Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

boka79
15. júl 2012

ahojte, zacinam rozmyslat nad prikrmami, a rozmyslam, ze by som si postupne zamrazila mat. mlieko na miecne kase. Ako sa to potom robi? ked zacnem? Moze sa MM ohrievat? Alebo varit? Dakujem za odpoved. Samozrejme, ze najprv zacnem zeleninu.

baschmil
16. júl 2012

ahoooojte,ked uz mame za sebou mrkvicku a zemiak a papame uz dva tyzdne mozme uz aj nieco ine???? a ked tak co...?

halienka
16. júl 2012

@baschmil môžeš pokračovať podľa tohto, postupne pridávaj, vždy novú potravinu 2-3 dni odsleduj či sa neukáže nejaká reakcia a až potom zaveď ďalšiu 😉 🙂
• zemiak
• mrkva
• cuketa
• tekvica
• zelená fazuľka
• brokolica
• kaleráb
• petržlen
• karfiol
• špenát
• kel

cicimon
16. júl 2012

@baschmil www.kojeni.net su tab kedy co

baschmil
17. júl 2012

diky baby ...tak skusim tu cuketu asi.... a este by som rada vedela ci robite babatkam aj kase..ovsenne, ryzove a pod. a kedy ich podavat ako veceru alebo striedat na obed so zeleninkou ???

halienka
17. júl 2012

@baschmil ahoj, ja som začala kašu dávať asi mesiac po zavedení zeleniny a dávala som na večeru. Ale niektorým detičkám je to na večeru ťažké a potom zle spinkajú, lebo majú ťažký žalúdok, tak treba vyskúšať, ak by bolo na večeru ťažké, môžeš skúsiť v inom čase, niekto dáva aj na raňajky, napr. 2 hodinky po rannom mlieku alebo tak. Kaše asi najskôr bezlepkové, ryžové, kukuričné a potom keď sa rozhodneš zaviesť lepok, tak aj ovsenné, keď zavedieš ovocie, tak môžeš do kaše nejaké ovocie aj pridať, popučený banánik, podusené jabĺčko alebo hrušku. 🙂

baschmil
17. júl 2012

@halienka normalne si uvarila ryzu a rozmixovala??? a da sa pridat aj ryza do zeleninky hejze ? :D ja som zaciatocnik a do kuchyne hlavne taky laik preto sa tolko pytam... :D citam a studujem kde sa da ..a este k cukete by som sa ta rada spytala: davala si ju samostatne alebo k mrkvicke, zemiaku ?? diky moc za rady

elana
17. júl 2012

@baschmil můžeš i kukuřici, děti ji mívají rády-je sladká. Ale spíš do směsi zeleniny, samotná by byla asi hodně tuhá. Já jsem začala se skleničkou Kukuřice s bramborem (myslím Sunárek to byl, ale dělá to i Hipp-tam ve směsi s krůtím masem) a byla to první, co snědl celou a doteď kukuřici miluje.

baschmil
17. júl 2012

@elana a keby som chcela spravit kasu ja? mam kupit mrazenu kukuricu??? ci ako? :D fakt sa sprosto pytam, ale nemam paaru :D

elana
17. júl 2012

@baschmil tak, kup mraženou, já kukuřici kupuju jedině mraženou...spíš jsem to myslela kvůli těm šlupičkám, některým dětem můžou vadit a přece jen doma to tak nerozsekáš úplně dokonale. Ale zkusit můžeš a až bude starší, tak bez problémů rozhodně.

