Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kuky8
10. júl 2008

fakt sa kel dáva až po roku? 😕 Mám takú tabuľku, ktorú mi dali kolegyne (sme tri na MD 😀 ), podľa toho oni kŕmili svojich drobcov.. a tam píšu že o.i. kel a pažítka po uk. 6 m... tak som z toho jeleň.
Jedna mamina na MK písala, že vraj varením špenátu sa z neho niečo uvoľňuje... neviem čo, ale že treba dať neskôr aj špenátik... Tak teraz čo? Kel, špenát = až po roku?

junovka - dík za recept

zuzka99
10. júl 2008

ja tiež mám kel medzi zeleninou, ktorá sa dáva po 6. mesiaci. a plánovala som dať. mám to stiahnuté z www.rodinka.sk. je tam aj broskyňa, raz je v tabulke po 6. mesiaci a raz po roku ☹ tak som si povedala že broskyňu nedám

kuky8
10. júl 2008

zuzi, presne toto mám aj ja stiahnuté... som si nevšimla broskyňu 😅

junovka
10. júl 2008

kuky8, ja som kel aj spenat daval uz na 5 mesiacov, kedze sme nekojili 😉

martina46
11. júl 2008

odkedy mozem malej ochutit prikrm a cim? nemyslim sol.

junovka
11. júl 2008

martina, bud petrz.vnatkou, pazitkou, koprom, drvenou rascou alebo slabucko majorankou.V podstate som zacala to davat asi tak na 6 mesiacov 😉

martina46
11. júl 2008

junovka, drvenu rascu som rozmyslala, ale som s BALA. a nemohla by som v prikrme vyvarit kusok cibuje, alebo cesnaku? iba pre vonu. 😖

iva211
11. júl 2008

Moja nechce ovocie, žiadne už sme skúšali jablko, hrušku, marhuľu ešte ten banán ako tak ale nie veľa. Ináč zelenina s mäsom len tak práskne a kaše tiež iba čisté bez príchute, tak neviem prečo jej to ovocie nejde (keď je také dobré). To vždy do nej nadžgám aspoň pár lyžíc nasilu a s revom, ale som už rozmýšľala, že jej s ním dám na pár dní pokoj. Má s tým niekto skúsenosť?

kattom
11. júl 2008

iva - s tym ovocim. kubo nechcel asi 3 mesiace jablko vobec. takze som obcas skusila - raz tyzdenne, ale netlacila som nanho, ved vitaminy su aj v zelenine. a okolo jedneho roka zacal hltat vsetko a jablk sa nevedel asi mesiac dojest. podla mna netlac na malu, chce to cas. ved este sa ovocia v zivote napapa

martina46 - cibula je alergen, aj cesnak. skor ako v roku by som nedavala. ja som zacala ochucovat az v roku - vnatkou petrzlenovou sem-tam zemiaky. vobec nevadi, ze tebe malej jedlo nevonia alebo nechuti. deticky este nemaju tak rozvinute chutove bunky a ja si myslim, ze je lepsie ucit ich spoznavat chute bez klamania (myslim tym bylinky a rozne prichute nepridavat). ale je to na tebe, kazda mamina sa riadi podla seba. kvoli lepsiemu traveniu mozes pri vareni zemiakov a maska davat do vody rascu celu, a pred roztlacenim stravy ju vybrat odtial

zuzka99
11. júl 2008

martina46 - čo je to s BALA?

junovka
11. júl 2008

zuzka99-...ze sa BALA davat rascu 🙂 😉

zuzka99
12. júl 2008

aha, ja som teda...som rozmýšlala, že býva v BALA (také mesto nepoznám)a tam drvenú rascu nemajú 🙂

marci
12. júl 2008

Holky prosím o radu. Je možné použít do ovocných příkrmů puding? Odkdy? Mám recept na jablečnou přesnídávku (složení: jablka, voda, puding). Ale ten puding teda nevím zda je do jednoho roku vhodný???

katka13122
12. júl 2008

ako pripravujete baklazan??

martina46
12. júl 2008

zuzka99, ano, bala som sa 😀
nedopisalo mi "sa" a na "bala" som omylom tlacila caps lock 😀

junovka
12. júl 2008

marci, no my uz mame 14 mesiacov , ale zatial ziaden puding som nedavala 😕 😉

denisocka
13. júl 2008

stretla som kamošku,čo rodila so mnou v jeden den a poviem vám,po tom stretnuti už fakt nič nechápem (ani to ako sa vraví že dieťa na MM je zdravšie,ani prečo treba dodržiavať pomale zavadzanie prikrmov 😢 )!

