Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

monuska342
21. sep 2012

ahojte moj mladsi syn ma 3 a pol mesiaca a je iba kojeny ale problem je v tom ze uz vazi 7,2kg teraz neviem ci mam pockat s prikrmami do 6 mesiaca alebo zacat po 4mesiaci?

katyxq
21. sep 2012

@nae Popravdě řečeno nevím, každé dítě je jiné 😅. Mně malá při růstu zoubků moc nechtěla příkrmy, kojení taky trochu flákala (ale přecijen sála líp než jedla příkrmy), ale jak byly zuby venku, tak zas dobrý.
Asi bych zkusila nabídnout pár lžiček třeba dýně (nezpůsobuje zácpu jako mrkev a ja taky nasládlá) a uvidíš 😉.
@monuska342 Váha není kritériem pro zavedení příkrmů 😉 - jde o to, jestli dítě projevuje zájem o jídlo, natahuje se po něm, po kojení se jeví brzo hladové (a není to spurt).

evusiak
21. sep 2012

Ahojte Tak od pondelku papáme 🙂 Tri dni som malému dávala mrkvičku a od včera papáme karfiol. Spočiatku sa čudoval, čo to- predsa len- iné papanie z lyžičky ako z prsníka. Chutí mu až sa načahuje a pýta si sám od seba 🙂. Katyxq ďakujem za radu.

katyxq
21. sep 2012

@nae Hlavní heslo - dejte na svou intuici a pocity dítěte 😉 (tabulky, rady jsou leckdy hezká věc, ale existuje více druhů tabulek a názorů a děti nejsou stroje).

garfie
21. sep 2012

@monuska342 Co zlatá střední cesta a začít v pátém? 🙂 Poradila bych se na tvém místě s doktorem.....

monuska342
21. sep 2012

@garfie rozmyslala som nad tym lenze doktorka hovori ze mozem zacat od stvrteho je to este taka stara skola takze neviem 😒

monuska342
21. sep 2012

@katyxq ved to ze uz si pyta aj kazdu hodinku uvidim ci to je len spurt alebo mu mliecko uz nestaci

garfie
22. sep 2012

@monuska342 Můžeš, ale nemusíš....já myslím že někdy v té době mezi bys prostě měla začít....plně kojené děti začínají obvykle až kolem toho půl roku, na umělém mléku po čtvrtém....možná mu nestačí tvé mléko a stačilo by dokrmit UM.
Spurt je období rychlého růstu dítěte-takže vyžaduje větší množství mléka....

monuska342
22. sep 2012

@garfie zatial dokrmujem UM je to asi tak 50ml za den len som rozmyslala ci nieje lepsia zeleninka ako UM

garfie
22. sep 2012

@monuska342 Já ti nevím, ale jsem zastánce začít co nejpozději-teda teď jsem začala přikrmovat před půl rokem, ale jen na doporučení lékaře, velmi pomalu a jen proto, že malý je prakticky od narození na UM.
Ale to je jen můj pocit, musíš se asi rozhodnout podle svojí intuice 🙂
Tak si vyslechni a přečti všechny rady a pak-hurá podle svého..... 😀

monuska342
22. sep 2012

@garfie jasne ved tak asi kazda maminka robi 🙂 aj starsieho som zacala od 4 prikrmovat ale on uz od 4 bol aj na UM uvidim este tiez som chcela zacat po piatom

ivonka720
22. sep 2012

Ahoj mne doktorka povedala že mam malu prikrmovať mala 4 mesiace ze potrebuje vitaminy maso atd tak sme davali Hipka od 4 mesiaco a bol to jedak všetko jej chutilo a este som ju kojila do 15 mesiacov a poviem ti terz že neni na svete jedlo ktore by nemala rada proste všeto spapa.

mariannah79
25. sep 2012

Vraj by som mala dávať na začiatok celý týždeň len jeden druh zeleniny. A prvý deň jednu lyžičku, druhý deň dve atď. Čo je na tom pravdy?

katyxq
25. sep 2012

@mariannah79 Ano - je nejlepší začít od lžičky, kdyby se objevila alergická reakce, tak aby toho dítě v sobě nemělo hodně. Jedna nová potravina by se měla dávat alepoň 4 dny, protože alergické reakce se může objevit ihned při kontaktu s novou potravinou, ale také za minuty, hodiny a vzácností nejsou ani dny po požití. Pokud nebudete dodržovat toto pravidlo, tak v případě reakce (může být různá - vyrážka, ekzém, zahlenění, zvracení, průjem, hleny nebo nitky krve ve stolici, kašel, poruchy spánku, koliky, nadýmání) nebudete prostě vědět, na co ta reakce byla.

