Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

halienka
6. jan 2013

@mochenkaa no niekedy jednoduchá metóda zaberie aj na tých našich prefíkaných prckov 😀 je to neuveriteľné ako to už potvorky také malé vedia rozoznať 😀

lv
6. jan 2013

holky a od kdy dáváte ryby? před 5lety se říkalo po roce, teď mi pedatr doporučil sladkovodní už zavádět, od 6m, začali jsme s masem na silvestra, zkusila jsem zatím pouze kapra /ehmmm na vánoce byl velkej, tak jsem kus uvařila, rozmixovala a zamrazila/..candát bude až v létě, až taťka uloví..a jaké jiné?

grososova
7. jan 2013

@elisskah ,,veru dobre si spravila.Zelenina ide prvá koli neutrálnej chuti aby si dieta nezvyklo na sladkasté a potom by nechcelo zeleninku.Moj sa začal prikrmovat a šrotuje dobre 🙂

grososova
7. jan 2013

@cicimon ,,tiež som vždy varila v normálnej,,,

katarina104
10. jan 2013

ahojte môžem sa opýtať mám 7 mesačné dieťa ako mám zamraziť čerstvý špenát? alebo uvariť niečo a tak dať zamraziť? alebo čisto špenát do čoho a či ho predtým uvariť? ďakujem

elisskah
10. jan 2013

@katarina104 tak zavidim, ze mas cerstvy. Ja som taky este nevidela v obchode, takze ja kupujem len mrazeny. Neviem ci robim dobre, ale ja ho uvarim a dam znova zamrazit na kocky. A potom s nim uz nic nerobim, pridam kocku k zemiaciku a inym druhom zeleniny a papame. Myslim, ze to by sa dalo aj s cerstvym. Uvarit, pomixovat zamrazit. Ale ak vies co z neho uvarit, tak aj to by bolo skvele, das zamrazit a mas hotove jedlo hned.

katarina104
10. jan 2013

@elisskah no kúpila som v kauflande ale zase som čítala, že niekto len ukrojí z mrazeného a tak dá do jedla no skúsim aj tak, dnes som ho sparila na pare a dala na kôpky a tak šup do mrazáku 🙂

innaf
10. jan 2013

ahojte maminy, citam citam, ale to moje díte je nejak zo vsetkym popredu asi 🙂 my papame prikrmy uz od 4.mesiaca, uplne bez problemov kupovane aj domace varene na pare, to je podla mna najlepsi sposob, ako si zelenina, ovocie a masko ponecha vsetky ziviny. mala papa mlade telacie, zajacie, morcacie, kuracie, ovocie banan, hruska, jablko, slivka, zelenina brokolica, spenat (ten rozmrazim iba raz, uvarim a papame, nemalo by sa s nim tolko manipulovat), karfiol, por, hrasok, kukurica, mrvka, petrzlen, pridavame zemiak, alebo ryzu. Snazim sa jej to kombinovat, aby papala stale nieco ine. ak nieco zostane, dam do poharika a mrazime 🙂

ktore
10. jan 2013

@innaf co si zacala davat ako prve?mrkva sa nema varit tak ze aj z uverenou vodu rozmixovat a tak davat?

innaf
11. jan 2013

ja som zacala na zemiaku, potom mrvka, petrzlen, kuracie.... neviem o tom, ze by sa mrkva nemala varit, ja robim vsetko na pare, na dojcenskej vode a potom to mixujem

ktore
11. jan 2013

@innaf nie nevarit.zle si citala.precitaj znova. 🙂

something
12. jan 2013

Ahojte. chcem sa opytat, co robit ked maleho napina ked papa ine ako kasu. teda zo zemiaku aj mrkvy aj z brokolice 😒 Chvilu to papal a chutilo mu, teraz ho po par lyzickach napina na zvracanie, minule sa aj pozvracal 😒

ktore
12. jan 2013

@something neboj zvykne si.mixujes mu to?nedaj mu viac lyziciek staci jedna dve ak ti to nechce a dopln mlieckom.

mochenkaa
13. jan 2013

Holky, prosím o radu. Mamka mu vařila příkrm, ale podle sebe. Je v tom brambor, mrkev, telecí a trocha petržele. Jednak dala na cca 600g příkrmu 150g masa (což mi přijde fakt hrozně moc), ale navíc i tu petržel. Malý měl druhý den průjem ☹
Můžu s tím příkrmem něco udělat? Původně jsem si říkala, že bych do toho dodělala mrkev, ať tím zředím to maso, ale tím bych ten příkrm vlastně znova ohřála. A zamrazit mi to přijde blbost, když je v tom brambor. A zavařit už to taky nemůžu ne? Říkala jsem si, že bych mu to dala až časem, ale mám obavu, že to musím řešit hned 😖
@katyxq 😉

katyxq
13. jan 2013

@mochenkaa kdy je to uvařené? Pokud uvaříš, dáš do ledničky, tak vydrží dva dny, nebo hned po uvaření zavařit, s bramborama bych nemrazila (zhnusnou). Ale jestli po tom měl průjem, tak bych se neohlížels na meteriální škody a vyhodila to rovnou.

