Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zuzka222
13. jan 2012

baby kedy davate papat zeleninku ked sa mimco zobudi???/lenze vtedy je moja mala zas hladna/alebo az ked date um a hodku na to mam v tom misuge

janka196
13. jan 2012

ahojte maminky, je tu toho strasne vela popisane uricte ste to uz rozoberali tak snad sa niekomu bude chciet este raz pisat. ako drobcovi sprijemnim ovocie . skusala som varene jablko, surove nastruhane,, zmiesane s bananom prosto napina ho z toho a po takych troch lyzickach sa mi pogrcia :( zeleninku zatial papa mrkvu, zemiak, petrzlen, kalerab a brokolicu. tomu obmienam s kuracim maskom

saska.t
13. jan 2012

@janka196 krpec jednoducho este nedospel tak na mesiac ovocie vynechaj a potom skus znova, podstatne je ze mu chuti zeleninka a mäsko, v tomto veku 1 prikrm staci, tak ho netrap a nechaj jednoducho dozriet 😉

janka196
13. jan 2012

@saska.t dakujem za nazor. ja si to tiez myslim akurat pediatricka je ineho nazoru, ale moje dieta takze rozhodnutie je namne 🙂 inak som skusila aj kupovanu vyzivku a s rovnakym efektom

saska.t
13. jan 2012

@janka196 pediater nie je odbornik na detsku vyzivu a ma len naucene fraze z letakov, takze ako si sama podotkla je to tvoje dieta a tvoja zodpovednost a Dr. ak je dobry moze byt len radca, takze hlavu hore, raz sa urcite chyti aj na ovocie 😉

mj30
13. jan 2012

@saska.t Ahoj mala by som otazku lebo vidim ze sa vyznas 🙂 chcem sa opytat je lepsie davat detom hovadzie maso alebo mladu divinu? Pozerala som to na nete a vsade vravia inak mala ma za chvilu 6 mesiacov a uz papa aj maso v prikrmoch len asi nie je dobre davat len kuracinu. Poradis mi prosim ta? 🙂

saska.t
13. jan 2012

@mj30 aj hovädzie aj divina obsahuje velmi vela zeleza, co je vyborne, kedze oboje su cervene mäso a v tomto veku dieta potrebuje naozaj vela zeleza, kazdopadne ak mas moznost mat divinu treba davat velky pozor z akeho zdroja to je, kedze kazde cerv. mäso moze obsahovat svalovca, takze rozhodne len z doveryhodnych zdrojov, ale ani s cerv. mäsom to netreba prehanat, takze urcite striedat vsetky druhy mäska, nech je strava rozmanita. (bravcove mäso najskor okolo 8 mes.) 😉

bbtina
13. jan 2012

@janka196 skús zmiešať jablčko so sladkými zemiakmi alebo tekvicou 🙂

bbtina
13. jan 2012

@zuzka222 ja som to najskor dávala tak, že som dala vypiť nejakú dávku mliečka potom zeleninku a potom som ešte nechala dopiť mliečko

bbtina
13. jan 2012

dievčatá a koľko mliečka Vám vypili detičky ešte po príkrm?

mj30
13. jan 2012

@saska.t Dakujem ti velmi pekne za radu 🙂

zuzka222
13. jan 2012

@bbtina 100ml

zuzka222
13. jan 2012

@bbtina a zaberalo?

bbtina
13. jan 2012

celkom hej, lebo tiež mi vždy nerváčili pred papaním od hladu, tak nebolo možné im dať hneď zeleninku
@zuzka222

kvietik
14. jan 2012

ahoj,napisete mi nejake recepti pre 7.mesacne babo?

emka34
14. jan 2012

Ahojte, prosím o radu. Včera sme 1x papali biely jogurt a celkom chutil, ale teraz som trochu neistá, či ho mám malej ponúkať 4 dni po sebe ako pri zavádzaní novej zeleniny. Ďakujem

emka34
14. jan 2012

@kvietik ahoj, záleží od toho, čo uz papate. My sme včera začali s jogurtom , tak mala mala "hovädzie na divoko" ( recept som našla tu na MK-ďakujem danej mamičke 🙂 ) a veľmi chutilo. Uvarila som mrkvicku, pastrnak, cuketu ( po nej sa nám lepšie plní plienka) cestoviny a hov.mäso ( uz uvarene z mraznicky). Po mixnuti a miernom ochladnuti som primiesala biely jogurt. Bola to mnamka 😉.