saska.t
25. sep 2012

@mariannah79 v zasade suhlasim s @katyxq az na tie lyzicky, kludne moze zjest aj viac lyziciek, po 1 lyzicke by sa aj tak ziadna reakcia neobjavila, iba v naozaj extremnych pripadoch 😉

katyxq
25. sep 2012

@saska.t U alergické reakce nezáleží na množství 😉, čili i jen olíznutí lžičky bohatě stačí.
Pokud se reakce objeví jen u většího množství snězené potraviny, jde pravděpodobně o histaminoliberační reakci, týká se to hlavně kakaa, čokolády, sýrů, uzených, konzervovaných, zrajících a kysaných potravin (jedná se i o jogurt), velmi zralého ovoce a zeleniny (pozor hlavně na citrusy, jahody a rajčata), hub, luštěnin a mořských ryb a také koření.

1979tajus
26. sep 2012

ahojte...môžte mi poradiť ako s mrazenou zeleninou???môžem ju drobcovi pripraviť alebo nie??? 🙂

katyxq
26. sep 2012

@1979tajus Můžete - sklízí se v sezóně, čili lepší mražená než nějaká dovezená přes půl světa a skladovaná kdovíjak. Ale sezónní čerstvá zelenina ze zahrádky, od ověřeného (nebo dokonce bio) lokálního farmáře nebo je nejlepší 😉.

elisskah
26. sep 2012

@katyxq, prosim ta, dnes som malej dala uvarenu cuketu s troskou mrkvy a oliv oleja. chutilo to priserne, ale trochu z toho zjedla. ja som vsak varila olupanu a bez toho vnutra, ved tam su zrniecka, ale ty mas v albume, ze varit celu a pomixovat. to aj s tymi zrnkami?? nabuduce jej to zmiesam s jablkovym pyre. snad to bude chutnejsie. zatial som jej davala mrkvu,zemiak, jablko a trosicku karfiolu a brokolice a este banan som jej dala. tie bataty ma zaujali, len neviem kde zozeniem a ta hokaido, to tiez neviem ci sa mi bude dat niekde kupit, asi nie. chcem aj skusit dat surovu mrkvu s jablkom.

katyxq
26. sep 2012

@elisskah Pokud cuketa není přerostlá (větší než cca 20cm na délku), tak v ní semínka nejsou, pokud v ní semínka jsou, tak bych je vyndala. Cuketa se může i nemusí loupat (slupka je měkká, ale některá miminka mohou slupky nadýmat).
Nevím jak u vás, ale tady batáty mívají ve zdravých výživých, v tescu nebo někdy v Bille. Hokkaido je právě v sezóně, viděla jsem ji docela bežně i v supermarketech, já beru přímo od biofarmáře.

barbora84
26. sep 2012

prosim vas o radu, mile mamicky. neviem ci som spravne pochopila pediatricku, ked mi vravela o prikrmoch...toto je 3. tyzden, co davam prikrmy, 1 davka na obed (zeleninka alebo zeleninka s maskom) a 2. davka bud na olovrant alebo na desiatu,m cize v 3. tyzdni davam 2 davky prikrmov. od 4. tyzdna mam davat nejaku kasu, ale neviem aku kasu vlastne?? viete mi poradit? a to mam davat tu kasu na ranajky ci veceru?? vdka za rady.

jancip
26. sep 2012

@1979tajus Já jsem to udělala tak, že jsem uvařila a rozmočkala domácí zeleninu (dyni hokaido), takto nabalila do sáčku, zamrazila a pak to jen ustřihnu udělám v parní lázni a přidám k tomu něco dalšího. Mám takto udělané i maso. Ale nevím, zda je to nejlepší způsob. Pro mě je ale ten nejpraktičtější.

