Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

palesandra
21. feb 2012

@kubinca tak mne do 3. mesiaca priberal po kile a potom sa to znizilo na 300g mesacne a je tomu tak doteraz, mame 8,5kg a 1 rok, lekar vravi ze je to v norme. on je velmi zive dieta a stale sa vrti a ked sa zacal od toho 3.mes. hybat, tak uz vela nenapriberal..takze to moze byt aj tym...kym koji dostatocne , tak nemal by byt problem, mozno to bude naozaj tou pohyblivostou...nam lekar vravel ze odlozit prikrmy lebo vznikaju alergie, takze od 6.mes a ak by bol velmi hladny, tak mozem aj od 5.teho..takze my neskor.

@simkaa ako som pisala, zacala som presne ked mal maly 6.mesiacov. do vody som dala mrkvicku a uvarila ju. prvy tyzden som ju len popucila ale maly mi to nechcel jest, asi boli velke kusky. som zacala studovat net, ...🙂ako stale ked daco chcem vediet. a tak som mu zacala mixovat a papal krasne..po 3 dnoch som dala zemiak, potom petrzlen...to urobi super sladucke..to moj mal rad, a tak kombinacie zelenin..tak za mesiac...po mesiaci som k zeleninke pridala aj masko..tiez rozmixovala...ked sa uvari, mozes kvapnut kusok olivoveho oleja, lebo niektore vitaminy su rozpustne v tukoch, aby sa mu lepsie v tele vstrebali...
ak mas dalsie otazky, napis...musim ist varit obed kym maly spi...pa

ewisam
21. feb 2012

Dievcata potrebujem radu. Dnes som volala Dr. ci mozem pol rocnemu synovi a povedala mi ze uz ak dobre papa zeleninku mozem zacat davat polievocky a ovocie. Nie je mi ale jasne aky rozdiel je medzi zel. kasou a polievkou u drobcov sak vyvarim zeleninku mixnem s materskym mliekom a kasa ( polievka) hotova.

Ked sa zacina s ovocim supne sa namiesto zel kase alebo sa pridava k zel. kasi ako dalsi chod (desiata, olovrant)? dakujem

lucy56
21. feb 2012

@jarkalada ja mam kasu bez cukru,bez glutenov,nemliecnu od 4 mes.z DM drogerie Babylove lebo moj maly bol vecer hladny tak som mu potrebovala nahradit jednu davku MM niecim inym a zatial mu chuti

jarkalada
21. feb 2012

@lucy56 děkuju, to jsem potřebovala vědět. Náš malý právě že poslední dobou nechce moc jíst a vůbec nepřibírá, tak jsem chtěla zkušit kašičku, ale nepřislazovanou. Děkuju za tip 🙂

kacenocka
21. feb 2012

ahojte, potrebovala by som poradiť...náš deň vyzerá asi takto: ráno o pol siedmej sa pekne nakojíme, potom o pol desiatej ešte trochu papká moje mliečko, na obed mäsovo zeleninový príkrm, potom si ešte pricucne mliečka, na olovrant ovocie a po ňom sa už skoro vôbec nechce kojiť, až večer pred spaním- to sa nacicá pekne a spinká celú noc. nepapá príliš málo mliečka? nemala by som olovrant nahradiť mliečnou kašou a ovocie presunúť na desiatu? mliečka mám dosť, ale asi nie toľko aby som odsala a urobila kašu z materského...

halienka
21. feb 2012

@kacenocka ak je spokojná a priberá, tak by to nemal byť problém, zrejme jej to stačí. A v noci ti mliečko nepýta? Keby bola hladná, tak pýta aj v noci určite, niektoré deti sa práve aj v noci až moc napijú mliečka a potom cez deň menej papajú, je to rôzne. Ale ak je malá spokojná, tak nie je čo riešiť 🙂

palesandra
21. feb 2012

@kacenocka ako pise halienka, je to rozne. moj maly tiez cez den nepije ktovie kolko (je este kojeny) ale v noci sa budi kazde 3-4hodiny. a zato cez den papa aj 4x denne a tiez asi 4x denne je este kojeny...a zato tiez nepriberame neviem ako velmi ;) a ked chcem aby pil nejaku vodu, cajik, tak nechce velmi.

