Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

biba321
9. dec 2012

Baby a mango mam dat cerstve,ale trosku podusit? ja jablcka a hrusky dusim,niekto mi to poradil,ze zo zaciatku podusit..
a tie vlocky varite kym je z toho uplna kasa ? aj to moze ist do mraznicky?

katyxq
9. dec 2012

@biba321 já ze začátku mango dusila, pak jsem zkusila syrové a je to jeden z mála druhů ovoce, co malá zvládne syrové 🙂 i v trochu větším množství, aniž by z toho měla trávicí problémy nebo ekzém. Podušené i rozmačkané sýrové mrazím.
Vločky vařím na kaši, mrazit jsem nezkoušela, dělám pro malou i pro mě stejnou kaši k snídani, malá sní trošku (asi lžíci hotové kaše) a většina je moje, takže nemám přebytky.

azbestica
9. dec 2012

neviete mi niekto poradit kedy pridavam olej do jedla a moze byt aj taky z lekarne olivovy??

elisskah
9. dec 2012

@azbestica ja davam do hotoveho zohriateho. A pokial je to normalne jedly olej tak preco nie?

lucifereeek
9. dec 2012

@azbestica olivový určitě jo a dává se do hotového jídla těsně před podáváním - ale jen malinko 🙂

eicul82
10. dec 2012

Holky, mladý patizon loupat před vařením? Ptám se, když se dýně hokaido nemusí.....

eicul82
10. dec 2012

@katyxq mladý patizon loupat před vařením? Ptám se, když se dýně hokaido nemusí..... Díky 🙂

kacenka1111
10. dec 2012

Prosim jake maso davate a kolik do zacatku? Dam treba mrkvicku a trosku brokolice a dala jsem prsa maly kousicek a snedla mnohem mene, nez kdyz ma jen zeleninu ( je to logicke ). Jen nevim, kolik toho masa ma vlastne mit. A u kureciho jen prsa, nebo mohu i stehynko, samo bez kuze?

katyxq
10. dec 2012

@eicul82 Patizon určitě oloupat 😉.

mochenkaa
10. dec 2012

@katyxq Můžu mít na tebe dotaz? Dnes jsem malému dala první mrkev. Snědl cca 10ml, ale snědl by víc kdybych mu dala. Mám mu dát kolik sní nebo to vzít vyloženě jako ochutnávání? Neplival to, krásně otvíral pusu. A mám mu už dávat vodu/čaj?

majka99999
10. dec 2012

@kacenka1111 ja davam radsej stehno, je stavnatejsie. Niekde som citala, ze by to malo byt na zaciatku 20 g. 😕 Prikrm by mal mat v plnej davke150-200 g. Ja mojmu davam z pohara od vyzivy, to cca zodpoveda.

katyxq
10. dec 2012

@mochenkaa Zrovna s mrkví radši nejdřív opatrně, dost často z ní bývá zácpa (já musím množství/podíl mrkve v příkrmu regulovat doteď), takže počkej, co to udělá. Ale jinak bych ho nechala, ať sní, co sní. Vodu můžeš začít nabízet, ať si zvyká 😉, nebo můžeš zkoušet čaje, dobrý je třeba rooibos.
My dneska úspěch - malá si chytla hrneček (obyčejný malý porcelánový) oběma rukama, jedno za ucho, druhou si ho přidržela a napila se úplně sama, ani se moc nepocintala 🙂, no, za minutu na to se zlila celá 😀.

mochenkaa
10. dec 2012

@katyxq Děkuju. Já si říkala čistou koj. vodu nebo dětské bylinkov é čaje (určitě NE ty instatní blafy 😝 )
Tak mám mu zítra tu mrkev dát? Má fakt jen načatou skleničku 😕
A můžu to ohřívat v mikrovlnce nebo radši ve vodní lázni?
Vím, ptám se jak ..., ale dělám to poprvé 😀

katyxq
10. dec 2012

@mochenkaa Mrkev zítra dej pár lžiček. Já se přiznávám k ohřívání v mikrovlnce, s tou trochou, co malá sní, bych akorát zapatlala hrnec 😅.

mochenkaa
10. dec 2012

@katyxq jooo, tak když ty ohříváš v mikrovlnce, tak jsem v klidu 😀 Tě v příkrmech beru jako odrazový můstek, a vzor 😀
I když malý může mléčné, takže to můžu víc v klídku. No, teď mě napadlo, a můžu mu do té mrkve třeba dát trochu MM ať ho to nestaví? Nebo je to úplná blbost?

elisskah
10. dec 2012

@kacenka1111 ja neviem kolko sa ma davat, ja davam jednu kocku, mam v mrazaku namrazene a davam kuracie a kralicie z prs.

