Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

katyxq
14. okt 2012

@karcha Jakýkoliv příkrm kromě MM nebo UM ne před ukončeným 4. měsícem (výrazně vyšší riziko vzniku alergií - jakýchkoli, nejen na potraviny a to i pozdějsím věku). V poslední době už se moc nerozlišují děti kojené a na UM, doporučuje se začít s příkrmy mezi ukončeným 4. a 6. měsícem (podle toho, jak dítě projevuje zájem jídlo, jak je vysoělé, zvládá polykat a trávit), ale do toho 6. radši jen polehoučku. Začíná se zavedením lepku (jde jen o malilinkaté množství ve vodě rozvařených vloček a to nejlépe při co největším podílu kojení) nebo masem a zeleninou, žloutky, pak ovoce a až jako poslední kaše. Na pití je nejlepší MM nebo UM a s příkrmy pak i trocha čisté vody.

karcha
14. okt 2012

no moj sn ma tri roky a zacinali sme zo stavami,ved ho musim na to vsetko nejako pripravit a kedysi to bolo uplne inak ako teraz viem podla mami,a inych mamiciek ktore mi hovorili ako to bolo.ale nechame to tak zatial spytam sa nasej doktorky

elisskah
14. okt 2012

@biba321 no ved vravim , zhruba mesiac. tiez parim zeleninku ak sa da, ale mrkvu varim, dala som uz brokolicu, karfiol, zemiaky, hokaido, cuketu, jablcko a dnes prvykrat hrusku, varene. a uz davam 2x denne prikrm a mliecko pije 3x. takze papa 5x za den. masko a zltok musim zaviest a ten lepok ako pise katyx tiez....ale este si to musim presnejsie nastudovat., ze ci uz mozem. ale vcera som jej dala kupovane babylove- kuracie masko s ryzou a zeleninkou. inak nekupujem hotove jedla, to bolo na skusku.

elisskah
14. okt 2012

Vcera sa svokor na navsteve pochvalil, ze dal malej dnes 2x olizat cukrik (pretoze on ich v kuse cumle). asi sa chcel pochvalit, ze aky je on dobry dedo, ze jej aj cukrik da. skoro ma vykotilo, tak som ho tam pekne zdrbkala pred vsetkymi. potom sa vyhovaral, ze to si vymyslel. co samozrejme klamal, aby sa z toho vykrutil. no proste nemam slov a tie co mam, tie tu nemozem pouzit! 😠

biba321
15. okt 2012

@simca06022011 ty si dala pariť masko?? a to bolo akoze hotove na tom paraciku? to ba ma nenapadlo 😎 to ako dlho sa musi parit? aj pokrajane na kusočky si ho asi mala?

simca06022011
15. okt 2012

na take mensie kusy, upari sa to do polhodiny, ja som to vzdy vyskusala... ked tak parak som vypla a nechala som to tak, aj to pekne vydrzalo teple, kym sa mala zobudila. Ved aj parny hrniec ti uvari vsetko od ryze az po maso... a toto je to iste, iba lacne (parny hrniec mam 3 roky v pivnici :P )

elisskah
15. okt 2012

baby a davate aj petrzlen? ja osobne ho neznasam, tak sa mi hnusi dat ho aj malej, ale nechcem jej ho zas odopriet, mozno by jej zazrakom chutil. zajtra jej ho trochu pridam do jedla.

monikkak
15. okt 2012

@elisskah ja tiez petrzlen nemusim...ale malej som ho skusila dat...prvy den jej to vobec nechutilo potom dalsie dni ho papala ako tak ale nechutil jej dako...skus mozno jej zachuti

elisskah
15. okt 2012

citala som, ze mäsko az od 7 mesiaca. tak mam este pockat?
@katyxq a lepok zavadzat uz mam? porad prosim

elisskah
15. okt 2012

@monikkak a s cim ho kombinujes?

monikkak
15. okt 2012

@elisskah ja sim ho davala zo zaciatku len samy...este som nekombinovala...len teraz sme zacali miesat zeleninku tak k niecomu ho pridam

elisskah
15. okt 2012

@monikkak fuuuuuj....ja ho neznasam, uz len ked k nemu privoniam. ja jej uz kombinujem, tak zajtra dam s mrkvou a zemiakom asi.

