Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

ucitelka70
23. nov 2011

@merilu mrkvičku so zemiakom - prepasírované s trochou šťavy - cca 150-200 ml-miesto obednajšieho mlieka, a miesto čaju skôr vodičku

flossie
24. nov 2011

ahojte skusene mamicky....mam otazku...prikrmy sme pekne rozbehli a ide nam to super uz skoro 2 mesiace a ja uvazujem, ze by som malickej dala nieco do ruky na ohryzanie (teda ozuzlavanie, lebo zuby este nemame)...napr. surovu mrkvu alebo jablko....
ALE bojim sa, ze ak sa jej nahodou kusok odlomi, ci sa mi nezacne dusit, lebo ak ked davame prikrmy, tak stale mixujem, lebo vacsie kusy je dost vadia a napina ju.....takze neviem, ako zacat...
dakujem za cenne rady 🙂)

careamell
24. nov 2011

@saska.t
Ahoj, neviem, možno mi budeš vedieť poradiť. Máme málo železa, malému chcem dávať cviklu, lebo mäsa mi moc nepojje a ešte, jedna mamička spomenula, že dáva svojmu Roibos Massai čaj. Vraj neobsahuje tein, preto ho môže aj malé baby. Myslíš, že by som ho mohla vyskúšať? 🙂 Ď.

saska.t
24. nov 2011

@careamell ahojky 🙂 ak naozaj neobsahuje ani tein ani kofein urcite mozes, zarad cervenu lupanu sosovicu, viac spenat, brokolicu, vsetko obsahuje vela zeleza 😉 Dostali ste aj nieco od Dr.? 😉
@flossie skus kukuricne alebo ryzove chlebiky (take pukancove) nesolene kukuricne chrumky, na ovocie existuje taka sietka cez ktoru dieta cuca a obkusava ovocie, ale kedze je to sietka ziadny kus do krcku vbehnut nemoze 😉

weirdo
24. nov 2011

@saska.t - ahojky. Mala ma hnacky zo zubkov, je to taky isty stav ako "bezne" hnacky, treba dietovat?

Ozaj a co rok a pol rocne dietatko a kecup?

careamell
24. nov 2011

@saska.t
Ano, máme kvapky. Už pri narodení mal veľmi málo železa a aj ja som na tom podobne, lebo nejem maso. 😝 Vyskúšam aj tú šošovicu, ďakujem za tip. 🙂

kaja73
24. nov 2011

@careamell moj pije rooibois natur od cca 6m.
Rok pil jeden sacik denne,teraz už aj 3 stiahne-ale už kupujem aj rozne prichute-je to ozaj zazracny caj-ma aj antialergicke ucinky,aj obsahuje vela mineralov. 😉 nema tein ani kofein-kudne ho davaj.

saska.t
24. nov 2011

@weirdo uff tento stav velmi doverne poznam, moja mala mala hnacky 10 x denne zo zubkov a bolo to strasne, kedze je to zo zubkov nepomoze ziadna dieta skusala som to, mozes robit cokolvek, ale hnacka tam stale bude, akurat by som sa vyhla (nemusis uplne) hnackovym veciam tj vela jablcka a zaradila surovu mrkvu, banan atd 😉 ak ma hnacky ako moja, teda uplne kopy kup v lekarni elektrolity pre deticky s prichutou, dodaju stratene mineraly a vitaminy 😉
Kecup sa da ale nie moc casto, zaklad je kupovat naozaj kvalitny kecup bez farbiv, konzervantov a E-ciek a s dostatocnym mnozstvom rajcin, ja som nasla od Kraftu a je naozaj bez vsetkych sajrajtov 😉

@careamell jeeejda, to mi je luto tiez by si mala zaradit dostatok strukovin a mas po probleme 😉

saska.t
24. nov 2011

@kaja73 dakujem za tip 😉 vobec som o ich ucinkoch nevedela, ale hned sa pustim do studovania, vobec ma nenapadlo ho dat malej, väcsinou pije bylinkove alebo ovocne 😉

kaja73
24. nov 2011
saska.t
24. nov 2011

@careamell inak este ma napadlo, tato lupana cervena sosovica je vyborna na zahustovanie polievok, omacok aj mäsa, za 10 min. sa uplne rozvari a krasne zahusti akekolvek jedlo a vobec tam tu sosovicu necitis, odporucam, malokedy zahustujem zasmazkou alebo skrobom, toto sa mi zda jednoduchsie je to zdravsie a lahsie a preco si varenie neulahcit 😉 😉

weirdo
24. nov 2011

@saska.t - dakujem moc. No my sme mysleli, ze to chytila od nas, pred tyzdnom sme mali nejake hnacky/vracacky s mm, ale jej to prislo o 2 dni a po 5 dnoch takmer dietneho jedla ju stale prezenie, i ked len v noci a tak 2x. Ona to nikdy zo zubov nemala, tak sa domnievame, ze je to ono. Ja som myslela, ze surova mrkva = prehana, varena = zapeka 😕
A co mliecne vyrobky, jogurty, moze?

A tie elektrolity maju speci nazov?

