Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cherry1981
19. dec 2012

@katyxq A este prosim radu, ked budem davat to maslo Ghee, tak potom uz nedat olivovy olej? Ci mozem oboje 🙂

katyxq
19. dec 2012

@cherry1981 taky někdy kombinuju, ta 1-2lžičky je prostě celkové množství, např. dýňový olej byl samotný pro malou ze začátku moc výrazný, tak jsem dávala půl na půl dýňový a olivový nebo dýňový a slunečnicový olej, teď mám třeba maso podušené na cibulce s trocou sádla a do hotového jídla přidám olivový olej.
Ale spíš to střídám, jeden to a druhý den jiný druh, ať to má chuťově jiné.

cherry1981
19. dec 2012

@katyxq Dakujem pekne za vysvetlenie 🙂

katkapresov
20. dec 2012

ahojte baby..prosim vas o radu..mame 4a pol mesiaca a lekar vravel ze mozme zacat so zeleninkou.zatial stale kojim..no nic mi k tomu nevysvetlil len mi hodil reklamne letaky Hip, hame,atd....ako mam zacat a cim?akurat mi vravel ze jedno kojenie mam nahradit zeleninkou..cize mu mozem dat zeleninu bud naobed,alebo aj poobede?a niekto mi vravel ze zeleninku varit aj s kvapkou olivoveho oleja..?vopred vam dakujem za vysvetlenie.. 🙂

karlam
20. dec 2012

@katkapresov ahoj katko, já řešila naprosto to stejné před cca měsícem, mám dvojčata. moc dobře nechápu, proč máš už dávat příkrm, když kojíš, u kojených dětí se dávají příkrmy až po ukončeném 6. měsíci nebo ne?
no každopádně já začala mrkvičkou ze skleničky, koupila jsem hipp první lžička mrkev, kupodivu mně to obě holky jedly, druhý den to stejné, snědly tak cca tři lžičenky, třetí den jsem dala brokoličku opět ze skleničky a postup stejný. no a jelikož holky jedly moc pěkně a bez problémů, začala jsem dávat již svou dýni, tu mají hodně rády, cuketu, mrkev ze zahrádky, špenáz ze skleničky, brambory, teď i rýži, jí všechno a bez problémů, sní pěkně celou porci a pak se dojí stejně ještě celou dávkou mléka většinou. o vánocích začnu dávat již i maso.
nevím, co přesně by tě zajímalo, ptej se
jo když dávám svou zeleninu, tak do ní vždy přidám trochu mlíčka a půl lžičenky olivového oleje

katkapresov
20. dec 2012

@karlam ahoojky 🙂..tak vravel ze zeleninku mozme uz skor,ale kasicky az od siesteho mesiaca..ze aby si dieta zvykalo uz aj na inu stravu.....a davala si zeleninku pred obedom alebo az po obednajsom spanku?a uz davas aj ovocie,ci stale len na zeleninke ste?

karlam
20. dec 2012

já dám dávku zeleniny ana to teprve na dojezení mlíčko, takhle to děláme cca již tři týdny, teď začnu přidávat do zeleniny maso a od ledna začnu dávat dopoledne místo mlíčka ovoce potažmo ovocnou přesnídávku

saska.t
21. dec 2012

@katkapresov
@karlam www.kojeni.net, zakladny model pre zacatie s prikrmamy, pekne vysvetlene a popisane... 😉
co sa tyka oleja do prikrmov urcite pridavat, kedze vitaminy a mineraly su rozpustne v tukoch

biba321
21. dec 2012

@katyxq ahoj chcem sa ta prosim opytat-aky je rozdiel medzi napr. medzi pohankovymi vločkami a pohankovou kašou? (alebo ina obilnina) ? asi iba v spracovani však? a ze vločky sa dlhsie varia,ale ked ich namočim 24 hod pred varenim tak to mam asi narovnako?
lebo sa mi zda ze tie kaše drahšie vychadzaju,tak to radsej vločky bio kupim,a povarim
ty maš tie country life bio kaše?dobre su? akurat ich vidim na tej stranke slnecnica,tak asi nieco kupim,lebo v obchode som iba špaldove,pohankove a ovsene zohnala,jačmen,žito pšenica vobec
dakujem

petra273
21. dec 2012

@karlam ahoj, chci se zeptat: ted jsem začala s příkrmy a až prcek začne jíst celou porci, mám ho ještě kojit nebo ne? Aby mu to stačilo...co myslíš?