halienka
17. júl 2012

@baschmil neviem či máte niekde u vás predajňu so zdravými potravinami alebo dačo také, my takú máme a predávajú sa tam normálne instatntné čisté kaše bez prímesí, nejaké sa tuším predávajú aj v DM drogérii, skús popozerať, a sú rôzne, kukuričné, ryžové, viaczrné, ovsené, pohánkové... tak to je úplne najjednoduchšie kúpiť si takúto instatnú kašu, podľa návodu rozrobíš s vodou alebo umelým mliekom, alebo môžeš dať časť vody a časť materského mliečka pridať ak ešte kojíš. Len čítaj pozorne na balíčku zloženie, aby tam nebol v tej kaši cukor alebo iné prímesy, najlepšie je, keď je kukuričná kaša a v zložení je len kukurica a basta, to je čistá. Aj do zeleninky môžeš pridať kukuricu, ja som to síce až neskôr dávala, lebo normálna kukurica má dosť tvrdé šupky, síce to rozmixuješ ale aj tak na tie maličké črievka... radšej najskôr tú kašu asi. Cuketu ja som robila tak že pokrájala na kocočky (keďže to bábatko aj tak toho moc nezje ešte, tak časť tých kociek neuvarených som šupla do mraziaku a najbližšie som len vytiahla a šupla aj také zmrznuté variť, zachvíľu bola hotová. No a varila som ju trebars rovno zo zemiakom a mrkvou v tej istej vode, potom som to scedila, pomixovala a hotovo. Alebo som to na paráčiku v pare dusila všetko, je to ešte chutnejšie. A časom s tých potravín, ktoré postupne zavádzaš môžeš robiť rôzne kombinácie, aby to bolo vždy chuťovo trošku iné. Takže kľudne môžeš aj dokopy so zemiakom aj mrkvou, ale kľudne aj samotnú, alebo len zemiak a cuketa, alebo mrkva a cuketa. Nezabudni pridať aj kvapôčku oliv. alebo slnečnicového kvalitného oleja 🙂 pomáha vstrebávať vitamíny.

baschmil
17. júl 2012

@halienka mas na mysli niektoru konkrenu znacku tych instantych kasi? ja mam z toho hrozny misung uz som aj nejake kupila ale neviem s ktorou zacat alebo co je vhodne ....taku predajnu teda mame ale pre babatka sa tam nic nepredava skusk mi prosim ta napisat nejaku znacku ja sa na to pozriem please 🙂

katkamyska
17. júl 2012

@baschmil mojmu malému cuketka veľmi chutila a aj brokolica, to zmastil ani neviem ako 🙂 a mäsko si ešte neskušala? skús kuracie, morčacie alebo chudunké hovädzie uvidíš ako sa bude zalizovať 🙂

halienka
17. júl 2012

@baschmil jéminku, ja si značku vôbec nepamätám 😀 moja malá už rok a pol kaše neje (má 2,5 r.) ona ich jedla tak do roka a potom ich začala odmietať už. Ja myslím, že ktorákoľvek, ktorá má v zložení len kukuricu alebo len ryžu je dobrá.Možno to bola aj niektorá s týchto, napr. na nete som našla túto http://www.bezlepkoshop.sk/product/kukuricna-ka... alebo túto http://www.ravita.sk/main.php?page=produkt&id=45 alebo ryžová http://www.ravita.sk/main.php?page=produkt&id=49 atď. tie by mali byť dobré určite. Ono tie veci pre bábatká, ktoré aj môžu mať označenie že sú pre bábatká musia prejsť strašne drahými skúškami a výrobcom sa nechce do toho investovať, takže tieto kaše nie sú označené, že sú aj pre bábatká, ale nemusíš sa ich báť, ak v zložení nič iné nie je, ak je dokonca aj BIO tak je to ešte lepšie hádam ako keby si kúpila v tescu Hami kašu určenú od 4. mes, lebo tá už je dochutená a dosládzaná. Nehovorím, že tú nemôžeš, môžeš aj tú, ja som dávala aj tie Hami kaše, ale som to trochu striedala, ale asi je lepšie keď si bábatko zvykne na tú neprisládzanú a ak mu už budeš chcieť dosladiť tak radšej tým čerstvým ovocím, je to určite zdravšie. Môžeš do nej aj štipku masielka primiešať. A ak skúsiš tekvicu (výborná je taká žltá, volá sa maslová tekvica, aj v tescu ju predávajú), je sladučká, tak aj tú môžeš potom do tej kaše pridať. Je to všetko také experimentovanie trochu, možno ti aj malý dačo odmietne, deti sú rôzne, potom zistíš čo mu chutí a podľa toho sa prispôsobíš. 🙂