biba321
11. dec 2012

Baby kedy by malo babo najneskor jest? ja som dnes davala malemu az o 19-30 😒 sme nestihali nejako
tekvičku podusenu popučenu s kuracim vyvarom-ale som nechapala kolko spapkal,uplne rekord 😀 tak som sa ho potom snazila udrzat aby este nezaspinkal hned s plnym bruskom.. no nic moc

a tie oleje-do ovocia netreba hadam davat nic ze? mam v plane kupit tekvicovy olej,a kokosovy tuk,to hadam na zaciatok staci
na to nase mnozstvo á 2 mrazene kocky,par kvapiek,a mnamky
myslim ze olilovy lisovany za studena je do studenej kuchyne,a ja sa snazim teda o teplu kuchynu,aspon prvych par minut 😎

cholitko
13. dec 2012

Ahojte, vie niekto ako sa pripravujú strukoviny pre ročne babo? Fazula, šošovica 😀

katyxq
14. dec 2012

@cholitko Já je většinou jen normálně namočím, uvařím a přidám zeleninu, trochu soli, bylinek a olej a je hotovo. Ve článkách s příkrmy s kousky a od jednoho roku mám pár receptů z luštěnin.

elisskah
17. dec 2012

@katyxq Ahoj. Uz mame 8 mesiacov. Doktor povedal, ze davat biely jogurt. Ja viem, ze vy mate alergiu na mliecne, ale myslis, ze uz mozem? Bud som citala, ze do roka nic mliecne alebo jogurty ano od 8 mesiaca. Tak neviem. A ako casto, ked nekojim? Tak kazdy druhy den by som mozno davala. A citam, ze vraj zvolensky jogurt je dobry, ale ja osobne viem, ze hollandia su najkvalitnejsie. Ake mas ty info, ktore biele jogurty su TOP? A povedal, ze strukoviny mozem zacat davat, tak tie skusim, lebo viem,ze aj ty davas. Ale prekvapil ma, ze rajcinovu polievku. 😕 Ale teraz aj tak len z pretlaku sa da. To by nevadilo? No ja nasmu doktorovi nedoverujem co sa tyka stravy. Uz som to tu raz spominala. Tak preverujem a potrebujem si sama zistit co mozem a co nie.

katyxq
17. dec 2012

@elisskah Kravské mléko není žádný výživový zázrak, jak se traduje (zhruba od dob, kdy se krávy začaly chovat ve velkých kravínech, mléka je od té doby silný nadbytek a reklama se ho snaží udat, jak se dá) - mléko není potravina nejbohatší na vápník, vstřebávání vápníku z mléka navíc není ideální kvůli nevyváženému poměru ostatních minerálů a látek k tomu potřebných (horčík, fosfor, vit. D), kravské mléko neobsahuje skoro řádné železo a navíc brzdí jeho vstřebávání (do UM se proto dává několikanásobek železa, než je v mateřském mléce, pod heslem, že to SNAD bude stačit, no, rozhodně mají děti na UM častěji problémy se zácpou), pro děti je v mléku příliš vysoký obsah minerálů (fosfor) a bílkovin (navíc je tam více kaseinu než syrovátkových bílkovin) - jogurt má, kromě nižšího obsahu laktózy a obsahu probiotik, úplně stejné bílkovinové a minerálové složení jako samotné kravské mléko.
Jelikož je malá na UM, tak má bílkovinu kravského mléka zavedenou, čili nepotřebuje ani kvůli nastolení tolerance ke kravskému mléku nic dalšího mléčného (u kojených dětí stačí např. lžička jogurtu 2-3x týdně).
Ale každý s tím nemusí souhlasit, takže .... pokud pokud jogurt - tak plnotučný, bílý a co nejméně zpracovaný (ideálně lokální farmářský, z nehomogenizovaného mléka nebo alespoň ten kysaný ve skle - v ČR dělá Agrola, vyrábějí i pro Madetu), ale počítej s tím, že jsou kyselé, tak to má být, dítěti do toho můžeš přidat ovoce 😉. Hollandia je, dejme tomu, kvalitativní střed.
Luštěniny klidně zkuste - pro začátek ty méně nadýmavé, jako je zelný hrášek, červená čočka, cizrna. A rajčat bych se taky úplně nebála, citlivější děti z nich můžou mít např. kopřivku (nejedná se vyloženě o alergii, ale o histaminoliberační reakci, příznaky jsou stejné jako u alergie, ale narozdíl od ní závisí na množství, to množství je ale individuální, prostě v malém množství dítě rajče snese a při větším množství reaguje). Histaminoliberanty - kakao a čokoláda, sýry, uzené, konzervované, zrající a kysané potraviny (jedná se i o jogurt), velmi zralé ovoce a zelenina (pozor hlavně na citrusy, jahody a právě ta rajčata), houby, luštěniny a mořské ryby a mořské plody (u nich rychle roste obsah histaminu s klesající čerstvostí).