katyxq
21. dec 2012

@biba321 jojo, kaše je většinou hodně jemná instantizovaná krupička, můžu říct, že den, dva předem namočené vločky nebo krupička (já mám radši pohankovou krupičku než vločky) jsou uvařené hodně rychle, netrvá to o moc déle než udělat instantní kaši, akorát se navíc zašpiní jeden hrnec, ale podle mě je to vyváženo přírodnější (zdravější) stravou a lepší cenou 🙂. Dřív jsem používala kaše od Countrylifu, chuťově jsou dobré, strukturou trochu hrubší, ale nám to nevadilo (malá totiž od začátku nemá ráda najemno rozmixované), teď už kaše dělám právě z vloček (ječné, ovesné, jahelné), krupiček (pohanková, kukuřičná, špaldová) nebo celých zrn (quinoa, amarant, rýže).

biba321
21. dec 2012

@katyxq niekde som citala ze sa ma davat iba lyzica vlociek - ale to iba na zaciatok asi ked skusam toleranciu stravy? ja malemu davam teda iba lyzicu ovs.vlociek namocenych a uvarenych,ale celkom mu chutia,ani sa nevyhadzal,tak by som mu hadam aj viac dala..
a do toho davam rozmrazene rozpucene ovocie,a chuti mu,tak sa tesim ,tak treba vyuzit 🙂 lebo maso moc nechce,musim vyskusat aj strukoviny. cervenu šošovicu (čočku ) mam,to iba povarit klasicky vo vode, a dat?same či aj olej..?
a ze ryzovy vyvar-to mozem aj z natural ryze vsak?to nazaciatok iba tu vodu mu mam dat dat do inej zeleniny,alebo mu dat hned ryzu- rozvarit ju aby sa lepsie prehltala..?
dik moc

katyxq
21. dec 2012

@biba321 lžička az lžíce lepkové obilniny (ječmen, žito nebo špalda, pšenice) cca do 8.-9.měsíce 2-3týdně, pomalu nastolovat toleranci k lepku, pak teprve víc, protože malá miminka mají málo enzymů pro trávení obilnin (proto má tolik dětí po kaších bolení bříška nebo naopak nezvykle dlouho spí).
Luštěniny zkus, nejmíň nadýmavý je zelený hrášek, červená čočka a cizrna (cícer), normálně uvařit hodně do měkka, samotné mi to přijde takové dusivé, takže přidat zeleninu (např. batát, mrkev, petržel, dýně, cuketa, lilek, kdo snese, tak rajče), olej a je to.
Rýži klidně, taky uvařit hodně doměkka, samotný odvar mi přijde zbytečné dávat (používá se leda na doplnění vody a zastavení průjmu), ale stejně jako u mrkve bacha, může způsobovat zácpu.

karlam
22. dec 2012

@petra273 peťo já dávám misku zeleniny (mrkev, cuketa, brambora atd.), holky to sní celé a stejně mají potom hlad a někdy sní i celou porci mléka, myslím si, že je to tím, že jsou ještě prcci, mají zítra pět měsíců a že se to tedy upraví až jim bude půl roku a víc, jinak si to neumím vysvětlit. nebo možná až začneme dávat maso, tak se víc zasytí. takže bych ti poradila určitě po příkrmu nabídnout miminku i mlíčko a uvidíš, jestli a kolik si vezme 😉

petra273
22. dec 2012

@karlam teď sní tak půlku skleničky a stejně zuřivě saje🙂

katkapresov
27. dec 2012

no tak varena strava nam nechutila tak som dala hipp mrkvicku a to otvaral usta jedna radost 🙂..no ale odkedy papa takuto stravu tak kakal len raz a aj to len trosku..viem ze kojene deti nemusia kakat aj tyzden dva, no ked uz je inu stravu nemalo by to byt aspon kazdy druhy den?no netvari sa zeby ho nieco bolelo..

biba321
28. dec 2012

@katyxq prosim ťa,a natural ryzu moze jest zo začiatku tiez nejake obmedzene mnozstva? teda lyzicu 2-3x tyzdenne?
a nie je nejaky tip ako sa rychlejsie uvari? dlho sa vari,tvrda je,ale celkom mu chuti,som mu ju len vidličkou popučila a papkal,so zeleninkou 🙂

katyxq
28. dec 2012

@biba321 natural rýže má dost vlákniny, navíc rýže obecně se používá při průjmech, takže klidně může sníst víc, ale dávej pozor, aby neměl zácpu nebo bolení bříška 😉.

biba321
28. dec 2012

@katyxq ty si mi davnejsie pisala myslim - quinoa a amarant vsak?
akurat objednavam obilniny pre maleho,mam vyskusat aj tieto dve?papa ti to mala? normalne ako napr.ovsenu kasu to pripravujes?ze rozvarim vlocky a do toho ovocie alebo zeleninu,tak? su nejake extra tieto obilniny?
sa vselico nove pri malom naucim,ja len ovsene vlocky papam 🙂 dik moc

katyxq
28. dec 2012

@biba321 klidně je zkus, mají z obilnin nejvíc bílkovin, taky dost minerálů 😉, malá i já to jíme jako kaši (prostě namočím do rostlinného mléka den, dva předem, pak trochu pomixuju a uvařím na kaši, přidám ovoce a ořechovou pastu, sobě teda nasekané ořechy) - ale dají se vařit i jako příloha.

