Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

katyxq
17. aug 2012

@sova33 Já už se taky dostávám do fáze nedivení se, ale sem tam ještě néjaká pro mě neznámá "supr" rada vypluje 😕.

Jinak u nás furt vede kojení nad příkrmy, rádá ochutnává nové věci, snaží se nám loupit z talíře, ale mlíčko nic nepřekoná 😉. Dneska se chtěla dívat, jak vařím, tak jsem šla upečené batáty (na pyré pro ni) loupat na zem, tak se hned připlazila, hmátla a udloubla kousek batátu a s nadšením to spořádala, já pak sice musela jít umýt ji i podlahu, ale za šťastné dítě to stálo 😀.

brumka111
18. aug 2012

ahojte, my sme zacali s prikrmami. 3 den davat svojej dcerke mrkvicku...mozem jej robit aj zeleninkove stavy, napr mrkvovu na pitie?

mirka1308
21. aug 2012

@brumka111 ja malému normálne dávam šťavu z mrkvičky a niekedy ju miešam aj s jablkovou, ale tá mu moc nechutí. Jemu celkovo chutí viac zeleninka ako ovocie, čo teda moc nechápem, lebo tie presnidávky sú príjemné sladké 🙂

tereziako
23. aug 2012

tak prave sa vari zemiacik s mrkvickou je to nas prvy pokus tak som zvedava nas anjelik ma 3mesiace 🙂

katyxq
23. aug 2012

@tereziako Ve třech měsících už příkrmy? 😕 😒
@brumka111 Ze syrové zeleniny bych šťávy nedávala, jsou dráždivé a alergenní. Pokud něco na pití, tak vodu 🙂, ta je nejlepší.

tereziako
23. aug 2012

malinka je velky hlados a mliecka az tolko nemame kazdu hodinu si pyta tak zaciname po trosinku vodicky a caje uz davame davno 🙂

janka2501
23. aug 2012

nasa malinka najprv zacala mrkvicku, potom zemiacik, spapala aj mrkvicku s jablckom, to jej velmi chuti, a uz som jej dala aj polievku kde bola uvarena mrkva a zemiak, a domace slziky...to s takou radostou a chutou papala, drzlala tu misku svojimi rucickami,aby som jej ju nahodou nevzala... velmi jej chutia prikrmy.mliecko mi pije v noci a rano, vecer si pyta kasu,paci sa jej lyzickovanie...

katyxq
23. aug 2012

@tereziako Zrovna ve 3měsících bývá růstový spurt. Kolik dní kojíte často (i po hodině)? Navíc jsou vedra, tak pije mlíčko na žízeň. Osobně bych než takovéto unáhlené a hlavně předčasné (před 4.-6. měsícem) přikrmování, kterým akorát zvyšujete riziko vzniku alergií a snižujete laktaci, zavolala laktační poradkyni 😉.

norcima
23. aug 2012

@tereziako v 3 mesiaci sa traviaci system babatka stale len vyvija , nemala by si mu davat este prikrmy az po ukoncenom 4 mesiaci.

cholitko
23. aug 2012

Ahojte, ake kase davate 8-9 mesacnym detom na veceru? Ja by som chcela dat malej kukuricne a ryzove kase, ale neviem, ako a z coho ich pripravit. Chcem sa vyhnut instantnym kasiam. Mate skusenosti s tymito kasami?

katyxq
23. aug 2012

@cholitko Rýžovou uvařit ve vodě z rýžových vloček nebo rýže a případně rozmixovat a přidat odstříkané MM nebo UM, ovoce apod., kukuřičnou stejným způsobem z kukuřičné krupice (polenty).
Já zatím zkoušela z vloček vařit kaši ovesnou, ječnou, žitnou a pšeničnou a pak instantní kaše Countrylife (mají ve zdravých výživách, já kupovala přímo přes jejich e-shop) - rýžovou a špaldovou.

alicezuzana
31. aug 2012

Ahojte mamicky, som tu nova;) Mam malu pricneznicku Alice ,bude mat 5 mesiacov.je na UM, este som nezacala prikrmovat,ale uz nad tym rozmyslam.citala som si vase prispevky-rady-recepty a musim povedat ,ze som sa veeeeela dozvedela vdaka VAM;) ...chcela by som vas poprosit o radu , s cim by som mala zacat prikrmovat, ake mnozstvo a kolko krat do dna???
Uz vopred Vam dakujem Zuzanaxxx 😲

katyxq
31. aug 2012

@alicezuzana Začíná se s jedním příkrmem denně a množství se postupně zvyšuje od cca jedné lžičky až do cca 150-200g, ale jak rychle, to zálěži na miminku 😉. My na plné porci ještě zdaleka nejsme, ráno sní tak 50-60g ovoce a kolem poledne nebo brzo odpoledne (jak nám to vyjde) 80g zeleniny, tu má někdy s masem nebo obilninou.

