Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
19. jan 2013

@something presne ako pises cim menej kojenia tym menej mliecka, ak maly vyzaduje, mala by si ho dokojit 😉

something
19. jan 2013

@saska.t ale on nevyzaduje..tak odsat?

petruldo
19. jan 2013

@something ahoj, odsaj. ja odsávam od narodenia malého, asi od 4. mesiaca cez deň odmieta prsník, nakojí sa iba vnoci, aj costi užívam, lebo sa mi znížila tvorba mliečka.

something
19. jan 2013

@petruldo Ked mne to odsavanie velmi nejde 😒 ale asi budem musiet

saska.t
20. jan 2013

@something ak nevyzaduje tak skus dat potiahnut, urcite neodola.... 😉

lucie255
23. jan 2013

Maminky dostala jsem od tchýně dýně...hokaido už dáváme, ale dala mi i máslovou a muškátovou. Může malí do prvních příkrmů i tyto druhy?A taky jsem se chtěla zeptat jak zamrazujete maso? máme králíky, uvařím ve vodě do měka a rozmixuju...ale nevím jak...stou vodou co se to vařilo, a pak dát do nádob a zamrazit? Právě si chci dát maso zamrazit zvlášť jak zeleninu a pak zmíchat. Jak dlouho to vydrží v mrazáku? o po rozmrazení stačí jen ohřát?

elisskah
23. jan 2013

@lucie255 Muskatovu nepoznam, ale tie dve sa mozu davat urcite medzi prvymi prikrmami. A ja mäso uvarim rozmixujem aj s vodou a zmrazim na kocky, potom len rozmrazim zohrejem. Neviem ako dlho vydrzi v mrazaku.

kaja15
25. jan 2013

Ahojte, chcem sa opytat, ci by som mala svojho syna (6m.) po prikrmeni aj dokojit. Uz tyzden ho prikrmujem a dokojit som ho zvykla len vtedy, ak zjedol fakt malo. Teraz uz zje celu davku, tak mu mliecko uz nedam. Ako to robite vy?

saska.t
25. jan 2013

@kaja15 dokojit po prikrme sa odporuca do 1 roka, kedze sa ti moze znizit produkcia mliecka, v tomto veku ide o spoznavanie jedla a ochutnavanie, preto by sa ziane kojenie nemalo vypustat, este stale je najdolezitejsie pre babo mliecko 😉

kaja15
26. jan 2013

@saska.t dakujem 🙂 Lebo maly by si mliecko aj dal, len mne sa zda, ze on chce stale :D

saska.t
26. jan 2013

@kaja15 bud rada ze chce,len pekne koj este je malicky a mlieko potrebuje a velmi dlho potrebovat bude www.mamila.sk 😉

kaja15
26. jan 2013

@elisskah
@lucie255 tekvicu davate len cerstvu? Lebo ja mam domacu v mraznicke a rozmyslam, ci ju nevyskusam. Cez tyzden som v meste poriadnu nezohnala..

elisskah
26. jan 2013

@kaja15 no ja ked som zohnala, tak som uvarila, pomixovala a supla do mrazaku. To uz len vytiahnem a rozmrazim.

lucille85
27. jan 2013

Ahoj maminky, poradíte mi prosím?Dneska jsem dala malému prvních pár lžiček mrkvičky (ze skleničky, vaření plánuju až bude baštit víc). Zítra mu dám asi taky zas trochu a další den zbytek skleničky. A jak dál? Pak mám dát zas tu mrkev a trochu bramboru do toho a postupně dávat íc bramboru a méně mrkve?nebo jen brambor další čtyři dny a pak až dohromady nebo pak zase jiný druh zeleniny a dohromady to dávat až později? A na jakou dávku se mám dostat? Malému je te´d už 6měsíců a tyhle maličké skleničky jsou od 4., tak nevím, kolik pak má být celková porce? Jinak plně kojím, takže netuším kolik vypije, kojím 5-6x denně. Děkuju za rady!

lv
28. jan 2013

@lucille85 ahoj..plná dávka poledního příkrmu je 150-200g. Udělala bych to jak píšeš, trochu bramboru 1.den, víc další den, pak třeba už samotný /pokud bude miminku chutnat 😎 /. Mě malá dlabe 180g, chutná jí.

mona333
29. jan 2013

Ahojte, potrebujem poradit. Malu sa snazim prikrmit uz 2 tyzdne,ale stale viac mi to odmieta. Zacala som presne ked mala 5m a v prvy den mi pekne otvarala pusu a papala,nic nevyplula. No kazdym dnom to bolo horsie a horsie a posledne dni mi uz ani pusu neotvori a ked nahodou otvori a supnem jej tam zemiacik alebo mrkvu,tak ju napne. Mam dalej bojovat s tou zeleninou, ci prejst na ovocie ci kase? Ja fakt neviem.

elisskah
29. jan 2013

@mona333 Urob prestavku aspon 5-7 dni. Davaj jej len mlieko. Mne to pomohlo. Tiez vobec nechcela. Par dni som davala, potom urobila prestavku. Zas davala len par dni, lebo este stale nechcela, ale bolo to o chlp lepsie, lebo predtym ani pusu neotvorila a potom ju otvorila 1-2krat na zaciatku 🙂 Tak som zas urobila prestavku a davala len mlieko a na 3x to vyslo a papala. Aj ked este to nevedela moc tym jazyckom posuvat dnu, ale nebranila sa tomu a nieco zjedla. Trochu potrenovala a naucila sa pekne papat.