palesandra
21. feb 2012

@ewisam mozno ta len nepochodpila, lebo polievka je tiez zeleninova a masova..tak snad myslela masovu. ale skor by som sa neponahlala, ale to je vec kazdeho. ovocie sa odporuca zavadzat az po tom ako si zvykne na zeleninu kvoli tomu ze moze mu zachutit sladka chut ovocia a nebude chciet papat zeleninku, ale to je individualne.

ovocie je myslene ako dalsi chod, napirklad desiata alebo olovrant, ...ako ti to vychadza...aspon ja som si to prisposobila kojeniu a spaniu ;)

kacenocka
21. feb 2012

@halienka
@palesandra dcérka je spokojná, usmievavá, prospieva...no v noci sa väčšinou nekojí vôbec- čiže dokopy za 24 hodín sú to len dve poriadne nakojenia a tri "pricucnutia", tak preto sa bojím, či má dosť mliečka pre správny vývin. čajíku vypije cca 100 ml za deň.

palesandra
21. feb 2012

@kacenocka chapem, niekedy je tazke , lebo clovek sam nevie a obava sa..na lekarov niet spolah a nema kto poradit...ja tiez nie som odbornik, ale skor by som hladala na nete co o tom pisu...alebo skus zavolat nejakej laktacnej poradkyni, co na to povie..alebo na strankach dojcenie.eu a pod. ale sa mi zda tiez ze dost malo papa. akurat ak ma ona chut, tak ju casto prikladaj, hoci len bude cucat, aby si zvykla, lebo ked bude vacsia, tak moze vymyslat..a si zvykne ze malo pije.
moj tiez od toho pol roka zacal mat take vzdory, vsetko ho zaujimalo len nie cica, dala som si ho do narucia a on uz hned vstaval, takze to celkom chapem, som tiez bola dost z toho nervozna, ..ale je to skor kazdy mesiac ine, tak ako sa aj on vyvija...ale som bola spojojna ze aspon v noci papal, cize tiez cez den som mala problem mu aj 2x dat ale ked siel spa a v noci, to chcel aj kazde 2hodiny. teraz kojime tak cca 9x za 24hod a okrem toho papame cca 4x denne.

halienka
21. feb 2012

@kacenocka ja viem, ja som tiež furt kontrolovala množstvo, my sme boli na UM a bola som v strese, keď som čítala na škatuli Nutrilonu, koľko by malo dieťa v jej veku akože vypiť za deň mlieka a moja pila z toho tak 2/3 a pritom bola tučná že až hrúza, no ja som sa aj tak stresovala 😀 Prestala som, až keď pediatrička na moje obavy iba mávla rukou, že veď sa pozrite, je spokojná, čulá, zdravá a váhu má na hornej hranici, čo by ste ešte chceli? 😅 😀 No a moja malá je doteraz v podstate nemliekový typ, akonáhle sme začali s príkrmami tak prudko znižovala množstvo mlieka, ešte sme chvíľu frčali na kaši a po 8. mesiaci som celá šťastná zaradila jogurt, nech má ešte niečo mliečne, ten jej našťastie vydržal doteraz (má 2 roky), no kašu mi tiež okolo roka už odmietla. A vlastne od toho roka pije mlieko len ráno a inak nič. Možno aj tvoja malá bude nemliečny typ a viac jej budú šmakovať príkrmy. Koľko spapá toho mäsozeleninového obedu a koľko ovocia?

