Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

jahodka11
9. júl 2008

sorscha a davali si aj ine mliecne vyrobky, ci nie?

iva211
9. júl 2008

Ale v lekárni si treba pítať olej na varenie, u nás ho je dostať, a nadávkuju koľko chceš. Ja ho dávam od začiatku a chválabohu ešte sme nemali zápchu.

sorscha
9. júl 2008

jahodka11 okrem jogurtu nie. Maly ma len UM Nutrilon HA

denisocka
9. júl 2008

junivka - o žltku píšem ,už som s5 z kožnej,nou koment 😠

jahodka11
9. júl 2008

sorscha, ze ci to nemoze byt alergiou na kravske mlieko, ked vracka....nam na to prisli asi v 3. mesiaci....tak neviem, nutrilon HA obsahuje kravske mlieko?

sorscha
9. júl 2008

jahodka11 myslím že obsahuje, asi vsetky mlieka, len tam je hydrolizovaná bielkovina. Aspoň si myslím. Jahodka a vy ste na UM? Ako sa Vám prejavila alergia? Zvracal aj UM?

lubecka
9. júl 2008

ahojte, prosim vas, od kolkych mesiacov mozem pridavat par kvapiek olivoveho oleja. V mame a ja, pisu ze az od 10. mesiaca, ale pritom v receptoch je uz od 7. mesiaca... no a so zacatim prikrmov ste sa radili s detstkou doktorkou alebo ste zacali same? Ja som zacala bez vedomia doktorky..

melankastanko
9. júl 2008

babenky poradte môj maroško ma 8 mesiacov a nechce toho veľa spapať. najradšej by nepapal nič len mliečko, ja stale dojčím .s prikrmovaním som začala už od 6.mesiaca no stale neúspešne . najviac mi spapá 3 lyžičky a ked sme už s toho obaja vyčerpaný tak ho nakojím aby bol klud.nechce cumel ani fľaštičku. v noci sa zobudí každú chvíľku a ani manžel ho neučičíka iba môj prsník.
☹ 🙄

zrzulka
9. júl 2008

sorscha zltok nie je nevyhnutne davat , ja nedavam ani nebudem davat az po roku🙂) lekarka mi ani neodporucala davat zltok🙂tak v tomto ju posluchnem🙂
a s tym jogurtom? ja by som nedavala keby nerobilo malej dobre. skus sa poradit s pedinou co ti na to povie. ale podla mna ked telo nevie spracovat "mliecny material" tak by som to respektovala🙂

kuki kel sa dava az po roku. pozeram ze ty mas este krpceka ako ja.
co sa tyka zapchy tak tie hipky su dobry blud. citam zlozenie slivkovej stavy ci sliviek a je tam cukor:(((. som bola v soku. oni do tych hotovych pokrmov pohadzu vsetko mozne. polovica co si spominala je nevyhovujuca pre moje dieta. a mrkva nas praveze zapeka. zrovna po tej so zemiakom:( nedavam jej mrkvu radsej len uz neviem co dat. na obed sme mali pohankovu kasu so susenymi marhulami (marhule kvoli vysokemu obsahu zeleza). Musim prestudovat co vsetko jej mozem dat🙂

Junovka vdaka, to vsetko sme uz skusili. tak asi ostaneme pri ovoci, ved kojim takze z toho vedu nerobim. ja len ci existuje aj nieco ine na zapchu. my mame velky problem s vyprazdnovanim. Najprv hnacky teraz zapcha:(

zrzulka
9. júl 2008

lubecka daj na vlastnu intuiciu pripadne si nastuduj, lebo kazdy lekar ti povie ine. len ta domotaju a olivovy olej davam do kazdeho jedla od doby ako sme zacali s prikrmami. odporuca sa davat par kvapiek kvalitneho slnecnicoveho alebo olivoveho, niekde som citala ze aj maslo. ale ja radsej davam olej🙂

junovka
9. júl 2008

ja som davala normalny oliv.olej z potravin a nic nam nebolo 😕 stolica aj 2-3 denne 😉 Zacat davat sme zacali na 5 mesiacov.

Denisocka, od zltku by v podstate alergia nemala byt, skor z bielka, tak neviem.A kolko krat do tyzdbna davas?Ja davam raz tyzdenn.

melankastanko, moze byt , ze sa ti neskor v papani rozbehne, ale moze byt, ze bude tak ako moja Timeika, ktora tiez z jedlom strajkovala a bohuzial, zostalo jej to doteraz, a to uz ma 7 rokov.Uz mi rohy rastu! 😠

zrzulka
9. júl 2008

melankastanko striekacku si skusala? nic si z toho nerob, nasa mala to iste, cumel u nas nefunfuje s flasou sa hraje🙂 ja som jej cumlik🙂)) ale my zase aspon z lyzicky papame pekne🙂 mala spapa vsetko co nespapa ju. najprv ked jej davam nieco nove tak hadze ksichtiky (z marhule ju napinalo) ale po par lyzickach je dobre🙂 vyskusaj mu namocit prsteky do kase, dovolit sa hrat s jedlom. deti musia vsetko preskumat. my ked papame tak sme obe zaspinene az po usi. mala sa zatial zoznamuje s jedlom a ja to respektujem.

