Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

shira_
2. jan 2012

@mj30 annag tu na fore uz nenajdes ale tu http://forum.dojcenie.eu/index.php velmi kvalitne,odborne poradenstvo v dojceni 😉

mj30
2. jan 2012

@shira_ dakujem 🙂 zohnala som laktacnu poradkynu cez Mamillu ale dakujem velmi pekne 🙂

saska.t
2. jan 2012

@shira_ fakt annag uz neradi? Ma uz nejaku ofice svoju stranku??? 😕

shira_
2. jan 2012

@saska.t ano ano, stranku aj forum..

inka99
3. jan 2012

ahoj,chcela by som sa opytat kolko papaju vase 4 mesacne deticky ktore niesu dojcene,budeme mat 4 mesiace a chcem zacat s prikrmami,len neviem ci to nieje este skoro.maly vycuca vzdy davku ktoru mu dam,asi je aj hladny lebo spusti krik,ale potom mi dost vygckava tak sa mu to mlieko bojim zvysit,ze zas pol flase pojde von,preto sa zamyslam nad prikrmom,dakujem za rady

romanecka
3. jan 2012

Ahojte! Poprosila by som radu, ideme začať s prvými príkrmami a potrebujem zaradiť veeeľa železa, pretože nám doktorka predpísala maltofer- sme chudokrvní...- a to naozaj nechcem po prečítaní diskusií malému dávať... Môžem šupnúť k mrkvičke hneď aj hovädzie mäsko, alebo som čítala o šťave z čiernych ríbezlí... Veľmi by som uvítala nejaké tipy a triky?? 😀

smejkoh
4. jan 2012

@romanecka Ahoj, vyborny zdroj zeleza je pseno, da sa kupit vo vacsich potravinach. Mozes ho pridat k hocicomu, lebo nema vyraznu chut a neobsahuje lepok. Este vsetky druhy tmaveho ovocia - napr. cucoriedky by uz od pol roka mohol. Vraj vela zeleza maju aj celozrnne obilniny - v pol roku napr. celozrnna ryza, pohanka, neskor aj celozrnna psenicna muka a strukoviny. Zajacie maso je vraj tiez dobry zdroj.
Nech sa vam krvicka rychlo pekne upravi 🙂

romanecka
4. jan 2012

@smejkoh Ahoj, dobre, super, pšeno myslím aj máme, tak ho dostane k mäsovozeleninovému mixíku na obed 😀 A čučoriedky pomixovať alebo odšťaviť a dať piť? A koľko? 😖

careamell
4. jan 2012

@romanecka Ahoj, my sme mali rovnaký problém, papáme veľa strukovín-cícer, hnedú a červenú šošovicu a mungo fazuľku. Ale aj spomínané pšeno. Mám napísaný článok, kde je popis, ako z toho pripravujem kaše. 🙂 Inak sú dobré aj tie čučoriedky, tie pridávame do kaší, a ešte melasa. To je bomba na železo a iné vitamíny. Mäsko sa zavádza až od 7. mesiaca, my dávame králičie a hovädzie sem tam. 🙂

romanecka
4. jan 2012

@careamell A čo je prosím tá melasa? Kde to kúpim a ako pripravím? 😖 Môžem to malému už dať? A čučoriedky odšťaviť alebo pomixovať? Ďakujeeem!

careamell
4. jan 2012

@romanecka Repná melasa je vedľajší produkt pri výrobe cukru. Ja ju mám priamo z cukrovaru, ale dá sa kúpiť trstinová melasa, skús pozrieť v nejakých obchodoch so zdravou výživou. Pridávam ju niekedy do kaše, nie moc, je dosť sladká. Čučoriedky tiež dávam do kaše a pomixujem. Ešte ma napadol Roiboos čaj, aj ten mi tu poradili kočky. 🙂

romanecka
4. jan 2012

@careamell Tak zohnala som melasu trstinovu, chuti to teda hnusne 😒 Chcela som uj tú mungo fazuľu, ale doma som zistila, že mi dali mungo hrach 😝 tak to skusim zajtra vymenit... A ten roibos mam pit ja, keďže kojím, alebo davať malemu??