katyxq
28. dec 2012

@biba321 akorát teď jsem koupila dvakrát po sobě amarant (pokaždé jinou značku) a vyhodila jsem ho, byl cítit plísní 😒 (nám se tenhle měsíc doma nedařilo víc věcí, prostě když se něco kazí, tak toho bývá víc najednou 😅, zdechla i pračka), možná to oba výrobci měli ze stejného zdroje, příští týden zajdu do zdravé výživy a koupím ještě jiný (dražší) a snad bude OK.

biba321
28. dec 2012

@katyxq ja sa v tom ani nevyznam,ako to ma chutit ani vonat hm..
som len na nete nasla nejaku predajnu,ze biopotraviny a doplnky,tak tam to vidim,no hadam to bude dobre
tak ale pre istotu ovoniam či necitim plesen

katyxq
28. dec 2012

@biba321 já taky nevím, jak to má chutnat a vonět, buď mi to chutná nebo ne 😀 (ale zkažený, žluklý nebo tu plesnivinu byl poznala, to je hnus už v suchém stavu, poprvý jsem k tomu amarantu nečuchala, ale jak se začal vařit, tak se nedalo si nevšimnout).

biba321
29. dec 2012

@katyxq prosim ta,taka blba otazka,ale ja ryzu natural nevarievam-a ked som ju teraz triedila,bolo tam dost zelenych rýž,to je ok,či to vyhadzovat?
pri bielej vyhadzujem vsetko čo je ine ako cela biela,no naturalka neviem 😒
dik moc

jennyka
30. dec 2012

ahojte baby moj drobcek bude mat v stredu 8 mesiacov. je stale kojeny a papa uz hocico aj zeleninku aj kuracie masko a aj ovocie. chcem sa vas spytat ci mu mozem dat normalne mlieko 3,5ku. poradili mi ze ho mam zriedit s dojcenskov vodov a skusit dat. chcem to vediet lebo by som mu chcela spravyt cestoviny so syrovou omackou a treba tam pridat mliecko. ja si mlieko neodsavam mam ho akurat pre drobca. kojim ho rano, poobede, vecer a cez noc.

elisskah
30. dec 2012

@jennyka tak ja som tak pocula, alebo citala, ze kravske mlieko uz mozem pouzivat do vary. Ale zatial som tak neurobila. Ale 8mesacne uz moze biely jogurt zevraj a to je tiez mliecny vyrobok. Ja som dala jogurt len raz a nieco z mlieka varit sa este nechystam, ale moze sa to. Tak ak ty chces, tak myslim, ze je to na tebe.

saska.t
30. dec 2012

@jennyka
@elisskah nazory sa roznia, oficialne je odporucane kravske mlieko na varenie po 12 mes. na klasicke pitie ovela neskor, takze v zasade musis zvazit sama ci ano alebo nie(ci ste alergici atd.), co sa tyka jogurtov bielych tie sa mozu od 8 mes.(niektori podavaju aj skor) kedze je to kyslo-mliecny vyrobok co mlieko nie je... 😉

elisskah
30. dec 2012

@saska.t no ved prave ze sa neodporuca do roka kravske vobec. Preto aj som este nedala a ani nechcem zatial. Ale do nejakej vary sa zevraj moze. Tak ako kto chce. mozno ked uz bude mat mala tak 10 mesiacov, tak skusim aj ja nieco z neho uvarit. Uvidime aku bude mat reakciu a mozno skusim len tak 2x do mesiaca......uvidim este. Do roka ani ja velmi nechcem davat a po roku tiez len do vary dat. Nie na pitie. Skusala som skor ryzove mlieko 2x, moc uspesne to nebolo. Nejaku kasu som do neho davala a este mam kupene mandlove mlieko, to som este neskusila. A kokosove mlieko som davala do kase.

biba321
30. dec 2012

Baby o kolkej najneskor alebo kolko hodin pred spanim moze dietatko do 1 roka večer papkat?

dm
30. dec 2012

My sme sa drzali zasady, 1 vec 1 tyzden..najprv zemiacik, mrkvicku a ostarnu zeleninku, potom sme kombinovali, potom muasko a az nakoniec ovocie po mesiaci ked papal maskoa nemame teda problem ze nieco nepapame alebo chceme len sladke...miluje zeleninku aj masko aj ovocie..nam sa to osvadcilo..fakt..uz som to raz pisala ale teraz ked si ma vybrat da si radsej jablcko a este radsej uhorku-kyslu:o)))