Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

michaelamilan
2. aug 2013

@fireblade no záleží či chceš pokračovať len v zelenine??? teda ak som dobre pochopila, ste len na zelenine? Ak áno, tak by som už dávala aj ovocie, kombinácie ovocia a zeleniny. Ja som dávala už aj mäso a ovsené vločky. Sem tam nejaká kašička ryžová.

fireblade
2. aug 2013

Ovoce taky davam no teda zatím jen banan a nektarinku.A nechci mít malou jen na zelenině.Rýži jsem taky chtěla skusit ale že ta staví tak nevím.

nikoela
5. aug 2013

Zdravím všechny chtěla bych se zeptat kolik tak "baj očko" má vypít půlroční mimi mléka. Musela jsem zacit s prikrmem protoze mi mala vubec nepribirala ☹...mela 2 kg kdyz se narodila a rozkojily jsme se az nekdy ve tretim mesici jako ze sem plynule 30-40 min.kojila...ale vaha sla vazne pomalu nahoru.☹ za mesic treba jen 200g... ☹ a to nemluvim o tom ze mi tři týdny nebyla na velký....strasne jsem se trapila,a mala neustale plakala...od jejiho ukonceneho 5 mesice sem zacala s mrkvi jednu lzicku a pak postupne pridavala brambory,rýži,těstiviny,ovoce..spapá půlku skleničky od hippu kolem 16.00-17.00 1/3 přesnídávky od Hamánka a k tomu rano vecer a odpo kojime....krasne mi pribira,ma vyborne zazivani a co je pro mne důležite kazdy den udela bobek 🙂)) a kdyz vidim jeji spokojeny vyraz tak je to nade vse... 😀 takze at si kazdy myslí své....s kojením sem si uzila až až,ale nevzdala jsem to....jen me zajimá kolik v prumeru ml mléka ma mit pulroční miminko jestli ho nejak nešidim 😀DDD

saska.t
5. aug 2013

@nikoela ak kojis neda sa odhadnut kolko MM by malo mimco prijat,ale 2-3 x denne sa mi zda malo,ine je to pri detoch na UM kde si vies ml spocitat...

cicimon
5. aug 2013

@nikoela a v noci sa nekoji? sice prikrmov ma mozno dost ale mlieko chyba..

nikoela
6. aug 2013

@saska.t trikrat za den pije 30-40 minut a samozrejme ze kdikoliv si rekne tak je taky u prsa ale to je takove to piti-nepiti,vůbec jí prso neodpírám.....ale právě že nevim jestli jí to stačí...když sem viděla co toho vypije kamaradky kluk -je na UM a pije každý tři hodky skoro plnou flašku....jsou skoro stejně starý....

nikoela
6. aug 2013

@cicimon trikrat za den pije 30-40 minut a samozrejme ze kdykoliv si rekne tak je taky u prsa ale to je takove to pití-nepití,vůbec jí prso neodpírám...usíná kolem 21.00-22.00 a spinká celou noc 🙂 vstáva pravidelně kolem 6.00-6.30 🙂

cicimon
6. aug 2013

@nikoela to ze pije 30-40min neznamena ze sa napije dost... moze len dudlat a nepit.... a 30min je vela na kojenie, ak je dieta smadne staci aj 10min poriadneho pitia...

saska.t
6. aug 2013

@nikoela vobec neporovnavaj dieta na UM,,kojene deti maju uplne iny System prijimania MM,ak pije 3-4 x vydatne je to v poriadku, proste koj na poziadanie a bude to ok 😉

mahulenka87
23. sep 2013

maminky, potrebujem poradiť.
Synček bude mať len 3 mesiace, ale už si zháňam info, ako začať prikrmovať a hlavne s čím...
Trošku kojím, ale viacmenej sme na UM Sunar. Je dobré od toho 4.mesiaca začať zahusťovať mliečko kašami Sunar? Alebo môžem pokračovať UM, ale budem mu dávať napr.výživu, zeleninové mixované kašičky? Postupne by som chcela z UM prejsť na kozie...
Prosím, poradte mi ako postupovať 😉

ambitions
25. sep 2013

Ahojte mam 3mesacneho synceka, su tu take mamicky, ktore zacnu s prikrmamy/ochutnavanim/ od ukonceneho 4.mesiaca kvoli alergennemu okienku? Dakujem za tipy 😉