careamell
4. jan 2012

@romanecka Roiboos môžeš aj ty, ale malinkému daj. Tá naša repná melasa je tiež hnusná, vyskúšajte po troškách 🙂

dreamer4
4. jan 2012

baby, chcem sa opytat, davali ste niektore detickam do prikrmu fenikel???? Moj anjelik ma po antibiotikach dost narusene brusko, aj ked papa probiotika....tak jej stale po dovareni este do horuceho jedla primiesam trochu feniklu, alebo anizu....aby sa aspon spokojne vyprdikovala....len som citala, ze sa to nesmie...len neviem preco, ved aj caj pre babatka obsahuje tieto bylinky....
A este som sa chcela opytat, ako ste uplne nahradili jeden chod mlieka tuhou stravou? ja prikrmujem obedik uz skoro mesiac. kazdy den dam trosku viac stravy,,,,aby si postupne odvikla od mliecka...ale aj ked ju doslova prepcham zemiacikom, aj tak chce stale po zemiaciku mlieco.
dakujeeem

saska.t
4. jan 2012

@dreamer4 na to aby prestala po prikrme pytat mliecko je este velmi mala a pride to najskor za 2 mesiace, len jej pekne dopraj mliecka kolko chce, mlieko je este stale najdolezitejsia zlozka jedalnicka a dlho bude, prikrmy su len na ochutnavanie a spoznavanie novych veci.. 😉
Co sa tyka anizu neviem ale trosku fenykla nemoze uskodit 😉
Inak ak uz skoro mesiac prikrmujes a malej chuti davka moze byt 150 -200 ml nemusis uz po malych davkach pridavat

dreamer4
5. jan 2012

@saska.t dakujem za odpoved 😀 Este sa mozem opytat? je normalne, ze malej chutili jablcka a teraz ich uplne pluje....do obedu vobec nechce ovocie---iba zeleninku na obed....a banan na olovrant..... Inak aj ten obedik jej stale robim iba zemiacik , spenat, mrkvu... este som zatial neskusila dat nafukovacie veci (brokolicu...) napriklad, ked mam rieducku mrkvu, tak ju zahustit ryzovou kasou (nemliecnou), mam aj kukuricnu, tak asi skusim s nafukovacimi vecami s tou kukuricnou 🙂

saska.t
5. jan 2012

@dreamer4 ak nema zaujem o jablcko, nic sa nedeje, skus ine ovocie napr. hruska, ktora nema az tak vyraznu chut, k obedu kludne mozes zaradit ako prilohu ryzu, pseno, bezvajecne cestoviny a najvyssi cas zaradit aj mäsko 😉 alebo mozes zahustit aj cervenou lupanou sosovicou nenafukuje, je velmi zdrava a za 10 min. je hotova a vyborne chuti 😉

frick
6. jan 2012

Chcem sa spýtať od kolkého mesiaca sa pridávajú ryby do jedálnička drobcovi?

saska.t
6. jan 2012

@frick sladkovodne po roku, morske najskor po 2 roku aj ked oficialne po 3 roku, co sa mi zda prehnane 😉

frick
6. jan 2012

@saska.t ďakujem za odpoveď 🙂

careamell
8. jan 2012

@saska.t Ahoj, tak ma napadlo, keď prestanem kojiť, (čo zatiaľ neplánujem), musím malému MM nahradiť UM? Deti do 3 rokov musia piť takéto mlieko? Lebo, ak si dobre spomínam, malej som potom dávala Sunar, ale to je 6 rokov dozadu. Ďakujem 🙂

saska.t
8. jan 2012

@careamell ahoj, no vydrz kojit co najdlhsie a bude po probleme 😀 No kazdopadne UM nie je nutnost po cca 1-1,5 roku stacia, jogurty syry atd. ak by maly predsa len vyzadoval kludne daj aj UM, ale rozhodne to nie je nevyhnutne 😉