extrate
1. sep 2012

Mám 5 mesačnú dcérku a doteraz ešte neochutnala nič len moje mlieko a trochu vody. chcem začať s príkrmom. chcela by som jej dať niečo z našej záhradky ale máme teraz len jablká, patizón a cukinu. Môžem jej dať niečo z toho? alebo mám kúpiť mrkvu či zemiak? alebo v DMke som videla taký pohárik že "prvá mrkva". čo z toho by ste poradili ?? ďakujem

krpcok
1. sep 2012

@cholitko Ahoj ak možem odporučiť tak z Dm-drogerie su hotove kaše bez pridania cukru a inych veci proste čisté, ich vyroba bio alnatura, ovsená, prosová, 🙂 3 zrnná alebo potom hipp ma bio ryžovu našej malej veľmi chuti,

katyxq
1. sep 2012

@extrate Klidně tu cuketu nebo patizón, nebo dýni - na první příkrm lepší jak mrkev (nejsou tak alergenní a navíc nezpůsobují zácpu).

mathis001
3. sep 2012

ahojko eselka ovocie ako jablko ,hruska,marhula ,vsetko nase si radsej uvar ako kompot a je to lahsie stravitelne,vyskusaj,nemala by sa vyhodit,nieje to take agresivne,ja si varim zeleninovu polievku s kuracim maskom,ktore potom rozmixujem zo zemiakmi ako kasa a zeleninova polievka,alebo ryza a zelenina ale nie rozmixovana ryza aby sa naucilo dietatko jest hrudky

atka70
3. sep 2012

atka70
Pekný večer,mamky poradte,začala som malu prikrmovať,začala som jej davaťmrkvičkovu polievočku.vyživu,nebol problem,ale od piatka do nej nedostanem nič,ak jej idem davať začne veľmy plakať kojim ju ale mam malo mliečka,poradte čo mam robiť.

katyxq
6. sep 2012

@atka70 zavolat laktační poradkyni 😉.

deni73
7. sep 2012

@janka2501 Môžem sa spýtať, akú kašu dávaš? A dávaš iba kašu na večer? Môj malý už prespal noc, ale teraz sa znova budí v noci, je mu už málo to mliečko, papá Nutrilon, preto rozmýšlam, že budem mu dávať niečo hustejšie.. díky.

janka2501
7. sep 2012

@deni73
Začala som od nestlé ryzovu kasu. Tu som jej zarábali do mlieka nutrilonu,mala to sytejsie. Teraz mo papa aj vanilkovu kašu nutrilon, Mahutova od hame, a teraz na noc jej dávam krupicovu,alebo hill ovsenu s ovocím. Uz máme 5 mesiacov, tak skúšame pomaly všetko. Ideme skúšať kuracie masko, a spenatik, ale postupne pomaly.

monikkak
9. sep 2012

Maminky potrebovala by som poradit...zacali sme papat mrkvicku ale mala stale place ked jej ju davam a len to vypluva....mam skusit daku inu zeleninu ? Alebo by som jej to mohla dat do flase a tak ci by to nespapala skor ? Neviem poradte...

katyxq
9. sep 2012

@monikkak možná ještě neni na příkrmy připravená, dejte pár dní pauzi a pak můžete zkusit dýni, cuketu, brokolici, polud nebude chtít, tak zkuste zas třeba až za týden. Taky zkuste krmit jinou lžičkou (plas, silikon, nerez), jinou strukturu příkrmu (mixovaný dohladka, mixováy nahrubo, rozmačkaný vidličkou).

evusiak
17. sep 2012

Ahojte maminky Dnes idem môjmu malému dať prvýkrát mrkvičku. Zatiaľ ho stále kojím - máme ukončený 6 mesiac. Uvidím, hádam mu bude chutiť rovnako, ako moje mliečko.🙂 Poraďte mi prosím: Čo mu môžem potom ešte dávať zo zeleninky a za koľko dní mu môžem začať pridávať ovocie do príkrmov? Ďakujem

teleranka
19. sep 2012

Ahojte kocky. Chcem sa opytat, co uz mozem dat 5 a pol mesacnemu syncekovi a ako by som mohla aspon trosku zvysit jeho prijem potravy.Je prikrmovany od ukonceneho 4.mesiaca, skusil mrkvu, batat, zemiak, cuketu, brokolicu, karfiol. Z ovocia jablko, broskynu a banan. Okrem banana mu ovocie nechutilo a aj ostatne veci mu moc nesmakuju. Vseobecne nerad papa, snad od narodenia. Napriek tomu pribera a prosperuje. Momentalne uz skoro mesiac znova cirkusuje, dokopy vypije denne 300ml mlieka, 100ml kase a jednu malu jippku alebo mnou vareny prikrm, maximalne 100gramov. Podla mna je to katastrofalne malo, ked mal 3mesiace, vypil liter mlieka denne (kombinacia odsavaneho mm a um), ale teraz je takmer nemozne do neho nieco dostat....
Neporadite mi, co mu este mozem dat, pripadne ako ho pri jedle zaujat ?

