden píšou s lepkem počkejte, druhý týden říkají lepek brzy, jednou kojte do 6 měsíců, podruhé přikrmujte už brzy )- řiď se svým rozumem a citem, případně si o tom něco přečti, ale doktorky ne vždycky jsou expertky na výživu a stejně každý doktor má jiný názor 😝 Kojení je pro dítě prospěšné

sova33
8. nov 2011

@saska.t Já vím, že soli se nevyhnu. Však jsem také psala, že už to malý ochutnal, ale pokud mu můžu dát do ruky něco jiného, s rohlíkem apod. prostě ještě počkám. 😉

saska.t
8. nov 2011

@li_la ja som nic netvrdila z vlastneho vymyslu, ja som si len precitala etiketu na piskotach, ak sa ta to tak dotklo, ze nevies prekusnut, ze aj niekto iny ma pravdu, tak sa ti hlboko ospravedlnujem a ber moje rady pre teba ako bezpredmetne a ja sa nebudem zapajat do tvojich prispevkov, aby som sa ta opät nahodou nedotkla 😉

li_la
8. nov 2011

@saska.t Ajaj, veď som ťa ani z ničoho podobného neobvinila. To, že si nepochopila, čo som tým myslela, nie je môj problém. Mňa hlavne zaráža používanie superlatívov pri zaručených tvrdeniach... Ale naša diskusia už skončila...

adkoalauri
8. nov 2011

@saska.t Len je veľmi zaujímavé, že na internete som našla jeden príspevok, resp. jedálny lístok dieťaťa a tam je napísané, že 8 mesačný môže jesť piškóty. A my ho aj jeme- dnes som mu dala do čaju nejakých 10 ks a tak mu to chutilo 😲 😲 😲 Čo je nezdravé, to je chutné 😀 Budem musieť dávať väčší pozor 😒

saska.t
8. nov 2011

@adkoalauri je velmi vela druhov keksov, ktore sa nazyvaju piskoty 😅 akurat tie pre batolata resp. dojcata neobsahuju cele vajcia 😉
jaaaj ja som vcera tiez vecerala McDonalda, fuuu a viem aky je nezdravi, no chutil akoby bol najzdravsi na svete 😀 😀 😀
Uff najhorsie je, ze na internete najdes vela bludov, ktore si treba aj 3 x overit

careamell
8. nov 2011

@li_la
Keby si si čítala túto tému niekoľko strán dozadu, možno aj o sto, tak by si pochopila, že saska.t tu radí mamičkám už veľmi dlho. Jej rady už ocenilo niekoľko z nás a vždy dám na jej odporúčania.
Takže svojimi príspevkami si totálne mimo a navážaš sa do niekoho, kto si to absolútne nezaslúži.
Naviac keby si si čítala, akým spôsobom radí, pochopila by si, že nikoho nikdy nepoučovala, nekritizovala, len sa snažila pomôcť, poradiť.
Ale pokiaľ si vyštudovala nejakú školu, prípadne už máš dlhoročné skúsenosti s detskou výživou, tak si ťa isto rada prečítam. Zatiaľ si ma ale svojimi príspevkami nepresvedčila, že by si tu mohla niekomu radiť ako saska.t. 🙂

ciernavila
8. nov 2011

@mj30 mne doktorka tu v ČR povedala az na polrocnej kontrole ze mozem zacat prikrmovat, maly bol tiez plne kojeny. Skusali sme to 3 tyzdne a teraz mi prvy den konecne normalne aj nieco ine okrem mlieka zjedol. Doteraz nechcel vobec usta otvarat 🙂 Trojhodinova vychadzka vonku, vyhladol a pred prikrmom som mu nedala trocha mlieka ako zvycajne a tak zjedol skoro celu tu malu vyzivu od Hami mrkva-ryza. Inak bezne zje ledva okolo 5-10 lyziciek a usta neotvara skoro vobec pred lyzickou.

adkoalauri
8. nov 2011

@saska.t Však to, len toto pripravila jedna mamina, tak preto sa mi to zdá čudné. No ale by som pre zaujímavosť preverila, koľko vajíčok ide do 10 balení. Aj to sa hovorilo, keď čierny chlieb je zdravý, ale keď som sa dozvedela, koľko farbiva sa pridáva, prestala som kupovať ☹ A vajíčka sú tiež neni lacná záležitosť 😠 No nič, začne sa pátranie po zdravých a budem môcť počúvať babku, že koľko len vymýšlam 😀

adkoalauri
8. nov 2011

@mj30 Nám doktorka tiež povedala, že máme začať od 4. mes. Ja som ho síce kojila + UM som dávala raz za deň, ale kamarátka len kojí a jej to povedala tiež. Ja som aj začala, a absolútne neľutujem. Všetko -klop-klop papá, teraz už aj jogurt, najprv som mu začala dávať len zeleninu, 5 dní nato aj ovocie, teraz už aj mäso a ja nemám žiadny problém čo sa týka jedenia. On chce všetko, má 8 mes. a 9505g. 2x denne mu dávam aj materské mlieko. Všetci sme spokojní a to je pre mňa najdôležitejšie. 🙂

pjana
9. nov 2011

Ahojte, uz dlhsie som tu nebola, ale opat by som potrebovala Vase rady🙂 Co sa tyka prikrmov, tak sa riadim podla tabuliek na kojeni.net a v osmom mesiaci je uvedene, ze je mozne davat fenykel a cierny koren. Ten fenykel akym sposobom davat, ako korenie, ci cerstvy? A neviete niekto, kde sa da zohnat cierny koren? bo zatial sa mi ho nepodarilo najst v obchode. Co sa tyka ovocia, tak som sa chcela spytat, ze pokial chcem davat malinkej hrozienko, tak v akom stave? Treba ho podusit a zbavit supiek a zrniecok, ci ako ste ho vy davali? A posledna otazka by bola ohladom avokada. Akym sposobom jej ho mam davat? Chlebik este nepapkame, zeby som jej z neho spravila natierku.

