Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kytykenka
19. mar 2012

ahojte ja mam 11 mesacne dvojicky a jeden papa vsetko uz od 6 mesiaca a druhy len mliecko vobec ale vobec nechce prikrmy hned sa povracia

tunzal
19. mar 2012

@simona77 ovko má také výživy broskyňové s tvarohom, a si myslím jablkové s jogurtom a piškotami.

simona77
19. mar 2012

@tunzal je to možné 🙂 ... my sme tiež dávali najskôr kupované, tie ovocné lebo zeleninové mi vôbec nechcel, pretože to neskutočne smrdí, a hlavne ten špenát, no keď sme mu spravili špenátovú polievečky tak sa jej nevedel dojesť, to mu strašne moc chutí 🙂 takže ja som tie zeleninové príkrmi kupovala úplne zbytočne ... dal si lyžičku a viacej nechcel ... ale ovocne spapal 🙂... a teraz mu dávam presnidávky čo spravili babky a prababka 🙂 ...

halienka
19. mar 2012

@tunzal no vidíš, ešte aj tí doktori sa v tom rozchádzajú, mne teda doktorka vravela práve, že tvaroh a smotana až od roku, jogurt smotanový od 8.-9. mesiaca môže vraj byť. No o tých výživách viem, ja som malej skúsila kúpiť tú s tvarohom len raz keď mala asi 10 mesiacov a tak sa s nej dosr... že hrúza 😒 Ja by som to s tým tvarohom moc asi neriskovala veru...radšej tak tie kaše, jogurty, masielko trošku, neskôr okolo 8 - 9 mes. som už po troške aj tvrdý 45% syr skúsila. Tiež mi malá moc mlieka nepila, ale presne ako píše @simona77 , ona sa dobre najedla príkrmu, jedla celkom pekné porcie, tak možno aj preto. Ale doteraz nie je moc mlieková, pár krát mala aj také obdobie, že aj 4 dni mi nevypila ani kvapku, našťastie to až po roku. No je to rôzne u tých detí, niektoré sú proste mliekoholici a žili by len na mlieku aj do roka a iné len čo ochutnajú príkrmy, tak mlieko ide na vedľajšiu koľaj. A my sa môžme unervačiť 😅 😀 Ale tak v konečnom dôsledku prežijú to všetky 😀 No ten tvaroh, fakt neviem, neviem...ten dosť dráždi črevá 🤐

simona77
19. mar 2012

@tunzal inak išla som vyhodiť tie presnidávky čo som tam ešte mala, a mala som tam aj tú od ovka, s tým jogurtom :D som aj zabudla že som ju mala 🙂

saska.t
19. mar 2012

Kocky, tvarohu by som sa urcite do roku vyhla, bielkovina v nom viac ublizi ako pomoze, staci si najst na nete odbornika na detsku vyzivu a kazdy to potvrdi a jogurty a ost. mliecne vyrobky az v 8 mes. mlieko ci kasa je dostacujuce...
@tunzal myslim, ze som ti to uz pisala, vymen Dr. pretoze to co ti radi pre tak male babo je az zarazajuce... ☹

tunzal
19. mar 2012

@saska.t už som skoro zabudla, že len tie doktorky sú dobré, ktoré radia nedať deťom nič, len mlieko a mlieko kolom dokola. ked si taká múdra, tak mi vysvetli prečo sú v predaji výživy od 4. mesiaca obsahujúce tvaroh alebo jogurt???

saska.t
19. mar 2012

@tunzal nikde som nepisala, ze je dobre davat len mlieko,ale pre deti do 5-6 mes. pre jeho zdravy vyvoj je to nevyhnutnost. Citala si studie o stravovani deti? si odbornik na detsku vyzivu? radila si sa s viacerymi odbornikmy? pochybujem inak by si to neschvalovala. Bielkovina v jogurtoch a tvarohoch je agresivna a skodliva pre tak nezrely organizmus a preto ho netreba zatazovat skor ako je to nutne... Preco su vyzivy od 4 mes.s jogurtom a tvarohom? Pretoze je to dobry biznys, su aj vyzivy so zelerom a inymi alergenmi ponukane od 6 mes. a vsetky zodpovedne maminy vedia, ze je to alergen a svojmu dietatu by ich nikdy neponukli, preto vzdy treba citat etikety, aby sa vyhlo komplikaciam. Uz niekolko rokov radim mamickam a vela z nich sa uz spalilo na vyzivkach s jogurtom a jahodami, lebo verili, ze su neskodne a potom riesili vyhadzane deti.... Nerozumiem tvojej tvrdohlavosti, kedze ide o zdravie dietata, ale odteraz ber moje rady pre teba ako neopodstatnene a ja budem tvoje prispevky prehliadat, nemam najmensi zaujem sa s tebou hadat, ked uznas za vhodne daj dietatu aj klobasku, je to tvoja zodpovednost ty predsa tvoje dieta pripravujes na jeho buduci zivot........