cholitko
17. júl 2012

Ahojte maminy, ako mam pripravit masko ku zeleninke? Mala ma 8 mesiacov. A kolko maska asi na jednu porciu? D. 🙂 🙂 🙂

baschmil
17. júl 2012

@katkamyska ahooj, masko sme este nedavali, najprv chcem prejst zeleninku, potom ovocie...alebo mam? ja samam neviem a uz som popletena uplne zo vsetkych tych knih a clankov co som presla... :D

baschmil
17. júl 2012

@halienka diiky za tip, tekvicu urcite vyskusame do tej kasicky, kupila som :D aj cuketku som uz bola kupit, uz sa tesim , ze mu ju spravim.....a mozno ju nakoniec ani nebude papat heeh :D ved uvidim ale nasla som kase 100 percent kukurica a 100 percent ryza a fakt som o tom nevedela ze sa daju aj take kupit instante a zdrave bez cukru tak sa tesim ..naozaj dakujem pa

katyxq
18. júl 2012

@baschmil Z dalších druhů zeleniny můžete zkusit ještě třeba zelené fazolky (lusky), hrášek, batáty (sladké brambory), avokádo (to se dává syrové).
S kašema jako takovýma bych nespěchala, leda můžete zavést lepek (do zeleniny přidat cca dvě, tři lžičky rozvařených vloček, odpovídá to jedné lžičce vloček suchých).

fuska
18. júl 2012

Neviem, ci tu uz bol tip na baklazan, nam velmi chutil...

V hypermarketoch určite veľa z vás naráža na fialovú zeleninu podobnú tekvici – baklažán. Mnoho mamičiek nevie, že baklažán patrí medzi prvú zeleninu, ktorú by sme mali ponúkať svojim dieťatkám ako prvý príkrm. Táto zelenina je u nás dosť nedocenená, aj napriek tomu, že je veľmi dobre znášateľná a len zriedkavo vyvoláva alergickú reakciu.

Baklažán má príjemnú korenisto sladkastú chuť a poznajú ho najmä gurmáni v Grécku a na Balkáne. Je to jeden z najzdravších druhov zeleniny, ktorý obsahuje značné množstvo antioxidantov a dokonca neprijíma dusičnany z pôdy! Obsahuje veľké množstvo provitamínu A, vitamínu B, karoténu, tiež obsahuje minerály ako draslík, fosfor, síra, horčík, vápnik, železo, ale obsahuje málo vitamínu C. Baklažán obsahuje 90% vody, 3% cukru a zvyšné percentá predstavujú bielkoviny a vláknina. Má nízku energetickú hodnotu, takže sa môže využívať aj pri diétach.

Baklažán by sa nemal konzumovať v surovom stave, musí sa tepelne upraviť, či už varením, dusením alebo pečením. Je dôležité vedieť, že by ste mali kupovať baklažán úplne tvrdý, pretože mäknúci alebo zvráskavený baklažán je už horký. Takisto musí mať fialovú farbu, pretože žlto-hnedá farba je už znakom staroby.

keziah
18. júl 2012

Dievcata, syn bude mat pomaly 7 mesiacov, je plne dojceny a stale nie sme na prikromoch. Zacali sme zemiakom, ale vsetko vypluval, vzdy som si dala 2-3 dni pauzu, skusili sme opat.... 3 krat sa stalo, ze naozaj aj 2-3 lyzicky zjedol (2 krat zemiak a raz mrkvu) a nasledovala noc, ked sa kazdu hodinu s placom budil a rano prikrm letel do plienky. Mali ste niektora podobnu skusenost? Teraz mame zase par dni pauzu, zbieram odvahu na dalsi pokus.