jancip
26. sep 2012

Jinak my už "bojujeme" skoro 2 měsíce. Napřed se na vše ksichtil a plyval to. Teď už otevírá sám pusu, sní ale 2-3 lžičky a další nechce. Jediné, co mi poslední dny jí, je cokoliv s dyní. A je jedno, zda je k tomu maso, jiná zelenina, žloudek nebo včera jsem zkoušela i trochu vloček - toho snědl na své poměry dost. Myslíte, že vadí, když mu trochu té dyně dám do všeho?...Ovoce zatím moc dávat nechci, protože mi doktorka říkala, že když to zkusí před tím, než si navykne na ostatní, tak už to pak chtít nebude.

saska.t
26. sep 2012

@katyxq ak dietatu staci oliznutie lyzicky a zareaguje, je to extremna alergicka reakcia tak ako som to pisala, inak sa alergia dostavi najskor po min. 3 lyzickach, ak je az taka extremna urcite na to rodicia prisli ovela skor, ako pri zavadzani prikrmov a vtedy treba byt naozaj obozretny... Mam skusenost s chlapcekom, ktory bol dokonca alergicky aj na MM a ked oblizne lyzicku od jogurtu okamzite sa osype a zacne opuchat do vnutra hrtanu... Pri ostatnych"nealergickych" detoch je to ale ojedinele....

katyxq
26. sep 2012

@saska.t Alergický pravděpodobně na MM nebyl - reagoval na bílkovinu kravského mléka ze stravy kojící matky 😉. S tím mám víc než dostatečné vlastní zkušenosti. Jinak si stojím za tím, že pokud je někdo na něco alergický, tak nezáleží na dávce alergenu.
@barbora84 Já bych kaše takhle malému dítěti nedávala a když už jo, tak ráno a jen trošinku (neslazené a většinou bezlepkové), minimálně do roku děti nemají dost enzymů na trávení obilnin, jen je to zacpe, zatíží trávicí soustavu. Kdyžtak koukněte ke mně do alba.

elisskah
26. sep 2012

zohnala som si hokaido zo zahradky od mojich znamych 😀 😵

saska.t
27. sep 2012

@katyxq bol 100 % alergicky na MM kedze matka je tiez alergicka na BKM ziadne mlieko nepozivala, bolo to potvrdene niekolkymi Dr. extremny pripad, ale aj to sa stava... 😉

katyxq
27. sep 2012

@saska.t Tak to je drsný 😒.

cherry1981
28. sep 2012

@katyxq Ahoj prosim Ta vidim ze radis vela maminkam prosim Ta porad mi, nasa Paulinka je prikrmovana uz tri tyzdne zeleninkou je na UM. Zo zaciatku krasne papala a teraz vzdy ked jej dam lyzicku tak sa jeduje a vsetko vypluva, ona je celkovo slaby jedak aj s mlieckom sa trapime a pije ho iba v spanku 😒 Tak som sa tesila, ze snad aspon prikrmy pomozu, ale aj pri nich vystraja. Mam jej dat pauzu v papani prikrmov? Preco doteraz papala krasne a zrazu sa jeduje, minule sa mm najedla pri zapnutom televizore, ale to sa mi zda nevyhoda aby sa ucila papat iba pri telke, alebo s hrackami v rukach 😒

katyxq
29. sep 2012

@cherry1981 Kromě toho nejedení nějaké jiné problémy (např. ekzém, koliky, časté nemoci dýchacích cest) nemá? pokud odmítá příkrmy, tak je klidně na týden, dva odložte, času máte dost, taky můžete zkusit jinou lžičku (plast, silikon, nerez, dřevo), třeba na ně prostě není ještě připravená.
Příkrmy nabízet, nenutit a zaměřit se na zdravá střeva a potřebné živiny - dávat probiotika, z jednoduchých sacharidů jen ovoce, složité sacharidy (obilniny) minimálně do roku jen trochu a nejlépe bezlepkové druhy, lepkové (ječmen, žito, pšenice) jen občas, dávat dostatek bílkovin (maso, vejce, ryby, luštěniny, co dítě snese) a hlavně hodně tuků - maso, ryby, žloutky, živočišné tuky (sádlo, máslo), avokádo, ořechy (ve formě "mlék" a "másel"), některé rostlinné oleje (kokosový, olivový, avokádový, dýˇnový).
Jinak s hračkou v rukách krmíme dosud, jídlo je prostě zdržovačka a nuda, ochutnávat jako zábavu dobrý, ale sníst víc už je divočina, malá i u kojení dělá vylomeniny - stoupá si, kouká okolo, pouští se, prozkoumává okolí a zase se přisává, s tím se folt nedá nic dělat, to je povahou dítěte.