jej Sabrinka bola na UM asi od začiatku,kedže mala malo MM tak kombinovala s UM,po 4.tom prešli na kravske z krabičky z obchodu,kedže prišli nato že prejedli 9tis tza 4mes . Malá je uplne opálena jak čokoláda-šimon biely jak stena,kedže dodržiavam nechodiť na priame slnko s dieťaťom obvzlašt medzi 11-16 !!! mala už sedí v bugine , stojí pri posteli,ale pretačať sa nevie 8) sama, je všetko,aj tarhonu s omáčkou ,proste to čo jedia oni,tak aj ona ,v pohode je mandarinky aj pomaranče,na tele žiadna vyraška ani ekzem ............. bo čo viac dodať 😢

ja0
13. júl 2008

Prosim, poradte mi. Vcera som zacala prikmovat mrkvickou, spapali sme dve lyzicky. Na mrkvicke budeme tak 3-4 dni a potom zemiacik. Lenze ten zemiacik treba pridat do mrkvicky alebo zase zacat 1-2 lyzickami len zemiacik?A potom napr. cuketa, tiez naskor 1-2 lyzicky alebo ju mozem hned pridat k mrkve a zemiaku?

iva211
13. júl 2008

ja0 keď skončíte s mrkvou pridaj do nej zemiak, potom zemiak + cuketa, už môžeš kombinovať dve zeleninky ktoré už máš odskúšané, ale môžeš ich dávať aj extra po jednej je to na tebe a na malom čo mu bude chutiť či čisto jedna zelenina alebo kombinácie.

zuzka99
13. júl 2008

denisocka, s týmto som sa stretla aj ja. ale len u nekojených detí. a to nekojených preto, vraj im MM nechutí a vyhodnotili to mamičky na základe jedného odmietnutého kojenia, že nechcu MM tak hneď prešli na UM. ale to je o inom. tieto detičky su staré ako moj Slávko, my sa pasujeme ešte len s mrkvou, zemiakom a dnes skušal cuketu, šťastný jak blchy, ked do neho dostaneme 1 lyžičku a tieto nekojené deti už tlačia v pohode termixi aj dva po sebe, pribináčiky, polievky tie isté ako dospelí, čiže osolené, prichutené...no čo dodať. ale že by boli zdravšie nemožem povedať, furt sú na nefrologii s obličkami a močovými cestami, zlé krvné obrazy...
ja sa nebudem ponáhlať, má času dosť, aj ked ma to teda štve, že nechce ani tieto prvé príkrmy len to moje mliečko.
ja0 - ja to robím tak, že prvý deň dám vždy tu zeleninku samotnu a na druhý a tretí už skombinujem s tým čo máme odskušané

ja0
13. júl 2008

zuzka a kolko davas tej novej zeleninky? Len jednu lyzicku? Mojmu drobcovi zatial velmi chuti, dnes sme mali 6 lyziciek mrkvicky a plackal, ze chce este

zuzka99
13. júl 2008

ja0 - len tak od oka, pol na pol. on to vobec nechce takže ja mu chystam, a potom to aj tak všetko vyhodim. bože, keby ten moj raz plačkal že ešte chce, to asi pojdem oslavovať ked sa tak stane.

nevesta
13. júl 2008

Denisocka, ono sa im to v neskorsom veku vrati 😔

junovka
13. júl 2008

DENISOCKA, brutal 😖 😲 🙄

tami712
14. júl 2008

ahojte,
čítala som, že do zeleninky sa môže dať aj kvapka oleja, dávate ho a aký by to mal byť presne? Lebo nás asi z mrkvy zapieklo a bolí ju bruško 😢 , máme problém sa vykakať.

iva211
14. júl 2008

tami najlepší je olivový, ale môže byť aj kvalitný slnečnicový

ja0
14. júl 2008

Ake kase sa davaju ako prve? Mliecne alebo nemliecne? Zavisi to od toho, ci je dieta kojene alebo je na UM?

almika
14. júl 2008

ahojte

chcem sa vás opýtať, dnes má môj Branko 4 mesiačiky, kedy ste začali prikrmovať? až od ukončeného 4. mesiaca? ďakujem 😉

zuzka99
14. júl 2008

almika, podla toho či kojíš. ak nie tak už možeš, už máte ukončený 4. mesiac. ak kojíš tak ešte počkaj 2 mesiace. pokial ti mudr. nepovie ináč

almika
14. júl 2008

zuzi, nekojím, a dnes má 4 mesiace 😉