monikkak
15. okt 2012

@elisskah ja som tak isto na tom...aj ja som tak chcela skombinovat...bude jej to chutit sa ti aj strati v mrve a zemiaku...mala kolko spapa prikrmu ?

elisskah
15. okt 2012

@monikkak jaj to ti neviem presne povedat. raz som jej dala kupovane v 200g pohariku a dala som jej to na dvakrat. ale ked si porovnam, ze kolko toho vyzeralo v miske co pouzivam, tak dnes som jej isto dala viac ako 100g a mala malo. osobne si myslim, ze tych 150g max. moze uz zjest. dnes mala mrkvu brokolicu a karfiol dokopy. vcera mala zemiak brokolicu karfiol. minuly tyzden som pridala brokolicu do jedla, tento tyzden karfiol. este mam hokaido a cuketu v mrazaku. to by som jej uz mala dat, dlho nemala. ak jej zajtra bude chutit, tak pozajtra pridam ten petrzlen do hokaida.

katyxq
16. okt 2012

@elisskah Lepek klidně zkusit pomaličku polehoučku můžete, je to na vás 😉. A maso taky.

vendyca
16. okt 2012

Ahoj, tak pořád nejí, jestli pětkrát otevře pusu je to úspěch, a tak pětkrát to do něj nějak nacpu...chci se zeptat, myslíte si, že mám zavést maso/žloutek po té, co si "zvykne na zeleninu"- začali jsem od ukončeného 6. měsíce a masem by se mělo pokračovat za měsíc - tedy mám začít, i když nebude jíst plnou dávku těch cca 150-200 ml příkrmu? Tak nějak mám pocit, že bude jíst pár lžiček a těšit se na prso, je úplně v tranzu když se k němu konečně dostane, totální závislák!!! Hezky se na to kouká, ale já už bych chtěla aby začal jíst !!!

katyxq
16. okt 2012

@vendyca Maso nebo žloutek (i bílek) klidně zavádět začni už teď - my dáváme tři přírmy denně a na plné dávce nejsme ani zdaleka a to ani v jediném z nich 😉, nejvíc sní asi oběd, to dá 100g. Klííd, nenervuj, když dítě příkrmu víc nechce, tak ho stejně víc nesní (pokud nervuješ, tak je rozrušené i ono a sní spíš ještě míň). Základem jeho výživy je beztak minimálně do roku mlíčko, příkrmy (už jen podle názvu) jsou jen doplněk ke kojení/UM, já to neberu jako cestu k odstatavení, ale jako možnost, jak muže dítě poznávat nové chutě, novou strukturu jídla, setkávat se s potenciálními alergeny, nic víc.
Pět lžiček je úspěch, jsou maminky, co plně nebo skoro plně kojí i do roka, dávají příkrmy metodou BLW (baby led weaning - dítěti se nabízejí celé kusy), to dítě si jídlo spíš jen ožužlává a do žaludku toho dostane minimum a přesto jim nic k životu nechybí a perfektně prospívají 🙂.

vendullka
16. okt 2012

@katyxq S bílkem radši opatrně, je to jeden z největších alergenů!

vendyca
16. okt 2012

@katyxq Asi moc talčim na pilu, říkala jsem si, že třeba bude masovej 🙂 Tak to jsem klidnější, že nemusí jíst ukázkově plné dávky, začnu rozmrazovat minimum příkrmu a postupně zavádět další chutě - takže oběd začnu masozel, až si zvykne (no co to u něj zvykne znamená -hm - až ochutná 🙂, tak ovoce dopoledne a pak odpoledne asi jogurt a večer kaše obilná, má ty z Countrylife, jsou super neslazený, ty si dávám i já k snídani...Děkuju
Prostě já to brala jako odstavení a on to ví líp než já, že se nechce ještě odstavit, že je pro něj MM nejlepší 🙂
Takže se budu řídt zase tím, jeslti přibývá a prospívá.

