Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

smolinka95235
27. dec 2015
Používateľ smolinka95235 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od smolinka95235.

@siska53 ano, pravda, raz za cas alebo vyslovene konkretne druhy. je to cele individualne myslim, treba skusat, co a kedy najlepsie sadne 🙂

maminecka2
4. okt 2016

@saska.t Ahoj Saska, chcela by som Ta poprosit o radu ohladne zavadzania prikrmov. Dnes mi Dr. v poradni povedala ze podla najnovsich odporucani sa maju do 6. mesiaca podat vsetky alergeny. Citala som si k tomu odborny clanok a podla neho by sa mali podat lepok, cele vajcia, ryby, maso, mliecne vyrobky, orechy-arasidy do 26. tyzdna. Mala ma teraz 5,5 mesiaca a teda mam 2 tyzdne na toto vsetko? Vobec mi nenapadlo sa pytat doktorky ako postupovat, riesila som v podstate lepok, chcela som ist ako predtym, a az doma mi docvaklo co mi vlastne povedala.
Este ma zarazilo ze clanok bol z r. 2011 a toto mi povedala az teraz- pri mojom tretom dietati a pri starsich (5 r. a 2,5 r.) som postupovala tak "klasicky"- teda alergeny postupne po roku zivota s vynimkou lepku- ten sa odporucal medzi 5-7 mesiacom. Pouzivala som tie klasicke schemy spominane aj tu v diskusii- zelenina, potom zltok, maso, do toho ten lepok, ovocie, jogurt po 8-10 mesiaci atd.
Teraz netusim ako postupovat.
(Este spomeniem ze ja som alergicka- inhalacne alergeny, v minulosti zeler, ale uz OK. Najstarsi syn sa vyhadzal po petrzlene, neskor uz OK a potom aj po paradajkach, teraz uz bez reakcie, ale zostala mu na ne averzia takze ich neje. A obaja maju obcas drobne lozisko atopickeho exemu.)
Ten clanok:
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/0...
Dakujem pekne za radu.

saska.t
5. okt 2016

@maminecka2 jezis maria 😀 urcite nie,toto su take clanky jedna teta povedala,pekne davaj postupne ochutnavat ziadne extremy a uz vobec nie okusit vsetko do 6mes.,cele vajce,orechy,jahody odporucam naozaj az po roku a duplovane pri tvojich alergiach 😉 ostatne mozes zavadzat postupne ako si bola zvyknuta doteraz a ako vam to pasuje 😉 A este raz pripominam pediater nie je vyzivovy poradca a tiez si len precita odporucania z letakov a internetu

maminecka2
5. okt 2016

@saska.t Dakujem pekne za odpoved. A prosim Ta nepamatas sa ci si niekomu nepisala taky podrobnejsi postup kedy co pridavat? Alebo pripadne ci nemas nejaky link na postup ktory je podla Teba dobry? Lebo co zdroj to trochu ine info a uz mam hlavu ako melon. Dakujem pekne.

saska.t
7. okt 2016

@maminecka2 urcite pisala ,ale bolo toho tolko,ze uz neviem kde,skus temu zavedenie druheho a tretieho prikrmu aj ked som si nie ista. Ak ti mozem poradit, tabulky su nanic,skus sa trosku riadit instinktom,hlavne alergeny urcite poznas s tymi treba pockat,ostatne treba pomaly zavadzat,nie je to velka veda a netreba z toho robit stres 😉 Podstatne je este neladovat deti polotovarmi, nizkotucnymi vyrobkami a margarinmi ,eckami a nemas co pokazit.

maminecka2
7. okt 2016

@saska.t Dakujem pekne. Uvidime, pojde to pomaly, malu som riadne nastvala tym prikrmom. Dnes ju tak nadrapovalo 🙂 , tak zatial len lyzicku-dve a netrapim ju.
Inak prikrmujem vecer, aj u chalanov som tak isto. Deti su vtedy najhladnejsie a aj mi to najviac vyhovuje ked je doma aj muz ze mi pomoze, bo na obed u nas byva casto eldorado so synom.

bdska
13. okt 2016

ahojte baby, tak ja musim klopať.malý má 7 mesiacov.prikrmovať sme začali od 6.mesiaca, dovtedy LEN materske mliečko. Uvod bol sladký zemiak, mrkva, postupne ostatna zelenina. Už papa brokolicu,karfiol,zemiaky,tekvice,cuketu,cviklu.Zeleninu varim na pare! do malého hrnca dám to sitko, kde sme kedysi zohrievali buchty na pare, za chvíľu je to mäkké,má to chuť a šťavnaté, nepridávam vodu. Malý sa oblizuje. Len rozmixujem ponorným mixerom.na obed zje taku kašičku čo sa vojde do fľašky od výživy. na desiatu pol čerstveho jablka a pol hrušky, nastruhane na jemno. už pridavam aj 3-4 piškotky. na večeru ryžovu mliečnu kašu bez pridaneho cukru.mezi tým kojim. už sa chystame na mäsko..držim vam palce

