Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

ewisam
28. feb 2012

Dievcence, co robite s nadbytocnym materskym mliekom. Viem, ze existuju kase riedene MM ale su asi viac sladke ako by mali byt...Zatial ho pridavam do robenych zeleninovych kasiciek, ale zostava mi este, poradite?

cicimon
28. feb 2012

@ewisam mojej jedla s MM nechutili, mrazene divne pachlo a "cerstveho" som tolko nemala... a ked bolo nejake mrazene dala som do kupela

matonka26
29. feb 2012

ahojte, mam taku otazocku...mala sa narodila 1.10. je vylucne kojena ( ak nepocitam neuspesne pokusy s cajikmi a vodou ), kedy mozem zacat davat prikrmy?na poradnu ideme az 21.3. a neviem ci to uz nebude neskoro, no fakt som trochu mimo,ze co a ako...lebo vsade pisu ze kojit 6 mesiacov...

cicimon
29. feb 2012

@matonka26 no ak to dobre pocitam tak zat prikrmy by si mala 1.4., takze mate cas

matonka26
29. feb 2012

@cicimon dakujem 🙂

gallina
1. mar 2012

ahojte, chcela by som sa opýtať, čo mám dávať papať po zeleninke. Začali sme mrkvička, zemiak, brokolica, cuketa, vaječný žltok, proste zeleninka, chcela by som jej dať jablčko a banán a potom neviem ako ďalej... ☹
Kedy už mäsko, jogurt atď....
Dávali ste niektorá detičkám piškóty pre celiakov alebo ste dávali rovno detské piškóty? Moje bábo má 27. týždňov. Ďakujem....

anniicka
2. mar 2012

Ahojte,mam 5mesacneho synceka a mam tiez otazocku,prikrmujeme len par dni.prve bola mrkva 4 dni,zemiak 4dni ale obidvoje ho strasne zapekalo.Dneska sme skusili petrzlen,tak som zvedava.Len neviem co dalej,a ci mam este dat aj tu mrkvu aj ten zemiak neskor..A có potom ked vyskusame zeleninku a mesko? tak mozem prejst na ovocie?ako napriklad vyzivy?alebo nieco podomacky robene?jogurty to az od prveho roka?budem rada ak poradite 🙂 lebo mam z toho chaoos 😒

cicimon
2. mar 2012

@anniicka kuk www.kojeni.net tam mas tabulky s postupom zavadzania prikrmov.... dalsiu zeleninu skus cuketu, tekvicu, pastrnak.... 3t po zelenine maso a dalsi tyzden pridat ovocie - jablko, banan, hruska... jogurt po 8mes - biely, smotanovy... vyzivy mozes, ale treba pozrete zlozenie, aby tma neboli jahody a ine nevhodne

cicimon
2. mar 2012

@gallina podobne ako pre @anniicka
piskoty pre take male deti nie su potrebne, pre zavedenie lepku je lepsie dat bezvajecne cestoviny, ovsene vlocky

anniicka
2. mar 2012

@cicimon je to fajn stranka.idem viacej studovat o tom.si zlata diky.. 🙂 ked este nieco nebudem vediet tak sa opytam,lebo fakt som z tohto prikrmovania antitalent 😉

kucminka
2. mar 2012

@cicimon dobrá stránka o príkrmoch,díky,som si overila nejaké veci,tak možme veselo papkať 🙂

oksu
5. mar 2012

Prosíííím aký je najvhodnejší biely jogurt pre 18mesacné dieťaťko?! ďakujem
Do 13 mesiacov bol kojený, no už od 12rád papá biely jogurt do ktorého mu dávam rôzne čerstvé ovocie a véééľmi mi to chutí. Ovšem nieje zlé, že raňajkuje keď sa zobudí mliečko a tak na druhé raňajky jogurt?! Dnes zjedol dokonca 2 - Pilos 3% z Lidl, no asi nieje najvhodnejší, či?!