nae
13. jan 2013

@katyxq ahojky, prosím ťa, je možné batáty zamrazovať? Ak áno, surové alebo aj varené? Včera som kúpila dva vačšie kúsky (cena tragická 😅 ), a rozmýšľam, ako s nimi naložiť 🙂

katyxq
13. jan 2013

@nae já normálně mrazím pyré z pečených batátů (vařené mi přijdou hnusné, jak přemrzlý normální brambory), postup pečení batátů mám ve článku Recepty na první příkrmy 😉.

mochenkaa
13. jan 2013

@katyxq Předevčírem, takže dnes se to musí spotřebovat... 😒 Já právě nevím z čeho měl průjem, měl tento příkrm, odsáté zamražené MM a do toho mu roste zub. Tak nevím z čeho to bylo 😒

nae
13. jan 2013

@katyxq ďakujem. Ja som ich dnes uvarila s hokkaidó a morčacím masom, tak už to vyhadzovať nebudem - ochutnám a skúsim, čo na to malý. 🙂

something
13. jan 2013

@ktore najprv som mu len pucila, odporucila dr. ze si potom lahsie zvykna vacsie kusy. Trosku papal ale ked nechcel, tak som skusila pomixovat. Prve dva dni celkom chutilo ale teraz velmi nechce. Je pravda, ze davam jedenkrat denne kasu, ze mozno kvoli tomu nechce, ze je sladka a toto je ine. Ale kasu mu musim dat ked pridem z von o 17 lebo lebo posledne ho kojim predtym ako ideme von o 14.30 a do vecera uz nemozem, lebo by mal malo na noc. Alebo mu dat nejak kasu pred spanim? Ja mam v tych prikrmoch chaos 😒

blandik
14. jan 2013

@katyxq - ahoj, prosím o radu, malou chci začít přikrmovat od ukonč. čtvrtého měsíce, páč nekojím plně, dostává tak deci nutrilonu za den rozdělené do tří dávek..a proto chci s příkrmy začít brzy, aby pokud možno jsem nemusela navyšovat nutrilon a pokud možno se nutrilonu zbavila...čím tak nejlépe začít u těch příkrmů..je mi jasné, že zeleninou , asi v kombinaci s rýží, ale jakou zeleninou, když čtyři měsíce bude mít v únoru a to na trhu nic moc nebude a skleničky nechci...děkuji za tipy a rady.

katyxq
14. jan 2013

@blandik dýně, cuketa, možná brokolice (ale ta může nadýmat), avokádo (to syrové, jen ta naškrabané, dodá potřebné tuky), batáty (doporučuju pyré z pečených ve slupce), červená řepa, brambory, pokud nebude po tom mít zácpu, tak mrkev, pastinák. Případně podle nejnovějších alergologcikých výzkumů pomaličku zavést lepek, vejce, ryby, ořechy, BKM (tedy s výjmikou toho, o čem bys věděla, že má na to alergii, zle na to reaguje impřes mateřské mléko).

ikuza
15. jan 2013

@katyxq ake orechy si dala ako prve? A v akej forme? Dik A co sa tyka ryb, s akymi zacat ako prve?

katyxq
15. jan 2013

@ikuza My začali kokos, mandle, pak lískáče, kešu, vlašské, arašídy, sezam, mák, vše buď najemno mleté nebo ve formě "mléka" (mají zdravé výživy) nebo pasty ("másla"). Ryby je jedno jestli mořské nebo sladkovodní, hlavně aby byly čerstvé (právě zabité a rychle zchlazené nebo kvalitní mražené) a neměly kosti.

lv
15. jan 2013

@katyxq
@ikuza jéé tady čtu ty ořechy, tak se taky budu inspirovat..k těm rybám jsem četla, že raději začínat sladkovodními, už od 6.měs, jako kapr, a dravce až po roce /já se těšila, jak si dá candáta, štiku../ 😅 prý mají více rtuti a jsou tedy nevhodné..

biba321
15. jan 2013

@katyxq prosim ta,11 mes. biely jogurt 150 g , 10% tuku, bez konzervantov, moze spapkat cely?kolkokrat do tyzdna? celkom mu chuti,inak papka maličko
a tie oleje,takze najviac davat olivovy a kokosovy, potom tekvicovy 2x tyzdenne, a 1x tyzdenne maslo, bravcovu mast, slnecnicovy olej, tak?
dik moc

ikuza
15. jan 2013

@katyxq prepac mi, mozno hlupa otazka, ale tie orechy ve formě "mléka" (mají zdravé výživy) nebo pasty ("másla") kupujes? alebo sama pripravujes?

blandik
15. jan 2013

@katyxq - děkuji za odpověd:o) ty pečené batáty jsem už u tebe ve fotoblogu dříve četla, já je vždy jen vařila a míchala s banánem:o) to malému moc chutnalo..ježíš, já už se tak těším, až bude jíst..

katyxq
15. jan 2013

@ikuza Kupuju ve zdravé výživě, bohužel nevlastním výkonný mixér.

something
18. jan 2013

Ahojte. Chcem sa opytat ako to urobit, ked dam malemu na obed prikrm a potom nenakojim. Udrzi sa mi mliecko? Lebo vlastne cim menej budem kojit tak ho budem mat menej. Aj teraz ho nemam nejak extra, ale zatial mu staci. Len sa bojim, ze ked dam len zeleninku a nenakojim tak bude ho cim dalej tym menej