delmondo
17. okt 2016

@bdska super, že mu chutí, ale na to, že prikrmujes mesiac máte veľmi veľa chodov. Stačia max 2. Pri veľmi rýchlom zavedení veľkého počtu chodov môže dieťatko začať štrajkovať pri kojeni, resp. sa predčasne odstavit. V piskotach nevidím význam, ale to je na tebe. No pokiaľ kojis, tak dieťa nepotrebuje mliečnu kašu. Stačí nemliecna na vode

bdska
18. okt 2016

vďaka za názor delmondo, mám teda vynechať kašu? mám aj nemliečnu ryžovú. alebo striedať zeleninu s kašou? čo by bolo najlepšie?

danielita18
18. okt 2016

@bdska uplne stačí ked das maximalne 2 príkrmy a na noc kasu ale nemliečnu ked kojíš a piškoty môžeš kludne dávat aj pečivo postupne po troškách lebo je dobre zavádzat lepok čím skor tým lepšie,tak radila doktorka na gastre aj celkovo sa odporúča zavadzat lepok od prvých príkrmov,netreba to prehanat ale netreba sa mu ani vyhýbat

delmondo
18. okt 2016

@bdska stačí zeleninovy, resp. masovo-zeleninovy obed a ovocná desiata. Kašu by som pridala až o ďalší mesiac. Nech si organizmus postupne zvyká na nové trávenie. Drž sa toho, že nový chod sa zavádza zhruba 1-2 mesiace od predošlého. Nemáš sa kam ponáhľať, zatiaľ je to všetko o ochutnávani a spoznavani nových chutí.
No pokiaľ chceš zavádzať lepok, resp. obilniny, v pohode ich môžeš pridať do obecného prikrmu. Najlepšie je začať bezlepkovymi ako ryza, pseno, kukuričná krupica, pohánka. Neskôr pridať tie s lepkom podľa jeho obsahu, pričom najmenej je v ovsených vlockach, najviac v spalde. Niekde medzi tym je raz, jačmeň a pšenica.

Pozri aj toto https://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-...

delmondo
18. okt 2016

@bdska a tie piškóty ma zarazili, lebo si písala, že dávaš kašu bez pridaného cukru, a pritom v piskotach je ho vela. To sa mi tam bije 😉

danielita18
19. okt 2016

@delmondo prečo by už nemohla zavadzat lepok? práveže mamičky robia chybu že lepok zavadzajú neskor a tým aj vznikol vyšší počet celiatikov

delmondo
19. okt 2016

@danielita18 ja nevravím, že nemá, ale že je to dobré robiť postupne

danielita18
19. okt 2016

@delmondo jáj,ja som to chapala tak že ešte nemá, a určite je dobre začat s príkrmami postupne a pomaly,bábo ma čas nietsa kam ponahlat a nie je dobree zbytočne roztahovat zaludok

delmondo
19. okt 2016

@danielita18 nie, tak som to nemyslela. Že má začať bezlepkovymi a potom pridávať podľa obsahu lepku

danielita18
19. okt 2016

@delmondo ono stým lepkom je to na dlhu debatu sestre povedala na gastre nech dáva malej už od 4 mesiaca lepok,že čím skor tým lepšie

delmondo
19. okt 2016

@danielita18 to ano. Niekto vraví, že treba v rámci imuno okná, zasa na druhej strane mamila píše, že žiadne imunookno neexistuje. Mne túto postupnosť poradilibaby tu na koňovi a prišlo mi to celkom logicke

evittam
19. okt 2016

@delmondo Mamila.sk je to posledné podľa koho by som sa riadila. Ja som začala staršieho prikrmovať keď mal 5,5 mesiaca, mladšiu 4,5 mesiaca. Začala som zeleninou, zelenina + mäso, ryža,žĺtok, bezvaječné cestoviny - jasné, že všetko postupne. Kaše, ovocné presnidávky-väčšinou domáce. Normálne moje deti dostali do ruky rožok, piškótu,..... 😉 Dokonca "olíznuť" dostali aj skôr - kľudne vianočnej kapustnice-napríklad. :-P -