biba321
2. feb 2013

ahojte,prosim Vas,ked davam malemu (11 mesiacov) uvareny jačmen,je tam nejake obmedzenie v mnozstve-kvoli lepku? ze kolko moze denne,a ako často do tyzdna?
a ake ovocie davate drobcom teraz v zime?my len jablkove presnidavky a pučeny banan,myslim ze mu to už pojde ušami 😝 dakujem za radu

elisskah
2. feb 2013

@biba321 prvu cast otazky neviem a ja davam jablko hrusku mango varene a cerstve jablko a banan. A raz do tyzdna otvorim kupovane nieco od alnatury. Take, co doma pripravit nemozem, nejaky mix rozny, aby mala trosku zmenu.

biba321
3. feb 2013

@elisskah nejaku bio presnidavku od alnatury myslis?ani neviem ci nieco maju
a ake druhy pls? tak jablko banan by som nekupila,aj mango niekedy davam,ale v mama a ja pisu,ze ani mango by sa do 1 roka nemalo dava,ale bukovsky pise ze mango je ok
ale malemu celkom chuti 🙂

lydik
3. feb 2013

Nasa mala (6 m) je prikrmovana asi dva tyzdne. Zacali sme postupne mrkvou, zemiakom, brokolicou... Pridali sme aj masko, kym sme nedostali niekolkodnove horucky (tzv. siestu chorobu), vtedy sme sa len kojili. Teraz zaciname zasa s masovozeleninovym prikrmom a nemame najmensi problem. Malej chuti vsetko co navarim. Kupovane prikrmy sme este neskusali, zatial ani nieje dovod. Chcem sa len opytat na stolicu. Ma ju klasicku prazenicovu+ vzdy skoro vsetko to co mame na obed. Kedy bude potravu normalne travit? A kedy bude aj stolica pevnejsia? Dakujem za odpoved 😉

elisskah
3. feb 2013

@biba321 neviem, nieco s broskynou, hroznom a tak. Skusala som aj ovocne s ryzou to bolo. Teraz mam ovocne s ovsom kupene, alebo aj s jogurtom nieco. Su vseliake druhy a niekedy kupim aj babylove prikrm. Aj zeleninovy. Mam vzdy nejaky v zasobe. Ale zeleninove kupovane davam malokedy. Raz som kupila cisto hovädzie mäso prikrm, take male. To som primiesala do domacej zeleninky. Lebo z domaceho mäsa davam len kuracie a zajacie. Tak raz za cas, ked mam pocit, ze uz neviem co vymysliet jej dat z domaceho aku kombinaciu, tak dam kupene. Najviac lubi zemiacik s brokolicou, alebo spenatom, aj karfiol, mrkvu, tekvice, aj s mäskom. A slizikovu zeleninovu polievocku. Neznasa cviklu.

biba321
4. feb 2013

@elisskah ty si s masko presne ako ja-tiez len kuracia a zajačik domaci,ine domace nemame,este bravčove,ale to sa asi az staršim detičkam ,od 1 roka alebo tak
som čitala ze špenat sa ma davat pomenej,a ked tak zo skla - kvoli dusičnanom 😕
ja som teda este cviklu nedavala,skusim
do dusiš,či variš? ani karfiol sme nedavali hm..

elisskah
4. feb 2013

@biba321 akoze nie mrazeny spenat? O tom nic neviem, nevadi. Cviklu varit celu a neosupanu minimalne 45min. Az potom osupem a pokrajam a rozmixujem. Karfiol a brokolica, ale len ruzicky. Mnam tie su vyborne a dobre sa kombinuju do prikrmov. Kolko ma tvoje dietatko mesiacov?

biba321
5. feb 2013

@elisskah neviem, len ze spenat ma vela dusicnanov tak sa moc casto vraj nema davat
aj ja mam mrazeny,teda mali sme cerstvy,a je uvareny a zmrazeny
a jogurty ako casto davas?
moj maly ma 11 mesiacov,ale zacala som ho az po ukoncenom 7 mes. prikrmovat,bol predcasne narodeny,tak preto

elisskah
5. feb 2013

@biba321 no ved tak raz za tyzden dam spenat asi. Jogurt asi tiez raz za tyzden. Biely s bananom dam, alebo vanilkovy.

ktore
5. feb 2013

@lucille85 ahoj.ja som tiez dnes dala druhy den mrkvicku.asi tak 30 ml tam bolo.pekne papkala z lyzickou.dufam ze aj nadalej jej bude chutit lebo jej dnes nestacilo.zajtra uverim daco viac a a na stvrty den pridam trosku zemiaku.

ktore
5. feb 2013

@cawes ahojko tak ako zacala si tou ryzou potom?ja tiez budem davat ryzku ked uz bude vsetku zeleninku.

cawes
5. feb 2013

@ktore hej ryzu a cestovinu (bezlepkovu bezvajecnu)

klemente
7. feb 2013

ahojte. Viete mi poradiť, ako často sa má podávať lepok? Viem, že sa má zaviesť medzi 6-7 mesiacom, ale neviem ako často. Či každý deň, obdeň a pod.