Dakujem, mozno na SK niekde zozeniem 🙂

saska.t
24. nov 2011

@weirdo surova mrkva ma tu vyhodu, ze ked je hnacka zastavuje a ked zapcha spusta, neda sa nou nic pokazit, kdezto jablcko je len prehanadlo, ako hovorim mozes robit cokolvek a ak je to naozaj zo zubkov, nic nepomoze takze mliecne produkty mozes dat, ale v obmedzenom mnozstve a hlavne kyslomliecne, nie typu termix, pribinak atd. 😉
elektrolity sa u nas volaju Oralpadon, no neviem ci aj na SK, opytaj sa v lekarni, urcite neublizia 😉

careamell
24. nov 2011

@saska.t Super rada, ďakujem. Videla som ju v obchode, zajtra idem po ňu 🙂 🙂 🙂

weirdo
24. nov 2011

@saska.t - dakujem moc, ee ziadny pribinacik, termix, ale jogurt biely Hollandia s Activiou sladkou s vlockami, to lubi 🙂
Este raz diky 🙂

ivkaj
24. nov 2011

@careamell Já jsem koupila dokonce roibos pro děti vhodný od ukončeného 6.měsíce. Zkus se podívat ve zdravé výživě nebo lékárně.

careamell
24. nov 2011

@saska.t
Prosím, ešte jednu radu...Kúpila som dnes pšeno. Ako ho najlepšie pripraviť? 🙂

saska.t
25. nov 2011

@careamell da sa uvarit vo vode asi za 10 min. sa rozvari na take male vlocky, alebo rovno ked varis prikrm supnes ho k zeleninke a varis do rozpadnutia, nema nejaku vyraznu chut, takze sa da pouzit ku vsetkemu a je velmi zdrave!!! 😉

mimiss
30. nov 2011

@saska.t ahojki chcem sa este popytat malej som davala zeleninu teraz som pridala aj masko len stale je akosi hladna vzdy za hodinu si vypyta mlieko.chcela by som vyskusat malej dat detsku krupicu len neviem cki uz mozem?a kedy mozem dat ryzu a treba aj nejaku pre deti ci staci taku ako jeme mi:?dakujem 🙂

saska.t
30. nov 2011

@mimiss ak je hladna zvys davku a urcite jej mliecko daj ak si ho pyta,v tomto veku je to absolutne normalne, takze kludne po prikrme pockaj chvilku a mliecko jej urob, jedlo ma na ochutnavanie, mlieko je to, co je momentalne najdolezitejsie, kym sa nauci papat 😉 Na krupicu je rozhodne este velmi mala, dava sa az okolo roka. Ryzu pridavat uz kludne mozes, klasicku bielu (nie uncle bens kedze je velmi tvrda) po 6 mes. kludne zarad bezvajecne cestoviny 😉

mimiss
30. nov 2011

@saska.t dakujem s tou krupicou som si to myslela..a ryzu mozem davat spolu s maskom a treba to rozmixovat aj tie cestovinyalebo staci len pretlacit vidlickou?skusala som jej dat banan taky rozmackany len vidlickou ale sa mi ztoho davila ...

saska.t
30. nov 2011

@mimiss este je malicka na kusky, musis urcite mixovat uplne nahladko a cestoviny musis urcite mixnut, ak ryzu rozvaris nemusis mixovat.
Co sa tyka krupice, okolo 8 mes. mozes robit trebars halusky atd. ale klasicku s mliekom az po roku kedze UM sa nesmie varit a obycajne kravske mozes pouzivat na varenie az po roku, na zahustenie (ak zahustujes) v podstate hned ako zavedies lepok 😉

dana3262
30. nov 2011

Devcata prosim vas, od kdy muzu dat rybi pomazanku? Ze sardinek ve vlastni stave jsem myslela, ze by nebyla spatna...?

saska.t
30. nov 2011

@dana3262 pre starsieho uz mozes... 😉

mimiss
30. nov 2011

@saska.t a lepok treba zavadzat kedy?

saska.t
30. nov 2011

@mimiss po 6 mes. ideal 😉

mimiss
30. nov 2011

@saska.t a doktorka vravela ze môzem skusat aj nejake jogurty len som pozerala po obchodoch a nieco take som pre malu ani nenasla..

saska.t
30. nov 2011

@mimiss no moj osobny aj profesny nazor je ze jogurty az v osmom mesiaci a v zasade ciste biele, so zivymi kulturami a plnotucne, tj. na slovensku Holandia, zvolensky, sabi....

dana3262
30. nov 2011

@saska.t prave nevim..rika se ryby ne do 2 let, ale zase jsem neslysela, ze by nekdo mel alergii na sardinky..losos, pstruh, platyz..to vse ano, ale sardinky mi prijdou bezpecny, ani nevim proc. jinak my zavedli lepek az po 1.roce a jogurt po 10.mes, respektive zakysanou smetanu jsem mu davala.

lubinka26
30. nov 2011

ahojte. prosim vas o radu. Bianka mala nedavno 9 mesiacov a mne sa zda, ze by uz mala jest viacej ako je teraz. kojim a este by som chcela vydrzat do jari. napisem ako priblizne u nas vyzera den. ked vstane cca o 9tej, tak hned rano jej dam MM, niekedy chce, niekedy nie. spinka okolo 11-12tej, zaspava na prsniku. okolo 14tej ma obed, v poslednej dobe toho zje velmi malo, 4-6 lyzic polievky, ale kupovane jedlo zje celu falsku 190ml a ked jej chuti, ako napr. tekvica hokaido, brokolica, tak tiez asi za vyzivovu flasku. potom si zas cucne. skusala som jej davat caj, ale vypije ho strasne malinko. okolo 16tej zaspava na prsniku alebo vonku v kociku, pred odchodom jej dam este cucnut. okolo 18tej zje cely kelimok bielej acitivie (prave pred malou chvilkou som sa docitala, ze ju nemam davat, ze ju odporucaju az od 3 rokov , takze presedlame na iny), kusok bananu alebo jablcka. a zaspava okolo 21vej a zas na prsniku. je toto v poriadku? co mam dalej zaradit? Pribera viac nez dost, ma 9970g a 76cm. dakujem