nevesta
9. júl 2008

Namiesto mrkvy skuste sladky zemiak 😉 Nezapeka a obsahuje bete karoten 😉 Dostat ho kupit v Terne, alebo v Tescu na Zlatych pieskoch 😎

nevesta
9. júl 2008

Teda Beta Karoten 😀

zrzulka
9. júl 2008

nevesta dakujem pekne, uz som o tom vela pocula🙂 a ako sa pripravuje? ako klasicky zemiak? skusim jej davat ten. este raz vdaka.

nevesta
9. júl 2008

Ja ho varim normalne vo vode a tiez som ho skusila upiect v rure na sucho, ale ten velky uspech nemal... Je mnam sladucky 😉

nevesta
9. júl 2008

Ja ho tiez lubim 🙂 😎

nevesta
9. júl 2008

Batáty a kumarasy
Povojník batátový (lat. Ipomoea batatas), neformálne batát, je druh tropickej rastliny z čeľade pupencovité, ktorej hľuza je tzv. sladký zemiak - batát.

Batáty (kumarasy) alebo sladké zemiaky majú veľké hľuzy a chutia sladkasto. Zo zdravotného hľadiska sú zaujímavé pre vysoký obsah vitamínu E, ktorý prospieva nášmu srdcu a očiam. Lepšie je variť ich v šupke, pretože vylučujú sliz. Dajú sa z nich pripraviť podobné jedlá ako zo zemiakov.

Oranžová farba dužiny batátov je spôsobená vysokým obsahom karotenoidu beta-karoténu, ktorý je silným antioxidantom a v pečeni sa premeňuje na vitamín A. Jednou so schopností beta-karoténu je zneškodňovať voľné radikály – jedovaté vedľajšie produkty metabolizmu a znečisteného životného prostredia. Voľné radikály môžu poškodzovať bunky a odštartovať rakovinové zmeny. Batáty s krémovou i oranžovou dužinou sú bohaté na uhľovodany, draslík a vitamíny C a E. Tradičná čínska medicína verí, že batáty ohrievajú žalúdok, posilňujú vnútorné orgány a podporujú energiu čchi.

nevesta
9. júl 2008

Ale ja ich normalne supem a varim...

nevesta
9. júl 2008

Jaj a este som chcela, neni trocha skoro na jogurty? Mne ich mala vracia aj teraz, tak pockame do cca 10 mesiaca...

junovka
9. júl 2008

my sme s jogurtmi zacali na 9 mesiacov. 😉 Ak vidis, ze ti vracia, tak radsej to odloz o mesiac.A ake si skusala nevesta, jogurtiky??

zrzulka
9. júl 2008

nevesta vdaka🙂 uz som mudrejsia zase🙂)) a kolko varis? kym nie su makke? pytam sa asi dost hlupo ale este som to nejedla ani nepripravovala.
ja tiez chcem s jogurtami zacat az od toho 10 mesiaca ale este uvidime ci budem mat dost MM. jogurty nie su nevyhnutnost davat.

jahodka11
9. júl 2008

sorscha, ano, maly grckal, mal hnacky a ekzem na tvaricke....ale mozno to nie je vas pripad..len nevie spracovat mliecko....nedavaj mliecne vyrobky, alebo sa porad s doktorkou...nas maly je uplne na UM od 6 mesiaca, ale mame nutrilon alergy care...ten je uplne bez kravskeho mliecka...

nevesta
9. júl 2008

Trva to cca 15 minut, menej ako normanly zemiak 😉
Robila som domaci z Activie...

sorscha
9. júl 2008

jahodka11, zrzulka ďakujem 🙂

lalupa
9. júl 2008

sladky zemiacik chutil aj nam 😀

osa
9. júl 2008

a nevadi ked ten batat jeme nonstop? 😕 teda zeleninu obmienam, ale zemiak je tam stale na oklamanie "nepriatela"

nevesta
9. júl 2008

Osa aj ja ho davam skoro vzdy, to mas jak mrkvu, alebo inu zeleninu, nemalo by na tom vadit nic 😉

osa
9. júl 2008

tak fajn 😉 Ja len, ze teraz ked si napisala ci skopcila ze podporuje tu energiu cchi, ci to z toho zemiaka nie su tie nase deti take energicke... 😀 😀 😀
Skusim zemiek nedat mozno bude poslusnejsia... 😅

nevesta
9. júl 2008

😀 😀 😀 skus, potom mi povies, ci to pomohlo 😀