katyxq
19. sep 2012

@teleranka Ozdravit trávicí trakt, zbavit ho kvasinek a jiných potvor - omezit jednoduché cukry jen na ovoce a mlíčko (takže kaše jen neslazené, dochucené nanejvýš ovocem), dávat probiotika a vlastně ty kaše vůbec omezit (miminka mají minimálně do roka málo enzymů na štěpení sacharidů) a když už, tak dávat ráno. Miminko potřebuje především bílkoviny a tuky, poměrně dost tuků, takže se jich nebojte - mlíčko, UM, maso, avokádo, olivový a kokosový olej, pokud snese, tak i žloutky, máslo, od půlroku pak i ryby a rybí tuk, ořechy (ve formě "másel" a "mlék"), lněný a dýňový olej.
@evusiak Viz můj fotoblog - např. dýně, cuketa, brokolice, mrkev, brambory, batáty, avokádo. Ovoce cca po měsíci zeleniny, dejte na svoje dítě, jak bude jevit zájem, jestli bude mít potřebu dalšího příkrmu. My proto zavedli ovoce až v 7,5měsicích, trošku kaše s ovocem sní až teď a pořád jsme na dvou příkrmech denně, při pokusu dávat tři snědla ve výsledku ještě míň než předtím.

katyxq
19. sep 2012

@teleranka Pokud ješťe kojíte (odsáváte), tak berte probiotika i vy. Jaký poměr MM a UM měl dřív (dokud vypil hodně mlíčka) a jaký teď?

teleranka
19. sep 2012

@katyxq fiha, dakujem za prinosnu odpoved. Kasu ma psenicnu alnatura bez cukrov. Tie probiotika skusim, negiete mi odporucit nejake? Viem, ze existuje biogaia a nejaky dolphilus.. zial, uz nekojim a ani neodsavam. Napriek snaham mlieko postupne odchadzalo a pomal sa zvysoval podiel um. Papa bebu, nemal s nou problem. V mojom okoli ma vsetci ukludnuju, ze docssne nechutenstvo moze byt sposobene zubkami, z dieta vie, kolko potravy mu staci...zo zeleninky by ste mi odporucili nieco konkretne? Inak do prikrmu vzd dam aj par kvapiek olivoveho alebo tekvicoveho oleja.

katyxq
19. sep 2012

@teleranka Pšenice je z obilnin nejhůř stravitelná, lepek se sice má zavádět už před půlrokem, ale neměl by být ve větší míře (víc než lžíce lepkové obilniny párkrát do týdne) ve stravě minimálně do 8. měsíce (vlastně by neuškodilo ho omezit ani dospělým), takže ji hodně omezte a ty kaše radši zkuste ovesné, jahelné, rýžové, kukuřičné, pohankové, občas i ječnou (koukněte do obchodů se zdravou výživou), ale i tak jich dávejte jen trochu. Zeleninu jakoukoliv, jen listovou ne moc často,. Probiotika třeba ten Dophilus, BioGaia je slabá, ta je pro novorozence.
Oleje se nebojte, pár kapek je málo, dejte aspoň lžičku nebo dvě 😉. Pokud ta Beba nedělala problémy (nechutenství), tak bych ji neměnila. Nechutenství klidně může být od zubů, ale ta doporučení pro stravu platí pro všechna miminka 😉, ať už jí málo nebo hodně, je to o dostatku vhodných živin pro fyzický a mentální vývoj a zdravém trávicím traktu (který je základem imunitního systému).

nae
21. sep 2012

@katyxq ahoj, prosím ťa o tvoj názor. Syn má 5 mesiacov, je plne kojený. Posledných pár dní ho začali dosť trápiť zuby, často plače, je nepokojný, ale hlavne sa nechce cez deň kojiť - ak sa nakojí, tak len naozaj trošičku. Potom je ubolený, a súčasne zrejme hladný, ale nie je schopný sa prisať a poriadne sa najesť. Už som zo zúfalstva mlieko odsala a skúšala mu ho dávať na lyžičke, pohárikom, fľaškou. Z fľašky piť proste nevie, z pohárika vypľúva, keď pil po lyžičkách, tak potom aj tak vačšinu vypľul pro odbrknutí. Tiež za posledné 2 mesiace máličko pribral na váhe, aj keď inak bol pokojný a spokojný.
Mám veľkú dilemu, či mám už začať s mrkvičkou,alebo ešte vydržať do 6 mesiacov a prikrmovať až potom...