kacenocka
22. feb 2012

@halienka naša malá už od narodenia papala mliečko len z "povinnosti". ja som musela strážiť, aby sa kojila toľkokrát ako sa aspoň minimálne má... A odkedy som zaviedla príkrmy, tak by len tuhú stravu jedla. Na obed spapá cca 160 gramov mäska so zeleninkou (ale by zjedla aj viac, no potom grcá) a na olovrant tiez zhruba tolko ovocia (zahusťujem ho troškou nemliečnej ryžovej alebo ovsenej kaše zarobenej vo vode)

ewisam
22. feb 2012

@palesandra dakujem. Zeleninku uz papa mesiac tak si vravim ze skusim jablcko
a este sa opytam ake druhy ovocia si zvykla davat, nasla som teda len marhule, hrusky, jablcko, ale dostupne je v zime asi len jabko, pokial nechcem hrusky plne vselicoho z obchodneho retazca ☹

halienka
22. feb 2012

@kacenocka no vidím, že tie naše baby sú podobné riadne v tomto 😀 moja jedla príkrmy prsne tak ako píšeš, tiež by jedla donekonečna, len potom grckala, tak som si to odsledovala a dávala som jej 150-170g a koniec 😀

palesandra
22. feb 2012

@ewisam my sme zacali jablko, banan, hruska...samostatne alebo ich kombinacie...ak mas dostupne doma, tak super,...ale nie kazdy ma..a zase zeby stale jablko jedli...niekto vravi ze hruska nafukuje, u mojho som to nepostrehla...a potom som aj slivky davala, hoci niekde sa pise ze treba neskor, ale to je dobre na stolicu..
taktiez hrozno osupane, zbavene kostok som nastruhala , taktiez broskyne, ja som marhule velm nedavala, lebo sa mi vyhadzal od nich..respektive ked ja som jedla, tak cez mlieko sa dostalo a mal vyrazky..
a teraz len kupujeme ovocie, tak davam vselico uz, aj citrusy.

li_la
23. feb 2012

Ahojte,

v ako stave dávate papať jablko cca ročným deťom?

Pred tým som mu dávala jabĺčkovú výživu, príp. podusené pomixované, neskôr posekané. No už mu ho nechcem ani dusiť ani mixovať či sekať. Keď ho ale postrúham na jemno alebo na hrubšie, tak ho síce papá, ale len vycucá šťavu a potom si drží suchý "žvachel" v ústach a nechce prehltnúť. Vyskúšala som to aj ja a ozaj sa ťažko prehĺta. 🙂
Ako to riešite vy?

halienka
23. feb 2012

@li_la ja som malej takou tou škrabkou na zemiaky robila také pláty, proste ako keď šúpeš zemiaky. Tak jej to veľmi chutilo a popapala to. No neviem či sa tvojmu malému bude pozdávať táto forma, je to v podstate podobné ako nastrúhané, ale na omnoho väčšie plátky. Možno si s tým malý ešte nevie nejako poradiť, tak možno ešte určitú dobu budeš musieť mixovať...

li_la
23. feb 2012

@halienka Dík za odpoveď. No zo všetkým si poradí, ja som už aj zabudla, ako vyzerá ponorný mixér. Uvidíme, vyskúšame. 🙂 Možno som len nejaký zvláštny druh jabĺk kúpila...

halienka
23. feb 2012

@li_la No deti si vedia povymýšľať kadejaké záludnosti, čo sa jedla týka, moja má 2 roky a doteraz ma fascinuje ako jedáva všelijako svojským spôsobom niektoré jedlá, no priznám sa, že niekedy ma to do dobrej vývrtky dostáva 😀 No ale čo narobím, som rada že sa naje, bo tak ako kedysi pekne jedla, tak to sú už časy minulé, som rada, že vôbec dačo zje. Napríklad chlebík s maslom dokopy? Nehrozí...Najskôr zje samotné maslo, najradšej ho má prstom si s tanierika zmäknuté zlizovať, no a potom suchý chleba do ruky a ten si odtŕha a tak ho zje. A nedá si povedať, že keby to papala spolu, tak jej to aj tým krkom dole lepšie kĺže 😀 😀 😀

li_la
23. feb 2012

@halienka Môj zatiaľ vždy všetko zjedol, akurát včera zaspal pri obede, lebo sme posúvali spánok. 😀 No veď uvidíme, čo nás ešte čaká 🙂