katyxq
16. okt 2012

@vendullka Já vím 😉, ale dnes už alergologové říkají, zavádět bílek, BKM, ryby a ořechy kdykoliv po půl roce (samozřejmě opatrně), źe odklad do pozdějšího věku naopak riziko vzniku alergie zvyšuje.
Kdo na to chce jít hodně opatrně, tak se začne domácím kožním testem - kouskek kůže na předloktí se potře syrovymm bimlkem nebo rybou, po chvíli se místo otře a pár dní se sledují reakce, pokud se nic neobjeví, tak se díťti dá do příkrmu kousíček ryby nebo bílku, další den o trochu víc a tak dál. Ořechy se zkoušejí v nedusivé formě past ("másel") nebo nápojů ("mlék"), taky se muže zkusit nejdřív kožní test, stejne tak BKM - třeba jogurt nebo ricotta.

vendyca
16. okt 2012

@katyxq Ještě jsem se chtěla zeptat - jak tedy vypadá váš jídelníček - kdy asi co, jak tam je zakomponovaný spánek a jak dokojuješ, případně dáváš jiné tekutiny, díky.

vendullka
16. okt 2012

@katyxq Já vím, oni to sice říkají, ale výzků moc potvrzených o tom není a právě díky brzkému zavedené bílku má teď malý od švagrové atopák, ale v šílené formě. PRacuju u miminek a ty jejich nové výzkumy které proběhyl na pár dětech se mi moc nelíbí, stejně jako s tím slavným lepkem už od 4m....

katyxq
16. okt 2012

@vendyca Countrylifí kaše máme taky a snídáme je obě (malá večeří zeleninu), ale teď jsem se rozhodla pokročit ještě trochu dál k přirozenosti/tradičnosti a neobjednala kaše, ale jen krupičky nebo vločky, 24h předem je namočím do vody nebo rostlinného (rýžového, ovesného, mandlového) "mléka" (malá má alergii na BKM a protože kojím, tak dietuju taky) a pak ráno uvařím kaši.

katyxq
16. okt 2012

@vendullka Švagrové přepošli tenhle odkaz - http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-... 😉.
To zavádění potenciálních alergenů radí i asi nejlepší alergolog Martin Fuchs (ty vyzkumy probíhaly a probíhají už řadu let po celém světě, nejsou to experimenty na dětech, ale například porovnávání skupin dětí - např, židovských, kde ty v Izraeli jedí sezam tradičně brzo, kdežto v Anglii - vlastně taky tradičně - jeho zavedení maminky odkládají, no a míň alergií na sezam je v Izraeli, rozdíly jsou teda jen několik procent, ale je to vysledovatelné), já v něj mám důvěru, ale každá maminka si to stejně nakonec musí v hlavě porovnat sama a podle toho se pak řídit.

vendyca
16. okt 2012

@katyxq a ten jídelníček tedy vypadá asi zhruba jak? Viz dotaz dříve. Ono je to psycho ještě jak nesedí, tak ho musím držet na klíně, všude to matlá, v sedačce být moc nechce....

vendullka
16. okt 2012

@katyxq Já vím, ale řekl jíto doktor. Víš ono se to pořád střídá, nám se dávalo všechno brzy a bylo to špatně, tak to přestalo, a teď to zase zavádí, takže s největší pravděpodobností to bude za chvíli zase zpátaky...
Právě, jsou to jiné narodnosti kde i maminy během těhu jí úplně jinak než u nás a i z toho se to odvíjí
Mám druhého prcka a co jsem dělala s pprvním bylůo všechno špatně, ať už se to týká jídla, polohování, spaní... všechno je zase úplně jinak.