zuzka222
14. jan 2012

@emka34 ahoj aky jogurt???aj ja uz mozem mala ma7m

janecka84
14. jan 2012

@halienka dakujem za odpoved ale este chcem vediet ze aku vodu mam do tej mrkvicy dat ci tu co sa varila mrkva ci dajaku inu.A ake polievki mam davat a ako ich mam pripravit .Dakukem

halienka
14. jan 2012

@janecka84 áno, ja myslím, že kľudne môžeš aj tú čo sa v nej tá mrkvička varila, je to proste už prevarená voda, takže tam by nemal byť problém. Ja som inak mávala stále v termoske teplú prevarenú vodu, tak keď náhodou súrne bolo treba dačo, tak som aj tou rozriedila. Polievky som ja moc nerobila, ale ono je to v podstate to isté ako keď robíš len varenú zeleninku s mäskom, proste ak už prejdeš tou prvou fázou skúšania rôznych druhov zelenín pomixovaných, tak môžeš tak ako keď varíš vývar, kur. mäsko s mrkvou, petržlenom uvariť domäkka, postupne môžeš skúsiť pridať aj nejaké bylinky, ale nie koreniny, len bylinky napr. peržlenovú vňaťku a môžeš trošičku pomletého kmínu, a určite nie soľ, tá by sa nemala do roka vôbec. Aj s tými bylinkami len po trošíčke. No a potom to zase aj s tou šťavičkou vymixuj a tak podávaj. To je mäsová polievka, ak by si chcela bezmesovú tak môžeš tiež len takto zeleninku uvariť, napr. karfiól+zemiak+mrkva + bylinky a rozmixovať s vyvarenou vodičkou. Ak kojíš môžeš na rozriedenie použiť aj tvoje mliečko, ale nie do vriacej polievky, až do takej trošku vychladnutej.

halienka
14. jan 2012

@emka34
@zuzka222 jogurtík babky ešte nie, ten by sa mal dávať prvýkrát až tak okolo 9. mesiaca. Ešte počkajte radšej 😉 pužite radšej vaše mliečko alebo umelé mliečko. 😉

emka34
14. jan 2012

@halienka My sme začali s prikrmami, ked sme mali 4,5 mesiaca a riadila som sa tabulkou na kojeni.net a aj lekárka nám ho uz odporucala, ale tak radšej ešte počkáme, ved času mame dost. 😉 Hlavne, že nás z neho nebolelo bruško. Ďakujem za názor, ako dobre, že MK existuje!

halienka
14. jan 2012

@emka34 ja som tiež začínala presne v 4,5 mesiaca 😀 malá bola na UM, tak preto. Vidíš, tak všade píšu inak, ja už si nepamätám kde ale vo viacerých článkoch a tabuľkách som čítala že na jogurt je najvhodnejšie tak okolo 9. mesiaca. Niekto dá trošku skôr, niekto neskôr. Ale moja malá ho tiež zbožňovala, hádam až teraz ako má 2 roky, tak už ho tak nehlce, ale jogurt to bola istota aj keď bola chorá a takmer nejedla 😀 Potom neskôr asi okolo roku som jej začala robiť takú mixáž, že som rozpustila tie Sunarka piškotky 3ks v troške teplej vody, na to som dala polovicu jahodovej alebo malinovej presnidávky a na to polovicu bieleho zvolenského jogurtu, všetko riadne premiešala. No môžem ti povedať, najobľúbenejšie jedlo 😀 Dobrou alternatívou potom je dať tam aj čerstvé ovocie, hlavne v lete, popučiť alebo pomixovať 😉 🙂

saska.t
14. jan 2012

@emka34
@zuzka222 kocky jogurt by nemal byt zavedeny skor ako po skonc. 8 mes. mal by byt biely plnotucny so zivymi kulturami 😉 napr. zvolensky, sabi, coop, holandia...

zuzka222
14. jan 2012

@saska.t dakujem za radu

bambi9
14. jan 2012

Ahojte, odkedy sa moze dat maslo, alebo nejake syry (a ake??) rozmyslam cim este ozivit jedalnicek... papame ovocie na desiatu, obed zelenina,masko, cestovina,ryza,zemiaky, olovrant rozne kase -ciste alebo s ovocim...

emka34
14. jan 2012

@saska.t aj ja ďakujem, ešte počkáme

millka11
15. jan 2012

Kocky poradte: Co davate drobcom na desiatu ci olovrant? Moj syn ma vyse 9m a davam mu zvycajne kasicku alebo biely jogurt s cerstvym ovocim alebo ovocnou vyzivou. Co ine mu dat? Dik za radu.

luciavan
15. jan 2012

@bambi9 kvalitné maslo od 7mes. a tvaroh, tvarohové syry, tvrdé syry a tvarohové krémy od 12 mes. 😅

saska.t
15. jan 2012

@bambi9 maslo klasicke plnotucne od 10 mes. ked ho davas na chlebik ako aj tvrdy syr, chuda morc. al.kur. sunka, lucina, zerve.... natierkove syry az po roku, kedze obsahuju vela tavnych soli a skoro ziadny vapnik 😉

Vseobecne dodavam jednu radu- to ze sa vam zda jedalnicek vasich deti jednotvarny, neznamena, ze je nedostatocny, jedlo pre deti do 1 roku je len na ochutnavanie a spoznavanie a nie na plnohodnotny jedalnicek,vase deti nepoznaju ine chute a preto ich nepostradaju, tak ako my mamicky, ktore sme uz ochutnali skoro vsetko, takze radsej neexperimentujte, moze to viac uskodit, ako pomoct, nie je sa kam ponahlat, nic deturencom neujde 😉