janecka84
8. jan 2012

Ahojte mam stvormesacneho synceka a neviem co mu mam davat pomaly papat.Dakujem

saska.t
8. jan 2012

@janecka84 a preco uz chces prikrmovat, je to trosku skoro..... www.kojeni.net

halienka
8. jan 2012

@janecka84 Ahoj, začína sa mrkvičkou, uvarená bez soli do mäkúčka, rozmixovaná alebo pasírovaná, môže byť s troškou vody ak by sa ti to zdalo moc tuhé. Toto dáš v čase obeda, zrejme ti najskôr sotva 2 lyžičky spapá, ale to je v poriadku, musí si najskôr zvyknúť čo s tým má v pusinke robiť, nová hustota, nová chuť. Druhý a tretí deň tak isto, na 4. deň urobíš zemiačik, tak isto varený bez soli, rozmixovaný, zas deň alebo dva to isté, potom nasleduje trebars cuketa, brokolica, potom už môžeš začať zmiešavať, to znamená zemiak+mrkva, cuketa+brokolica, vtedy už nemusíš dávať 3 dni to isté, lebo ak ti to predtým dobre toleroval, nevyhádzal sa alebo tak, tak by už nemal byť problém. Ja som približne asi mesiac po zavedení zeleninky pridala aj mäsko, tiež len uvarené vo vode bez soli, tiež rozmixované, pridáš to do tej zeleninky, môžeš pár kvapiek oliv. oleja alebo štipku masielka. Niekedy mäsko vynechaj a uvar vajíčko natvrdo, vyber žĺtok a ten pridaj do zeleninky.
Tu je to celkom dobre rozpísané: http://babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat...

nattalia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
halienka
9. jan 2012

@nattalia smotana a tvaroh by sa vraj do roku nemala, je ťažšia na strávenie, tak neviem či riskneš...ak kojíš, môžeš trošku primiešať tvojho mliečka, poprípade jogurtu bieleho, ja som potom zahusťovala takou kašou z DM-ka, ktorá bola bez akýchkoľvek príchutí a cukru, takže sa tým dali v pohode zahustiť omáčky, poprípade rozvareným rozmixovaným zemiačikom. Inak s tým, že sa ti to zdá jednotvárne sa netráp, deťom iná chuť nechýba pokým ju nepoznajú 😉 mne sa zdá, že podľa toho čo píšeš to majú vcelku pestré. Aj zemiakovú kašu môžeš robiť pestrú, raz tam rozmixuj mrkvu, inokedy brokolicu, cuketu atď.je to farebnejšie a aj chuť sa tým trošku mení 🙂 zakysanku alebo acidko moja nikdy nepila, zatiaľ to nechce (ja mám strašne vyberavé dieťa 😝 😀 ) tak neporadím, že ako to piť, ale asi by som to dala normálne do fľaše z čo najväčším prietokom aby to šlo ľahko. Moja má už 2 roky, ale tuším v tom veku 9. mesiacov som zaviedla ten jogurt, tak vtedy sme mali taký režim, že ráno mlieko, dopoludnia mix. ovocie + piškóty, alebo presnidávka a piškóty, obed ako píšeš, mäsko, zeleninka, príloha, potom olovrant jogurt s piškótami (ja si vždy v štipke vody teplej rozpustím tie Sunarka piškóty a tie zmiešam s jogurtom) a večera kaša. Niekedy druhá večera mlieko ešte. Moja malá ale nie je mliečny typ, ona ho vysadila vcelku ľahko a rýchlo, iné deti ešte aj vo veku 2 rokov pijú 3x denne mlieko, moja teraz už len raz. Takže ty dávaj mliečko podľa potreby samozrejme 😉 🙂

saska.t
9. jan 2012

@nattalia do roku by sa nemalo podavat vyrobky tohto typu kedze nie su zakysane a naozaj su velmi tazke na travenie. To, ze ty mas pocit, ze jedia jednotvarnu stravu je normalne , ale tvojim detom to rozhodne nevadi, kedze ziadne ine chute nepoznaju 😀 je to hlavne o nasom dospelackom pohlade kedze pozname vela inych chuti, skus cervenu lupanu sosovicu, po 10 mes. mozes aj trosku zahustovat omacky a mozu od 10 mes. aj chlebik s chudou sunkou a maslom, takze uz to bude zasa trosku pestrejsie 😉

nattalia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciavan
10. jan 2012

ahojte, viete od akého veku môže dieťa med? 😵