Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

wrtulka
27. nov 2012

Ahoj všem,
moc prosím o radu.
Mám tenhle prolém: malá má 6 měsíců a je na BEBě Pro 2. S tím že jsem začali příkrmy dle pediatra takto:
1)týden mrekv na konci týdne by měla nahradit jedno mlíčko (v poledne) + přidávala jsem pár kapiček kvalitního oleje
2)týden mrkev+brambora+ přidávala jsem pár kapiček kvalitního oleje
3)týden mrkev+brambora+maso
je to tzv. schéma hypoalargení výživy od 6ti měsíců
Problém je že po týdnu a kousku máme obrovský problém se stolicí (asi docela pochopitelné) ☹ ☹ ☹ malá toho sní dost - klidně malou přesnídávku (vařila jsem mrkvičku doma nebo když jsme jeli kupovala jsem skleničku s tím že teď už jsme dávali tu dvojsložkovou mrkev+brambůrku)
malá už třetí den tlačí s tím že první den to byla krizovka brečea jak blázen a lezly z ní takový králičí bobečky tuhý 😖 ☹ ☹ ☹
snažila jsem se jí dávat pít kojeneckou vodu ,nebo fenyklový čaj, ale ona moc nechce
no a teď moc nevíme jak dál..
nakoupila jsem čajíky a šťávu od Hippa ze švestky je to maličko lepší ...úplná zácpa to není ale i tak blbý.
Bojím se jí teď dávat příkrmy nemáte někdo radu jak pokračovat?
co jí můžu dát? jako dle pediatra mám pokračovat podle plánu ale to se dostaneme tam kde už jsme byli...

marketkapraha
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katyxq
27. nov 2012

@wrtulka mrkev zrovna hypoalergenní není, navíc způsobuje zácpu - takže vysaď příkrmy, až nebude zácpa, tak zkus raději dýni, cuketu, brokolici, batáty, syrové avokádo 😉. Na tyto potraviny je alergie málo častá a nezpůsobují zácpu, jen pozor na brokolici, ta může nadýmat. Plus pár kapek oleje je málo, děti potřebují tuky, dávej alepoň jednu lžičku na 100g příkrmu. Z mase je nejlepší první volbou krůta a králík.

wrtulka
27. nov 2012

@katyxq dobře děkuju
takže mám počkat až se stolice zlepší fajn..
a pak mám začít třeba dýňovým pyré ? nebo hrovnou vícesložkovými? hm to asi radši ne nebo jo?
a kdy zařadit to maso? my máme možnost biokrůt s tím plánuju začít..

wrtulka
27. nov 2012

@katyxq můžu přidat trošku té švestkové šťávy do mlíka?

katyxq
27. nov 2012

@wrtulka Švestkovou šťávu bych radši s mlíčkem nemíchala, aby se nesrazilo. Dýni bych zkusila samotnou, s bramborou není nutné ji kombinovat (ale můžeš, jen je v tom pak zbytečně moc sacharidů) a vzhledem k náchylnosti na zácpu bych byla opatrná s množstvím mrkve i později. Maso můžeš kdykoliv od půlroku.

wrtulka
27. nov 2012

@katyxq ok tak já počkám a pak začnu třeba cuketou...uvidíme ☹

biba321
28. nov 2012

@katyxq prosim ta,a aky olej davat babetku do jedla?ja nedavam nič.. či to len ked je problem so stolicou sa ma davat?

Baby a mate špecialne noziky na krajanie zeleniny ovocia,alebo klasicke kuchynske noze?
v tescoma maju pekne,ale dost drahe sa mi zdaju - 3 kusy + skrabka 20 eur 😠

katyxq
28. nov 2012

@biba321 Střídám olivový olej, kokosový tuk (ty dávám asi nejčastěji), dýňový olej, občas slunečnicový za studena lisovaný olej, sádlo, do sladkých jídel ořechové pasty. Miminka potřebují tuky pro sůj vývoj, taky je to prevence zácpy a nutnost pro vstřebávání řady vitamínů, dávám lžičku až dvě tuku na 100g příkrmu.
Speciální nože ani škrabky nemám, jen ty obyč.