weirdo
19. mar 2012

@tunzal - presne ako pise @saska.t , je to neuveritelny biznis, ako aj farmacia ... ved komu kupis a das aj posledne, ked nie svojmu dietatu? A je to lakave, ale ... kam sa tak ludia ponahlaju? Ved deti sa este tychto veci najedia az az 😉

tunzal
20. mar 2012

@saska.t
@weirdo len zabúdate to , že výroba detskej stravy ja najviac kontrolovaná a prísne dodržiavaná! ešte pred rokom napr. nesmelo dávať lepok len po roku, teraz sa to už dáva medzi 4-6 mesiacom, za pár mesiacov to bude tak aj s mliekom, a so všetkým iným, ale viac sa k tejto téme tu nemienim vyjadriť, lebo si myslíte že ste múdre spadli z neba.

weirdo
20. mar 2012

@tunzal - my si nemyslime, ze sme spadli mudre z neba, my to vieme! 😝 😉 . Nazory odbornikov na detsku stravu a jej zavadzanie sa menia, ako aj vsetky nazory na akukolvek stravu a nie je to len v strave. Kazda si robme ako uzname za vhodne, ako citime, ziadne osocovanie tu nikomu nepomoze ... a nerozculuj sa a kludne daj dcerke to, co Ty uznas za vhodne. Len vedz, ze ak by to nahodou bolo nieco, na co este nie je pripravena, dosledky sa mozu dostavit aj o par rokov ... ale ako pisem, kazdy sme tu za seba, ucime sa, robime chyby, ved sme ludia 😉 . Takze sa trosku usmej, je krasny slnecny den, vybehni s detmi von a neries tolko 😉

saska.t
20. mar 2012

@tunzal nie nezabudame a nezabudame ani na to aka velka bola afera s vyzivkami hami, ktore obsahovali nadmerne mnozstvo dusicnanov v zelenine atd. kde bola vtedy kontrola ? Zabudli skontrolovat? Lepok po roku, to som v zivote nevidela, bol zaradovany pred nedavnom po 8. mes. teraz je odporucany medzi 4-6 mes. My sme mudre nespadli z neba, my mame zaujem dozvediet sa viac, aby sme svojim detom neublizili a nasmerovali stravovanie v ich zivote spravnym smerom a prosim neosocuj nas, pretoze to je vizitka inteligencie, niekto si necha rad poradit a niekto osocuje., esteze existuju maminy, ktore maju zaujem ucit sa a nechat si poradit a neucit sa len na vlastnych chybach tak ako ty. Tymto moju debatu s tebou ukoncujem ..... 😉

simi251
20. mar 2012

@simona77
@tunzal Citala som ze Vam deticky uz nechcu pit UM? Asi blba otazka ae skusali ste im to UM pridavat do cerealnej kase alebo do detskej vyzivy? Ja som to tak robievala pri prvom synovi. ale az ked som ho prestala kojit.

simona77
20. mar 2012

@simi251 nie nie nepridávam mu to ani do káš a ani do detskej výživy, dnes sme boli u dr. povedala aby sme teda začali papať viac jogurtíkov (síce doteraz sme mu dosť dávali) ale dáme ešte viacej ... UM pijeme už veľmi málo, ale my už papkáme dosť veľa domácej stravy ...

simi251
20. mar 2012

@simona77 Ja teda neviem ale dietatko by malo dostat denne pol litra mliecka. Myslis ze v tych jogurtoch a ostatnej strave ma ten ekvivalent?