careamell
9. nov 2011

@saska.t
Ahoj, chcem sa spýtať...,,snažím" sa prikrmovať už asi 6 týždňov. Malý mi ale zatiaľ zo všetkého spapá tak max. 3 lyžičky. Ja neviem, nič mu nechutí. Stále je ale kojený, priberá, všetko ok.
Nemusím si robiť starosti? Myslíš, že sa rozpapá dakedy? 🙂

saska.t
9. nov 2011

@careamell urcite si nemusis robit starosti, niektorym detickam to trva dlhsie, sama vies, ze v tomto veku je naozaj najdolezitejsie mliecko a jedlo je len na ochutnavanie-spoznavanie 😉 Musis jednoducho stale ponukat, alebo je taka finta, ze sa do uvarenej zeleninky nastruha trosku sladkeho jablcka a ked sa rozpapa tak prestanes.
Ak pribera, je vesely a spokojny, bud aj ty spokojna (videla si uz pubertaka, ktory by cucal v 14-tich MM a nejedol?) 😀 😀

sova33
9. nov 2011

@pjana Ahoj, fenykl dávám čerstvý a černý kořen jsem také nikde nesehnala, tak jsem ho prostě vynechala. Myslím, že není nutné dávat všechny druhy zeleniny, když je ani ty běžně nepoužíváš (kolikrát ani neznáš) 🙂

saska.t
9. nov 2011

@sova33 jejda kocky, to nemusite zaradit vsetko co je napisane v tabulke, to su len moznosti na vyber 😀
@pjana iba prepol, vyber kostky a ked sa ti chce mozes olupat, no nie je to nutne a sup do pusy a urcite cerstve...avokado trebars ako pomazanku a ak to doma nejete, nemusis zaradit vobec tak ako cierny koren 😉

sova33
9. nov 2011

@saska.t Však jsem to taky tak psala, že to není nutné. Ale zase na druhou stranu chce člověk zkusit víc druhů, aby mohl kombinovat. Mně už ta mrkev+brambor+cuketa lezly i ušima 😀
A díky příkrmům jsem si vyzkoušela i nějaké nové věci a na dýni (kterou jsme do té doby vůbec nekonzumovali) teď nedám dopustit. Takže vidím tohle období i jako jedinečnou šanci obohatit i svůj jídelníček (např. pohanku, červenou čočku,dýni, pastiňák, batát nebo fenykl jsem do té doby nikdy nejdla a kolikrát jsem ani nevěděla, co to je a jak to vypadá 😀

saska.t
9. nov 2011

@sova33 prepac ja to tak automaticky odpovedam, aj ked si to napisala 😉 (neber to v zlom)
to ti verim, mala ked nezjedla tak som to strkala psom do granuli, lebo mi to bolo luto vyhodit do kosa, ale aj tie sa tvarili tragicky, ale je fakt, ze od tejto doby sme prestali skoro uplne solit 😉

sova33
9. nov 2011

@saska.t Já to ve zlém neberu 🙂 Tak y po malém dojídám, ale už ne tolik, protože má u oběda tolik práce, že než to sní, je to tak studené, že mi to fakt nejede (ale naštěstí už nechává jen málo). A s tím solení jsme na tom podobně, já už skoro nesolím 😀

terinda
11. nov 2011

Ahoj, kdy jste začaly dávat k obědu příkrmy s masem?
Zatím teprve pár dní dávám zeleninové...

saska.t
11. nov 2011

@terinda mäsko sa zavadza 3-4 tyz. po zacati prikrmovania zeleninkou 😉

frick
11. nov 2011

Ahojte.Tak o tom skoršom zavádzaní príkrmov som čítala aj ja.Okrem toho čo povedala rebeka vraj sa medzi 3.a 4. mesiacom v črevách nachádza najlepšie prostredie pre alergény a črievka si vraj na ne vtedy lepšie zvyknú a tým by sa malo predísť tým budúcim alergiám.Dokonca tam bolo že lepok zaviesť do konca 6.mesiaca.Tiež sa neviem rozhodnúť.Môj drobec bude mať 4.mes. o pár dní a tak neviem či ešte počkať alebo nie.Mám totiž pocit že mu moje mliečko asi nestačí už dva týždne sa krmime každú hoďku a to aj v noci.Skúšala som mu dať na noc sunar aby ho zasýtilo ale vypil ťažko 60 ml aj to v spánku bo fľašu mi nechce a 2 dni mal strašné bolenie a stolica v nedohľadne.Poradíte mi niečo lebo ja už som dosť unavená. 😒