biba321
28. nov 2012

@katyxq a tie oleje-to normalne z potravin-nejake špecialne?alebo z predajne zdravej vyzivy? ja to neviem odhadnut-ja zatial davam malemu mnozstvo 2 kociek ladu,to kolko moze byt gramov? 😅
a ten kokosovy tuk-to sa predava pod tymto nazvom?? toho kolko davat,tak ako olej,lyzicku?
a vraj denne ma babo zjedst 15-30 g masa-alebo 3x do tyzdna myslim
ja mam namrazene taku polku kocky ladovej,to je na 1 den ok vsak? uf,to mam dobre mierky 😀
a orechove pasty?? wow to ani neviem ze existuje
ale do ovocia hadam nic netreba? 😉

katyxq
28. nov 2012

@biba321 No, já v normálních prodejnách potravin nakupuju jídlo minimálně, u většiny věcí tam neseženu pro mě dostačnou kvalitu nebo něco nevedou vůbec, takže spíš zajdu do farmařské prodejny, zdravé výživy nebo objednám přes internet (vyjde to levněji než v kamenných prodejnách). Kokosový tuk nebo olej, je to to samé, akorát v ledničce nebo i při pokojové teplotě je tuhý, taje už ve velkých vedrech nebo teplotou lidského těla. Kdyžtak koukni ke mně do alba, mám tam nafocenou vetšinu toho, co malá jí.
Jedna kostka z formiček na led má zhruba 15-20g (podle typu formičky a druhu potraviny). Malá moc nesní, trochu bojujem s váhou, takže se jí snažím jídlo dělat co nejvíc výživne a tak jí přitučňuju všecko 😉 včetně ovoce s kaší, maso má skoro každý den, ale jen jednu kostku (a to mám zmražené maso rozmixované i s vývarem), stŕídám jí ho se žloutkem, rybou, luštěninama.

eicul82
29. nov 2012

@katyxq Ahoj, prosím o radu 🙂 Dýně se vaří se slupkou nebo bez? Myslíš, že je problém začít nejdříve s lepkem - lžičku ovesné kaše např a pak zelenina? Je velká zátěž na celiakii.... A pořád váhám ohledně uchování zeleniny a masa v mražáku - je lepší to zamrazit čerstvé nebo už uvařené?

katyxq
29. nov 2012

@eicul82 hokkaido dýně se vaří se slupkou, ostatní druhy bez. Lepkem se může začít (postup mám ve článku o zavádění příkrmů, o lepku je nad prvním obrázkem), ale raději jen u kojených dětí (mateřské mléko má ochranný účinek, pomáhá nastolovat toleranci k lepku)., zvlášť když jsou v rodině dispozice k celiakii.
Někdo mrazí syrové a někdo vařené, malá jí pořád pidi porce, takže se mi vyplatí mrazit už uvařené a rozmixované/rozmačkané.

elisskah
29. nov 2012

@biba321 Moja papa dost, kupila som si v zdravej vyzive oleje bio olivovy a avokadovy, ten je velmi chutny. Davam od oka trochu vylejem do zeleninoveho prikrmu. Do ovocneho a do kasi nedavam nic. Aj Kase som si uz kupila v zdravej vyzive, uz nekupujem sunarky a podobne. Kupila som len kokosove mlieko a to len obcas dam do kasi.

biba321
29. nov 2012

@katyxq no moj ma dobru vahu,tak to s olejom moc prehanat nechcem 😎 nemam mu davat teda polovicnu davku,teda pol lyzicky? dik
super,pozriem album aj zdravu vyživu,ten olej som ani nikde nečitala hm..

ozaj baby-mozem podusit hrusku a dat do mraznicky,či to je blbost?
hrusticky mame take nezrele,a skoda ich,malemu chutia,ale papa malo,tak by som si to rozdelila na viac dni

katyxq
29. nov 2012

@biba321 Mateřské mléko má 4-4,5%tuku, takže jedna lžička oleje na 100g zeleniny je akorát tenhle poměr 😉. Miminkům se kalorie (ve zdravé formě) omezovat nemají.
A ovoce normálně mrazím, syrovem nebo povařené - jablka, hrušky, švestky, mango, hroznové víno, broskve.