biba321
18. dec 2012

@katyxq ahoj,prosim ta o radu-zajtra idem davat prvy raz ovsene vlocky.dnes som ich namocila
rano ich povarim,kym z toho nebude kasa ok?a mozem dat do toho 1 mrazenu kocku manga,nech mu to trochu chuti vsak
zaliala som to vodou aby boli zakryte,a trocha viac,tak v tej to uvarim,ci este potom hadam doliat,aby mi to neprihorelo..
to som 1 polievkovu lyzicu zaliala vodou.teraz to mam 4 dni testovat-alergiu na ovos
a potom 5-ty den mozem napriklad pohankove vlocky,alebo spaldove rovnakym sposobom vyskusat?
a olej do toho asi nie vsak,ten len do zeleniny?
dakujem moc za radu

katyxq
18. dec 2012

@biba321 uvařit na kaši, podle potřeby dolívat vodu, pak klidně ochutit ovocem 😉, já dávam tuk i do kaše (kokosový olej nebo ořechovou pastu), ale nemusíš, my se snažíme přibrat, jak jen se dá 😉, po ovsu by byl asi nejlepší otestovat ječmen, pak žito a pšenici/špaldu úplně nakonec, mezitím nebo klidně později bezlepkové obilniny (např. pohanka).

biba321
18. dec 2012

@katyxq super dik,a to su tiez vločky jačmenne,žitne,pšenične ano? v DM hladat? existuju aj nejake bio,a su vobec bio ,,hm
ja som ten lepok nejako odkladala dokelu,ale hadam to bude v poriadku,som myslela ze az po ukončenom 9 mesiaci,a vraj sa uz skor ma davat
aj vyvar z ryze natural,aj tu ryzu natural ze treba..?

katyxq
18. dec 2012

@biba321 v DM nevím, jestli mají všechny druhy vloček, já je kupuju ve zdravé výživě (bio od Countrylifu).

cherry1981
19. dec 2012

@katyxq Ahoj prosim Ta ked davas tuk do prikrmu kolko asi tak na 100ml prikrmu, dakujem

http://www.slnecnica.sk/produkt/ghee-maslo-bio-... a co hovori na toto maslo? Mozem ho pouzivat ?

katyxq
19. dec 2012

@cherry1981 Na 100g/ml dávám minimálně lžičku tuku, to odpovídá zhruba obsahu tuku v mateřském mléku (4-4,5%), kvůli malé menší váze to ale neomezuju a dám většinou i dvě lžičky.
Ghee je, pokud se nepletu, slovensky pretopené maslo 😉 (prostě máslo pomalu zahřǐvané, čímž se zbavuje vody, zároveň se sbírá pěna mléčných bílkovin), takže bych se ho nebála, dokonce ho prý snesou i někteří (slabší) alergici na bílkovinu kravského mléka. Výhodou je i to, že má dlouhou trvanlivost - teď to nebude zdravé, ale výborné jsou na něm udělané řízky 😉 (ale moje malá reaguje silně na BKM a kojím, takže si i na ghee nechám zatím zajít chuť, sice řízky moc nemusím, ale jednou za čas, když jsou fakt dobré, tak si dám 😀).

cherry1981
19. dec 2012

@katyxq Dakujem cize okrem olivoveho oleja, do prikrmu este davas lyzicku az dve tuku? Pochopila som to spravne? Alebo bud das olivovy olej alebo das tuk

katyxq
19. dec 2012

@cherry1981 Celkem jednu až dvě lžičky tuku - olivový olej nebo jiný druh 😉 (momentálně mám doma kokosový olej, dýňový olej, olej z hroznových jader, slunečnicový olej - všechny za studena lisované, vepřové sádlo, střídám to, olivový olej dávám asi nejvíc).

cherry1981
19. dec 2012

@katyxq Aha dakujem, ja som myslela, ze das napr sádlo(u nas masť) a este das aj olivovy olej 🙂 Cize aj ja to budem striedat, lebo ja som davala trosicku maste(sadla 😀 ) a este som potom pridala aj olivovy oelj, Ale na tom sadle som dusila zeleninku 😕 A uz ked bol prikrm hotovy tak som do toho dala este aj olivovy olej cize asi som robila zle? 😕