Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

careamell
11. dec 2011

@zape269
My sme začali prikrmovať od 6. mesiaca. Malý mi do 8. mesiaca nechcel skoro nič papať, takže som aj tak nič nenarobila a vlastne som ho len kojila. Priberal normálne, až by som povedala, že veľmi dobre. MM je do 6. mesiaca to najlepšie, čo som mu mohla dať.

@pjana ja tiež na kaše moc nedám. Robím ich malému len občas a to cez deň, nie na večer. Napríklad na olovrant. Tiež robím ryžovú, pohánkovú alebo z ovsených vločiek. Zamiešam nejaké ovocie, alebo trocha jogurtu a aká mňamka 🙂

zape269
11. dec 2011

@careamell
ja sommalemu robievala zeleninu , tel.mäso - na tom sme ficali,a to mu chutilo., ale to len na obed, inak som stale kojila..., to zas treba pokial sa da.,ved to je super

mirkita
11. dec 2011

@zape269 ja som skusila od 4. mesiaca zeleninku ale maleho z toho okamzite prehnalo...tak som vedela ze este nie je cas...to urcite budes vidiet ako skusena mamina ci mu to robi dobre...

ena
autor
11. dec 2011

@zape269 jej, sranda, ja pozeram notifikacie, ze kto mi na co odpoveda a dostanem sa do temy, ktoru som zalozila pred 5,5 rokom 🙂

careamell
13. dec 2011

@saska.t Ahoj, je lepšie dávať čierny, alebo biely chlebík malému?Ď 🙂

saska.t
13. dec 2011

@careamell ahoj,do jedneho roku urcite biely je pre dieta lahko stravitelny, po roku mozes aj tmavy 😉

victoriad
13. dec 2011

Dievcata, prosim vas mate niektora link na stranku, kde su v tabulke rozpisane potraviny na prikrmy podla mesiacov? Potrebujem od 4.mesiaca...dakujem 😉

saska.t
13. dec 2011

@victoriad www.kojeni.net tabulky si musis vzdy prisposobit...

victoriad
13. dec 2011

@saska.t dakujem pekne 🙂 takze ked pisu ze od 6.-7. mesiacov, pre mna, co nekojim to plati tiez, aj ked ma dcerka len 4.mesiace???

saska.t
13. dec 2011

@victoriad kedze tabulky su väcsinou pre deti kojene so zavedenim prikrmov po 6 mes. musis si to prisposobit tj. ak po 6 mes. mozes dat mrkvu moze ju aj 4 mes. kedze je to 1 mozna zelenina, ale pozor, neplati to vo vsetkom, ak si nie si ista, treba sa radsej opytat 😉

onellyo
16. dec 2011

@victoriad 😉 😉 😉
nas prdko papal ako 4 mesacny 3 dni zemiak 3 dmi mrkvu
a na 7 den dostal do toho masko 😉 😉 😉 a potom som iba pridavala zeleninu
novu tiez 3 dni cistu koli reakcii na potravinu na vyber taky drobci toho nemaju
stale dokola to iste 😖 😝

abika26
26. dec 2011

my sme zacali najprv rozne druhy zeleniny v poradi- mrkva,zemiak,brokolica,cuketa,karfiol,por,spenat....potom som ich chvilu miesala napr. mrkva zemiak alebo karfiol por a teraz robim masko so zeleninou napr cuketa a kralicie maso.prikrmujem od uk. 5m aj ked som plne kojila a este stale kojim....

okcelok
27. dec 2011

@abika26 ahojky,můžu se prosím jen zeptat na tu cuketu? Stačí jen uvařit v kojenecké vodě jako mrkev? Já to totiž nejím,tak nevím,jak se to upravuje. Díky

saska.t
27. dec 2011

@okcelok staci osupat a uvarit vo vode a ani kojenecka nemusi byt, kedze prejde varom aj je velka /starsia/ treba vybrat jadierkovy stred a uvarit len duzinu 😉

weirdo
27. dec 2011

@saska.t - ahojky. Chcela som sa spytat na 18 mesacnu dcerku a smotanu. Ma rada smotanove omacky (slahackova smotana), moze to vobec? 😕
Kedysi si sem davala take "zakladne" mliecne omacky, ale som ich nevedela teraz najst, mohla by si mi to prosim napisat? Kujem moc 😵

okcelok
27. dec 2011

@saska.t super,hned se do toho dám,díky moc 😉

ada222
27. dec 2011

@abika26 ahoj, chcem sa ta opytat, ty uz davas aj masko, chcem uz aj ja zacat k zelenine davat masko, no neviem ake mnozstvo a ako ho dat, zmixovat spolu so zeleninou? mne mala spapa na obed aj 150-160 ml a potom este aj dokojim, vzdy si este da... a kedy zacnes s ovocim a lepkom?

abika26
28. dec 2011

@okcelok ano ja ju len ocistim nakrajam uvarim v kojeneckej vode...