cabby88
5. mar 2012

Ahojte,aj aj mám otázočku...Malá má za týždeň 5 mesiacov,kojím ju,no mliečka je málo,preto občas musím dať UM (asi 3xdo týždňa,vždy večer,buď fľašou,alebo cievkou)...posledné dni sa mi zdá,že je stále hladná,veľa plače,keď sa prisaje na prsník s plačom sa odtŕha,takže asi netečie... ☹ V noci sa budí aj 8x...Preto som včera večer skúsila miesto UM,dať kašu-nutrilon mliečnu,ryžovú...Spapala 120ml,chutila jej,pekne mi zaspala,a prvý spánok v noci mala skoro 5hodín,čo sa asi ešte nestalo..potom sa budila klasicky po dvoch hodinách...Teraz moja otázka-mám pokračovať v UM,kaši,alebo postupne už zavádzať príkrm?Malá mi priberá len na hranici normy,aj doktorka povedala že by mohla pribrať aj viac,ale inak to neriešila...Tak teraz neviem,či začať prikrmovať o mesiac skôr,dávať kašu,alebo potiahnuť to naše zúfalé dojčenie až do polroka? 😒 samozrejme aj po zavedení príkrmov chcem naďalej dojčiť...

luckaprima
5. mar 2012

@cabby88 dobre som to pochopila ze este nepapkala mrkvicku, jablcko, masko ani piskotku? Iba mliecko a teraz tu kasicku? 🙂 Nasa Dr. a celé moje okolie funguje na prikrmoch uz od tri a pol mesiaca, aj dojcene, dokonca nasa doki to odporuca "po novom" my mame tiez o tyzden 5 mes. sme na UM od jedneho mesiaca a papkame uz mrkvu, kuraci vyvarik ked sme boli chori, zemiacik, cuketu, petrzlen, bataty, baklazan, brokolicu, masko, ovsene vlocky, ryzu, jablcko, banan, hrusku a detske piskotky.. aha a aby som nezabudla aj pribinacik, ten je favorit! To vsetko samozrejme islo postupne, zacali sme ked mala 3 mes. aj 1 tyzden pomalicky, do mliecka, cez cumlik, teraz uz aj lyzickujeme. Malicka je spokojna, pekne rastie a zacala krasne pravidelne kakat. A aby som neabudla, kazdy den papka aj probiotika. Zhruba takto je to popisane aj v novej "inac suprovej" knihe od Dr. bukovskeho "navod na prezitie pre bejby" odporucam kupit, je tam super uzitocnych veci a fajn recepty pre taketo drobce. Samozrejme, dojcenie popri tom vsetkom je naj naj.. ale s prikrmami uz necakaj. zacni pekne s mrkvickou... Paaa 🙂

luckaprima
5. mar 2012

@oksu najlepsie su zive: selciansky, banovecky a zvolensky a este hollandia, v ziadnom pripade vraj nie activia 🙂 neviem preco, tak mi bolo povedane

luckaprima
5. mar 2012

@gallina my uz papame piskotky tie detske nestle susienky, malicka ma o tyzden 5 mesiacov, mimochodom podla najnovsich vyskumov (dr _Bukovsky a ten si da na zdravi zalezat) treba zaviest lepok v piatom, najneskor vsak siestom mesiaci, postupne od najmenej lepkovych obilnin, ak bude niekto chciet mozem pridat zoznam 🙂

cabby88
5. mar 2012

@luckaprima Ahoj,áno,dobre si pochopila,ešte nemala mrkvičku,ani nič iné,dokonca ani vodičku či čajík... 🙂 Tú knižku mám aj ja,no ešte som si ju nestihla prečítať 🙂 asi počkám ešte ten týždeň do 5 mesiacov,a pôjdeme na tú mrkvičku 🙂 diky paa

careamell
5. mar 2012

@luckaprima Mám tu knihu, ale teda nikde som sa v nej nedočítala, že začať s príkrmami od 3. mesiacov. Čítam veľa článkov, ako na nete, tak aj v knihách, časopisoch, ale tie príkrmy od 3. mesiacov nejak neviem nájsť.
Jaj a ten Pribináčik, to je fór nie? Mliečne výrobky až od 8. mesiaca a to smotanové jogurty.
Mám pocit, že niektoré deti idú s rožkom v ruke už z pôrodnice 🙂
S tým lepkom máš pravdu, tak je to v knihe uvedené, ale zaviesť ho sušienkami asi nie je ideálne.