ciernavila
20. mar 2012

to by som aj ja rada vedela, este kojim par krat denne aj v noci raz ale uz tam toho mlieka moc nemam.... UM nechce, zje mi len max 200 ml jogurtu a 180 kase vecer zo Sunaru...ale dnes len 100ml jogurtu doobeda a kasu dakych 150...ked si cucne moje mlieko pocas dna neviem kolko vypije, teraz uz ako je na prikrmoch stale moc uz nechce pit. Obavam sa ci mu to staci.

simona77
20. mar 2012

@simi251 ja viem že to UM potrebuje, no keď ho do neho nemôžem dostať, keĎ si potiahne 30či 50ml a nechce viacej, za deň sa mi nikedy podarí do neho dostať ledva 200ml boli už aj dni keď nie, tak dr. povedala jogurty a mliečne výrobky, no a povedala že môžem aj prevarené mliečko ak mu nič nerobí, no hlavne aby nejaké mal ...

saska.t
21. mar 2012

@ciernavila neviem ake stare mas dieta, ale je to dostacujuce ak si popritom cucne aj MM 😉

susita
21. mar 2012

Ahojte maminy, mam dost vela otazok a budem rada, ak sa ma niektora z Vas ujme a skusi mi poradit. Sorry, ak sa budem opakovat a pytat sa na veci, kt. ste tu uz viackrat riesili niekde na predch. strankach, ale je tu toho naozaj pozehnane a je nad moje sily vsetko to preluskat....
No, moje kuriatko ma 6 mesiacov a uz mesiac papame zeleninku. Varim ju na pare a potom mixnem s troskou mliecka. Zacali sme mrkvickou, potom pridali zemiacik. Skusala som pridat aj kalerab, ale nacas som ho stiahla, lebo sa mi zdalo, ze sa mi drobec po nom mierne vyhadzal. A tiez petrzlen - ten mu chutil, ale zrejme sa z neho zacal skrabat. Hoci nevidim ziaden vysyp, dost sa skriabe na brusku - niekedy sa ho pytam, ci "gitaruje" 😉 Zvazujem, ci neskocit k lekarke (obvodnej alebo koznej?), lebo hoci uz 4 dni petrzlen nedostava, skrabka sa stale. Neviete ako dlho potrva, kym tato reakcia sama vymizne?
Kedze som zeleninku zavadzala dost pomaly - mrvou som ho dusila asi 10 dni, lebo zo zaciatku nic moc nepapal, no a potom tie reakcie, takze dnes mu davam stale iba mrkvu a zemiak. Teraz vlastne neviem, ako dalej.... Mam cakat kym reakcia uplne vymizne alebo mam pridat dalsi druh zeleniny? A co ste podavali dalej? Brokolicu? Karfiol? ???
Alebo pridat masko? A ako to potom pripravit, ked zel. parim? To mam maso varit zvlast? A mozem to potom este mixovat s mlieckom, alebo radsej s tym vyvarom?
Alebo? Pridat ovocny prikrm? A ten pripravujete ako? Dusit alebo parit? Mlieko alebo voda?
Nechcem sa zbytocne ponahlat, ale nechcem ani, aby mojmu malemu nieco chybalo - nejake vitaminy, zelezo a tak... mrkva a zemiak asi nie su nic moc. Denne papa asi 90 - 120g.
No, stad sa z toho vymotate.... Vopred dakujem za Vase odpovede a dobre mienene rady 🙂

anaxamon
21. mar 2012

@susita ahoj, ja som tu tiez nedavno bola pre radu a napisem ti ako napokon prikrmunejm ja, je to cca mesiac a pol co dcerku prikrmujem

jedla najskor mrkvu, potom som jej dala hrasok, ten jej moc nechutil, potom sm cuketu dala, tu miluje dodnes, potom brokolicu, zemiak, petrzlen, batati a pod. roznu inu zeleninu, zatial nie kalerag a karfiol....je v podstate vsetko a nema z nicoho reakciu ale osobne si myslim, ze tvoj syncek nemusi mat reakciu z toho petrzlenu, moze to byt aj z prasku na pranie, alebo kremu, alebo inej kozmetiky, tiez ak ale nema vysyp moze to byt len sposob ako sa hra alebo ukludnuje....proste si skrabka brusko🙂
co sa tyka maska, tak ja ho varim osobitne v cistej vode, potom ho obere z kosti, varim totiz omentalne zajacie masko, a to naseka nozom na drobne kusky, narobim porcie a tie da zarazit do mrazaka avzdy k obedu jednu porciu vytiahnem....
uz som varila aj polievku kde som dala zltko a detsku krupicu...
ovocny prikrm este nedavam, dava vsak vecer kasu, vacsinou ryzovu a do nej pridava hruskovu alebo jablkovu vyzivu, domacu mam narobenu
snad som aspon trosku pomohla 😵