katyxq
16. okt 2012

@vendyca Ráno nakojím, pak má kaši (jen trochu, tak tři lžičky hotové kaše, většinou bezlepkové, občas ječnou nebo špaldovou, či klasickou pšeničnou) s ovocem (většinu druhů - ty s obsahem pektinů jako jablka, hrušky, švestky- povařené, syrové je totiž netráví dobře, syrové jí zatím jen mango) a ořechovou pastou nebo mlékem, pak dokojím, pak minimálně jedno plné kojení, kolem poledne až druhé hodiny zeleninu s masem/rybou/žloutkem (tak tři lžičky mixovaného masa včetně vývaru) a tukem (na 100g tak dvě lžičky tuku, které dávám mám vypsané v popisu alba Šárčiny příkrmy), pak zase dokojení a aspoň jedno plné kojení a kolem šesté má jen zeleninu - avokádo nebo vařené nenadýmavé druhy (např. mrkev, červená řepa, kukuřice, batáty, sní tak 50g, takže dávám jednu lžičku tuku, nebo má sem tam samotnou suchou bramboru, když je dělám pro nás, v příkrmu je nechce) a pak až do rána několik kojení.
Spánek - obvykle spí po snídani a dokojení (ale malá je docela bezrežimová, takže holt někdy snídá v 8, jindy v 9 nebo i výjimečně v 10, když předtím usne, nebo taky nespí dopoledne vůbec) a pak odpoledne spává mezi obědem a večeří kolem třetí, čtvrté, ale taky se stává, že neusne ani před a ani po snídani, jdeme na cvičení nebo plavat, pak ji nakojím, usne a to pak obědvá ve dvě. Spát chodívá nejdřív v sedm, ale spíš až tak o půl osmé nebo v osm, ale jsou dny, kdy usne až v deset. Za noc se budí tak 2x na vyčůrání a kojení (co vyteče spodem, tak chce doplnit vrchem 😀), vstává kolem sedmé, jak se budí manźel do práce, ale občas malá vstane v šest až půl sedmé. Takže podle toho jak vstává a jak spí, jaký máme program, tak se řídí čas příkrmů, prostě mezi příkrmy má vždy aspoň jedno kojení.
Pečivo malá nedostavá (jen občas udloubnutý kousek od nás z talíře), časem chci zkusit bezlepkové pečivo, nechci jí dávat tolik pšenice, kterou jsem zredukovala i u sebe, taky jsem zapracovala i na svém příjmu bílkovin a tuků (živočišných a určitých rostlinných) - momentálně mám pocit, že kojení je těžká fyzická práce, já nejím, já žeru jak horník 😀 (skoro dvojité porce, masa určitě, klidně večeřím 4 vajíčka na sádle).

katyxq
16. okt 2012

@vendyca Dřív jsem malou krmila na klíně, ale cca tři týdny zpátky se naučila si sednout sama (oběma nohama dopředu), takk uź ji krmím v židliče, máme z IkEA, ta není polohavocí, takže je vhodná až pro sedící dítě - je fakt, že teď už je krmení mnohem pohodlnější 🙂.
@vendullka Jo, to je fakt, že se ta doporučení mění, já se snažím jet co nejvíc podle sezónu a svých a malé pocitů, ona se stejně sápe po všem, co jíme my. Kvůli alergii na BKM a sóju už má i tak omezený jídelníček, tak se nechci preventivně a nejspíš zbytečně vyhýbat dalším věcem a prostě zkoušíme, moc nepřibírala, tak jí navíc vybíraám co nejvýživnější potraviny. A je jasný, že už strava matky v těhotenství (a před ním) a při kojení má vliv - asi nejvíc platí heslo všeho střídmě (kromě věcí, na které je alergická dotyčná maminka, to je jasný). Já v těhotenství pila strašně moc mlíka a jedla i několikrát denně mléčné výrobky (to jsem ještě ani netušila nic o možnosti alergie na BKM u miminek), navíc jsme oba s manželem alergici (já ekzém, manžel astma), takže dispozice měla veliké a já ji prostě ještě bříšku hodně senzibilizovala a holt se to velmi brzo po porodu projevilo - možná, kdybych jedla mléčné umírněně, tak by na to alergická nebyla ... Ale je to jen co by kdyby ...

vendyca
16. okt 2012

@katyxq Díky za inspiraci, máme to dost podobný - denní režim nic moc, řídím se podle toho, jak je unavenej.

katyxq
16. okt 2012

@vendyca Teď byla malá nemocná, takže kromě kojení (ufff, prsa mám vysátý snad dosucha 😀 ) bylo její včerejší jídlo lžička kukuřičné kaše s ořechovou pastou a jablky (z mé misky), kousek vařené brambory (taky ode mě) a čtyři lžičky avokáda (to miluje). Dneska už toho snědla asi tak 2x tolik 😅, takže chce stejně kojit každou chvilku (zkoušíme znakovat a teď mě trénuje, jestli na "mlíko" budu reagovat 🙂, mrška 😵), ale tak aspoň něco jí a hlavně pije.