luckaprima
5. mar 2012

v knihe som mala na mysli ten lepok, ze su prec casy ked sa zavadzal v 8 mesiaci a prve mrkvicky atd. uz pocas 4 mesiaca mi odporucila nasa ped. ale to este nebolo naozajstne papanie, len zoznamovanie sa s chutami tie prve tyzdne. Lepok sme zacali s ovsenymi vlockami a teraz sme pridali piskotky do ovocia..a pribinacik? 😉 nema s nim ziadny problem.. takze nie, nie je to for 🙂 nasi rodicia aj ich rodicia zili na com ked boli babatka a neexistovalo UM? na kravskom mliecku a neovplyvnilo to ich laktozovu intoleranciu, kto ju ma tak ma kto nie, nie

careamell
5. mar 2012

@luckaprima Tak na Pribináčikoch asi nevyrastali 🙂 A kravské mlieko bolo kedysi asi o niečom inom, ako dnes. Mne stačí si prečítať zloženie Pribináka. Ja nie som veľký nadšenec mlieka, je to len biela voda a ,,vitamíny" ktoré tam po celom procese spracovania možno ostali sa dajú nahradiť aj inak. 🙂

luckaprima
5. mar 2012

no vsak kazdy sme zodpovedni za svoje deticky sami, my sme tu mozno trochu odvaznejsi klub mamiciek co sa tyka papania. Vela mamiciek sa nad tym cuduje, v poho.. Zatial su nase deticky vsetky ok, pekne papaju, kakaju a rastu.

careamell
5. mar 2012

@luckaprima Má sa aj nad čím čudovať...Neviem, či zrovna pri tak dôležitom životnom kroku ako je zaraďovanie príkrmov ide hlavne o odvahu. V prvom rade je dôležité si túto tému preštudovať, a nie postupovať ako naše mamy pred X rokmi, alebo podľa toho, ako si ja myslím. Čo som nejaký odborník? Dieťaťu sa môže veľmi ublížiť, nemusí sa to prejaviť teraz, ale môže v dospelosti.
Písala si, že sa ti páči Bukovského kniha, tak neviem, prečo podľa nej nepostupuješ. Je v nej totiž presne napísané, kedy začať s príkrmami 😉

luckaprima
6. mar 2012

@careamell asi si si len jednym ockom precitala moje prispevky, pretoze Ti uniklo, ze okrem tej knihy vsetko konzultujem aj nasou pediatrickou, ktora sa vyjadrila rovnako ako dalsia ped. mojej kamosky, ze pocas 4 mesiaca treba uz potravinky po jednom skusat a sledovat ako dietatko reaguje, ak dobre, pridat dalsiu.. takze nie celkom ako nase stare matere 🙂 P.S. Deticky ktore su max. ofukovane a chranene pred "vsetkym" potom zvyknu mat v zivote aj problem so "vsetkym" no tie ktore sa napr. skor zoznamia s lepkom sa s nim aj skor skamaratia, tovnako to plati nie len v strave ale aj prehnanej sterilite a potom ho polozi kazdy bacil, o prekurovani miestnosti a potom su vecne chore.. atd. ja uz mam jednu veliku babu ktoru som piplala presne takto isto a vzdy bola zdravucka a krasne rastla, teraz je uz velka slecna na pohladanie 🙂

saska.t
6. mar 2012

@luckaprima ma to len jednu chybu, pediater nie je odbornik na detsku vyzivu ktora je velmi specificka pre deti do 2 rokov, hlavne na tuky, pediater si to precita tak ako ty, len v knihe a na internete, takze verit vsetko Dr. je uplne nezmysel....
@cabby88 rozhodne je lepsie zacat s prikrmami, ako s UM rozhodne dodaju viac vit. a mineralov ako umele kase 😉
@luckaprima activia nie lebo obsahuje vela draslika a to tak malemu dietatu skodi, biely jogurt by mal byt smotanovy, plnotucny a so zivymi kulturami, aby splnal vsetky naroky deticiek 😉
Joj a prosim vsetky mamicky aby sa vyhybali dezertom typu pribinak aspon do 1. roku, kedze je to sama umelina, cukor a tvaroh....