matusskom
26. sep 2013

Cavte baby,
my mame 4mesiace a myslela som ze budeme cakat este mesiac na prve prikrmy, no nasa babula nas den co den prekvapuje svojim apetitom 😀 zacali sme teda davat prvu zeleninku a aj ked prve susto skoncilo na podbradniku, pokracovala v papani a velmi jej chuti 😅 Varena mrkva a zemiacik,to je,,ono,, Nemyslim ze sa treba riadit knizkami, staci pozorovat vlastne dieta a ak je papkacik, tak pomaly treba zacat prikrmovat(som zastancom toho, aby sa nekupovalo v obchodoch, ale aby sme si varili doma, aspon vieme co v tom je) 😎 Tak teda, prajeme ,,dobru chut,, 😝

mahulenka87
9. okt 2013

mamičky, čoskoro začneme s príkrmom a ja neviem ako správne začať. 😅 Synček papá UM Sunar a trošku aj MM. Je dobré začať s kašami od 4.mesiaca, alebo rovno zeleninkou? A kaše sú vraj dobré-bez cukru z DM Babylove... máte skúsenosti? Ďakujem za rady a typy 😉

jankastubka
16. okt 2013

Mame 4,5 mes a doktor nam kazal zacat so zeleninovymi prikrami. Zacala som zemiak s mrkvickou. Tvarila sa pri tom strasne, problem vsak je ze to nevie prehltnut. Vzdy sa zacne dusit, az sa prelaknem a musim ju buchat po chrbte. A nakoniec to vyvrati. Stretli ste sa s tym? Ako ste to riesili? Ake riedke mate tie kasicky?

saska.t
16. okt 2013

@jankastubka ano stretli,je to typicky znak toho,ze dieta este nedospelo na prikrmy a treba sa vratit k mlieku,aby si dieta nevytvorilo odpor k strave,je jedno ci je dieta na MM alebo UM staci zacat prikrmovat po 6 mesiaci...alebo ked same zacne prejavovat zaujem o stravu rodicov

jankastubka
17. okt 2013

@saska.t no aj ja som si to myslela. Ale ked som s tym volala doktorovi, tak vravel ze si mame dat dva dni pauzu a skusat to znova. Ze uz sa to musi teraz naucit, lebo ze je v obdobi velkeho rastu a budu mu chybat dolezite mineraly pre rast. Tak neviem skusit jej to spravit naozaj take riedke aby sa to lialo a uvidime, ci prehltne.
Ale presne toho sa bojim, aby si k tomu nevytvorila odpor. Ak to nepojde, tak to skusim neskor.

saska.t
17. okt 2013

@jankastubka to je uplna blbost co ti povedal,nezabudaj ze Dr. nie je odbornik na vyzivu a v 4,5 mes. ma pit mlieko min do skonc. 5 mes, takze kludne cakaj ak sa bude pytat povedz ze papa a uvidis ako ti povie ze krasne pribrala 😉 vobec sa nestresuj,mate este Vela casu 😉

jankastubka
17. okt 2013

@saska.t nasa pribera aj bez toho az az. uz ma 7200 a to narodila s vahou 2750 g. 🙂

renata1011
1. nov 2013

@babina chcem sa opytat ako pripravujes to maso ja za chvilu mam na to prejst a neviem ako to mam robit ake kombinacie mozem pouzit,dojcim este

renata1011
1. nov 2013

@zuzu13 hrasok mozem pouzivat od 7 mesiaca nic sa nestane malej

babina
2. nov 2013

@renata1011 zacni uvarenym kuracim bielym mäsom rozmixovanym s uvarenou mrkvou a troskou vody, kde sa mrkva varila. Žiadna soľ alebo prichut. Stačí jedna lyžicka, zvyčajne sa to iba obmiela v ustach, väčšina mimo. Len treba, aby si dieťa zvyklo na inu chuť. Stále skúšať krmenie s lyžickou, neskôr aj s polievkou bez masti, len rozmixovana mrkva. Veľa trpezlivosti a dobrej nálady, vtedy dieťa sa ľahšie naučí prehltat a nie vypluvat.