ewisam
23. feb 2012

@palesandra dakujem. Doma mame, ale zavarene, co ma asi dost cukru takze nabuduce treba naplanovat babo tak aby bolo cerstve ovocie 😀 TAK dnes zaciname jabkom. A som rada, ze si sa ozvala, tiez kadeco citam, ze baklazan by sa nemal o portal dalej, ze ho maju deti najradsej tak tazko vybrat

palesandra
24. feb 2012

@ewisam nemas zac, mne tiez nikto neradil, vsetko som vycitala z netu ;))) a tiez som skor dala na vlastnu intuiciu, niekto vravi ze petrzlen zaradit neskor, niekde uplne na zaciatku...ale to je asi tak ako s hruskami a slivkami... ja som hned na zaciatku davala cuketu a tie podobne tekvice, pretoze sme mali akurat leto a skoda nevyuzit a malemu chutia take privarky..taktiez hned som davala aj spenat a pod.

ja som zavarane velmi nedavala a ani teraz nedavam...po prve maju bud vela cukru alebo vela sladidla. davam mu vsak susene ovocie, slivky/marhule/hrozienka ale tiez len kusok lebo toho cukru tam je neurekom a maly tiez nema velmi rad sladke, takze vela ani nepoje...no my sme zacali scitrusmi..a pomaranc ma velmi rad, tak mu davam kazdy druhyden

palesandra
24. feb 2012

@li_la my mame tiez rok, od kedy ho zacali trapit zuby a zacal kusat , tak vsetko chcel len kusat, takze jablka, hrusky a podobne, ak mam cas, tak hryzieme...to ho bavi, ale jeme ho aj pol hodinu...samozrejme popri hrani..(ked ma obdobie velmi nervozne zo zubkov, tak niekedy nechce nic jest, ale kusat ano)..//// alebo mu ich struham na takom plastovom struhadle pre deti..neviem ako sa presne vola ale take co nam struhali este nase mamy, to vyjde vela stavy a je to take kypre nie ako na kovovom struhadle (inak aj dotykom s kovom sa stracaju vitaminy a na mixery mi vobec neslo vymixovat tvrede jablko narezane na kocky)...a takto postruhane mu dam lyzickami alebo dam do toho lyzicku jogurtu pre zmenu, alebo piskotu alebo do kase...a pod. alebo mix ovocia

li_la
24. feb 2012

@palesandra Dík za odpoveď. Síce ešte veľa zubov nemáme (4), ale že mu idú nám vôbec nedáva pociťovať a pri jedle už vôbec nie... Zje všetko, okrem tohto no. 🙂 To plastové strúhadlo mám aj ja, dostala som od mamy, neskúšala som ho, budem ho musieť teda riadne vyčistiť. Ale asi bola chyba aj v jablkách, lebo boli také... príliš vláknité... So sypkejším by to asi išlo lepšie...

ewisam
24. feb 2012

@palesandra No my sa druhy den krmime jablckom, ale nejde mu to velmi dole krkom...riedim aj materskym mliekom a nie je velmi nadseny z novej chute...radsej ma tusim brokolicu 🙂

wewerka000
28. feb 2012

ahojte.poradte ako robite ryzu pre babo,mam 6mes babo a neviem ako robit.pre nas vyprazam na oleji a zalejem.ale pre malu?

cicimon
28. feb 2012

@wewerka000 normalne uvar trochu ryze v hrnci vo vode a ked bude makka sced, tot vsjo

sue0071
28. feb 2012

ahojte, chcem sa opýtať kedy ste začali pridávať svojim detičkám iné jedlo....lebo ako vidím príkrmy sú už od 4. mesiaca....ale ja radšej niečo uvarené vo svojej kuchyni....mám už druhé dieťatko a kojila som len mesiac....tak či už môžem od toho 4.ukončeného mesiaca niečo pridávať....prvé dieťatko som kojila dlhšie....tak sa chcem spýtať či ste skúsili papať v 4. mesiaci....ďakujem... 🙂

saska.t
28. feb 2012

@sue0071 ak mala prospieva kludne cakaj, mliecko je dostacujuce aj ked je nekojena, nic to na veci nemeni.... vsetky info najdes na www.kojeni.net 😉

sue0071
28. feb 2012

ďakujem a prečítam si to..... 😉