maminecka2
19. okt 2016

@saska.t Ahoj Saska, tak sa len pre info hlasim s tym ako sme nakoniec zacali a cim sa riadime. Nedalo mi to s tymi najnovsimi vyskumami a tym "inumotolerancnym oknom" a zistovala som, aj gúglila, aj odbornikov riesila. Citala som kopec clankov (v odbornych publikaciach) a zavery ktore som pochopila- gastroenterologovia su opatrnejsi, preferuju vyhradne kojenie do 6. mes. a potom prikrmy, ale zmena- uz aj alergeny, nie az po roku, dvoch ako bolo doteraz. Zasa alergologicka "odnoz" preferuje prikrmy skor, medzi 17. a 26. tyzdnom zavadzat alergeny a duplom u ohrozenych deti (rodicia alergici- tak ako i my), samozrejme v tomto veku len v davkach aby sa babo stretlo s potravinou, nie naladovat ho a vynechavat mliecnu davku. Jedine na lepku sa zhoduju- medzi 5. a 7. mesiacom zaviest, v zvysujucej sa davke.
Nestihla som do konca 26. tyzdna vela alergenov ktore by som este rada dala, tak budem pokracovat postupne opatrne dalej, verim ze pocas kojenia je to lepsie akoby som cakala po roku- dvoch a uz nekojila.
Radila som sa aj s odbornikmi- pediatrami, samozrejme ze je to ich nazor- nasa Dr. a potom jeden primar dets. odd. su za "alergologicky" pristup. Ten primar to tak vyjadril-coho je viac? Alergii alebo gastro ochoreni u deti? Podla toho sa aj on riadi.
Takze som vsetko zvazila a priklonila som sa k najnovsiemu trendu, (v konecnom dosledku len ja rozhodujem ako budem u malej postupovat, nikto na mna netlacil)- a teda davame aj alergeny.
Stihli sme-lepok, ryzu, vajce- cele, maso, rybu sladkovodnu aj morsku, krav. mlieko (maslo), citron, zeler, aras. maslo. Samozrejme vzdy malicku trosku alergenu do prikrmu ktoreho aj tak vela nespapala. Zatial je bez reakcie.
Len pre ostatne maminy- clanky ani studie som si neukladala, vsetko som rychlo presla a hladala dalej, konzultovala, takze nemam zdroje.
A poznamka k mamile- aj ja uz z nich zacinam byt sklamana, napr. to ze cerpaju zo starych odporucani z r. 2008, co je uz uplne out.
Samozrejme toto su moje osobne nazory a zistenia, nikomu to nechcem vnucovat, radsej sa poradte so svojimi pediatrami.

bdska
23. okt 2016

no to vám poviem je celé riadna veda..piškotu dávam raz za čas do ovocia, presne kôli lepku.je mi jasné že má cukor, ale jedna-dve okruhle piškoty raz za týždeň hádam nie je tak veľa..už sa chystám na mäsko, ako ho najlepšie pripraviť? na pare bude suche myslim..

maminecka2
23. okt 2016

@bdska Ahoj, ja varim vo vode a potom aj s trochou vody rozmixujem, varim viac naraz a zamrazim si v nadobkach na lad a potom len ked varim prikrm pridam kocku a mam. A lepok- mozes skusit dat ocmulavat starsi rozok (tvrdsi, nech si vela neodhryzne a nedusi sa), ja teraz zavarim trosku krupice do prikrmu. Malo by sa asi ist postupne- zavadzat obilniny so stupajucim mnozstvom lepku ale mne sa uz akosi ňechce este aj tymto zaoberat, tak som najskor davala ozuzlat rozok a potom tu krupicu- najskor len malicko a postupne pridavam viac, neskor budem varit v prikrmoch cestovinu a dokopy to zmixujem.

adaadela
21. jan 2017

@danielita18 ako ste zavafzali lepok do jedla? akou formou , cim? resp ake potraviny,

lulu_123
5. máj 2017

Ahojte potrebujem od vas radu 🙂 malickemu davam prikrm o 10:30 a potom mliecko ale asi by som mu to mala posunut, vsak?? 🙂 dakujem

delmondo
5. máj 2017

@lulu_123 ak ti to takto vychádza v rámci režimu dňa, tak nechaj. Len si premysli, aký ďalší chod pridas v budúcnosti, ak olovrant, tak to nechaj takto. Ak chceš neskôr pridať desiatu, tak by som posunula.
My sme napriklad obed papavali až o 13-14

lulu_123
5. máj 2017

delmondo@ dakujem za odpoved. Chcela by som urcite pridat desiatu. Skusim to teda poposuvat postupne. A este by som s chcela spytat ze kedy pridat aj desiatu a co? Maly ma 6 mesiacov a sme na UM. tak od 5 mesiaca mame prikrm. Alebo nemate nejaky tiip na stranku kde je to nejako poatupne rozpisane. 🙂

delmondo
5. máj 2017

@lulu_123 rozostup medzi pridávaním ďalšieho chodu nechávaj cca 1-2 mesiace. Ja som dala ovocnú desiatu (jablko, banán, hruška, slivka, marhula, broskyna, avokádo). Nič neposuvaj, daj desiatu o 10:30 miesto toho obeda a obed daj potom neskôr. Tabuliek na nete milión, každá je iná, takže si to treba postupovať a urobiť podľa seba 😉 pozri www.prikrmy.sk napriklad