cherry1981
29. nov 2012

@katyxq Ahoj a tak male deticky mozu orechy? Kedze davas orechovu pastu pytam sa ze by som aj ja skusila malej 🙂 Len som myslela ze orechy asi nemozu

katyxq
29. nov 2012

@cherry1981 V posledních letech alergologové říkají, že nemá význam zavedení ryb, bílku, ořechů a jiného odkládat, riziko vzniku alergie tak neklesá, spíš naopak - http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/0... 😉.

elisskah
29. nov 2012

@katyxq v tej zdravej vyzive mi ponukli aj Rybi olej zbaveny zapachu, zevraj mamicky kupuju pre deti, ze je velmi zdravy a tak. Tak som kupila, ale je na nom pisane, ze az od 3 rokov, tak som jej ho este nedala. Co myslis ty??

katyxq
29. nov 2012

@elisskah Od třech let je napsané na kdečem, protože testovat to pro malé děi je drahé, takže si to může dovolit málo frem (a že je to schválené prod ěti fo tří let nezaručuje, že je to zdravé, např. slazené kaše, chodítko, klokanka a jiné, prostě to neobsahuje jedovaté věci, neublíží to v krátkodobém horizontu, nemá to malé části, které by šly spolknout nebo vdechnout, tak se to schválí).
Každopádně jako jakákoliv potravina s vyššsím rozikem alergie by se rybí tuk neměl dávat každý den, ale 2-3x do týdne by mělo být v pohodě, jen pokud dáváš vit.D (Vigantol nebo jiný), tak bacha na dávku, rybí olej obsahuje také vit.D.

elisskah
29. nov 2012

@katyxq davam vigantol. Ale tak niekedy skusim dat raz za cas trochu ten olej. Dik.

biba321
29. nov 2012

@katyxq čo to je "syrovarem" ? 🙂

katyxq
29. nov 2012

@biba321 překlep (na iPadu je M hned vedle čárky nad písmenko, kliká se až po napsání písmenka, ne před jako na PC) - mělo to být syrové 😉

eicul82
29. nov 2012

@katyxq Díky za odpověď. A to kupuješ ječné a žitné vločky nebo v jaké formě to kupuješ, aby to bylo do kaší? 🙂

katyxq
29. nov 2012

@eicul82 jojo vłočky, ze začátku jsem je nadrtila úplně najemno, den předem namočila a pak uvařila. Teď vařím kaši k snídani sobě i malé dohromady, den až dva předem vločky/krupičku/celá zrna namočím do rostlinného "mléka" a pak uvařím, podle potřeby rozmixuju.

tichackova
30. nov 2012

Prosím prosím, co dávat jako svačinu? Se zeleninou k obědu jsme začaly je to tak tři týdny zpátky a začínáme i svačinu, ale dávat pořád přesnídávku...?😝

papuka
1. dec 2012

@katyxq ahoj, možem sa opýtat, my sme začali s príkrmamy iba pre 3 dnami, začala som s HIPP mrkvičkou, mám malému aj dotoho dávat trošku oleja? myslím to tých kupovaných, zatial spapa iba 3-5 lyžičiek, preto tie kupované, neskor budem normalne varit 🙂

cherry1981
1. dec 2012

@katyxq Ahoj chcem sa opytat este na to veprove sadlo, to je mast? 😕 😅 To deti mozu ?😕

katyxq
1. dec 2012

@papuka Koukla jsem na složení (zlatý internet, já to nekupuju, takže jinak bych nevěděla), v Hippu první karotka žádný tuk není, takže bych určitě přidala.

katyxq
1. dec 2012

@cherry1981 Občas můžou, pořád je to zdravější než jakýkoliv margarín (i pro dospělé), lepší složení než vepřové sádlo má sádlo husí nebo kachní.