cholitko
18. júl 2012

@keziah ahoj, moja mala nebola plne dojcena, ale tiez sme mali problem s prvymi prikrmami. Mali sme zacpu, nemohla sa 5 dni vykakat, no katastrofa. Nechcela jest, zjedla 2-3 lyzicky a koniec. Teraz ju dokrmujem uz 3 mesiace a konecne zacina papat pekne. Treba trpezlivost, nauci sa to. A hlavne treba dat pozor na to, aby nemal tvrde hovienka- vzdy po prikrme mu treba dat poriadne napit. Ja davam jablkovu stavicku. A treba krmit okolo obeda, aby to brusko stihlo stravit. 🙂

katkamyska
18. júl 2012

@baschmil mne tak doktorka povedala, my sme najprv tiež mali zemiačik s mrkvu, potom som tam pridala kalerábik, potom nejak som tam povymienala zeleninu /karfiol, brokolicu,cuketu../a po takých 2týž.som dala mäsko, najemnučko som ho pokrajala. ale nemixuj, lebo ti to nebude chcieť papať, skús si k tomu privonať, strašne to smrdí.ved vyskúšaj a daj vedieť.

mj30
18. júl 2012

Zienky robite detom pseno alebo pohanku? Vcera som kupila a dako vela receptov som nenasla ☹ mala bude mat rok 😉 ak by ste mi vedeli poradit nejake receptiky aj s pripravou bola by som vam vdacna lebo som to nikdy nerobila dakujem

careamell
18. júl 2012

@mj30 Vyskúšaj pšeno na sladko, u nás veľmi obľúbené. Sparíš pšeno 3 krát vriacou vodou, dáš variť spolu s postrúhaným jablkom a hrozienkami. Necháš variť, dokým sa ti pšeno neuvarí na také akoby vločky.
Pohánku som dnes robila s červenou šošovicou. Uvarila som ich, osmažila na cibulke, pridala trocha celozrnnej špaldovej múky, urobila guličky a vhodila do paradajkovej omáčky. Malý to miluje 🙂

mj30
18. júl 2012

@careamell dakujem krasne u nas sladke veci velmi nejdu ale vyskusam 🙂 mozno blba otazka ale ako sa to pseno spari? ja tomu dako nerozumiem 😀 a ta pohanka ta sa ma tiez sparit alebo len tak varit vo vode? ja som z toho jelen

careamell
18. júl 2012

@mj30 to pšeno robím tak, že si v kanvici uvarím vodu a potom prelievam to pšeno, ktoré mám v miske alebo na sitku, ide o to, aby sa vytratila z neho horkosť. Môžeš ho dať do polievok namiesto cestoviny, alebo na zahustenie. Dá sa aj naslano, uvaríš dáš do pekáčiku so zeleninkou a upečieš.
Pohánka sa normálne len varí.

mj30
18. júl 2012

@careamell dakujem ti velmi pekne 🙂

jazzy03
19. júl 2012

ahojte baby, citala som tu niekde, ze okrem lepku je dobre zaviest skor aj orechy a ryby, vajce. nie az po roku. ako je najlepsie zaviest orechy? mate nejaky tip, cim zacat a kedy?

katyxq
20. júl 2012

@jazzy03 Ořechy se dají zavést ve formě "másla" nebo "mléka" - mají je ve zdravých výživách nebo také v DM. Samozřejmě nejdřív zkusit jen trošku a nedávat moc často. Ryby co nejčerstvější, v případě mořských raději kvalitní mraženou než kdovíjak dlouho chlazenou, s dobou od zabití v nich totiž roste rychle obsah histaminu. Ořechy, ryby, bílek zavést kdykoliv po půlroce 😉, třeba když zrovna seženete hezkou rybu, koupíte mandlové "mléko" atd.

freska
20. júl 2012

ahojte, moja mala mala vcera 4.mesiace... doktorka mi povedala, aby som zacala s prikrmami-kasickami. ale ako tu citam zacina sa zeleninou a kasicky az po mesiaci... co si o tom myslite?
a ja som mala v plane robit zeleninu na pare, a vy pisete stale o varenej alebo dusenej zelenine... bohuzial dusit zeleninu neviem-vzdy mi zhorkne... mozem ju teda robit na pare?