prettybaby
21. mar 2012

ahojte kocky, tak sa k vam pridavame aj my s mojim mladsim drobcom, vcera mal 6 mesiacikov, zacali sme mrkvickou a dnes jej teda zjedol celkom pozehnane, Je to taky maly papkac. takze rada s vami popisem(pisala som aj do temy s ceskym nazvom - nevsimla som si tuto, ale tam si sama so sebou pisat nebudem .-( .-)))))

ciernavila
21. mar 2012

@saska.t maly ma v aprili rok, ale dnes napriklad si cucal materske mlieko riadne len nad ranom, a teraz pred spanim, cez den minimalne, doobeda mi nechcel ani jogurt, syr mi vypluval, masovo zeleninovu prikrm prvy krat odmietol uplne, ja nechapem preco, ovocie som do neho nedostala dnes uz druhy den.... neviem co sa deje. Skusila som Sunar mliecko s kasou /bananovo susienkove/, vypil tych 200 ml dokopy za cely den len ked som mu to davala po trochach do skleneneho stamprlika z Ikei. Lebo mu bolo vzacne ze piije zo skla. Dnes vlastne okrem toho cely den zjedol len trosku chleba z maslom, par suchych cestovin bez nicoho. Vecer ma sokol ze kasu si nedal ani dve lyzicky a to inak zje normalne.
Asi mu zatrhnem ten chleba a neviem ci to nemoze byt tym ze poobede mu kamoska vonku ponukla dva bebe keksy. Sa bojim ci si nezvykol ze mal cosi sladke a teraz mi nechce jest nic. To ma len posledne dni, vcera a dnes to vyvrcholilo. Ja som mu davala vzdy pravidelne jest v urcitych casoch ale teraz ajo chodime s kamoskami von, kazda ma daku pochutinu pre dieta, nukaju si navzajom - raz dostane keks, raz kukuricnu chrumku atd. Asi to zatrhnem, lebo mozno aj to moze byt pricina ze prestal teraz jest a tiez ma stvu aj omrvinky v kociku co furt musim vytriasat, dovtedy som taketo veci neriesila. Ked je napr. najedeny, nevidim dovod mu davat rozok do ruky "na zabavenie" ked nema svoju hodinu na jedlo. Potom mam pocit ze deti len sem tam cosi pozuju, rozmrvia, nic poriadne nezjedia a vymyslaju. V krabicke von budem nosit max ovocie ci zeleninu.

saska.t
22. mar 2012

@ciernavila nic sa nedeje, ma proste krizu jedenia, to ze par dni neje skoro nic mliecne nic neznamena, v jeho veku uz nie je mlieko take dolezite, neboj, ked bude naozaj hladny opät zacne normalne jest, s tymi kamoskami ti rozumiem, tiez som to neznasala, ale vyhnut sa tomu neda, takze si zvykni 😀 Prajem pevne nervy, ono sa to opät upravi, ked nechce jest nedaj, ked bude hladny aj sam si vypyta, uz je dost velky 😉

ciernavila
22. mar 2012

@saska.t mas pravdu, ked je hladny hovori ham... dnes si rano cucol trocha mlieka o pol siedmej, do desiatej nic, a ked uz bol hrozne umrncany dala som mu jogurt /zjedol max 5 lyziciek/ a dokojila troska. No tak malo nikdy nejedol, ale co uz, dala som ho teraz spat, ked nebude chcet obed, tak ho nebudem nutit.