abika26
28. dec 2011

@ada222 no aj nasa tak papala zeleninku,teraz som jej davala kralika a robila som to tak ze som uvarila zeleninu napr. mrkvu brokolicu a 1 kralicie stehno a to spolu rozmixovala.mala to na 3 dni pricom na ten 3. den som to uz pre istotu dala do mraznicky.ci je to malo alebo vela neviem,lebo uz si si isto vsimla kazdy ma na to iny nazor.ja jej budem davat maso tak 5x do tyzdna.lepok sme uz trochu zacali zavadzat,raz som jej do zeleniny pridala uvarene ovsene vlocky a niekolkokrat som jej dala ozuzlavat rozok alebo specialne detske piskoty.ovocie planujem az tak 2-3 tyzdne od zavedenia masa...

mj30
28. dec 2011

Ahojte zienky chcem sa spytat ake mnozstvo prikrmu davate na obed ja sa dako bojim dat vela aj ked sestricka na poradni hovorila ze 150ml a ze kolko zje tolko zje prikrmujem uz cca tyzden a pol ale to jej davam maximalne tych 50ml. Mam davat viac? Dakujem

saska.t
28. dec 2011

@weirdo ahojky no v 18 mes. nemas co riesit ci moze alebo nemoze smotanu, slahacku, takze od roka uplne bez problemov 😀 Omacky sa varia vzdy rovnako napr. cukinova, nastruhas na hrubo cukinu a podusis ju v malinkom mnozstve vody do mäkka spravis besamel (zasmazka ale zalejes ju mliekom) a zahustis tu zmäknutu cukinu a dochutis podla potreby takkto mozes robit aj sosovicu, zemiaky tekvicu proste omacky 😉 ak som to nenapisala jasne kludne napis 😎

@mj30 plna davka je 150-250 ml ak mala zje nie je dovod ju obmedzovat, deti este nepoznaju "prezrat sa " ked maju dost jednoducho prestanu jest, zaklad je nenutit, takze kludne daj 🙂

mj30
28. dec 2011

@saska.t no ja len preto ze pred dakym tyzdnom pisala jedna mamicka ze davala malej prvy krat mrkvicku a skoncili na pohotovosti lebo malej to tak chutilo ze si mnozstvom zatazila zaludok preto sa trosku bojim ☹

saska.t
28. dec 2011

@mj30 to je extremny pripad a obcas sa prihodi ale 150 ml nie je vela, je to priemer a preto neublizi 😉

mj30
28. dec 2011

@saska.t no vyskusame zajtra ako jej bude chutit dnes jej celkom chutil spenat so zemiakom 🙂inak dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

weirdo
28. dec 2011

@saska.t - rozumela a dakovala 😀 😵

millka11
1. jan 2012

Ahojte baby. Prosim o radu. Moj syncek bude mat o par dni 9m. Na obed papa masovo-zeleninovy prikrm, ktory mu velmi chuti.Nerobim to super huste, ma to konzistenciu medzi polievkou a kasou a zje toho aj 400g. No mam problem s ovocim, ktore odmieta. Ovocie mu davam na olovrant, co je medzi 16.00 - 17.30. Skusala som cerstve ovocie, nastruhane, no nechce to. Skusala som mu zarobit rozne tie instantne kase s ovocim, no ani to nechce.Taktiez som citala nazory vas viacerych, ze kase by sa na vecer nemali davat.
No takto, kedze mi casto to ovocie nechce jest, niekedy cez den zje iba ten jeden prikrm na obed. Bojim sa, ci je to dost. Inac, pije MM. Prosim,poradte mi, ako na to ovocie, pripadne, kedy mu davat ten druhy nemliecny prikrm.
Dakujem.

saska.t
1. jan 2012

@millka11 vobec sa ovocim nezaoberaj, podstatne je, ze neodmieta zeleninu a mäsko co je urcite dolezitejsie ako ovocie, jednoducho na ovocie este nedospel, ale to sa casom spravi. Jeden prikrm nie je ziadna tragedia,kedze ho zje dostatok, kludne mu kup nesolene kukuricne chrumky, ryzove chlebiky atd.-je to zdrava vyziva a este to babo aj zabavi....

millka11
1. jan 2012

@saska.t Dakujem za odpoved a zelam vesely novy rok 2012. 🙂

mj30
2. jan 2012

Mamulienky asi mam problem zacali sme zavadli sme tie zeleninove prikrmy velmi jej chutia ale zacala mi odmietat moje mliecko stale odvracia hlavicku pocucka maximalne minutu z jedneho a uz nechce poriadne sa napapa len v noci o jedenastej a potom o piatej rano inak je to strasna slabota ☹ dnes od piatej rano este vobec nepapala inak je cula usmievava neplace ze by bola hladna ja neviem co mam robit vcera som si mliecko musela aj odsat. Neviete mi poradit v com je problem a co mam robit? Nechcem ju prestat kojit ☹

saska.t
2. jan 2012

@mj30 stava sa to dost casto tzv. kriza dojcenia, napis v oddeleni "babätka" do temy "dakujeme Annag" je to vyborna poradkyna v dojceni urcite ti poradi a pomoze 😉 ale normalne to nema nic spolocne so zevedenim prokrmov...