katkaaalex
6. mar 2012

... v jednoduchosti je krasa... mam 11 mesacnu dcerku a od 6 mes. prikrmujem, najskor zeleninka - zemiak, mrkva, cuketa, cvikla - mam stastie, ze rodicia maju zahradu a Hanka papala do decembra len zeleninku od nich. Teraz obcas kupim cuketu no snazim sa dat jej len to od nasich a kombinovat s celozrnnou ryzou, pohankou, krupkami, psenom, celozr. cestovinkou, vlockami... Kase typu nutrilon a pod. doma ani nemame, kupujem kvalitne Nominal, riedim ich vodou a kombinujem jablckom, obcas bananom. Dostala uz aj piskotku no daju sa kupit aj celozrnne a vcera kusok bebe keksika aby vydrzala v kociku no snazim sa byt dosledna. Masko len kralicie a zltok 2x za tyzden, tiez vdaka ridicom lebo inak to nekupujeme. Nikto si povie, ze prehanam no ja viem, ze to je to minimum co pre nich mozem spravit 🙂 ...a aby som nezabudla, jogurt doma vurobeny je zdravsi a ovela lacnejsi len skoda, ze moj syn v skolke ochutnal Danone a pod...

luckaprima
6. mar 2012

@saska.t vazne?? 😉 ja hlavne pozorujem svoje dietatko to je pre mna podstatne, aby pekne kakalo, rastlo, spinkalo a bolo spokojne

anelisa
6. mar 2012

@saska.t ahoj 🙂 prikrmujem od ukonceneho 5. mesiaca a mala zacala strajkovat, nikdy sme sa nedostali na viac ako 100 g prikrmu, posledne dni cca 40-50 g na obed. Vyskusala som par druhov zeleniny, ryzovu a psenovu kasu a zatial len na obed. Teraz je to 3-ti den, co som dala pauzu, lebo to nemalo zmysel. O 2-3 dni chcem vyskusat zase. Staci takato kratka pauza na to, aby zabudla, ze jej nechutilo? 😕 Mozem zacat vacsou gramazou (teda za optimistickeho predpokladu, ze bude chciet jest 😅 ) alebo kvoli brusku radsej zase postupovat od mensieho mnozstva a postupne zvysovat?

saska.t
6. mar 2012

@luckaprima to su velmi dolezite veci, to mas pravdu, preto sa mi zda nerozumne aby niektore mamicky riskovali v prvom roku zivota pri zavadzani prikrmov rozne nevhodne druhy potravin, takze tu odvaha ako si ty napislala, nie je na mieste 😉

@anelisa nerob si starosti, takych strajkov do 1 roka este bude 😀 v zasade staci 1 tyzden puzy, ale to naozaj zalezi hlavne na dietati, prve dni po pauze staci opät len par lyziciek, lepsie povedane kym jej bude chutit, akonahle otoci hlavu nechaj ju tak a daj jej mliecko, jednoducho kolko vypyta tolko daj, rozhodne nie nasilu, ak vypyta viac kludne daj kedze uz cez mesiac prikrmujes 😉

careamell
6. mar 2012

@luckaprima K tým lekárom: Každý má iný názor. Čo z toho vyplýva, prečo nie sú jednotní? Pretože každý číta niečo iné, presne ako my. Niektorí sa dokonca riadia svojimi skúsenosťami spred 20 rokov.
Aj ja som za získavanie prirodzenej imunity. MM som malému do 6. mesiacov dala to najdôležitejšie. Kojím inak doteraz. Nezaťažovala som jeho ešte nie celkom vyvinutý tráviaci systém a obličky potravou. Jeho imunitu a celkovo zdravie podporujem zdravou stravou, riadim sa aj Bukovského knižkou. Mnoho receptov varím denne. Takže nemyslím, že by som moje dieťa o niečo ukrátila, keď som mu v 4. mesiaci nedala Pribináčika.

dejka77
6. mar 2012

@luckaprima Tak maso, pribinacika a piskoty by som takemu malemu babu teda nedavala.... Neviem kde sa vsetci ponahlate, ved tym detom predsa nic neujde.