saska.t
22. mar 2012

@susita to co popisujes zrejme vobec nieje reakcia na jedlo ale bud ako uz pisala @anaxamon prasok, avivaz atd, pretoze pri reakcii na jedlo sa vyslovene vysypava hrudnik alebo oblast krku ci tvare a su to väcsinou mapy malych vyrazok, takze pouvazuj co mate nove co by ho mohlo drazdit 😉 Kedze uz nejaku dobu papate a docela slusne, pridaj ostatne druhy zeleniny, mäsko najprv biele (var zvlast vo vode) a mozes aj ovocie (ak nie ste alergici varit nemusis) a urcite by som uz vynechala mlieko a riedila a mixovala uz vyvarmi, tabulky ako kedy co a aky druh zeleniny a ako postupovat pri prikrmoch najdes na www.kojeni.net 😉

prettybaby
22. mar 2012

babyyyy,aj so mnou niekto popiste 😢 😉 dnes sme sa trosku vyvencili pred domom na ihrisku, obaja my spinkaju konecne naraz po dlhej dobe. Dadik spapal skoro celu misku uvarenej sladunkej mrkvicky. Tak sa tesim, ze mu chuti, lebo starsi Radko je slaby jedak, ten by len kakavko pil 😒 ale tak stale sa utesujem, ze hadam v skolke sa nauci, ak mi ho samozrejme vezmu 😕
taka otazocka, dadik je kojeny, davam mu na obed teda treti den zeleninku - mrkvicku, zajtra pridam zemiacik. Mozem dat aj vecer kasu uz? uz si nepamatam ako som to pri radkovi robila, ale on bol aj kojeny aj na UM

anaxamon
22. mar 2012

@prettybaby ahoj, gratulujem k velkemu papcikovi, moja dcerka je velka jedacka ale len mliecka🙂)) prikrmy dava v polovicnych porciach akurat dnes neviem co sa udialo, musela som chytro z mrazaka vybrat aj dalsiu porciua hriat v mirkoske lebo ona ESTE CHCELA a keby ze viem ze tolko bezne nejedava tak este aj tretiu by si bola dala, neviem co jej tak vytravilo, lebo dve hodky pred tym vycucala oba ciciky🙂))))
co sa kase tyka, ja som ju pridala az cca po 4 tyzdnoch na obednom prikrme, vtedy ked som uz prestala dokrmovat obednu davku mliekom

prettybaby
22. mar 2012

@anaxamon hello pezincanka🙂tak sa nabastila.-)len nech chuti🙂)))aj dadik by papal stale🙂teraz este odfkuje, radik uz vstal, ale len sme sa vycikali a zaspal na mne opat.-)

susita
22. mar 2012

ahoj baby, dakujem za Vase reakcie.... hlavne sa tesim, ze ste poradili ako dalej s papanim, ze uz netreba mixovat s mlieckom a tiez teraz viem, ako sa prejavuje alerg. reakcia zo spapaneho 🙂 Rozmyslam, ze by som skusila kur. masko, aby to bolo trosku sytejsie, lebo po zeleninke malemu rychlejsie vytravi a potom budem pokracovat v pridavani dalsich druhov zel... ale z toho skrabkania som zufala, pretoze prasok som od narodenia nevymenila (pouzivam Lovela Sensitive a Colour), avivaz ziadnu, plienky stale tie iste, krem na ritku taktiez.... neviem, kde by mohla byt chyba. Jedine, co ma napadlo, ze asi pred 5 tyzdnami som po kupani zacala natierat telicko kremikom Panthenol Baby Care so skludnujucim ucinkom, ale skrabka sa ani nie 2 tyzdne, tak neviem... Najhorsie je to pri a po kupani a tiez pri prebalovani, vtedy ma najlepsi pristup a vyskrabe sa docervena, cez tricko to nie je take hrozne.... neviem, nepripada mi to ako sposob ukludnovania, mate niekto skusenost, zeby sa nejake babo takto ukludnovalo?
Vsetky Vas pozdravujem a zelam spokojne zdrave babatka, kt. krasne papaju a prosperuju 🙂

saska.t
22. mar 2012

@susita urcite este chvilu pozoruj to skrabanie, pretoze normalne to urcite nie je a ak to neprestane utekaj k Dr. moze to byt zacinajuci ekzem,ale aj vela ineho (samozrejme nemusi, nechcem strasit) 😉 moze to byt aj reakcia na chlorovu vodu,ma este napadlo,alebo extremne sucha pokozka...