kuwait
2. nov 2013

my sme vo vode uvarili hovadzie maso,mrkvu,brokolicu,karfiol,potom sme to rozmixovali s troskou vody s tou co sa to varilo,celkom dobre to chutilo aj to jedol,nevypluval.Kuracinu nechcel to hned vyplul

renata1011
2. nov 2013

a este co si
@babina a este co si varievapa k masu aj ryzu jogurt si kedy podavala v ktorom mesiaci,vies co mi nie je pochopitelne ze ked do buducnosti uvarim malej polievku a druhe to vsetko zje naraz alebo ako jej to mam podavat nemas nejake dobre receptiky ktore mas overene na dieta,ja mam 6 mesacne dieta

babina
2. nov 2013

@renata1011 dávala som varene zemiaky (vždy keď sme ich mali na obed my) jednu či dve lyzicky ešte pred ochutenim, aj ryzu podobne, vzdy s niečím primixovanym, aby si zvykli na chuť aj farbu a v budúcnosti menej odmietali nové jedla. Hocičo z domáceho obedu krátko pred dochutenim odobrat a skúšať dávať jesť. Dieťa si pomaly zvykne byt aj pri stole a bude vidieť do taniera iným. Čo mu bude chutit, za tým aj rucicky natiahne. Dávala som neskôr aj ochutnať z nášho taniera.

babina
2. nov 2013

@renata1011 a jogurt a podobne kupovane veci som do roka nedávala. Vždy radšej doma urobené a čerstvé. Z kuracej polievky som dala napr cmulat hrubu kosť zo stehna zbavenu všetkého, čím by sa dieťa mohlo dusit a jest musí pod kontrolou, aj jablcko obstruhane na hrubý ohryzok bol dobrý tréning . Len čo sa nebezpečne stensil, zobrať .

renata1011
3. nov 2013

@babina takze co ste jedavali si odoberala a davala jest,takze si davala uvarene mase a zemiaciky aj ryzu a cestoviny si davala ,chcem sa /opytat ci si kojila

babina
3. nov 2013

@renata1011 áno, dcéry deti kojili a popri tom sme skúšali aj trosku jedla. Ja píšem o stravovaní mojich vnuciek, o ktoré som sa starala, lebo keď boli ešte moje deti malé - vtedy to bolo trosku inak, teraz sme aj mudrejsie aj platia iné skúsenosti a odporúčania. Od narodenia som bola pestunkou pre vnucata, tak som musela kracat s dobou 🙂

slnieckoma
3. nov 2013

ahoj maminky, my zaciname 7mesiac a chcem sa spytat ci davate len zeleninku a ovocie alebo aj ine? mala je plne kojena 🙂 dakujem za rady 🙂 🙂

renata1011
4. nov 2013

som mamicka 6 mesacnej dcery zacali sme prve prikrym,vyskusali sme mrkvu ,petrzlen,zemiak,brokolicu ,tekvicu a teraz som dala karfiol,este vyskusam jednu zeleninu a chcem sa vas opytat ako mam poracovat
mam tieto otazky
1.mam potom uvarit normalnu polievku ,cim to mam zahustit,
krupicou ktora je konkretne pre deti
2,mam zacat davat maso do polievky aj ked tam dam zeleninu
3,alebo mam davat masko zemiaky ,zeleninu k zemiakom,zeleninu mam uvarit a rozmixovat k masu alebo len uvarit a roztlacit vidlickou
4 odkedy mam davat jogurt plne kojim
5 cestoviny kedy mozem a ake cestoviny
6 popripade nejake overene receptiky od mamiciek ocakavam

kuwait
4. nov 2013

@renata1011 ja som dala do vody varit hovadzie maso,platok,potom asi 20 minut pred dovarenim som pridala brokolicu,mrkvu,karfiol,pokrajany zemiacik.Ked zelenina aj maso boli make,dala som to do mixera,pridavala vodu z toho vyvaru nahladko rozmixovala,takato davka vydrzala na celodenne krmenie a co vystalo do chladnicky a ohriat dalsi den.Jogurt moj syn nechcel a z ryzou to hned vyplul,nic kysle to mu len pokazilo chut..Ked bude dcerka vacsia skoro rocna mozes jej davat zeleninu mierne roztlacenu vydlickou ale 6 mesacnej urcite vsetko mixuj najemno.